c4 coupe sau astra gtc

Citroen C4 sau altceva?
numai_silviu
Mesaje:46
Membru din:Mar Apr 22, 2008 6:58 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de numai_silviu » Mar Apr 22, 2008 9:20 pm

asta urma sa mai intreb, am vazut ca a disparut din optiuni (cel putin pe site) plafonul de sticla. Asa se intampla si in realitate (la dealer)?

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Apr 22, 2008 9:35 pm

te urci in fiecare si faci test drive....greieri vor avea amandoua, si pe drumuri proaste. pe drumuri bune nu vei sesiza nimic. de asemenea daca poti sa o testesi cum se comporta cu anvelopele stock si pe drum cu aderenta scazuta...c4 nu are atatea optiuni "degeaba" la dispozitia clientului, dar nu are un motor turbo benzina...o sa vezi destui membrii de pe club aici care regreta aceasta lipsa...si multi si-ar fi luat tot c4 cu acel motor, vanzad-ul pe cel vechi. asa ca sa lasam replica astra h si gtc...am un coleg aici care e la al trilea c4 (dupa ce a facut varza 2 la viteze f mari)
aici c4 are un plus mare. e f f f sigura. avem pe dumiflo care a rostogolit al lui c4 la 100kmh si nu a avut decat usoare zgarieturi de la cioburi...
bun, sa revenim, fiecare om are prioritatile lui, si criteriile de cumparare...multi vezi ca ti-au raspuns pe baza motorizarii la intrebarea ta. altii ti-a raspuns pe baza optiunii de sasiu sport (citro nu are asa ceva. cica ar fi mai chic acest brand si de aceea unele optiuni lipsesc) ca prezenta scenica amandoua sunt grozave (cauta c4 tunate si astra tunate si vei vedea) adrian are un super c4 coupe negru (facut in parcarea blocului :D pe genunchi)
personal NU imi place bordul la astra actual. deloc. de la prima vedere, pt ca si eu l-am avut in vedere (fara discounturi masive & stuff). cu ecranul standard, micut, central chiar arata naspa astra...in schimb c4 arata cum nu se poate mai bine la acet aspect.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

numai_silviu
Mesaje:46
Membru din:Mar Apr 22, 2008 6:58 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de numai_silviu » Mar Apr 22, 2008 9:40 pm

aici e o chestiune de gust, pe mine ma incanta mai mult bordul de astra (evident nu varianta de baza care are acel display mic) decat cel de la c4 unde toti pasagerii vad cu ce viteza mergi... si asa ii stresez cu stilul meu de condus mai vad si viteza... lasand gluma la o parte principalul lucru pe care il caut e o masina fiabila si nu am inteles exact intrebarea cuiva "cea mai scumpa masina frantuzeasca sau cea mai ieftina germana". Gasim un raspuns?

Oare cei de la citroen stiu sa ofere discountul de flota? Recunosc ca inca nu am pasit in showroom la c4 insa vreau sa fiu armat cu toate punctele negative ale masinii, ca sa pot cere cele mai bune discounturi :)

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Mar Apr 22, 2008 9:48 pm

Plafon de ce nu l-as alege , la GTC :

1.pret achizitie de 1300 euro mult , dupa parerea mea , prefer sa-mi iau alte optiuni

2.daca se sparge , ai cam pus-o , dureaza mult sa iti aduca un astfel de parbriz

3.la C4 imi place mai mult ideea de a avea plafon trasnparent, la GTC este o continuare a parbrizului in plafon , fiind un parbriz imens ,daca nu intelegi da un search pe google si o sa vezi

4.la GTC achizitia unui "panarame" face ca unele optiuni sa nu mai fie disponibile (oglinza cu senzor de lumina - dupa parerea mea un MUST HAVE )

5. CIREASA DUPA TORT : GTC ALB cu panorama nu se poate comanda , nu este disponibil ..... 100%

numai_silviu
Mesaje:46
Membru din:Mar Apr 22, 2008 6:58 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de numai_silviu » Mar Apr 22, 2008 9:52 pm

stiu panoramicul de la gtc, dar nu stiam faza cu alb, dealerul spune ca e facut nush unde in brazilia de o firma de blindaje si pana se sparge ala mai greu, oricum nu ma tenteaza, insa ma tenteaza plafonul din sticla ce aparea odata ca optiune la vtr pack, si de curand nu mai apare pe site. Stie cineva daca nu mai este disponibil?

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Mar Apr 22, 2008 9:59 pm

E vrajeala ..dealerii sunt varza .... :D eu stiu mai multe decat ei (glumesc ) :wink:

Deci nu te lua dupa dealeri , daca iti iei GTC , te invat eu ....cum sa faci cu optiunile , sunt multe smecherii .

