Citroen C4 vs Subaru Impreza

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de Mihay » Vin Ian 23, 2009 3:40 pm

baaa basy spune frate de la inceput. oameni buni nu va ganditi la WRX si STI vorbim despre impreza normala...

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de basy » Vin Ian 23, 2009 6:40 pm

Nu stiu exact ce nu intelegi, vorbim despre C4 si Impreza la modul general. Am scris eu o anume motorizare? Cum C4 are 1.4 90 CP, 1.6 122 CP, 1.6 152 CP, asa si Impreza are 1.5 105 CP, 2.0 150 CP, 2.5 230 sau 2.5 306. Este o comparatie la modul general, intre 2 modele hatchback de clasa compacta. Inca nu este lansat dieselul de 2.0 la Impreza, dar din ce am mers pe alte masini si am auzit despre el va fi o surpriza placuta. Cum de altfel nici noul VTS nu a fost lansat.

LE: Se pare ca a fost lansat totusi. Pe siteul Subaru se face deja promovare, dar nu am vazut nici o specificatie.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de mituc » Vin Ian 23, 2009 9:23 pm

Pai impreza daca nu e macar 2.0i 150cp sincer nu are absolut nici un farmec. Sa ai awd la o masina de 100cp e ca si cum ai avea LSD pe tico stock. Si asa sistemul de transmisie integrala pierde vreo 15 sau 17% din putere, si daca nici nu ai de unde... In filmuletul de mai sus ai vazut cum, surprinzator, o wrx de 230cp pierde pe un circuit destul de scurt 2 secunde in fata unei carute tocmai din cauza pierderilor de putere in transmisie care devin relevante la viteze mari. In plus wrx e o masina de manevrat intre 0 si 160, mai sus de atit nu ai ce cauta cu ea ca-si da sufletul din cauza cutiei care e si cam scurta pentru motorul ala si cu doar 5 trepte. Acuma transpune toate astea la un motor de 150cp, fara turbo. C4 1.6T.
Uite, impreza 2.0i 150cp vs c4 2.0hdi 138cp: http://www.zeperfs.com/duel1708-1255.htm" onclick="window.open(this.href);return false; , eventual poti incerca si vestus aspiratul benzinar de 143cp chiar daca nici unul nu re bagate prea multe date (1.6T-ul inca nu e, iar impreza 2.0i e usor mai rapida decit 1.6 120cp, si probabil de 2 ori mai scumpa).
Shit dudes!! :shock: Deci ce comparam?!

Later edit: scuze ca ma tot intorc la mazda, dar uite impreza 2.0i 150cp vs. mazda3 gta 2.0i 150cp: http://www.zeperfs.com/duel1708-1144.htm" onclick="window.open(this.href);return false; . Tot putine date, dar iti poti face o idee.
++impreza e urita la interior baaa!! Cu draci! Ca un megane!

Deci am lamurit versus-ul, da? :mrgreen:
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de basy » Vin Ian 23, 2009 11:53 pm

Eu nu consider incheiat topicul. Nu ati fost decat cativa care ati scris si decat mituc a fost la obiect si s-a incumetat sa dea niste exemple.
Reamintesc criteriile:
- performante
- pret
- calitate a fabricatiei
- stabilitate
- design

O sa pun si niste fise tehnice despre Impreza cu preturile modelelor:
http://www.subarumotors.ro/datasheet/Im ... _specs.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca doriti puteti sa scrieti ceva si de dotari.

P.S. mituc apreciez ca ai venit cu argumente valabile.
LE: @mituc Comparatia pe care ai facut-o mi se pare un pic ciudata: diesel vs benzina cand avem 2.0 diesel si benzina la amandoua.
Mai degraba ceva de genul asta: http://www.zeperfs.com/duel1436-1708.htm" onclick="window.open(this.href);return false; cu toate ca datele cam lipsesc.
LSD pe orice masina e un mare plus. :wink:
Mai stiu un hot hatch de 210 CP care a batut STi pe circuit deci nu ma mira deloc, dar nu e Citroen deci il excludem.
Ultima oară modificat Sâm Ian 24, 2009 12:15 am de către basy, modificat 1 dată în total.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de Pixel » Sâm Ian 24, 2009 12:13 am

Mihay scrie:cea veche DA. e printre putinele masini cu 4 usi care imi si place cum arata . E un vis al meu sa am bani sa imi iau STI sau EVo...pacat ca n`o sa mi`l indeplinesc niciodata :cry:

