C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI
Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de cisu » Dum Sep 06, 2009 8:28 am

la anu'... honda sau ''mishu bitzi''...
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
ionutblv
Mesaje:409
Membru din:Sâm Aug 22, 2009 9:00 am
Numar Inmatriculare:IS 99 BLV
Localitate:iasi
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de ionutblv » Dum Sep 06, 2009 9:58 am

simplu honda, chiar daca am seat :oops:

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Dan pasare » Dum Sep 06, 2009 4:36 pm

cisu si ionutblv...... [-X sunteti OFF.
Exista topic cu ''Ce masina v-ati lua''....
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de B25BUY » Vin Sep 25, 2009 9:21 am

Civicul e cam Ozenista... si de afara are farurile alea parca sunt oglinzi iar masina are o forma destul de dubioasa, portbagajul mic. Si partea cea mai proasta este ca nu poti configura masina la cumparare.Te obliga ei la 2 niveluri de dotare si atat.
Inauntru parca e un fel de naveta spatiala din STARTREK, nu o masina. Nu are caldura unei masini, frantuzesti de exemplu :D .
*
Am mers si cu 1.8 benzina si cu 2.2 CDTI. Trage binisor dieselul de 2.2.. e foarte comparabil cu 2.0 HDI de la C4.
Ca performante, masina cred ca e tot peste 70% din masinile de pe strada, ca si 2.0HDI.
Mazda3 e o masina buna,dar destul de comuna ca forma dupa mine.
*
Cat despre Seat Leon nu mi-a placut niciodata. Nu stiu de ce e adusa in discutie atat.
E plina de plastice proaste si are un aer de chinezism ordinar prin interior.
Iar ca motorizari, tot timpul VW a montat motoare vechi, de categ. II pe Seat, skoda, etc... Skoda, Seat sunt un fel de rude sarace ale lui VW, in timp ce Audi e ruda bogata.
*
Ca fiabilitate, toate stau cam la fel... masini contemporane...
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de onacus » Vin Sep 25, 2009 10:02 am

Buy, cu parere de rau, dar din nou gresesti flagrant. Eu deobicei nu prea mai scriu in ultima vreme, dar de data asta chiar trebuie dat un raspuns.
B25BUY scrie:portbagajul mic.
Pai in datele tehnice de pe http://www.ats.ro" onclick="window.open(this.href);return false;, spune asa: Portbagaj: Berlina - 320l, coupe 314l. Honda cea cu motorul de 2.2 (hatch) are portbagajul de 415. Semnificativ mai mare.
B25BUY scrie:*Am mers si cu 1.8 benzina si cu 2.2 CDTI. Trage binisor dieselul de 2.2.. e foarte comparabil cu 2.0 HDI de la C4.
Ca performante, masina cred ca e tot peste 70% din masinile de pe strada, ca si 2.0HDI.
Din nou gresesti. O berlina cu 138 cai, conform aceluiasi site "scoate" 11.4s pana la suta. Honda de 2.2 scoate 8.7s. Diferenta este de la cer la pamant.
B25BUY scrie:Ca fiabilitate, toate stau cam la fel... masini contemporane...
Cele cu motor de 2.0 au mai putin probleme decat benzina de 1.6, drept, dar.... comparatia este departe de adevar. Si asta iti spune un om care a avut si C4 si acum are o honda ;)
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de B25BUY » Vin Sep 25, 2009 11:09 am

Vezi ca e usor eronat ce zici tu:

De la 0 - 100km/h avem cu C4, 9.7 sec conform http://www.citroen.fr/Cwf/Citroen/Gener ... 476eb2636a" onclick="window.open(this.href);return false;

Iar portbagajul are un pic mai mult:
http://www.citroen.fr/Cwf/Citroen/Gener ... 3da7a76ee8" onclick="window.open(this.href);return false;

*

Diferentele nu sunt deci f. mari... :o
Iar ca imagine, dupa mine C4 bate lejer H.Civic...
Ultima oară modificat Vin Sep 25, 2009 11:20 am de către B25BUY, modificat 1 dată în total.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Romeno
Mesaje:290
Membru din:Mie Sep 16, 2009 9:45 am

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Romeno » Vin Sep 25, 2009 11:19 am

Sincer design-ul interior la Civic mi se pare demential. Imi place foarte mult dar este preferinta proprie.
Dupa asta vine C4 care este frumos pe afara si inauntru.
Leon care este frumos mai ales pe afara ca inaintru mi se pare boring si pe langa asta design-ul exterior este foarte asemanator si la toledo si altea si isi pierde farmecul.
Mazda mi se pare cam facuta din plastic prost, nu stiu, dar nu imi place.

Civic-ul are si acel geam in spate la portbagaj, cel aproape vertical dar este din plastic pe cand la C4 este din sticla si are si stergator asa ca na C4 castiga.

