C4 vs Astra Njoy

Citroen C4 sau altceva?
maryano.b
Mesaje:2
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:20 pm
C4 vs Astra Njoy

Mesaj de maryano.b » Lun Ian 07, 2008 3:33 pm

VREAU UN SFAT: OPEL ASTRA N'JOY SAU C4 1.6 16V. VREAU SA CUMPAR. CE PARERE AVETI? C4 ARE CONSUM MARE?

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Mesaj de vlad » Lun Ian 07, 2008 3:43 pm

Eu as alege fara ezitare C4. E mult mai sexy atit exterior cit si interior 8), de motoarele de pe el nu prea am auzit sa fie rele si dotarile pe C4 cred ca sint mai bune decit pe Astra la acelasi pret. Despre consum ii las pe cei ce au asa ceva sa iti spuna cum stau la capitolul asta.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Lun Ian 07, 2008 3:45 pm

Au cam acelasi consum. Vezi ca unele 1.6i de pe astra au doar 105CP, doar versiunile mai noi au 115CP dar tot mult mai puturoase decit un C6 1.6i sint (Un C4 cu motorul 1.6i are cam aceleasi performance cu un astra new cu 1.8i, desi motorul de pe astra are vreo 15cp in plus si o droaie de cuplu). Ca sa nu mai zic ca astra are un sasiu care ii da un caracter subvirator prea puternic masinii.
In rest, cit de fiabile sint, cum se comporta in diferse conditii cel putin eu nu pot sa-ti spun decit despre C4 (de care sint foarte multumit dupa 47000 km).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de nero » Lun Ian 07, 2008 5:00 pm

Masinile sunt relativ echivalente, totusi nu mi-a placut spatiul interior la Astra. La motorizari nu cred ca o sa simti mari diferente nici ca putere nici ca si consum. Mai conteaza si care iti place mai mult.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Lun Ian 07, 2008 6:09 pm

pai da`ne si tu mai multe detalii :coupe sau nu,detaliaza dotarile de la astrra.oricum orice ai zice nimeni n`o sa`ti zica sa`ti iei astra.nici eu deasemeni.eu am c4 si colegul de apart astra ce`i drept din 2002.dar numai eu stiu de cate ori m`am dus sa`l iau de la service din cauza unui martor de la bord.aprox 1 an si 5 service`uri a schimbat pana i`au dat de cap=senzorul de la filtru de motorina(dupa N testari pe laptop).plus ca astra pe langa softul varza(fug toti mecanicii de calculatoru de astra) mai au nistr probleme din dotare:tractiunea dreapta fata (in caz de ploaie sau zapada) si inca niste rahatele.si la design n`are rost sa comentam .bafta la alegere.si la mine a fost greu( o am pe asta de 2 luni).TIP:mergi fa un test cu ambele si iti dai tu seama

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Lun Ian 07, 2008 6:25 pm

De ce as lua citroen -

-ma refer la H : adica 5 usi : design exterior peste astra parerea mea
-interior : citroen are multe spatii de depozitare , comparativ cu astra care nu prea are spatii de depozitare (de exemplu un simplu mobil ...te chinuii cu o astra sa-i gasesti un loc )
-revizii : 20.000 km (cel putin asa stiu eu ) astra are la 15.000
-costul mai ridicat al reviziilor , nu cu mult

De ce as alege astra H :
-interiorul mai reusit , si calitatea materialele peste (parerea mea )
-garantie care poate fi extinsa pana la 4 ani
-dealeri multi ....daca nu iti plac serviciile unuia te duci la altul
-discounturi destul de mari , poti negocia ...ajungand sa primesti de discounturi intre 1000-2000 euru din pretul ddp


Eu am citroen si astra (gtc ) ...nu prea pot sa le compar , citroenul are 5 usi vatinata X , in timp ce GTC e varianta in 3 usi super accesorizat .... ar fi deplasat sa spun ca gtc e peste ....
Poti sa-ti spun ca citroenul are 64.000 km si in afara de service facut din 20.000 in 20.000 km nu am facut nimica la el ...sunt aici useri care au intamplinat diverse probleme cu citroenurile lor , eu in schimb nu am avut nimic nimic de reprosat masinii franceze

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Lun Ian 07, 2008 6:27 pm

Nu sunt diferente mari intre ele (de genul una e mult mai buna)
Diferenta e doar de gusturi si mici aspecte.
Asa ca condu`le pe amandoua si vezi care iti place.
Eu le-am condus si nu mi-as da C4 pe un Astra.
Si ca sa nu zici ca imi laud masina ei bine am condus si masini pe care mi-as da C4-ul deci sunt destul de impartial.

