C4 vs Astra Njoy

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:
Re: C4 vs Astra Njoy

Mesaj de Bogdan98 » Mar Iul 01, 2008 9:48 pm

@tibi, eu acu ma uit ca curca'n lemne cand schimb masina, si trec de pe C4 la alta. Si o am de la sfarsitul lui martie. M-am obisnuit cu bordul de C4 de la Rm Valcea pana in Bucuresti, de ziceai ca m-a facut mama in C4.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: C4 vs Astra Njoy

Mesaj de Mr_kokaa » Mar Iul 01, 2008 10:55 pm

pe mine ma prinde bine C4

incearca l si tu
si acum si peste 5 ani o sa intoarca priviri ...
designul e de nota 11 (interior si exterior)

alege C4 2.0l
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Re:

Mesaj de nero » Mie Iul 02, 2008 9:19 am

tibi scrie:
nero scrie:Benzinarul de la Cee'd e de 122cp, dizelurile sunt 90 si 115cp.

.
te anunt ca au si motor de 2.0 crdi de 140cp,pretul fiind ~19000euroi.
mult prea mult pt o masina ca cee'd-ul.
la banii astia cu ochii inchisi aleg o nemtoaica.

astra ,(opel in general) se gaseste in nr mare la noi pt ca au costuri de intretinere mici.si pe romanul nostru mereu asta l-a interesat.motoarele sunt puturoase,dar durabile.bordul consider ca e prea monoton,prea german.gtc are un design frumos,dar sunt curios cum se vede prin geamul ala triunghiular???
la c4 nu m-am putut sa ma obisnuiesc cu bordul(asta a fost criteriul meu pt care l-am eliminat din lista cu variante)
Eu ma refeream la motoarele de 1.6.
Stiu ca exista si diesel de 2.0, iar la 19000 e o alegere foarte buna, l-as prefera oricand unei nemtoaice cu motor mai slab si mai slab dotata.
La acest motor se poate face si remapare in house (acoperita de garantie) la 170cp.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs Astra Njoy

Mesaj de Deese » Joi Iul 16, 2009 9:59 pm

Sa fac un refresh topicului caci ieri m-am fatait mai multi km cu un Opel Astra 1.6 benzina hatchback (productie 2006 sau 2007), cutie de viteze automata si cca 33.000 km la bord, nivel de dotare printre cele mai ssu (tapiserei piele-textil, senzori, xenon parca, cutie automata, aer conditionat automat, etc)

In primul rand masina avea niste probleme:
- turatia la relanti varia deseori aiurea insotita de ceva vibratii cand revenea la turatia normala (pana la 1.000 ture, dar sarea si pana la 3.000) cand stateai cu masina pe loc, cu piciorul pe frana. Uneori varia atat incat motorul se scutura si se oprea.
- probleme la electromotor, uneori nu dadea curent.
Mi s-a oprit masina in intersectia de la Orhideea si a oprnit abia la a 6a sau a 7a cheie, pur si simplu nu invartea demarorul, se aprindeau doar led-urile prin bord.
- cutia de viteze a suferit de 2 ori interventii in service (s-a blocat, spusele proprietarei, o prietena)

Parti pozitive:
1.cheia mi-a lasat o impresie mai buna (mai bine facuta, mai durabila)
2.clar usile se inchid mai frumos (nu se aude troncanitul ala). Ma uitam si la Astra geamurile sunt drepte, la C4 sunt mai mari si curbate, oare asta sa fie o cauza ca vibreaza in interiorul usii cand o inchizi?
3.peste denivelari (atatea cate am luat) masina e mai inchegata, nu troncane. Aproape ca nu simteam.
4.antifonaj ceva mai bun (habitaclul parea mai bine izolat de exterior, si ma intreb oare troncanitul care se aude pe denivelarii in interiorul lui C4 nu o fi din cauza antifonajului mai slab?)

