C4 vs Civic

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: C4 vs Civic

Mesaj de Shadow » Lun Oct 27, 2008 11:58 am

stevey scrie:Eu m-as indrepta catre ceva nou, ceva putere, dimensiune macar cat c4, sa arate acceptabil si la fel pretul.Dupa cum am mai zis mi-as lua scirocco varianta 200cp.Sincer nu ma omor dupa vw, nu este un "lider" in motoare sport dar ceii 200 cp sunt acceptabili zic eu.Pai de ce sa dau 26k euro pe type r care sincer e cam jucarie manga, sau megane 2 care deja e invechit din punct de vedere vizual sau clio rs care e mica.

Tu nu stiu de unde iti iei informatiile, dar macar i-ale calumea inainte sa vb.
Scirocco cu aceleasi dotari care le am eu pe Type-R este 28k, ca fapt divers si ia 0-100 in 7,2, adica nu bate nici macar un GTI.
Si acum imi zici mie ca Meganeul este invechit sau ca Type-Rul este jucarie???
Poate invata si astia de la VW sa faca niste motoare mai moderne ca sa bata motoarele astea invechite sau astea de jucarie.

Ca sa fiu on-topic:

C4 o sa bata un Civic in orice zi dpdv al dotari/pret.
Un Civic de 19000 E nu are nici jum din dotarile pe care le are un C4 la aceeasi bani.
Dar dpdv al motorizarii sau al fiabilitatii as alege Civic.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic

Mesaj de stevey » Lun Oct 27, 2008 1:02 pm

Eu cred ca am luat foarte ca-lumea informatiile altfel nu imi bateam gura degeaba.

http://www.honda-romania.ro/calculator.php?id=5" onclick="window.open(this.href);return false; honda type r care by the way sa mai ieftinit de cand am scris eu.Poti gasi si promotii la diversi dealeri.

Am vorbit despre honda si megane rs din punct de vedere vizual, al designului, daca ai fi citit mai bine, si nici decum din punct de vedere al performantelor.Este o chestie de gust si gusturile nu se discuta deci degeaba te superi.Daca m-ar interesa asa mult cele cateva miimi de secunde intre ele as alege megane rs f1 team.Daca as alege acum intre civic si c4 normal ca asa alege civic pentru ca m-am plictisit de c4 si de problemele lui ,dar intre cele 2 ca design prefer c4 pentru ca e mai prezentabila mai ales pe negru.

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic

Mesaj de Shadow » Lun Oct 27, 2008 2:38 pm

Ce nu ai inteles???

Scirocco cu aceleasi optiuni ca Type-Rul este mai scump. Scirocoo este mai scump ca 90% din hot-hatchurile actuale.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 vs Civic

Mesaj de mituc » Lun Oct 27, 2008 3:05 pm

stevey scrie:http://www.honda-romania.ro/calculator.php?id=5 honda type r care by the way sa mai ieftinit de cand am scris eu.Poti gasi si promotii la diversi dealeri.
Vezi ca typeR-ul la pretul de baza are AC manual si cam atit. Nimic dintre dotarile pe care le-ar avea o masina rezonabila de strada. Soricico pare sa fie pe la mijlocul clasei de preturi, undeva intre meganeRS/focusST si virfurile, typeR/3MPS/Cupra (n-o sa amestecam aici wrx sti care a trecut la hatch si el, sau S3 care e deja sus ca pret).

Dar, ca tot discutam despre hot haciuri, soricico ala vireaza tot ca un golf FWD sau o face macar o idee mai bine? Cam inteles ca are 200CP, dar ce stie sa faca de ei? De frinat vad ca iar stie sa frineze si chiar foarte bine: http://www.zeperfs.com/fiche2407.htm" onclick="window.open(this.href);return false;, 35.5m e de invidiat (3MPS are 37.2, C4 VTS scoate vreo 36.5, etc).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic

Mesaj de stevey » Lun Oct 27, 2008 7:14 pm

Nu cred ca mai are rost sa deviem dicutia...pe mine ma intereseaza masina cu dotari standard, nu cu optionale, care la genul asta de masini sport sunt putine, nefolositoare sau de fite.Si type r standard este mai scumpa cu 2000e fata de scirocco chiar daca, sa presupunem, ar avea dotari mai multe.Chestia cu dotarile este relativa, pt ca o marca va oferi cu totul altceva standard sau optional, fata de alta marca.

