C4 pentru novici :)

Citroen C4 sau altceva?
coral98
Mesaje:12
Membru din:Mie Noi 26, 2008 6:08 pm
Numar Inmatriculare:n-am inca :d
C4 pentru novici :)

Mesaj de coral98 » Mie Noi 26, 2008 6:37 pm

Bonjour a tous !
Sunt nou prin prejma, nu-s posesor de tiribomba pe 4 roti, nici macar de carnet auto. Insa, dupa o lung scremut 'telectual realizai ca tre' sa-mi iau tiribomba mai intai, pentru ca sa-mi fie suficient de cih s-o vad intepenita in parcare si sa m-apuc sa-mi dau si eu examenul auto. Viceversa prin urmare.
In concluzie, am ales sa-mi cumpar un C4 coupe, cu lipici la gagici, rosu adicatelea (VTR 1.6 HDI + pachet siguranta, 92cp, cam 13600 euro). As avea cateva intrebari la d-voastra, cei inraiti intr-ale C4-lui:
1. Alegerea mea e pur estetica, fiind neofit, masinuta aratand f fain dupa parerea mea. E ceva de capul ei, in rest ? :)
2. Aproape la fel de fasneata e si Fiat Bravo Active 1.9 Multijet (120cp) + airbag lateral, genunchi, cam 14900 euro. Merita diferenta de parale ?
3. mai pun 500 coco si pot lua o Toyota Corolla Sedan 1.4L D-4D Terra (90cp). Arata stupid pe langa cele dinainte, insa e marca de masina votata recent de catre teutoni ca fiind cea mai fiabila. Voi ce ziceti ?
4. Desi unora li se pare ca arata ciudat, imi place C4 Sedan. Are cineva masinuta asta; poate sa-mi spuna cate ceva despre ea ?
Merci a tous, a+
:)

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de Mihay » Mie Noi 26, 2008 6:49 pm

Bienvenue! Sper ca am scris bine :mrgreen: ce mai conteaza cum merge cand arata cum arata.. :P :P clar probleme mari nu vei avea..decat rahatisuri gen plastice, banchete scartaietoare etc. Motorul e silentios si fiabil HDI asta..la 170 km/h cand vezi consum de 7% iti licareste un zambet in coltul gurii. Oricum arunca o privire pe forum..vezi ca e si o oferta ptr membrii la achizitionare de masini noi...si spor la cumparaturi :mrgreen:

coral98
Mesaje:12
Membru din:Mie Noi 26, 2008 6:08 pm
Numar Inmatriculare:n-am inca :d

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de coral98 » Mie Noi 26, 2008 6:55 pm

Merci Mihay, o sa-mi arunc ochii :)

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de alex82 » Mie Noi 26, 2008 7:06 pm

mi`ar licari si mie un zambet in coltul gurii sa merg cu 170km/h si sa vad 7% consum =D>
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de Mihay » Mie Noi 26, 2008 7:36 pm

in fine ma...nu ma contrazice si tu :D ...ca am mers cu hdi`uri ale co-forumistilor...e bine ce sa mai... :mrgreen:

Avatar utilizator
ardei
Mesaje:133
Membru din:Dum Noi 23, 2008 6:42 pm
Numar Inmatriculare:B 84 BSR
Localitate:Bucuresti

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de ardei » Mie Noi 26, 2008 9:00 pm

Salut!

Eu am c4 coupe, benzinar 1.6 (110) si per total sunt multumit de masina ( de fapt imi place extraordinar de mult :) )Intradevar motorul hdi este silentios, economic si iti ofera reprize bune ( orienteaza-te totusi spre cel de 110 cp). Coupe-ul e ceva mai diferit de berlina sau sedan,are o oarecare tenta sportiva ( aici vb de scaunele cu un pronuntat profil sportiv, design-ul masinii, amortizoarele, etc ). Aducand vb de amortizoare, o sa fie un pic mai rigide, mai ales la gropile de la noi ( amortizoarele berlinei sunt "bune" pentru drumurile de la noi). Plasticele de la hayon au unele mici " concerte " cand si cand si de asemenea la inceput hayonul avea probleme la inchidere( eu am incercat sa rezolv prblm la service si mi-au zis: asa face masina =D> ). Revizia la benzina o fac din 20.000 in 20.000 de km, lucru un pic aiurea ( un pic mai mult ) pentru praful si murdaria din Romania.
Imi place ca masina este stabila la viteze mari si in curbe.
Asta e o prezentare pe scurt, restul....posibil ca o sa descoperi singur.
Sper sa faci o alegere buna! :wink:
Citroen C4 1.6 16v 110cp - Pipercross Cold Air Intake; Borla exhaust cat-back by PILOT!; Vitaminizata by Dimsport

coral98
Mesaje:12
Membru din:Mie Noi 26, 2008 6:08 pm
Numar Inmatriculare:n-am inca :d

