C4 Coupe vs. VW Scirocco

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de DMX » Lun Noi 17, 2008 1:39 pm

Acuma am vazut ca au motoare de 1,4 122 CP si ....1.4 T , m-a dezamagit sirocco [-X

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de stevey » Lun Noi 17, 2008 3:15 pm

Aaloo da ce faceti toti vreti scirocco acum ? :D eeee nu ma mai joc atunci :roll: Oricum sa nu exageram totusi cu scirocco, nu a avut si nu va avea acelasi impact vizual ca c4 sau honda civic.E o masina tipic vw ceva mai shic, dar se incadreaza in limitele normalului.Cred ca e excelenta pt cineva care nu vrea nici prea mult dar nici prea putin si este cea mai reusita ca design de la vw.In preferintele mele de viitoare masina e pe locul 1, dar problema la care ma gandesc e fiabilitatea.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de mituc » Lun Noi 17, 2008 5:52 pm

DMX scrie:Comparati C4 cu scirocco ..... hahaha , ce gluma buna , haideti sa fim seriosi . Scirocco ,fara sa am nici o ezitare ....
Mituc ce imi doresc de la o masina , sa arate bine :) iar scirocoo arata al dracului de bine . Cine isi cumpara Scirocco (mai exact cine are 25- 30.000 euro de dat pe o masina ,coupe, sport ) nu o sa ia in calcul niciodata C4 . Asa ca vb degeaba de preturi .
Arata mai bine din afara, dar tu conduci ca la need for speed, de pe cabina? :twisted: Ca in interior nu e deloc impresionant, arata usor mai bine decit golf5.
Vezi ca soricico are si versiuni cu motorizari mai slabe. O fi el sports coupe, dar e totusi masina popo'ului, nu-si permite volkswagen sa nu atinga cite categorii de cumparatori poate mai multe.
Nu ma intelegeti gresit, eu nu sint nici pentru una nici pentru cealalta (am deja altceva care le-ar rupe pe toate in orice versiune si din orice pozitie), insa ce visam eu in acest topic era sa vedem plusurile si minusurile fiecaruia dintre cele 2 modele. Si cred ca soricica in afara de look-ul exterior clar mai agresiv decit C4... cam "fis" pina la motorizarile de 160cp versus C4 (mai sus ai plus motorizarea). La tine upgrade-ul de la astra la scirocco s-ar putea dovedi semnificativ, de la C4 coupe cu o motorizare rezonabila la scirocco... cam complicat (doar n-o sa-mi spui acum ca astra arata mai bine decit c4).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de DMX » Lun Noi 17, 2008 8:16 pm

La tine upgrade-ul de la astra la scirocco s-ar putea dovedi semnificativ, de la C4 coupe cu o motorizare rezonabila la scirocco... cam complicat (doar n-o sa-mi spui acum ca astra arata mai bine decit c4).

-De la scirocco la astra mi se pare mai mica trecerea decat de la scirocco la C4 (chiar el si vts ) .
-Oricand mi-as lua un OPC in detrimentul unui C4 VTS , e mult peste la toate capitolele (din punctul meu de vedere)
-C4 a cam "imbatranit" , comparati un model aparut in 2008 cu un model aparut acum 4 ani ......e clar ca c4 pierde din start cateva puncte .

-Nici macar modeul Leob nu e atat de agresiv ca scirocco .
-Daca vorbim de bani , costuri revizii , atunci C4 iese invingator . C4 este o masina care necesita un buget mai scazut , atat la achizitionare cat si la intretinere .

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de Adrian » Lun Noi 17, 2008 8:59 pm

Acum, pe bune.. Mi-as lua un C4 dasta 1.6T, dar la banii aia, imi iau Bravo Sport 1.4T.. Jante pe 18, toate cele...
C4 cred ca vine cu jante cu capace pe 16, fara volan de piele, fara climatronic...

Scrirocco din cate stiu eu vine cu 1.4 160caluti, care nu sunt tocmai putini ;)

Stiti cu ce merge sa compari Scirocco? Cu fosta Civic ;) .. Ambele joase, 2 usi.. Restul compactelor sunt prea inalte! Prea... Comune!