I am happy with my choice :drive
C4 VTS 2.0 L, 180 HP - BLACK - A.K.A CITRO
Imagine

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Dan pasare » Vin Sep 25, 2009 11:21 am

Ca imagine Honda a fost si va fi(din pacate :( ) multa vreme peste Citroen. Iar ca fiabilitate.....sa nu mai vorbim.
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de B25BUY » Vin Sep 25, 2009 11:33 am

E o chestiune subiectiva cea cu imaginea, daca imi permiti !
*
Cu riscul de a calca un pic offtopic, Honda Civic si C4 erau aproape la acelasi pret (18k EUR)... cand mi-am luat eu masina...dar cum de vreo 4 ani eram croit pe C4/2.0HDI, nu m-a impresionat mai nimic de pe piata, cu atat mai putin Civic, noul Civic,etc. !!! :D :D
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de emicald » Vin Sep 25, 2009 11:43 am

Well, buy...

Civic are de departe cel mai mare portbagaj din clasa, chiar urias as zice: 485 de litri! De asemenea, are si loc in spate mult mai mare decit la C4.
Despre estetica nu vorbesc, e chestie de gust. Dar despre tehnologie si fiabilitate... pardon. In orice survey de fiabilitate citesti, Honda e pe primele locuri (adesea prima), iar Citroen, pe la coada sau cel mult la jumate.
NU va mai luati dupa site-ul Citroen, acolo n-au aflat inca despre cutia de viteze de la C4 thp, la ei are tot 5 trepte!

Din pacate (pentru Honda) preturile lor sint inca mult prea mari, nici vorba sa fie ceva apropiat de C4.
C4

Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de ECO » Vin Sep 25, 2009 12:33 pm

ma bag si eu in discutia asta cu vs....

din pacate nu am apucat sa conduc decat C4 si Honda din cele de mai sus...dar o sa imi dau cu parerea estetic vorbind si de celelalte.

C4 - am coupe, asta mi-a placut ... nu am planuit... venit,...facut test drive...semnat acte end of story :P

Honda - am condus noua honda civic modelul 1.8 140 CP care mi s-a parut foarte draguta. designul mie imi place foarte mult chiar daca e futurista (aici ma refer la modelul de 5 usi...cea sedan nu prea ma incanta). Interior exterior ...revin... mi se pare f frumoasa. Cine o are (civicul condus de mine) e cu copil mic... carucioare in spate... etc... deci si portbagajul e suficient, "ochiometric" ...nu am mai facut verificari de cati litrii.

Mazda 3 - nu am condus...doar am mers cu ea. Exteriorul este dragut (nu am da pe spate...dar nici nu ma deranjeaza), interiorul nu m-a impresionat... nu prea mi-au placut materialele (nu stiu acum cat de mult or diferii intre versiuni... in fine. Ca varianta imi place mai mult sedanul decat hatch-ul.

Leon - la fel... nu am apucat sa conduc. prima impresie cand a aparut a fost.... "era mai frumoas modelul precedent", dar aici iara e chestie de gust. Am avut aceeasi senzatie ca la BMW de la vechiul seria 5 la noul seria 5. La interior in schimb... nu mi-a placut deloc!!!

daca ar fi sa aleg una dintre ele acuma cred ca as alege Honda.
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de B25BUY » Vin Sep 25, 2009 12:45 pm

Honda Civic 5 usi 19.016 EUR
http://www.honda.com.ro/calculator.php?id=17" onclick="window.open(this.href);return false;

si
C4/5 usi 2.0Hdi pe langa 18.000 EUR

deci diferenta de pret nu e asa de mare cum se zice..
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Dan pasare » Vin Sep 25, 2009 1:15 pm

Preturile sunt urmatoarele:

Citroen C4 2.0 HDI 138cp VTR pack - 16240 (pret promo)
Honda Civic 2,2 CTDI 140 cp Executive-18659
Seat Leon 2,0 TDI 140 cp Style- 19105
Mazda 3 2,2 CD 150 cp TX Plus - 21390

Dotarile sunt aproape identice(diferente nesemnificative) iar masinile comparate sunt hatchback-uri. Evident ca prin prisma pretului, C4 castiga detasat :)
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de B25BUY » Vin Sep 25, 2009 2:02 pm

Atunci, nu pot decat sa ma bucur !! :) :ya
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Shadow » Vin Sep 25, 2009 3:49 pm

Am stat in toate, am mers in toate si chiar am avut/am 2 dintre ele.

La C4 mi-a placut f mult designul interior cat si exterior, dar m-au dezamagit motorizarile. Un raport calitate/pret f bun.
La Honda imi place la fel de mult designul exterior dar interiorul imi place mai mult la Honda, dar materialele din care este realizat bordul sunt mai slabe. Motorizari net superioare, fiabilitate net superioara...
La Seat mi-a placut designul exterior, dar interiorul nu imi place deloc, parca e taiat ceva din el. Motorizari decente, mai ales cele de top.
La Mazda, nu ma omor dupa designul ei nici exterior nici interior, cu toate ca interiorul este mult mai K decat la Leon si materialele sunt de calitate buna. Motorizari bune, fibilitate excelenta.

P.S.: BUY tu ai un talent inimaginabil sa vb fara sa te interesezi inainte si cu toate ca toti iti zic ca nu e ca tine...tu tot pe a ta o ti.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”