C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de B25BUY » Vin Sep 25, 2009 4:20 pm

Pai...m-am interesat... si se pare ca am dreptate.. pret mai bun la C4, perfromante comparabile, ignorand aspectul de design care e subiectiv.
*
Oricum statisticile si review-rile altora de prin presa de specialitate sunt destul de discutabile si indoielnice, facute de neprofesionisti si nu prea le iau in seama.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Shadow » Vin Sep 25, 2009 4:45 pm

OMULEEEE...eu deja numai rezist!!!

Tu compari motorul de 2.2 de la Honda care a castigat titlul in 2006 sau 2007 de cel mai bun motor diesel cu 2.0 hdi???
Tu chiar nu vezi nici o diferenta intre 0-100 in 8,7 de la motorul de 2.2 honda cu 9,7 sau chiar 11,4 cum declara dealerul din RO???
Tu zici ca e porbagajul mai mic cand e cu 100L mai mare???
TOATE topurile din lume pun Honda pe primul sau al 2lea loc IN LUME ca fiabilitate si vii tu si ne spui ca nu prea ai incredere in topuri facute de neprofesionalisti.

Mai da-o dreaqu de treaba ... ne-ai vazut cu ciunga in par sau ce???
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de B25BUY » Vin Sep 25, 2009 4:51 pm

:mrgreen:

Da' lasa-ma omule sa cred ce doresc... si eu te las sa crezi ce vrei ... ;)
Ce vrei acuma ..daca mie nu-mi place Civic-ul.. ?! ;)

*
PS
Mi-a placut aia cu "ciunga-n par..." !! super expresia, nu o stiam... :ya

hai bafta si w/e placut
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de chainsaw » Vin Sep 25, 2009 4:59 pm

la preturile postate de Pasare, mi-as lua Honda FARA DISCUTII, fara niciun moment de ezitare. mi se pare ca daca c4 e clasa hatch medie, civic e clasa hatch premium, daca pot spune asa. deci are cel mai bun raport pret/performante, care rar e bun la honda (performante intotdeauna bune, da' pret cam mare).. seat si mazda sunt ingrozitor de scumpe, nu merita

@shadow: din cunostiintele mele, si 2.0 hdi are 140 de cai ca si honda, DOHC ca si honda, bloc de aluminiu ca si honda ... deci ambele sunt motoare sunt de la excelent in sus, nu acestea fac diferenta in cadrul unui comparativ.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Shadow » Vin Sep 25, 2009 5:21 pm

Ba da man...ai dreptate...dar ceea ce incerc sa-i explic eu...omului de mai sus, este ca dpdv al performantelor motorul 2.2 honda este superior, dpdv al fiabilitatii din absolut toate topurile din lumea asta este superior.
Ma doare fix in cot(ca sa nu zic in alta parte) ca lui nu ii place Civic sau Leon sau orice alta masina...eu vb de lucruri reale, nu povesti scornite intr-un somn agitat!!!
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de chainsaw » Vin Sep 25, 2009 5:32 pm

apropo de fiabilitate, iata ca nu-i dracu' atat de negru:
http://www.reliabilityindex.co.uk/top10 ... 9010848601" onclick="window.open(this.href);return false;

2.0 hdi e un motor vechiut ca si perioada de viata (cel de pe honda, originar isuzu, la fel), dar pe care e prezenta cea mai moderna tehnologie. initial avea 8 valve pe cilindru, turbo geometrie fixa fara intercooler si 90 de cai. adaugandu-se inca 8 valve, turbo cu geometrie variabila si intercooler, in urma colaborarii cu ford, a ajuns la 140 de cai.

eu unu' n-am auzit de niciun 2.0 hdi bulit, din nicio generatie, si nici de vreun 2.2 i-cdti de honda. honda e mai fiabila din multe alte puncte de vedere, si overall e o masina mai buna, da' sa fim seriosi, nu motoarele diesel cad la masinile noi ... cred ca pana si alea fiat merg binemerci ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de B25BUY » Dum Sep 27, 2009 1:10 pm

1. @chain : corect! Bine punctat.

2.
Shadow scrie: Ma doare fix in cot(ca sa nu zic in alta parte) ca lui nu ii place Civic sau Leon sau orice alta masina...eu vb de lucruri reale, nu povesti scornite intr-un somn agitat!!!
Din acelasi somn agitat, acum usor spre trezire, ma doare si pe mine in acelasi loc de 1 s. in plus cat scoate Civicul; acest avantaj evaporandu-se imediat in fata imaginii de invidiat a lui C4.

Aici e un forum C4 si inteleg sa apar aceasta marca de masina.
Daca-mi placea Civic, imi luam Civic, la aproape aceiasi bani.
Deci, DA, compar in continuare cele 2 diesel-uri. Le gasesc apropiate si comparabile.
*
Cat despre top-uri si clasamente gen pro/motor facute de pusti pro/sti, sa nu mai discutam. Sunt niste glume pro/aste.
*

Am gasit Probleme uzuale la Civicul ala super-super I masina de pe glob, fiabila, indestructibila:
http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?p=198711" onclick="window.open(this.href);return false;

ambreiaju' incepe sa scoata fum...
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Dan pasare » Dum Sep 27, 2009 3:04 pm

BUY, orice exemple, citate, sau statistici facute de cine stie cine, nu ai sa reusesti sa convingi pe cineva cu o minima cultura auto, ca Honda nu ar fi pecte Citroen, ca nu ar fi extrem de fiabila, performanta, si nu in ultima instanta, mai bine vanduta pe plan mondial. Deja insistenta ta de a gasi puncte slabe la Honda , devine deranjanta si seamana cu o obsesie. Nu te pune nimeni sa cumperi Honda, asa ca las-o mai moale cu inversunarea asta. Te rog [-o<
Toate posturile care nu fac referire la toate modelele din titlul topicului, vor fi sterse !
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de stevey » Dum Oct 04, 2009 10:51 am

