C4 vs Astra GTC

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Mie Mar 07, 2007 5:12 pm

@Mituc Este si cu 5 usi RS-ul!!!Aveti de ales.:)

http://www.renault.com/renault_com/en/m ... index.aspx

In curand va aparea si megane renault sport R26 de vre-o 250 cp sau mai mult ,parca.Mai este versiunea aia f1 team dar care e mai scumpa ajunge peste 32000e. si are 230 cp...m...dar e mai lux

Alexandru
Mesaje:23
Membru din:Dum Mar 18, 2007 10:26 am

atentie la puterea mecanica

Mesaj de Alexandru » Lun Mar 19, 2007 8:40 pm

dragi copii care batetzi in mod simpatic campii pe forum, ascultatzi la un batran ceva mai scolit, puterea aia pe care o cititzi voi in prospecte este o cifra pur comerciala, si are destul de mica legatura cu realitatea. La C4, care e un model destul de reusit, exista la berlina motorul de 2.0 MPi, exact acelasi ca pentru coupe, dar altfel setat electronic, si care dezvolta o putere nominala de 103 kw; valoarea aia de 180 CP e doar un anuntz cu efecte scontate comercial - voi nu vetzi obtzine niciodata aceasta putere la roata si in general ar fi bine sa aflatzi ca puterea mecanica este o functzie de turatzie, deci cea maxima se obtzine in apropierea turatziei maxime, iar conditzii de trafic pentru a urca in mod corect, treptat, turatzia la asemenea valori - cam 7000 rpm pentru VTS-ul de 2 litri - nu gasitzi niciunde in tzara noastra, poate numai pe vreo pista de incercari din vestul indepartat al Europei; cei care tot compara puterile anuntzate in pliantele comerciale sunt usor ''paraleli'' cu tehnica auto; daca doritzi un termen mai eficient de comparatzie al capacitatzilor dinamice ale automobilelor, cred ca ceva mai bun e timpul ala indicat de accelerare intre 0 si 100 km/h, care descrie oarecum felul in care s-ar putea misca masina; mai conteaza si stabilitatea la franare, vitezele maxime de intrare si respectiv de iesire din viraje, feed-back-ul directiei. Astra GTC este kiar supersuperb ca design si asta o zice un veki fan Citroen, Leon Cupra e destul de reusit, Megane Sport imi place foarte mult, dar, ca functionalitate - atentie la consumul de combustibil! Ca fiabilitate Citroen sta ceva mai bine decat concurentza directa europeana, dar din pacate totzi in bloc sunt bine de tot in spatele japonezilor, recte Honda, Mazda, Subaru - noroc ca micutzii galbejitzi nu prea au designeri, noul Civic si RX8 sunt exceptzii de la aceasta regula. Pentru el-ovy, C4 ofera destul de multe pentru pretz rezonabil, ia orice motor, toate sunt bune, cel mai economic e Hdi-ul de 1.6 fara FAP de 66 kw, cel mai usor de intretzinut e MPi-ul de 1.6 de 80 kw, cel mai ieftin e 1.4 MPi de 65 kw, dar sa stii ca merge bine kiar si asta mic, nu are probleme, si ai si taxe mai reduse, in special la asigurarea RCA, iar cel mai tare e HDi-ul de 2 litri, ai si cutie in 6 trepte la acela, si un cuplu mare, care e esentzial la acceleratzii de la viteze mici, insa distractia asta costa. Daca ai bani, ia cu faruri Xenon, chiar merita, dau o vizibilitate mai buna, vireaza, si au si spalator. Un ajutor de multe ori util sunt si senzorii de parcare, alte gadgeturi sunt usor inutile. Bafta la tot poporul... dar mai multa fan-ilor C4! Hai Loeb!