Exemplu :computer de bord - care trebuie sa`l iei ca optiune nefiind standard (iti arata RANGE si alte chestii ,e bun de luat ) : costa 100 de euro cred , DEALERUL te abureste ca ti-l activeaza el fara factura cu 50-80 lei DAR omite sa`ti spuna ca daca il iei din fabrica : ai senzor lichid de parbriz (te avertizeaza cand ramai fara lichid ) , senzor daca ti se arde vreun bec , + ca NU risti sa ai vreun BUG .

Dealerul vroia sa`mi ia bani sa`mi activeze deschiderea si inchiderea geamurilor din telecomanda ..... nici macar nu stia ca eu deja aveam chestia asta din fabrica :wink:

numai_silviu
Mesaje:46
Membru din:Mar Apr 22, 2008 6:58 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de numai_silviu » Mar Apr 22, 2008 10:09 pm

pare destul de serios tipul de la GTT - palady sau cum se cheama showroomul spre a2, nu mi'a pomenit de activarea la reprezentanta, dar nu a stiut sa imi spuna cat de mult se merita sa iei sistemul audio OPERA. Il are cineva din comunitatea astra? se aude mult mai bine decat cel de baza (cd 30mp3)? ma tenteaza sa il comand in principiu pentru sunet mai bun, nu pentru 6 cd.uri si alte abureli de marketing

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Mar Apr 22, 2008 10:11 pm

Cand te duci la dealer - ar fi bine sa te duci cu temele facute , asta presupune : la C4 - citesti pe www.clubc4.ro cam tot :) si la astra - citesti pe www.astraforum.ro cam tot .

Dupa care pui intrebari pe forum , dupa care , te duci la dealer , iti configurezi masina , vi acasa intrii pe forum ..si discuti :D

Ti-a spus dealerul ca ..... nu stiu ce optiune e mai bine s-o iei (activezi la ei ) vi si intrebi pe forum , o sa se gaseasca cineva sa-ti raspunda care a mai trecut prin asa ceva ..... daca e bine sa faci asa cum spune dealrul sau nu .


Eu iti urez succes si indiferent de ce masina ai alege , amandoua sunt fff frumoase (mai ales daca sunt ALBE ) .

numai_silviu
Mesaje:46
Membru din:Mar Apr 22, 2008 6:58 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de numai_silviu » Mar Apr 22, 2008 10:14 pm

cam asta e si ideea pentru care m'am inscris aici, pana scap de actuala "mostenire de familie" am tot timpul sa ma documentez referitor la cele doua modele. 10x !

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Mar Apr 22, 2008 10:15 pm

Sistemul opera , este un sistem performant , mult mai performant decat cd mp3 ,7 difuzoare , la 400 de euro (era cand stiam optiunile pe dinafara ) ai alte boxe mult mai bune decat cele stock . Se aude mai bine decat sistemul stock , cu 400 de euro nu stiu daca poti sa iti faci aftermarket ceva asemanator ca performante .

Eu zic sa intrii pe forumul acela ..... si sa utilizezi functia search ...o sa gasesti TOT ce vrei , e fff bine structurat forumul


PS.
sper ca ai inteles .....am stris ca un analfabet (mi-am recitit cateva posturi si au multe greseli ) , sunt fff obosit ......numai bine ...

numai_silviu
Mesaje:46
Membru din:Mar Apr 22, 2008 6:58 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de numai_silviu » Mar Apr 22, 2008 10:22 pm

acum e vreo 6sute opera, dar tot vreau sa aud cum se aude inainte sa comand (daca merg pe gtc).

stiu forumul astra ca google m'a dus de mai multe ori pe'acolo dar deocamdata mi'e lene sa ma inscriu (o las pe maine)

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de nero » Mie Apr 23, 2008 9:46 am

DMX scrie: DAR cel mai mult a contat faptul ca multi posesori de astra H au decis dupa 3-4 ani sa-si cumpere GTC , nu stiu cati din cei care au C4 berlina ,peste 3-4 ani isi iau coupe , asta dovesteste fff mult despre fiabilitatea acestui masini .
Eu daca mi-as lua masina noua acum, mi-as lua C4 Coupe 2.0HDi.
Iar Astra nu mi-a placut in interior, mi s-a parut printre cele mai inghesuite compacte (si nu-s asa mare). De rest, ca si design imi plac ambele.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

candymann

Mesaj de candymann » Mie Apr 23, 2008 10:59 am

in momentul de fata diferenta de pretz dintre un coupe 1.6 HDi si un coupe 2.0 HDi este de aprox 1000 de euro. si pt mine este tentant, dar eu spun k k sunt super ok 110 cai pt c4.

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de nero » Mie Apr 23, 2008 11:44 am

E suficient, dar mereu e loc de mai mult.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Mie Apr 23, 2008 11:49 am

o sa fie suficienti atunci cind daca accelerezi brusc cu un 1.6hdi si un 2.0hdi or sa mearga la fel pentru ca se invirt rotile in loc la unul dintre ele. Deci asta o sa se intimple pe la 400CP. Deci 350CP sint suficienti daca ai doar tractiune fata, ca 350 sau 400 nu mai conteaza decit dupa ce treci de 250kmph.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”