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de coral98 » Mie Noi 26, 2008 9:34 pm

Multam ardei. Arata bine si Bravo-ul, are 120 CP si-am citit un review destul de favorabil (te lipeste de scaun acceleratia, manevrabilitate buna, etc). Insa e mai misto C4 si-mi aduce aminte de febletea mea in materie de masini, bunicutul Citroen D :D :D .
Gata, in proportie de 80% imi iau C4 diesel. Vad eu de care: de 92 sau 110 CP :D

candymann

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de candymann » Mie Noi 26, 2008 9:37 pm

un diesel de 92 CP va totdeauna mai slab la dotari fatza de unul de 110 CP. alegerea e a ta.

coral98
Mesaje:12
Membru din:Mie Noi 26, 2008 6:08 pm
Numar Inmatriculare:n-am inca :d

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de coral98 » Mie Noi 26, 2008 9:52 pm

Ma uit pe http://www.ats.ro" onclick="window.open(this.href);return false; si vad urmatoarele:
C4 1.6HDI VTR + pachet siguranta ca dotare optionala (nu VTR Pack, pen'ca n-am nevoie de ornamente cromate si alte brizbrizuri)
- 92 cp = 13549 euro
- 110 cp = 14349 euro
Par a fi aceleasi dotari. Diferenta de 800 euro tine doar de puterea motorului. Gresesc ?

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de commandorsteel » Mie Noi 26, 2008 9:57 pm

parerea mea e ca ar trebui sa alegi hdi-ul de 110 cp :D... merita mai mult :drive
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

coral98
Mesaje:12
Membru din:Mie Noi 26, 2008 6:08 pm
Numar Inmatriculare:n-am inca :d

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de coral98 » Mie Noi 26, 2008 10:06 pm

La o adica ce sunt cei 800 de euro comparativ cu satisfactia unei acceleratii sanatoase pe drumurile maracinoase ale vietii ? Un fleac ! :D :D

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de florinc4 » Mie Noi 26, 2008 10:06 pm

eu zic ca diferenta inre motorizari este la orice masina ...ma refer la pret...eu insa te-as intreba ce varsta ai...si cand vei poseda carnetu...eu am inceput cu o masina de vis pentru mine atunci si de ce nu si acuma cu o dacie supernova...care mereu cand vad una suspin dupa ea :mrgreen: ...e important parerea mea sa nu te uiti la cel mai mare si cel mai puternic motor...ca tanar posesor sau viitor posesor de masina nu prea iti vei da seama...daca masina trage sau fuge...sau e tractor pe patru roti...si eu m-as mai gandi si la o revanzare...prima iubire e cea mai dureroasa...dar mereu iti va trezi amintiri placute :mrgreen:..deci: c4 hdi 110 cp :mrgreen: ...bring on the ladies :oops:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

coral98
Mesaje:12
Membru din:Mie Noi 26, 2008 6:08 pm
Numar Inmatriculare:n-am inca :d

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de coral98 » Mie Noi 26, 2008 10:14 pm

Am 39. Asa ca am cam trecut de varsta ambalarilor in tromba :D.
Sincer sa fiu, nu m-a tras ata niciodata inspre soferie. As fi preferat sa cumpar o masina cu sofer incorporat :D. Dar se zice ca pofta (de a conduce) vine mancand 8) .
Pai, daca oi cumpara tiribomba saptamana viitoare, tot atunci ma gandesc sa-ncep si scoala :lol: :lol:

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de florinc4 » Mie Noi 26, 2008 10:24 pm

eu te vedeam pusti de 18 ani...care cere cadou de ziua lui...pai la varsta asta parerea mea..trebuie ceva mai mare...adica de familie...si totusi sportiva...domnu pasare sunt sigur ca ma va contrazice :mrgreen: ...revenind la c4 as alege un consum cat mai mic...si as merge pe cel mai mic motor...pentru ca important e sa-ti faci treaba cu masina...si sa o faci cu stil...eu cred k sincer nu mai conteaza cat baga , cat prinde sau cat fuge sau cati metri ard cauciucurile asfaltu....eu regret nitel ca nu mi-am luat diesel...eu am benzina si cand vad ca are un consum de 11-12l in oras mor....fata de cei care am auzit ca au un consum de 5,8-6 l...e aproape la jumatate...decizia e in mainile tale :mrgreen:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 pentru novici :)

Mesaj de Mihay » Mie Noi 26, 2008 10:33 pm

vezi ca diferentele dintre ACTUALUL VTR si VTR ce avem noi sunt imense plecand de la 4 airbaguri diferenta in minus ptr prezent, cotiera, clima bi-zona etc etc. Ceea ce noi am luat VTR acum este VTR Pack deci mai scump..sincer eu nu mi`as lua actualul VTR oricat mi-ar placea masina. Clima este o mare smecherie...sper sa nu jignesc pe nimeni..

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”