Deci bafta si alege cu inima :)

Subscriu si eu cu reducerile la Opel, prietenul unui prieten bun spunea ca a obtinut un discount de vreo 3.000 euro si a dat ceva in jur de 17.000 euro pentru un Astra GTC cu pachet OPC sau ceva de genul asta, oricum stiu ca m-au impresionat nr de cai pe care ii are relativ al pretul de achizitie.
Ultima oară modificat Lun Ian 07, 2008 6:31 pm de către Deese, modificat 1 dată în total.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Lun Ian 07, 2008 6:29 pm

la noi sunt 3 pagini cu probleme la ei vreo 7 parca.bine poate e si modelul ma vechi sau userii mai sacaitori ca noi

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Lun Ian 07, 2008 6:32 pm

Nu cred ca are asta relevanta...poate sunt mai multi useri inregistrati sau mai multi useri pur si simplu....plus ca din cate stiu pe forumul astra se discuta de toate modelele de astra, nu doar de ultimul.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Lun Ian 07, 2008 6:37 pm

Am uitat : consumul e ceva foarte relativ ...... poti intra

prentru astra H : ->> http://www.astraforum.ro/forums/t/25.aspx
pentru citroen c4 -> viewtopic.php?t=45&highlight=consum

probleme astra H : http://www.astraforum.ro/forums/17.aspx
probleme citroen c4 : viewforum.php?f=17

Nu citii prea mult de la "probleme" o sa ajungi sa nu iti mai cumperi nici o masina ...succes si sa ne anunti ce ai ales

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Lun Ian 07, 2008 6:39 pm

Ouch, cam aiurea facut forumul ala :)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Lun Ian 07, 2008 8:35 pm

mie nu mi-a placut de la inceput plansa de bord la noul astra. pur si simplu e prost realizat (subiectiva parerea) au incercat o abordare curata dar totusi nereusita...apoi displayul central infundat prea mult...taierea principala ascunde un ecran mic (ca deh nu multi isi iau dotari superioare, care deci, sa arate bine...
spatele de gtc arata f bine...dar si spatele de c4 coupe e pe masura...si cel de la megane coupe (pentru mine)
la astra nu stiu cum stau cu plasticele, dar la c4 panourile interioare sunt montate pe baza de clipsuri de plastic...care la noi pe drumuri vor suferi, si "crea joc", deci greierasi...
astra e mai scump cu niste mii de euro in dotari asemanatoare cu c4...
dar ofera motor 1.6 turbo 8)
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Adrian » Lun Ian 07, 2008 10:27 pm

nimeni nu zice ca la denivelari c4 e cea mai zgomotosa masina.. pentru romania, c4 nu e o masina! E masina de weekend! Astra are o suspensie forte bine realizata, confortabila. eu nu as mai lua c4. Mergi pe orice altceva

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Mesaj de vlad » Lun Ian 07, 2008 10:36 pm

Adrian, nu te supara, nu am nimic cu tine, dar nu inteleg cum de nu iti place masina asta deloc dar bagi bani in ea la greu ? Si daca tot nu ti-a placut-o de la inceput (sau din inainte de a baga bani in ea) de ce nu ai vindut-o si ti-ai luat ceva ce sa iti placa si ca desing si ca performante ?

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Lun Ian 07, 2008 10:53 pm

Adrian scrie:nimeni nu zice ca la denivelari c4 e cea mai zgomotosa masina.. pentru romania, c4 nu e o masina! E masina de weekend! Astra are o suspensie forte bine realizata, confortabila. eu nu as mai lua c4. Mergi pe orice altceva
Daca nu o ingreunezi cu spoilere de jdemii de kile facute manual, daca nu-i pui jante nus' de care care solicita ceva mai mult suspensiile, ao sa vezi ca nu troncane chiar cum te plingi tu. Daca la o masina conceputa sa mearga cu pneuri de 12cm inaltime tu ii pui pneuri de 10 sau 8 e normal ca nu poate sa fie la fel de silentioasa ca inainte.
Eu la 47k km am aceeasi greieri pe care-i aveam la 10k. Si nici o problema :) Probleme pot sa spun ca am avut doar 2 mari, cea cu senzorul de temperatura si cu regulatorul de aer, ambele rezolvate pe garantie. Daca miine as avea aceeasi bani sa-i dau pe o masina i-as da tot pe C4 si nu zic asta doar ca sa-l conving pe co-forumistul nostru sa-l inbogateasca pe labariceanu, ci trecind peste asta pot sa-i spun ca sint extrem de putine sanse sa aiba probleme majore cu un C4 (chiar mai putine decit cu un astra h sau golf 5, golf-urile de exemplu fiind cam firave la calea de rulare, se stie).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”