Grupul VAG

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Grupul VAG

Mesaj de IceRidder » Vin Ian 30, 2009 10:07 am

Eu ce am citit despre skoda chiar la ei pe forum este ca au mari probleme cu garantia: orice problema este tratata cu : consumabil sau masina folosita necorespunzator.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Grupul VAG

Mesaj de nero » Vin Ian 30, 2009 10:16 am

Procentual cred ca sunt tot pe acolo la defecte. In schimb, la robotei rar auzi de un defect mai grav, care sa te lase in drum sau sa te puna in pericol, pe cand la VAG am auzit destule cazuri.
Avem in firma mai multe Golf-uri si Octavia, per total sunt ok, dar toate au mai trecut prin service pentru diverse maruntisuri. Nasol e ca service-urile VAG din Bucuresti sunt chiar mai rele decat ATS.

Cert e ca fiabilitatea nu e nici pe departe un criteriu dupa care sa-ti cumperi VAG. E doar un mit.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

bossake
Mesaje:85
Membru din:Sâm Oct 18, 2008 12:02 am
Numar Inmatriculare:Dacia Logan Prestige 1.6 16v
Localitate:Bucuresti

Re: Grupul VAG

Mesaj de bossake » Sâm Ian 31, 2009 8:10 am

Mitul de fiabilitate al celor de la VAG a fost castigat prin anii 2000..adica vechea generatie de passat, vechea generatie de octavia etc.
Generatia noua nu a fost asa fiabila. E prea mult daca as spune ca a fost un esec insa au unele probleme destul de nasoale de fiabilitate.
Iar legat de mitul asta, sa fim seriosi de ce s-a creat mitul vag si de ce nu s-a creat mitul renault sau citroen? sau mitul opel?! are lumea ceva cu vag?..
Trebuie sa recunoastem ca generatiile vechi au fost cu mult peste ceea ce oferea concurenta la momentul ala.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Grupul VAG

Mesaj de mituc » Sâm Ian 31, 2009 8:53 am

Mitul e mai degraba cel al masinii germane, mit care a prins contur cu modelele fabricate prin 1975-1990 in general de mercedes/bmw/porsche si care nu prea au treaba cu nimic altceva. Cum nu toata lumea are bani de bmw si mercedes isi ia vw si opel, sau audi SH, ca-s tot germane, si "se stie" ce bune is masinile germane. Si de aici toata frenezia asta. Personal mi se pare ca cei de la seat fac si cele mai fiabile si cele mai aratoase vw-uri. Doar ca nu vind pe masura.
Ultima oară modificat Sâm Ian 31, 2009 9:24 am de către mituc, modificat 1 dată în total.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

candymann

Re: Grupul VAG

Mesaj de candymann » Sâm Ian 31, 2009 9:11 am

pentru k seat sunt spaniole. :mrgreen:

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Grupul VAG

Mesaj de Aiurica » Sâm Ian 31, 2009 9:08 pm

da.....la fel cum sunt Skoda cehesti......
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Grupul VAG

Mesaj de florinc4 » Sâm Ian 31, 2009 9:38 pm

IceRidder scrie:Eu ce am citit despre skoda chiar la ei pe forum este ca au mari probleme cu garantia: orice problema este tratata cu : consumabil sau masina folosita necorespunzator.
Da...si inca cum doar blocu motor si nici ala mereu....nu intra pe garantie...totu la masina e din vina ta...s-a dus ambreiaju platesti....nu conteaza ca bate roata la plecarea de pe bloc sau mai stiu eu ce e.... vina ta...ca ti s-a dus intinzatoru care tinea cureaua care tinea abs-ul aer conditionat-ul si servodirectia...si te trezesti cu volanu blocat...e vina ta...de fapt cum zicea si Iceridder ...utilizare necorespunzatoare :mrgreen:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
tibi
Mesaje:101
Membru din:Dum Mar 04, 2007 12:57 am
Localitate:ploiesti

Re: Grupul VAG

Mesaj de tibi » Mie Feb 11, 2009 10:13 pm

bossake scrie: sa fim seriosi de ce s-a creat mitul vag si de ce nu s-a creat mitul renault sau citroen? sau mitul opel?! are lumea ceva cu vag?..
Trebuie sa recunoastem ca generatiile vechi au fost cu mult peste ceea ce oferea concurenta la momentul ala.
va salut pe toti
am citit posturile legate de fiabilitatea VAG-urilor si as putea sa spun ca sunt niste cazuri izolate.am amici care lucreaza ca mecanici la diversi dealeri vw si mai multi mi-au spus ca sunt prost exploatate.culmea ca mi-a dat exemplu tuareg golf 5gti,audi tt.daca dam in ele ca taranii(pardon de expresie) e normal sa pice.
faza ca papa ulei motoarele de 2l tdi e perfect normala,de altfel scrie si-n carte,doar sunt PD.
detin un golf 4(~170000km)1.9tdi si un seat leon 1p 2.0tdi si vreau sa spun ca nu am avut probleme cu ele.leonul mi-a papat ulei ,dar nu exagerat o,6l in 10000km.la golf in schimb nu trebuie sa-i pun decat motorina si eventual un bec intre revizii.motorasul golfului e al 2-lea ca fiabilitate dupa cel ALH.
spuneai de mituri...se stie despre cele frantuzesti ca sunt printre cele mai frumoase,iar HDI-urile de asemenea sunt fiabile
numai ca sunt putin mai scumpe ca si intretinere.
legat de opel pot sa spun ca numarul lor mare pe strazi isi spune cuvantul,mai ieftine la intretinere decat vw(spre ex opel are distributia pe lant si nu curea,cea pe lant nu se schimba)
nu inteleg competitia asta copilareasca :( , masinile care faceau cu ceva vreme in urma nu le vom mai intalni.
seat leon 2.0tdi 140cp stylence si fan c4 coupe