http://www.vw.ro/files/ro/download/datei/scirocco.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.honda-romania.ro/dotari.php?id=5&s_cat=11" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: C4 vs Civic

Mesaj de baty_san » Lun Oct 27, 2008 8:33 pm

cam hoti aia de la honda :shock:

KIT BLUETOOTH (Afiseaza apelantul, Preia agenda telefonului)
Parrot 3200LS
525 €

??????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: in conditiile in care te costa din orice magazin intre 500-600 ron MAX !!!
#-o #-o #-o
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs Civic

Mesaj de Mihay » Lun Oct 27, 2008 10:15 pm

baty san te somez public sa iti faci un topic al tau cu muuuuulte poze la rubrica C4 tau!!! :mrgreen:

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: C4 vs Civic

Mesaj de baty_san » Lun Oct 27, 2008 11:01 pm

in 2-3 zile imi iau un aparat foto mai buuun !!! si apoi pana ma invat, o sa-i fac pozeeee :mrgreen: si acolo o sa scriu toata istoria lui c4 meu, ca e luuungaaa #-o
p.s. tot hoti sunt aia la honda :shock: te ia de fraier cand iti da pretul la carkit-ul ala [-X
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs Civic

Mesaj de Mihay » Lun Oct 27, 2008 11:04 pm

fugi de aici mai cu citronelul tau cu cheia pliabila de se duc draq toate butoanele si se balangane dupa 2-3 ani :mrgreen: macar honda nu are cheie pliabila asa bengoasa ca a noastra :D :D

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: C4 vs Civic

Mesaj de baty_san » Lun Oct 27, 2008 11:10 pm

sa ne intelegem,masina e frumoasa foc =D> dar nu le e rusine sa puna pretul ala acolo? si cui ii mai sta cheia de la masina inchisa? la 45 grade? ha??? si e ros cauciucul de la butoane?? ha?? :twisted: :twisted:
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic

Mesaj de Shadow » Mar Oct 28, 2008 10:42 am

D c sa le fie rusine???

Tu te-ai uitat la preturile Citroen fata de preturile after-market???
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: C4 vs Civic

Mesaj de baty_san » Mar Oct 28, 2008 11:53 am

m-am cam uitat, si e mai ieftin...citro dar nu e o problema, numai parrotul ala mi-a sarit in ochi... :(
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: C4 vs Civic

Mesaj de PsH » Mie Oct 29, 2008 3:35 pm

Chiscati frana:

http://www.hondaauto.ro/honda_modele_ci ... hipare.php

acelasi pret, cu toate dotarile care le poate dori un om pe o masina si la acelasi pret cu MPS (cu tot cu reducerea de 1400, mituc stie despre ce vb)
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic

Mesaj de Shadow » Mie Oct 29, 2008 6:32 pm

Eu vad lucrurile in felul urmator... pt ca vad ca se discuta mai mult de Type-R si VTS.

Dpdv al performantelor, motorizari, stabilitatii sau fiabilitatii nu cred ca exista vreo discutie cine castiga.

Dar daca nu ai 27.000E sa ii arunci pe o masina, VTS este f bine dotat la un pret mult mai mic.
Pana la urma fiecare masina are pretul pe masura, nu poti sa te astepti la aceleasi lucruri de la o masina care e cu 7000E mai ieftina. Cu toate ca C4 are anumite lucruri pe care nu le gasesti pe un Type-R, dar sunt in acelasi timp orientate catre 2 tipuri de persoane diferite.
C4 VTS este o masina putin mai comerciala, cu gadgeturi de sa-ti pui si in cap, un design superb, dar cu performante medii.
Pe cand Honda Type-R este o masina mai purista, orientata catre performante, motor de turatie si un design de OZN. :D
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

sosorin
smarcaz cu C4
Mesaje:108
Membru din:Mie Feb 21, 2007 9:43 pm
Contact:

Re: C4 vs Civic

Mesaj de sosorin » Vin Noi 07, 2008 6:42 pm

cel mai tare test comparativ,imi vine si sa rad.....civic kicks ass,bad :D...bine,ca n-as da banii pe un civic nici mort,dar fata de c4 e sus de tot.
C4 1.4 !!! 90 cai naravashi,culoarea vantului turbat(gris fer) + Skoda FABiA 1.4 75 CP +(in viitor) Opel Vectra sau Skoda Octavia

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”