Sper sa nu intru in conflictul vostru dar mie imi place honda si o gasesc ca o alternativa buna pt citroien(doar accord).Rezumandu-ma la civic mie personal nu imi place deloc ca design modelul asta sci fi 5d s sau r.Ca motorizari sunt la fel nu vad sa straluceasca cu ceva modelele de la honda fata de citroen.La c4 castiga detasat ca performanta motorul de 1.6 150 cp turbo cu aproape o secunda diferenta fata de cel de 1.8 140 cp de la honda iar la diesel castiga honda cu motorul 2.2 fata de cel 2.0 de la citroen cu aproape o secunda tocmai pentru faptul ca are ceva mai multi cai si o cilidree mai mare.Deci ca motorizari de top se egaleaza.Ca platforma la fel sunt identice din pnct de vedere tehnologic.Ambele nu beneficiaza de suspensie independenta spate...Rusinica pt. honda avand in vedere ca modelul anterior beneficia de asa ceva si era mult superioara celei actuale...downgrade.In schimb honda castiga la partea sportiva cu type r pe cand c4 inca nu are un hot hatch.De mazda si leon nu prea am ce sa vorbesc ca nu le cunosc prea bine si nu ma atrag deloc dar imi place noua mazda 3 mps ca design.

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de PsH » Lun Oct 05, 2009 8:58 am

Hai sa dau si eu cu bata in balta.
am mers cu toate 3 masinile, toate 3 sunt fair din punct de vedere al dotarilor si al pretului cerut.
cu mazda 3 am mers doar cu gt de 150 si mps. cu civic am mers cu 3d si 5d de 140. cu leon de 102 (sau cat are) si cu FR (si benzina si motorina). c4 de 1.6i (ambele) si f putin cu vts.

Clar c4 pierde la motorizari, in schimb castiga putin la nonconformism si la interior. pierde in schimb la suspensie (ma refer strict la mersul zilnic). spun ca pierde, pentru ca niciuna dintre masinile cu care am mers nu troncane asa cand treci peste o denivelare si nu iti da senzatia ca se rupe masina in 2.
Nu am mers cu 1.6 turbo, dar din datele oficiale nu prea poti sa il compari cu mps si fr (nu mai vb de cupra si cupra r).

la fiabilitate..nu ma pronunta atata vreme cat nu am detinut altceva decat c4 si nu pot sa ma bazez decat pe topuri, unde citroen este in coada listei
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Shadow » Lun Oct 05, 2009 12:11 pm

stevey scrie:.Deci ca motorizari de top se egaleaza.Ca platforma la fel sunt identice din pnct de vedere tehnologic.
Ca o simpla precizare...motorizarea de top la civic este 2.0 benzina aspirat 200cp, nu 1.8. Iar dpdv tehnologic nu au absolut nici o legatura motoarele intre ele...tehnologia i-vtec te ajuta extrem de mult in cam toate ipostazele, incepand de la consum pana la putere si cat de liniar este distribuita aceasta.
Si sa numai amintesc de motorul de pe S2000 de 2.0 ASPIRAT de 240Cp, motor care a fost scos de Honda acum f multi ani si inca este in top dpdv al raportului cp/L dintr-un motor aspirat.
Ultima oară modificat Lun Oct 05, 2009 12:52 pm de către Shadow, modificat 1 dată în total.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Dan pasare » Lun Oct 05, 2009 1:56 pm

Toate posturile offtopic au fost sterse :evil:
Va rog sa nu mai insistati doar in C4 vs. Honda [-X

PS: BUY, risti sa devii doar spectator pe acest forum :evil:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de B25BUY » Mar Oct 06, 2009 11:12 am

telespectator...e mai bine zis..
*
imi pare rau dar mie nu-mi place sa respect nici o regula...cu atat mai putin reguli aberante de pe site-uri de net...
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
ClubC4
Mesaje:278
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 1:47 am

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de ClubC4 » Mar Oct 06, 2009 11:16 am

Asta deja e sfidare, si vei lua o pauza de 7 zile, poate o sa inveti sa respecti cateva reguli totusi!
Au mai fost destui cu astfel de comportament, pe care noi nu-l toleram, adica sfidare si faptul ca cei care se ocupa de acest site sunt luati de prosti!

Iti recomand cu incredere siteul tau de suflet, http://www.clubcitroen.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
CataLIYna
Mesaje:46
Membru din:Mie Oct 21, 2009 6:43 pm
Numar Inmatriculare:B-59-LIY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de CataLIYna » Vin Oct 23, 2009 9:45 am

Am incercat sa citesc si eu topicul.Este o discutie foarte interesanta iar clasamentul meu ar arata

1.Leon
2.C4
3.Mazda
4.Civic

Sunt subiectiva punand leon-ul pe primul loc.Aveti dreptate, interiorul sux fata de celelalte 3 dar cand te gandesti la o masina sport nu prea iti pasa interiorul sau consumul, ci performantele, pozitia la volan.Leon, leon dar ce motorizare?.Cupra, Fr diesel, FR benzina... huh
C4- am condus in C4.. e super misto la condus(mi-a placut mai mult decat mi-a placut leonul la inceput)Singura problema pe care o am este ca eu stau cu scaunul foarte in fata si se vede ca naiba prin geamul ala foarte mare.Nu prea imi place caroseria la el.Pare plastic ieftin( no offence).In rest e super ok.
3.Mazda- locul 3 pt ca urasca civicul
4.Civic suuuuuuuuuuuuuuuuux... ce faruri ieftine are si forma lui.. pur si simplu nu imi place.

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”