Citroen C4 vs Subaru Impreza

Citroen C4 sau altceva?
Închis
Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova
Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de basy » Vin Ian 23, 2009 1:34 pm

Ia sa va vad care cum este dupa voi. O sa vin mai tarziu eu cu anumite completari.
Deci, capitole la care vreau sa va expuneti parerea:
- performante
- pret
- calitate a fabricatiei
- stabilitate
- design (conform lui Ice Ridder)
Astea sunt criteriile principale. Cu restul va astept pe voi
Ultima oară modificat Vin Ian 23, 2009 1:55 pm de către basy, modificat 1 dată în total.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de Bogdan » Vin Ian 23, 2009 1:37 pm

Coci tu ceva cu versusul asta!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de IceRidder » Vin Ian 23, 2009 1:44 pm

ai uitat design care pentru mine este foarte important. si anume ca impreza mi se pare de-a dreptul oribila.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de basy » Vin Ian 23, 2009 1:59 pm

Bogdan scrie:Coci tu ceva cu versusul asta!
Eram si eu curios de o parere. :twisted:
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de onacus » Vin Ian 23, 2009 2:14 pm

IceRidder scrie:ai uitat design care pentru mine este foarte important. si anume ca impreza mi se pare de-a dreptul oribila.
Nu si ultima si in nici un caz WRX STi :P
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de Bogdan » Vin Ian 23, 2009 2:18 pm

Look C4..

Performante - Subaru(motoare, acceleratie etc etc)

Altceva ce sa-ti zic, am mers cu 2 STI-uri si mi-au taiat rasuflarea nu mai stiam de unde si cum sa ma tin, senzatie care in C4, greu o obtii.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de Mihay » Vin Ian 23, 2009 2:29 pm

slabut topic. daca vrei sa scoti o parere buna de la oameni faceai cum trebuie cu fise de prezentare,poze,timpi etc. stiu unde vrei sa bati dar dupa mine nu prea le-as compara in primul rand datorita pretului. sa nu zici ca pe curbe ...

Fiabilitate C4

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de mituc » Vin Ian 23, 2009 2:39 pm

Comparatia e foarte lipsita de sens. Si voi motiva:
1. awd vs fwd;
2. public tinta total diferit;
3. citroen e mult mai orientat spre confort, uzabilitate de zi cu zi, ergonomie, aspect placut, finisaje;
4. impreza (fie ea doar impreza, impreza wrx sau wrx sti) sint modele cu valente sportive, aspectul interior sau ergonomia fiind practic similare cu ale unui tanc.
5. japoneza pur sportiva vs. frantuzeasca confort-sportiva - ?! nu are sens.
6. gama de pret total diferita. O impreza wrx 2.5T 230cp costa cit 2 VTS-uri (poate mai tre' sa pui vreo 1000EUR sa iei 2 VTS-uri, sau sa obtii un discount la vts).
7. impreza e o masina de acceleratie, c4 e una de mers confortabil la drum lung (ai incercat sa faci un drivetest cu o impreza? Te-ai simtit bine in scaunele alea scoica pe un drum foarte virajat? Dar pe un drum lung de 300km? Ei, in C4 te vei simti foarte bine in ambele situatii, iar drumul virajat nu-l vei putea aborda aproape la fel de agresiv multumita suspensiilor si geometriei setate genial).

Cind compari 2 astfel de masini ori nu stii ce vrei ori o faci la misto. O comparatie asemanatoare ar fi toyota yarris vs. mercedes e-klasse. Daca o comparatie honda civic vs c4 inca mai are sens (cel putin civic sedan fiind un C4 next-next-next generation), comparatia asta insa nu are nici o legatura cu realitatea.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de basy » Vin Ian 23, 2009 2:44 pm

Pai nu m-am documentat asa bine. Astept niste pareri la inceput.

