Un Versus dubios... C4, VTS, Astra, Gtc, OPC

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:
Un Versus dubios... C4, VTS, Astra, Gtc, OPC

Mesaj de DMX » Dum Ian 11, 2009 1:14 am

Cu al lui Bogdan , ca al meu ....e in parcare . Il scot la primavara , sau cand oi avea incaltari de iarna . Fara incaltari de iarna nu prea ies cu el , ca ma opresc intr-un stalp la cum merg ..... :wink:

Cateva poze ....intalniri de noapte intre GTC-isti :LOL


Imagine

Imagine

Oricum una peste alta , daca ai 13.500 EURO , cred ca mi-as lua un C4 mult mai bine echipat , DACA ai disponibil un buget mai mare , merita sa-ti ei GTC care este peste C4 dupa parerea mea .
Ultima oară modificat Dum Ian 11, 2009 1:19 am de către DMX, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de Mihay » Dum Ian 11, 2009 1:17 am

urate sunt...parca ati fi toti manelisti :mrgreen:

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de florinc4 » Dum Ian 11, 2009 1:21 am

dar nu toti cei cu astra au ca scop "manelele ie viata mea" :mrgreen: ...asta cu opritu nu in stalp nu prea cred...la ce vreme e afara e numai buna...de un test drive...nu alta dar sa vedem si noi minunatia :mrgreen:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de DMX » Dum Ian 11, 2009 1:33 am

Sa concluzionez : "pe scurt " la acest versus :

Avantaje opel :
-dealeri multi ,service-uri multe , te duci acolo unde te "simti" bine
-discounturi mult peste cele oferite de dealerii citroen
-revanzare mai usoara (discutabila)
-poti sa ti-o "personalizezi " masina , cu OPC -line 1 respectiv OPC-lune 2 , masina avand un look mult mai agresiv , lucru care nu poti sa`l faci la citroen , chiar daca iti achizitioneti modelul de top VTS , are ff putine lucruri care il deosebesc de un C4 VTR (de exemplu ) . -asta presupunand ca nu ai bani sa-ti cumpumri OPC care e peste VTS , clar si incontestabil , atat la look cat si la motor

Dezavantaje opel , avantaje Citroen :
-pret achizitie ceva mai scazut
-revizii mai ieftine


Restul ideilor ,ca aia are vizibilitatea mai buna , ca aia e mai incapatoare si asa mai departe sunt discutabile , in functie de nevoile fiecaruia .
Ai mai multi bani de investit intr-o masina parerea mea ca la opel poti sa-ti modelezi masina in functie de dorintele tale , ceea ce citroen nu prea iti permite .

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de Deese » Dum Ian 11, 2009 3:07 am

Si asta e putin discutabil pentru ca:

- serviceuri: degeaba sunt multe daca nu sunt superok. O prietena cu astra se plange de service prost in bucuresti. Nu stiu la care se duce dar daca stiti unul bun spuneti.
- citroen are in general oferte foarte bune default. Cautam masina pt sormea si C3 rocks in banii aia.
Daca dealerii Citroen ar baga super discount ai lua la pret de Logan.
Ceea ce nu ar deranja :D dar Citroen are discounturi bune by default, pe cand Opel are prin dealeri.
In final nu stiu daca iese la fel, dar spre exemplu un C4 VTS il puteai lua cu vreo 17-18 parca.
Un amic a dat 17 mii de euro pe un Focus Coupe cu motor de 105 cai (sau 115, nu stiu cat are cel de 1.6) si dotari, cand i-am aratat ce putea sa isi ia si-a dat pumni in c**e (mai ales ca C4 ii se pare superb, a zis ca nici nu spera ca e atat de ieftin. Teapa lui :D)
- revanzare...hmmm...nu stiu ce sa zic aici. Mie Opel mi se pare o masina ok dar normala. Multi cred ca daca BMW Mercedes Audi si Porsche sunt nemtesti si sunt premium automat si Opel si VW sunt, ceea ce mi se pare o mare porcarie. Prin urmare pretul de revanzare e bun.
Asta e avantaj daca vinzi Opel, dezavantaj daca cumperi Opel SH.
- cu personalizarea e chestie de gusturi, daca esti pasionat faptul ca ai mai multe posibilitati e un plus.
Daca nu, e indiferent.
Eu daca as avea un OPC parca l-as lasa stock, nu sunt fan chestii in plus.
Iar sa ai un Astra 1.4 90 cai si sa il faci super agresiv mi se pare putin aiurea.
Nu imi place sa pun chestii aftermarket pe masina in general.
C4 are putin alta conceptie, el are o filozofie mai a lui asa, si e destul de greu sa gasesti ceva care sa fie 'perfectly fit' in el (vezi radioCD-uri, etc)
E foarte pretentios la capitolul asta.
E un fel de aroganta frantuzeasca :D