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de Dan pasare » Lun Noi 17, 2008 9:32 pm

C4 vine foarte bine dotat. Vezi ca ai dotarile standard pe pagina 1 :D
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de mituc » Mie Noi 19, 2008 10:32 am

Adrian scrie:Acum, pe bune.. Mi-as lua un C4 dasta 1.6T, dar la banii aia, imi iau Bravo Sport 1.4T.. Jante pe 18, toate cele...
Da, fiatul ala tre' sa arate super cu jantele alea! Dar poate sa-si care dupa el ditamai jantele alea? Poate sa vireze ca lumea cu ele? Apoi, dupa un an imi va pleca la prima cheie? Soricico va pleca, idem C4.
Majoritatea de pe aici au tendinta sa se uite la o masina doar din exterior si la cit costa, ceea ce e foarte gresit. Uitati-va si ce primiti (sau nu) de banii aia, ce primiti pe aceiasi bani din alta parte, samd. Daca ar fi sa ne uitam doar la exterior, atunci intre C4 si scirocco ar cam cistiga ultimul. Daca ne uitam si la ce motoare si dotari primim in aceiasi bani... adio "foltvagan". daca vrem un motor mai puternic... adio c4.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Bogz
Mesaje:50
Membru din:Lun Iun 25, 2007 12:10 pm

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de Bogz » Dum Noi 23, 2008 2:22 am

toate motoarele 1.4 prezente pe scirocco sunt turbocharged. tsi = turbocharged stratified injection, nu?

DMX - daca tie ti se pare ca ..pana si motorasul ala de 1.4 122cp nu 'trage', atunci iti recomand cu caldura un veyron. sigur n-are sa te dezamageasca. :)

mie-mi place si nu-mi place scirocco. in schimb, nu m-as vedea niciodata intr-una pentru ca daca as cumpara-o mai mult ca sigur as echipa-o cu o groaza de dotari si ar fi prea scumpa. prefer oricand un c4coupe, chiar daca am un hatch acasa, pentru ca ..mi se potriveste mai mult.
Citroen C4 - Rouge Lucifer

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de PsH » Dum Noi 23, 2008 10:09 am

Am vazut un scirocco pe strada si de afara imi place (si mie nu imi placea masina poporului deloc)
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Motzoi C4
C4 Ya Yo
Mesaje:1079
Membru din:Mar Dec 09, 2008 4:15 pm
Numar Inmatriculare:PH-60-SMC
Localitate:Ploiesti

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de Motzoi C4 » Joi Ian 29, 2009 10:22 am

Desi c4 vine mult mai dotat la aceeasi bani ca Scirocco, cel din urma este de vis.Am avut placerea sa conduc un Scirocco 1.4 TSI 160 CP, o masina foarte fasneata, cu o stabilitate comparabila cu cea de la C4. Este totusi cam scump, dar ca design,este fantastic.Cred ca o concurenta serioasa ar putea fi Renault Megane 3, care iarasi e o masina foarte reusita din punct de vedere al designului, si chiar al performantelor.
Citroen C4 Coupe, 1.6i, 16 valve,Jaune Scott, jante Bellone 17'' Polished Black, viewtopic.php?f=19&t=2681" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de basy » Joi Ian 29, 2009 12:41 pm

Adrian scrie:Acum, pe bune.. Mi-as lua un C4 dasta 1.6T, dar la banii aia, imi iau Bravo Sport 1.4T.. Jante pe 18, toate cele...
Inainte sa imi iau C4, doar ce aparuse Bravo si am fost sa vad cum merge jucaria pentru ca imi placea foarte mult cum arata jucaria. Ei bine, nu m-a convins. Desi bordul ala imbracat in material textil si cu imitatie de carbon arata senzational, motoarele se misca bine de tot, dar masina are un caracter subvirator destul de pronuntat, chiar si pe a treia se simte destul de urat, iar montantul B pe care trebuie sa il ocolesc sa ma asigur iar nu e deloc pe gustul meu.
mituc scrie:Da, fiatul ala tre' sa arate super cu jantele alea! Dar poate sa-si care dupa el ditamai jantele alea? Poate sa vireze ca lumea cu ele? Apoi, dupa un an imi va pleca la prima cheie? Soricico va pleca, idem C4.
Majoritatea de pe aici au tendinta sa se uite la o masina doar din exterior si la cit costa, ceea ce e foarte gresit. Uitati-va si ce primiti (sau nu) de banii aia, ce primiti pe aceiasi bani din alta parte, samd. Daca ar fi sa ne uitam doar la exterior, atunci intre C4 si scirocco ar cam cistiga ultimul. Daca ne uitam si la ce motoare si dotari primim in aceiasi bani... adio "foltvagan". daca vrem un motor mai puternic... adio c4.
Crede-ma mituc ca sunt numai povesti astea cu fiabilitatea la italience, cam cum este si la frantuzoaice, nu stiu cine le inventeaza, dar numai povesti. Am cativa prieteni cu asa ceva si 0 probleme majore, unele dintre masinile astea fiind de-a dreptul maltratate.