Si eu am zis cand am citit prima data de tehnologia IMAX ca pana-i **** nu ajung intr-un astfel de cinema. Si ghici...in 2 ani m-am trezit hapt in Londra in cel mai mare IMAX din Europa...so...inca esti tanar

Scuze de offtopic

Ca sa fiu un pic si ontopic. Si mie imi place cum arata noul STI. Probabil ca imi place si pentru ideea in sine. "subaru impreza wrx sti" in lumea automobilistica ii ca si "john lennon" in lumea muzicii.

is obosit...sariti peste postul asta
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de mituc » Sâm Ian 24, 2009 7:38 am

basy scrie:Eu nu consider incheiat topicul. Nu ati fost decat cativa care ati scris si decat mituc a fost la obiect si s-a incumetat sa dea niste exemple.
Reamintesc criteriile:
- performante
- pret
- calitate a fabricatiei
- stabilitate
- design
Ok.

Performante: cistiga C4 cu mentiunea ca ametitii de la citroen nu au nici un motor sanatos (deci nu vom putea compara wrx si wrx sti cu nici un model c4 decit cu c4 kit-car).
Pret: cistiga clar C4;
Calitate a fabricatiei: cistiga impreza;
Stabilitate: Discutabil, ambele sint cit se poate de stabile, din cauza AWD-ului impreza e mai manevrabila pe viraje sau doar mai fun. C4 fiind fwd se piloteaza altfel, intrarile pe viraj se fac mai tare si iesirile mai usurel sa nu sari afara, pe cind cu impreza te poti apuca sa accelerezi imediat ce ai ajuns la apex. Egalitate;
Design: (si as adauga "si ergonomie + confort interior") clar C4.

4-2 pentru C4.
Impreza insa e mai "sporty", iar modelele suficient de puternice (poate 2.0i, dar mai degraba incepind cu wrx) pot fi mai fun de condus (dar cine-si ia astazi o masina doar pentru ca e fun?! Putini... care au resurse).

P.S.: ce hot hatch are 210cp? mungen civic sau ce?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de mituc » Sâm Ian 24, 2009 10:05 am

Btw, desi mai sus am afirmat ca impreza e superioara la capitolul calitate lui C4, sa nu uitam si de problemele de fiabilitate ale subaru-urilor in general (probleme cu directia, diferentialele, sau cu 2.5T-urile). Poate nu mai au aceste probleme mai nou, dar merita sa fii in garda si sa te interesezi in detaliu.

O alta chestie care ar ajuta foarte mult in acest versus ar fi sa ne spui ce ai de gind. Pentru ca daca nu ai de gind sa iei macar un wrx atunci nu vad de ce ai renunta la C4, sau nu ai lua in considerare macar civic 1.8i sau mazda3 gta 2.0i (de a caror calitate si fiabilitate nu cred ca se poate indoi cineva). Si daca ai de gind sa iei wrx nu vad de ce nu ai lua in considerare modele precum leon cupra, mazda3 mps, bmw 130i sau 123d (astea is cam la acelasi pret cu wrx, poate usor mai sus, insa e posibil sa nu aiba toate usile), lancer X rallyat (2.0T 230 sau 235CP, transmisia de pe evo9), sau chiar pocitania aia de megane RS care costa 2ROL si fuge de parca primeste amenintare cu bomba in fiecare milisecunda (e urita ca un wrx dar costa cu 10K EUR mai putin decit un wrx, si fuge mai tare, e foarte stabila, etc).
Daca vrei neaparat aspirate ai si aici de unde alege: typeR si bmw 130i (nu vad insa de ce nu ai opta pentru o turbata in aceiasi bani).
Iar daca te gindesti la wrx sti iti spun din prima: evo X (noua mazda3 mps nefiind awd pina la urma probabil la mine urmatoarea va fi evo XI sau ce iese in locul lui evo X).

Desi cred ca pina in 170-180CP poti merge linistit pe C4 1.6T 152cp + remap, motoarele alea au deja 200 de ani, poate chiar 205, se stie ce fac, ce nu fac, la ce tin, is ieftin de intretinut, usor de modificat, samd. Hot hatch-uri sint pe piata suficiente, e insa foarte greu sa alegi unul, si e si mai greu sa cedezi tu si sa renunti la o idee sau alta cind esti pus in fata datelor mai imbietoare ale unui model care poate nu-ti place asa de mult.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de basy » Dum Ian 25, 2009 3:09 pm

mituc scrie: Ok.