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Lun Mar 19, 2007 9:16 pm

Citroen C4 VTR pack 2.0 HDI 138 CP ,6 viteze

Tip carburant: Motorina
Tip motor: 2.0HDi 16V cmc
Numar cilindri: 4
Putere maxima motor: 138 CP
Putere maxima: 4000 rotatii/ min
Cuplul maxim motor: 320 Nm
Rotatii pe minut: 2000 rotatii/ min
Tip transmisie: Manuala
Numar viteze: 6
Dimensiuni anvelope: 205/55 R16
Lungime vehicul: 4274 mm
Latime vehicul: 1769 mm
Inaltime vehicul: 1458 mm
Latime incluzind oglinzile: mm
Volum portbagaj: 314 litri
Ampatament: 2608 mm
Ecartament fata: 1505 mm
Ecartament spate: 1510 mm
Trapa: NU
Numar locuri: 5
Capacitate rezervor: 60 litri
Masa autovehicul: 1379 kg
Sarcina utila: 456 kg
Masa maxima remorca: 1500/727 kg
Volum util: 1083 litri
Viteza maxima: 207 km/ h
Acceleratie: 9.7 sec (0-100 km/h)
Consum combustibil urban: 7.1 (l/100km)
Consum combustibil extraurban: 4.5 (l/100km)
Consum combustibil combinat: 5.4 (l/100km)
Emisii: 142 g/km (max)

Design
ornamente cromate guri ventilatie

Functionalitate si Confort
Radio CD
cotiera centrala bancheta spate
volan imbracat in piele

Siguranta
ESP + ASR
volan cu butuc fix cu 4 blocuri de comenzi

Pachete cadou
Climatizare bi-zona
Pachet vizibilitate: senzor ploaie, oglinda retrovizoare electrocroma, parbriz atermic

optionale :
MP3 (radio cu functie bi-tuner)
detector presiune pneuri
faruri bi-xenon directionale + spalator faruri
jante aliaj 17"
oglinzi incalzite
oglinzi rabatabile electric
vopsea metalizata
TOTAL : 20.198 euro DDP


Opel Astra GTC 1,9CDTI 120CP 6 trepte

SPORT - in plus fata de Essentia

Aer conditionat, ESP, Sport chassis Pack, Scaune fata sport, Pedale aliaj sport,Instrumente de bord - Sport cu inele cromate, Jante din aliaj usor 6.5 J x 16" - Elegance, Scaun sofer reglabil pe inaltime, Suport pentru ochelari, Suport lombar scaun sofer, Radio CD player CD30, Parasolare iluminate, Carcasele oglinzilor in culoarea caroseriei, Clantele exterioare in culoarea caroseriei, Prima cheie pliabila, Consola centrala cu ornamente cromate, Volan in piele, 3 spite, Sport cu 3 insertii metalice, Ornamente laterale in culoarea caroseriei, Ornamente exterioare sport, Rama inferioara a geamurilor laterale cromata, Ornamente interioare Maze Chrome



optionale :
-Radio cu CD CD30 MP3, 7 difuzoare, board info display - BID
-Jante din aliaj usor 7J x 17" - 5 spite-anvelope 215 / 45 R17-91V pentru motoarele 1,6i; 1,7CDTi; 1,8i (disponibil numai cu sasiu sport (XJ2) si Pachet Sport(ZQ8)
-Airbag cortina pentru suprafata geamurilor laterale
-Sight & Light Pack 1 (senzor de ploaie, oglinda retrovizoare interioara sensibila la lumina, faruri cu aprindere automata
-Eleron
-Vopsea metalizata
-Faruri cu Bi-Xenon, spalare faruri, faruri de ceata
-Computer de bord
-Oglinzi exterioare rabatabile electric

PRET euro DDP 20.885 ( fara reducerea de 1250 euro ) care nu stiu daca o mai prind !!!!

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Lun Mar 19, 2007 9:18 pm

-la citroen , s-ar putea sa am o reducere de 5-10 % ramane de vazut !!!
-ce v-ati lua ??? citro sau astra
-ca design imi plac amandoua , pacat ca motorul am inteles ca e cu 8 V :( iar HDI cred ca e ceva mai fiabil decat cdti !!!

Avatar utilizator
shomoyoque
Mesaje:912
Membru din:Vin Feb 16, 2007 9:04 am
Localitate:Bucuresti/Constanta
Contact:

Mesaj de shomoyoque » Lun Mar 19, 2007 9:22 pm

Io C4 clar...dar nu vad pavilionul :(....!!! :-k
Citroen C4 Coupe VTR 1.4 90 cp

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Lun Mar 19, 2007 9:34 pm

-depinde mult de ce discount voi obtine ...si va venii si pavilionul !!! , trebuie sa ma incadrez in 20.000 euro ddp , si la bixenon nu renunt nici daca ma prindeti pe strada si ma bateti !!!