Revenind la versus, din ce am mers cu Astra-ul tipei aleia pot sa zic ca la unele chestii e mai bine facuta (de ex la capota, cum spunea si Bogdan)
Dar per total....mi se pare o masina destul de banala pt gustul meu.
Adica nu imi trezeste nici o placere, nici o dorinta, nu ma face sa o iubesc.
Daca C4 ar fura de la Astra cateva chestii mai 'nemteste' gandite, eu zic ca nu ar avea rival.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de DMX » Dum Ian 11, 2009 3:39 am

Deese C3 ptr o domnisoara "timida" care nu depaseste 60-70 km/h e ok , daca merge cu peste 70 km.h nu mi-as lua C3 nici sa ma bati , am condus masina aia atat urban cat si exatraurban ....deci vb in cunostinta de cauza . Ptr mine dupa aproape 1000 km mersi cu C3 , pot sa spun ca este o bila pe roti ,greu de controlat la viteze peste 70 km.h .

Daca ar fi imprumutat C4 "chestii" de la opel (dupa cum le numesti tu ) pretul citroenului ar fi crescut consderbil , ajungand la pretul unui opel . De ce crezi tu ca e mai ieftin citroen , ca e citroen ??? NEAH , pur si simplu ca au mai luat de ici colo .... una alta .

OPC cand il vezi ...stii ca este opc stii ca are 240 CP o vezi de la distanta , daca vad un VTS ..... nu`mi da aceasi feeling de agresivitate ..de impunere .... iar sa-mi iau un VTS sa incep eu sa-l modific mi se pare aiurea , ptr unu care isi doreste o masina din fabrica puternica si cu un look agresiv .

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de Deese » Dum Ian 11, 2009 3:45 am

Sunt chestii marunte (de ex amortizoare la capota)
Nu cred ca ar fi crescut pretul intr-atat de mult.
N-am vazut nici o chestie 'high class' pe Astra-ul tipei aleia.
E vorba de mici maruntisuri doar.

Cat despre concurentul lui C3, Corsa veche nu mi s-a parut prea rasarita la stabilitate.
Cu Corsa noua n-am mers, ce-i drept.
Cel mai bine in clasa aia mi s-a parut ca sta la stabilitate Ibiza (dar care are destule alte neajunsuri)


Cat despre OPC vs VTS poate ca ar trebui ca francezii sa scoata si ei un C4 cu adevarat muschiulos, un concurent adevarat pentru OPC si alte asemenea modele, pentru ca VTS nu e, e doar o masina superfrumoasa, bine motorizata, foarte bine dotata, si nu foarte scumpa.
Citroen oricum e o companie mai ciudata.
Dar mi-ar placea macar sa incerce un hothatch adevarat :D

PS; la urmatoarea intalnire poate ma inveti si pe mine cum deosebesti un OPC adevarat, chiar nu stiu :)
Am vazut atatea Astre tunate, cu sigle OPC desi nu erau, etc etc incat chiar nu stiu care e ala.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de baty_san » Dum Ian 11, 2009 6:16 am

DMX scrie:Deese C3 ptr o domnisoara "timida" care nu depaseste 60-70 km/h e ok , daca merge cu peste 70 km.h nu mi-as lua C3 nici sa ma bati , am condus masina aia atat urban cat si exatraurban ....deci vb in cunostinta de cauza . Ptr mine dupa aproape 1000 km mersi cu C3 , pot sa spun ca este o bila pe roti ,greu de controlat la viteze peste 70 km.h .
.
hai sa nu sarim calul.... peste 70km/h greu de controlat? poate masina aia avea o problema.... :shock: :shock: ??
si matizu lui nevasta-mea (care are acuma un C3 :mrgreen: ) se comporta bine pe SOSEA!! nu la sarit santuri la viteze mai mari, autostrada noastra batuta cu... aproape 140km/h(mai mult nu a vrut nici in ruptul capului) si asta fara probleme. Si sunt convins ca matizul nu are o susp si stabilitate mai buna decat un C3. Nu asteptam de la un C3 performantele unui C4... asa ca hai putin mai spre realitate... no offence pls... dar am eu o problema cu versus-urile intre marci de masini #-o #-o :roll: :roll:
Don't steal...goverment hates competition!