Mihay... nu pot sa cred ca iti place mai mult Impreza la design.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de Mihay » Vin Ian 23, 2009 2:46 pm

cea veche DA. e printre putinele masini cu 4 usi care imi si place cum arata . E un vis al meu sa am bani sa imi iau STI sau EVo...pacat ca n`o sa mi`l indeplinesc niciodata :cry:

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de basy » Vin Ian 23, 2009 2:49 pm

mituc scrie:Comparatia e foarte lipsita de sens. Si voi motiva:
1. awd vs fwd;
2. public tinta total diferit;
3. citroen e mult mai orientat spre confort, uzabilitate de zi cu zi, ergonomie, aspect placut, finisaje;
4. impreza (fie ea doar impreza, impreza wrx sau wrx sti) sint modele cu valente sportive, aspectul interior sau ergonomia fiind practic similare cu ale unui tanc.
5. japoneza pur sportiva vs. frantuzeasca confort-sportiva - ?! nu are sens.
6. gama de pret total diferita. O impreza wrx 2.5T 230cp costa cit 2 VTS-uri (poate mai tre' sa pui vreo 1000EUR sa iei 2 VTS-uri, sau sa obtii un discount la vts).
7. impreza e o masina de acceleratie, c4 e una de mers confortabil la drum lung (ai incercat sa faci un drivetest cu o impreza? Te-ai simtit bine in scaunele alea scoica pe un drum foarte virajat? Dar pe un drum lung de 300km? Ei, in C4 te vei simti foarte bine in ambele situatii, iar drumul virajat nu-l vei putea aborda aproape la fel de agresiv multumita suspensiilor si geometriei setate genial).

Cind compari 2 astfel de masini ori nu stii ce vrei ori o faci la misto. O comparatie asemanatoare ar fi toyota yarris vs. mercedes e-klasse. Daca o comparatie honda civic vs c4 inca mai are sens (cel putin civic sedan fiind un C4 next-next-next generation), comparatia asta insa nu are nici o legatura cu realitatea.
Am facut acest topic tocmai pentru ca am mers cu Impreza in toate variantele: 1.5R, 2.0R, 2.0 cu kit WRX, 2.5 WRX, 2.5 WRX STI. Si, afara de 1.5 R am mers cateva sute bune de km cu ele. Cu STI am mers de la Braila la Craiova, intr-o singura etapa. E suficient de lung?
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de basy » Vin Ian 23, 2009 2:52 pm

Si inca ceva... mituc, tu ai mers cu vreuna din variantele noi ale Impreza? Topicul NU este adresat la varianta veche cand C4 nu exista sau nu se concurau direct.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de mituc » Vin Ian 23, 2009 2:54 pm

sti arata rezonabil la interior, mai-mai ca se apropie de mazda3 mps (mai ales ca mazda3 si impreza impart o droaie de componente, sasiu, volan, portiuni din bord, etc). Dar impreza 2.0i, fie ea si cu echipare sport (are radio-cd-casetofon!!!) sau chiar si wrx... sorry guys, un TIR renault arata mai bine in interior. Pe afara arata foarte bine toate modelele, usor agresiv si suficient de cuminte (mai putin in spate, parca e tamponata), dar in interior...

Uitati aici o comparatie mai completa intre mazda3 mps si wrx. Si nu uitati ca desi sint posesor de mazda3 (mps) inca ramin la parerea ca c4 arata o idee mai bine la interior:

http://www.youtube.com/watch?v=i6PGMi89qRo" onclick="window.open(this.href);return false;

++mazda3mps face 0.86g acceleratie laterala, wrx face 0.81, probabil e usor sub c4 vts care parca e la 0.83 sau 0.84.

Later edit: basy, da, cu 2.0i 150cp sport.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de mituc » Vin Ian 23, 2009 3:03 pm

http://www.youtube.com/watch?v=MzB6C1MquLI" onclick="window.open(this.href);return false;
Si stim ca c4 vts este semnificativ mai bun decit gti pe viraje.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Citroen C4 vs Subaru Impreza

Mesaj de basy » Vin Ian 23, 2009 3:21 pm

Interesant filmuletul!!! :ok
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Închis

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”