Avatar utilizator
shomoyoque
Mesaje:912
Membru din:Vin Feb 16, 2007 9:04 am
Localitate:Bucuresti/Constanta
Contact:

Mesaj de shomoyoque » Lun Mar 19, 2007 9:38 pm

Da-o naibii de vopsea metalizata atunci...(ia-ti alba) si mai strange un banutz pana te hotaresti pentru diferenta......Uite la spaniolul ala cat de tare arata masina alba cu pavilion ...... si o sa ai si jantele de 17''..... Offf!!! :roll:
Ultima oară modificat Sâm Ian 05, 2008 9:00 pm de către shomoyoque, modificat 1 dată în total.
Citroen C4 Coupe VTR 1.4 90 cp

vivi bau
Mesaje:28
Membru din:Mar Mar 13, 2007 10:34 am
Localitate:Timisoara

Mesaj de vivi bau » Mar Mar 20, 2007 4:05 pm

Clar ca C4, e senzatia de OZN pe care o ai la volan.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Mar 20, 2007 8:08 pm

iti multumim alexandru de informatia cu puterea. cred ca majoritatea pe aici stie despre ce e vorba. dar asa, empiric poti sa faci o comparatie intre capacitatile motoarelor. adica 110 cu 115 nu va fi mare diferenta, mai ales daca vorbim de masini aproximativ egale ca mase si conceptie. in plus rapoartele din cutie fac o diferenta enorma. pt 0-100 poti sa faci 1.2.3 scurte, care sa te tina in plaja cat mai mica optima pt performante (acum depinde si abilitatea soferului de a schimba) vorbesc de benzina aspirata.
dar ma opresc aici. pt ca e alt topic...
astra daca nu greiereste si zdrangane ar fi o alegere mai buna. de cand am aflat ca citro foloseste clipsuri de plastic in loc de suruburi m-a cam dezamagait. lasand ca franele scartaie. si la mine, la benzina colierul de la esapament scartaie...deci...daca nu ai greieri si nu iti scartaie franele c4 este de ales...
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Mar Mar 20, 2007 8:21 pm

Am constatat ca porcariile astea numite clips-uri sint minunate totusi. Chiar aseara am vrut sa ma apropii de o bordura si nu am vazut groapa de vreo 3-4cm din fata, asa ca am atins nasul de bordura. Daca nasul nu ar fi fost flexibil si nu ar fi fost atita plasticaraie pe acolo... azi eram cu ea in service sa pun bot.
Probabil daca aveam o astra la care botul e foarte rigid ramineam acolo.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mie Mar 21, 2007 8:28 am

totusi la far, daca se rupe clipsul ala de sus, ramai chior. si acel clips se poate rupe in diverse situatii (cel mai frevent la o tamponare usoara). in loc sa schmbi o piesa, schimbi 10 (ce deh sunt concepute sa se strice usor)
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Mie Mar 21, 2007 10:28 am

T.rac3Er scrie:totusi la far, daca se rupe clipsul ala de sus, ramai chior. si acel clips se poate rupe in diverse situatii (cel mai frevent la o tamponare usoara). in loc sa schmbi o piesa, schimbi 10 (ce deh sunt concepute sa se strice usor)
Stiu, ca am patit-o, m-a pupat unul in parcare. Am schimbat farul + clipsurile care tin aripa. Daca aripa era din tabla o schimbam si pe aia, eventual si grila fata daca er amai rigida. Ca au pocnit clips-urile de la aripa si de la far, a sarit aripa, si cind a dezparcat ala masina din botul meu totul a revenit la loc, mi-am dat seama de problema abia acasa ca m-am uitat mai atent dupa ce am auzit ca balanganea ceva pe drum.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Mie Mar 21, 2007 2:45 pm

-ultimele posturi ce legatura au cu TOPICUL ...reveniti la topic :twisted:

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Mie Mar 21, 2007 11:08 pm

Ce, faci scandal? E C4 din plastic vs. orice alta rabla din tabla :toothy7:
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Joi Mar 22, 2007 9:02 am

exact despre asta era vorba. clipsurile de plastic, vs suruburi (daca se mai folosesc la opel, sau au trecut si astia la plasticuri)
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”