Performante: cistiga C4 cu mentiunea ca ametitii de la citroen nu au nici un motor sanatos (deci nu vom putea compara wrx si wrx sti cu nici un model c4 decit cu c4 kit-car).
Pret: cistiga clar C4;
Calitate a fabricatiei: cistiga impreza;
Stabilitate: Discutabil, ambele sint cit se poate de stabile, din cauza AWD-ului impreza e mai manevrabila pe viraje sau doar mai fun. C4 fiind fwd se piloteaza altfel, intrarile pe viraj se fac mai tare si iesirile mai usurel sa nu sari afara, pe cind cu impreza te poti apuca sa accelerezi imediat ce ai ajuns la apex. Egalitate;
Design: (si as adauga "si ergonomie + confort interior") clar C4.

4-2 pentru C4.
Impreza insa e mai "sporty", iar modelele suficient de puternice (poate 2.0i, dar mai degraba incepind cu wrx) pot fi mai fun de condus (dar cine-si ia astazi o masina doar pentru ca e fun?! Putini... care au resurse).

P.S.: ce hot hatch are 210cp? mungen civic sau ce?
Sa o iau cu sfarsitul. Referitor la hot hatch-ul care bate STI este vorba de generatia mai veche de STI cea cu motorul de 2.0, generatia 2004, iar hot hatchul este... Focus RS.
Ca stabilitate pot sa iti spun feelingul personal, toate Subaru, pana sa inveti sa mergi tare cu ele e posibil sa sari in prima curba daca nu ai sange rece. Au un comportament pronuntat subvirator la intrare, chiar periculos as putea spune, continuand sa accelerezi te scoate din probleme si daca ai peste 200 CP este posibil chiar sa iesi de-a latul. Au o trecere extrem de ciudata, masina nefiind practic deloc neutra. Mie comportamentul asta, pentru cineva neinvatat mi se pare foarte periculos.
Nu stiu exact un timp comparativ intre Impreza si C4, dar pot sa dau un exemplu ceva mai irelevant si anume un Forester 2.0 diesel vs C4 1.6 HDI, 1 sec in plus pentru Subaru. Impreza 2.0R probabil ar fi 2 secunde mai rapida, cel putin.
Cat priveste trecerea pe un viraj, cu C4 poti sa iesi la fel de tare din virajul respectiv folosind frana cu stangul.
Orice comparatie privind stabilitatea se schimba complet in favoarea Imprezei cand vine vorba de macadam/namol/zapada... pe ud inca am dubii. :mrgreen:
Ultima oară modificat Dum Ian 25, 2009 3:29 pm de către basy, modificat 1 dată în total.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de basy » Dum Ian 25, 2009 3:26 pm

mituc scrie:Btw, desi mai sus am afirmat ca impreza e superioara la capitolul calitate lui C4, sa nu uitam si de problemele de fiabilitate ale subaru-urilor in general (probleme cu directia, diferentialele, sau cu 2.5T-urile). Poate nu mai au aceste probleme mai nou, dar merita sa fii in garda si sa te interesezi in detaliu.

O alta chestie care ar ajuta foarte mult in acest versus ar fi sa ne spui ce ai de gind. Pentru ca daca nu ai de gind sa iei macar un wrx atunci nu vad de ce ai renunta la C4, sau nu ai lua in considerare macar civic 1.8i sau mazda3 gta 2.0i (de a caror calitate si fiabilitate nu cred ca se poate indoi cineva). Si daca ai de gind sa iei wrx nu vad de ce nu ai lua in considerare modele precum leon cupra, mazda3 mps, bmw 130i sau 123d (astea is cam la acelasi pret cu wrx, poate usor mai sus, insa e posibil sa nu aiba toate usile), lancer X rallyat (2.0T 230 sau 235CP, transmisia de pe evo9), sau chiar pocitania aia de megane RS care costa 2ROL si fuge de parca primeste amenintare cu bomba in fiecare milisecunda (e urita ca un wrx dar costa cu 10K EUR mai putin decit un wrx, si fuge mai tare, e foarte stabila, etc).
Daca vrei neaparat aspirate ai si aici de unde alege: typeR si bmw 130i (nu vad insa de ce nu ai opta pentru o turbata in aceiasi bani).
Iar daca te gindesti la wrx sti iti spun din prima: evo X (noua mazda3 mps nefiind awd pina la urma probabil la mine urmatoarea va fi evo XI sau ce iese in locul lui evo X).