Parti negative:
1. pozitie de condus mai obositoare. Am incercat eu cat am putut sa reglez volanul si scaunul dar nu am reusit sa obtin o pozitie relaxanta ca la C4. Scaunele mi s-au parut foarte enervante, erau incomode rau (inguste si tari)
Eu la C4 stau fie cu mana stanga pe volan si dreapta pe cotiera fie la drum lung cand nu trebuie sa schimb viteze cu stanga pe cotiera usii si cu dreapta pe volan.
Ei bine la Astra n-am putut deloc sa imi odihnesc bratul stanga pe manerul ala al usii.
2.senzatia de spatiu interior inferioara lui C4. N-am stat sa masor cu ruleta dar uitandu-ma in lateral, in fata, in spate mi se parea ca sunt intr-o masina sensibil mai mica decat in a mea.
M-am pus pe rand pe toate locurile din masina si am avut aceasi senzatie referitoare la spatiu: parca ceva ma presa, ma simteam ca intr-un lift. Si scaunele sunt destul de tari.
3. cotiera INFECTA (e reglabila pe inaltime, ceea ce e un avantaj) dar e foarte ingusta si instabila (se balangane) si in interior nu ai loc decat de 2-3 pachete de tigari si 2 pixuri.
Nici vorba sa stea si soferul si pasagerul cu cotul pe ea.
4. Spatii de depozitare extrem de putine: cele din usi - foarte inguste, in scaune - inexistente, sertare prin bord - inexistente.
Torpedoul totusi e maricel.
5. Sunetul motorului la turatii inalte (desi la relanti parea mai tacuta) nu mi-a placut deloc.
6. Servodirectia prea usoara, nu aveam deloc feedback.
7. Stabilitatea in curbe si la viraje luate 'din scurt' mi s-a parut inferioara lui C4.

In rest radioCD-ul parca nu avea atatia purici ca RD4 meu (fostul) dar nici sunetul nu era grozav (adica se simtea ca era o gama de frecvente taiate). M-am jucat prin setari, nimic, a ramas la fel.
Mi s-a parut putin enervant displayul central, pentru ca toate informatiile sunt afisate pe el (clima, consum, radio, setarile masini, etc) E destul de mic si meniul nu e chiar intuitiv.
Iar tweeterele mi se par nefericit amplasate (undeva unde oglinzile laterale se unesc cu usa)
Materialele in interior sunt de calitate buna (niste piele pe usi, niste chestii gen lemn pe bord - dar nu era maro ci cenusiu-negru, plastic ok pe bord) dar cam sufera la capitolul estetic, unde au un aspect destul de tern si trist.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Astra Njoy

Mesaj de stevey » Joi Iul 16, 2009 11:52 pm

Era si de inteles...Long live c4 :ya

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs Astra Njoy

Mesaj de Deese » Vin Iul 17, 2009 10:58 am

Si am uitat sa mentionez de comutatorul de lumini de la Astra care personal ma cam enerveaza (luminile se aprind de la un siwitch de pe bord, din partea stanga a volanului) iar semnalizarea are maneta clasica ca sa zic asa.
Imi pare mai comod totul pe aceasi maneta.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Astra Njoy

Mesaj de florinc4 » Lun Iul 20, 2009 9:22 pm

asta cu luminile..am vazut ca e tipica masinilor germane...nu stiu de ce le-au pus acolo...eu ma obisnuisem repede...si mi-a fost mai greu pe c4 :ok :ok :ok
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Astra Njoy

Mesaj de DMX » Lun Iul 20, 2009 10:47 pm

de cacao astrelele astea ..... :ok

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 vs Astra Njoy

Mesaj de mituc » Mie Iul 22, 2009 9:02 pm

Pai sa stii ca sint...
Cind dai banii pe o astra primesti in schimb o cutie nemteasca, cam anosta dar relativ bine inchegata si cu niste motoare coreene relativ bune (ma refer la cele de 1.7, ca alea de 1.9... cam nasol). Cind dai banii pe un C4 primesti o masina despre care exclami cel putin odata in viata ca ai vrea sa o sui in pat sa-i dai ochii aia langurosi peste cap., motore rezonabile, un interior superb, etc.

Deci relatia cu C4 e aproape sex, si nu poti face sex cu o cutie anosta precum astra. Mai poti face sex cu o karateka precum mazda sau o judoka precfum honda si sa risti sa-ti belesti degetele incercind sa pui telefonul in spatiul de depozitare inexistent de sub volan sau ceva, dar devine interesant cind incepi sa ignori faptul ca telefonul e pe podea si se plimba in toate partile.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs Astra Njoy

Mesaj de Deese » Mie Iul 22, 2009 10:03 pm

Pentru unii conteaza mai mult faptul ca e mai inchegata decat interior + exterior foarte frumoase :D
(nu-i cazul meu ce-i drept :D)
Oricum, ambele sunt masini bune.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Astra Njoy

Mesaj de DMX » Mie Iul 22, 2009 10:58 pm

Din fericire am cu cine sa fac sex , nu m-as fii gandit EVER sa fac sex cu o masina , poate doar IN masina !!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 vs Astra Njoy

Mesaj de mituc » Joi Iul 23, 2009 8:04 am

Pai e altfel de sex... nu ma refeream la acel sex in urma caruia pot aparea copii.
Adica, ai si tu mila de biata planeta, daca ar aparea un plod de la o pereche de genul: un individ cu un ciuf cret si in permanenta bucuros precum deese, si o berlina c4... ce i-ai da sa manince la chestia rezultata, unde i-ai face analizele, cum o omori daca se pune problema, etc?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”