Andrei.c4
Mesaje:34
Membru din:Lun Noi 17, 2008 11:07 am
Numar Inmatriculare:c4 1.6i berlina.. rouge lucifer...B 65 sla
Localitate:Bucuresti

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de Andrei.c4 » Dum Ian 11, 2009 2:13 pm

ma cam faci sa rad cu OPC-ul de 240 cai.. la pretul unui astfel de masina.. sunt MULTE masini peste ea iar.. diferenta de pret intre un OPC 240cai.. si un VTS este enorma.. sincer! :wink:

P.S. sry de off

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de Aiurica » Dum Ian 11, 2009 2:16 pm

esti pe putin...nestiuitor...daca compari opc cu vts....
nu au nci o legatura!
nici nu conteaza diferenta de pret intre cele 2....
sunt 2 ,masini care se adreseaza unor segmente diferite!

ia da-ne cateva exemple de masini cu preturi sub...si putere macar egala!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de DMX » Dum Ian 11, 2009 2:55 pm

offtopic
1.Adrian informeazate sa vezi cant poate ajunge un OPC cu discount , si mai vorbim . Ai sub capota 240 CP incomparabili cu 180 CP cei de la VTS .

2.Deese , VTS super frumoasa , super motor .... pe bune crezi asta ??? OK iti respect opinia ,dar sa dau aproape 20.000 euro si sa cateva modificari mi se pare enorm .

Va anunt cu respect ca VTS nici macar nu mai apare pe site-ul oficial sa inteleg ca a fost scos din vanzare . Inseamna ca s-au vandut prea multe si nu mai faceau fata vanzarilor , sau sa fie de vina criza SAU poate nu au avut succes cu el .... :ok

Oricum nu are rost ,sa continuam informati-va inainte de a vorbii ...

ontopic

Apropo cat mai este garantia la C4 ?? La opel este intre 2 (standard) , iar daca vrei poti sa`ti prelungesti ptr inca 2 ani ptr o anumtia suma de bani .

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de basy » Dum Ian 11, 2009 2:59 pm

Ca fapt divers, sa luati voi curbe cu OPC-ul ca eu nu am reusit, dar da, in linie dreapta si pe autostrada este super ok. De unde si pana unde comparatia cu VTS? Nu simte nimeni acei 60!!! de cai in plus?
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de basy » Dum Ian 11, 2009 3:03 pm

DMX scrie:offtopic
1.Adrian informeazate sa vezi cant poate ajunge un OPC cu discount , si mai vorbim . Ai sub capota 240 CP incomparabili cu 180 CP cei de la VTS .

2.Deese , VTS super frumoasa , super motor .... pe bune crezi asta ??? OK iti respect opinia ,dar sa dau aproape 20.000 euro si sa cateva modificari mi se pare enorm .

Va anunt cu respect ca VTS nici macar nu mai apare pe site-ul oficial sa inteleg ca a fost scos din vanzare . Inseamna ca s-au vandut prea multe si nu mai faceau fata vanzarilor , sau sa fie de vina criza SAU poate nu au avut succes cu el .... :ok
Stii, este un lucru normal sa dispara din oferta versiunea veche atunci cand se asteapta ceva nou, turbo.
Cat tine de fiabilitatea Opel, sa vii in Craiova sa iti arat un OPC cu tot cu pistoanele alea forjate si cantate din oferta sudate de bloc.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de Mihay » Dum Ian 11, 2009 3:16 pm

alooooo va sparg la bot :evil: faceti-va un topic cu versus intre OPC si VTS

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Opel Astra GTC , 1.4 Enjoy vs C4 Coupe 1.4 X

Mesaj de Deese » Dum Ian 11, 2009 4:23 pm

2.Deese , VTS super frumoasa , super motor .... pe bune crezi asta ??? OK iti respect opinia ,dar sa dau aproape 20.000 euro si sa cateva modificari mi se pare enorm .
Va anunt cu respect ca VTS nici macar nu mai apare pe site-ul oficial sa inteleg ca a fost scos din vanzare . Inseamna ca s-au vandut prea multe si nu mai faceau fata vanzarilor , sau sa fie de vina criza SAU poate nu au avut succes cu el .... :ok
Oricum nu are rost ,sa continuam informati-va inainte de a vorbii ...
Pai in primul rand am zis ca e foarte bine motorizata, nu am zis ca e super motor. Pentru un om normal, ca mine motorul ala de 180 cai e super decent.
Si da, mi se pare superfrumoasa pentru ca C4 mi se pare o masina foarte frumoasa.
Nu costa 20.000 euro, costa mai putin.
Se mai face si acum, doar ca la noi se numeste altfel.
Nu inteleg de ce unii compara VTS cu hothatchuri gen ST, OPC, etc. VTS NU e hothatch.
Nu are nici cai putere ai unui hothatch si nici pretul unui HH.
Iar cand la banii de Focus 1.6 115 cai cu pachet 'Sport' si ceva optionale iti poti lua un VTS...cu masini de genul asta trebuie comparat VTS.

Insa hai sa revenim la topic si sa vedem ce mai gaseste Bogdan la Astra GTC pe parcurs ce merge cu ea.
Sunt curios cum va fi in service la revizie, ce parere va avea de ei :)
Ultima oară modificat Dum Ian 11, 2009 5:12 pm de către Deese, modificat 1 dată în total.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”