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Grupul VAG

Mesaj de nero » Joi Feb 12, 2009 10:05 am

Tu pui 0.6l la 10k km, altii pun 1l la 2k km. Nu poti trage concluzia ca un brand sau un model e fiabil doar pentru ca n-ai avut tu probleme. Valabil si invers, nici eu n-am avut probleme cu C4, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i laud fiabilitatea. Un forum e totusi bun ca sa-ti faci o idee despre un model, iar daca rasfoiesti putin p-aici o sa gasesti mai mult threaduri cu intalniri, concursuri de frumusete, styling, etc. decat threaduri cu probleme, lucru care nu e valabil pe forumurile VAG.
Cat despre masinile prost utilizate, zici ca esti mecanic de service. Ti se pare normal ca daca-ti iei masina de 200-300cp sa mergi batraneste cu ea? Sorry, masinile alea sunt facute pentru a fi putin calcate, altfel si-ar lua toata lumea Logan. Asta e alta problema, care o agraveaza pe cea a fiabilitatii.
Legat de intretinere, arunca un ochi pe threadul respectiv de pe forumul asta, mai uita-te si pe reno.ro si compara cu ce platesti tu. Nu stiu de unde ai tras concluzia ca sunt mai scumpe frantuzele la intretinere.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
tibi
Mesaje:101
Membru din:Dum Mar 04, 2007 12:57 am
Localitate:ploiesti

Re: Grupul VAG

Mesaj de tibi » Joi Feb 12, 2009 10:42 pm

@florin toti dealerii sunt asa,doar suntem romani si e caracteristic natiei sa caute vinovati,in loc sa caute o rezolvare pt probleme.de responsabilitati fugim ca de dracu

@nero n-am spus ca sunt mecanic,eu am precizat ca am amici mecanici.
un amic a platit pe o revizie(ulei+filtre+manopera) la un 207 780ron,iar eu la leon pt acelasi lucru am platit 750ron.ambele facute in service la dealeri.totusi din ce stiu eu leonul e in aceasi clasa cu c4-ul,adica compacta.cum se justifica pretul asa mare la o masina din clasa mica.

stiu ca se fac concursuri de styling,citesc frecvent forumul asta.intr-o vreme eram decis chiar sa iau un c4coupe :wink: (pt ca imi place mult aspectul lui)
nu spun ca nemtoaicele sunt cele mai bune...nici pe de parte,defecte au toate.

mie cantitatea aia de ulei imi era necesara pt a completa,daca o forjeti mereu e normal sa ia mai mult.si nu merg batraneste,ci moderat(daca ma grabesc evident o calc,daca nu la drum lung 130-140km/h e ok)
sa avem noi drumuri mai intai...
seat leon 2.0tdi 140cp stylence si fan c4 coupe

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Grupul VAG

Mesaj de Aiurica » Joi Feb 12, 2009 11:00 pm

tibi scrie:,adica compacta.cum se justifica pretul asa mare la o masina din clasa mica.

de unde ai tras concluzia asta nu stiu
eu am platit la revizie 470 ron....media fiind de 500, iar un diesel se apropie de ce spui tu.
clasa mica 207, dar motor????
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Grupul VAG

Mesaj de Mihay » Joi Feb 12, 2009 11:02 pm

bine spus. imi place semnatura ta :applause

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Grupul VAG

Mesaj de Deese » Vin Feb 13, 2009 12:10 am

http://www.primulmilion.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Ce reclama JENIBILA!
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
anne
Mesaje:364
Membru din:Joi Apr 12, 2007 4:08 pm
Numar Inmatriculare:B-62-HGU
Localitate:BUCURESTI

Re: Grupul VAG

Mesaj de anne » Vin Feb 13, 2009 12:14 am

cum vine asta "e in prelungirea mea" ca nu am inteles............... :lol: :lol: :lol: :ok
CITROEN C4 coupe VTR 1.6i 110 CP neagra
B-62-HGU cu stiker
Citroen C3

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Grupul VAG

Mesaj de Deese » Vin Feb 13, 2009 12:15 am

Nu stiu, dar e dubios rau 1.000.000 km in 4 ani.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”