De obicei nu vorbesc de masini cu care nu am mers, dar o sa fac o exceptie. Mie Scirocco din exterior nu imi place in mod deosebit, e un Golf VI peste care a trecut un Monster Truck, oricum e chestie de gusturi. Motorul nu stiu cu cat trage mai bine decat cel de 1.6T, consum, chestii din astea. Dar testele arata ca ar sta mai bine decat C4, si chiar Golf VI cu suspensii sport se pare ca are viteze mai mari de trecere prin viraje decat C4, deci tot respectul pentru ceea ce a inceput sa faca VW.

Apropo, VW a inceput sa invete stabilitate de la Edition 30 incoace. Ed 30 este cu 3 s mai rapid pe un traseu de 1.15 decat GTI normal. Si GTI era condus de un profesionist, iar Ed 30 de un amator.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de mituc » Joi Ian 29, 2009 1:02 pm

Aha, pai e bine de stiut... Din punctul meu de vedere e destul de clar ca scirocco e usor peste C4 (comparatia suportata e doar cu c4 coupe), iar de la o anumita gama de motorizari in sus unde la C4 fie ramii fara optiuni (C4 inc anu are un motor de 180-200cp) fie diferenta de pret se reduce semnificativ, procentual vorbind raportat la pretul masinilor.
Practic acest versus e similar celui C4 vs C'eed (in care mi-e sila sa mai intru ca are 200 de mii de pagini, desi vad ca a postat careva acolo si m-ar minca butonul de la mouse sa dau un click), doar ca pozitiile sint inversate: pina la un punct cistiga C4, dupa aia un timp e 1-1, dupa care ramii fara alternative si cistiga scirocco. Evident, scirocco s-ar putea sa nu fie o otiune prea stralucita pentru cei pentru care latura practica e importanta, iar C4 coupe desi nu are toate usile nu e prea diferit de berlina ca si utilitate practica.
Diferenta dintre acest versus si celalalt, ca si topic pe forum, este doar de gradul mai scazut de poluare si de faptul ca a fost relativ fair de la inceput, in ciuda faptului ca pasiunea pentru masina proprie si marca respectiva (poate) introduce o oarecare nota de subiectivism.

Relativ la fiat... intr-adevar sint ok, insa numarul de unitati montate strimb e semnificativ mai mare decit la citroen, unde pina acum cred ca am avut 2 exemple pe forum (dimabogdan si poate stevey). Si asta e nasol cind te gindesti sa-ti iei o versiune sport a marcii respective.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de basy » Joi Ian 29, 2009 7:18 pm

Un test cu Scirocco 2.0 TSI DSG
Imagine
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
m0rpheus
Mesaje:798
Membru din:Mie Aug 01, 2007 4:43 pm
Numar Inmatriculare:B 69 GCB
Localitate:Bucuresti/Berceni

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de m0rpheus » Mar Feb 10, 2009 10:48 pm

Am mers si eu cu scirocco. Din pacate inca nu l-am condus dar cu prima ocazie o sa-l rog sa mi-o dea. Era cel cu motor de 1.4 160 cp. Se infige foarte bine si e si putin mai usoara decat C4. Acum, un lucru care mi-a placut a fost suspensia spate. Belea! A trecut peste un bumper de viteza cu 30 km/h si nu s-a auzit aproape nimic in masina. Nici nu se compara cu C4 la capitolul asta.
Interiorul e la fel ca al Golf-ului. Scaunele din fata sunt foarte confortabile. Acum, nu stiu cum e in C4 coupe cu cei care stau in spate, dar in Scirocco cand am vrut sa ma urc a fost nevoie de cateva scheme de kung fu panda si grizzly - foarte incomod la capitolul asta.
In rest, numai plusuri - design, putere, suspensie silentioasa si tare totodata, confort si stabilitate.
C4 Berlina Champion, 1.6i 16V 110CP Negru Obsidien B 69 GCB

Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 Coupe vs. VW Scirocco

Mesaj de Mihay » Mie Feb 11, 2009 1:07 am

stiam ca e bordul de EOS...

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”