Desi cred ca pina in 170-180CP poti merge linistit pe C4 1.6T 152cp + remap, motoarele alea au deja 200 de ani, poate chiar 205, se stie ce fac, ce nu fac, la ce tin, is ieftin de intretinut, usor de modificat, samd. Hot hatch-uri sint pe piata suficiente, e insa foarte greu sa alegi unul, si e si mai greu sa cedezi tu si sa renunti la o idee sau alta cind esti pus in fata datelor mai imbietoare ale unui model care poate nu-ti place asa de mult.
Ca si fiabilitate, Subaru este undeva mult sub orice masina de care am auzit in ultima vreme. De la turbo cazute, la vibrochen stricat, la supape care inchid numai cand vor ele cum trebuie, la 7 luni de stat fara masina pentru motor schimbat si la 2 saptamani dupa checkul aprins, la furtune de la intercooler si turbo sarite!!!. Diferentialele surprinzator dar sunt destul de rezistente, chiar si fata de Evo(btw Evo Ralliart face toti banii, mai bine ca un Evo X chiar :wink: ).
Megane RS este o super masina, iar de R26 nu mai vorbesc. Am prieten cu Megane RS remapat care afara de ASR ala care chiar este no fun si pozitia oribila la volan, este o masina super misto, trage super bine, pana la 270 chiar.
Sa mai completez cate ceva despre Subaru. Nu stiu cat de idioti pot sa fie ca aproape toate cutiile lor de viteze intra in marche arriere ca la Dacia pe care nu am avut-o niciodata, iar a doua agata ceva de speriat.

De ce am facut topicul? Voiam sa vad perceptia generala despre Impreza. Eu unul nu imi voi lua asa ceva. Poate ar fi un caz, si anume sa am un discount de-a dreptul entuziasmant la ea. Din gama Impreza sunt 2 variante mai ok, una este 2.0 diesel care, desi nu am mers cu ea, am auzit numai plecaciuni in fata ei, iar a doua varianta ar fi STI, dar un STI care nu se strica, desi nu prea am auzit vreunul.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de basy » Lun Ian 26, 2009 1:00 am

basy scrie:Nu stiu exact un timp comparativ intre Impreza si C4, dar pot sa dau un exemplu ceva mai irelevant si anume un Forester 2.0 diesel vs C4 1.6 HDI, 1 sec in plus pentru Subaru. Impreza 2.0R probabil ar fi 2 secunde mai rapida, cel putin.
Nu am mai putut sa editez. Aici era vorba de un traseu de VTM care se parcurge in aproximativ 1 min 30 de secunde.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de mituc » Lun Ian 26, 2009 6:58 am

Vezi ca foresterul e si o idee mai greu...
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de mituc » Lun Ian 26, 2009 3:52 pm

Am fost azi pe la un dealer subaru local, voiau sa-mi dea o impreza wrx la 30k EUR (pretul de lista e vreo 33k cu tot cu taxe). Probabil daca scapa de probleme si-si fac ceva reclama or sa fie ok, dar tot va fi greu sa compari impreza cu c4 pentru ca-s masini foarte diferite.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de Shadow » Lun Ian 26, 2009 5:34 pm

Basy, crede-ma ca eu de o vreme incoace am ajuns la o concluzie: FWD SUCKS!!!
Asa cum au zis multi, nu stiu de cate ori o sa conteze acea zecime de secunda in + pe cate o sa o scoti, dar o sa conteze intotdeauna cat de FUN este o masina.

Eu aleg Impreza (STI :D )
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de mituc » Lun Ian 26, 2009 7:03 pm

FWD sucks la drag race-uri s cam atit. Pe circuite fwd cam rulz daca e condusa cum trebuie. Na, uite un exemplu cu marca ta preferata (priveste si invata ;) ):

http://www.youtube.com/watch?v=29PQgKcAilQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de stevey » Lun Ian 26, 2009 7:31 pm

Hai mah alegeti kia nu prostiile astea japoneze sau frantzuzesti... :lol:

Închis

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”