Citroen C4 vs Ford Focus

Citroen C4 sau altceva?
random77
Mesaje:31
Membru din:Mie Iul 01, 2009 8:25 pm
Numar Inmatriculare:B07PHE
Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de random77 » Vin Iul 10, 2009 7:40 pm

le cunosc pe amindoua, asa ca o sa va spun si parerea mea, dupa aproape o mie de km facuti cu c4 1.6 hdi de 90 de cp si in jur de 15000 facuti cu ford focus 1.8 tdci de 115 cp.

exista plusuri si minusuri la fiecare.
citroenul c4 e peste ford focus ca design si consum, consola de bord si chiar si la spatiul interior la locurile din fata. in plus, stergatoarele fata sunt mai eficiente decit la focus.

in schimb vizibilitatea la c4 e redusa, oglinzile nu sunt foarte bine pozitionate, iar garda la sol e destul de mica.

focusul e mai stabil, fiind si mai greu, are un motor mai vivace, scaunele sunt mai bine conturate, pozitia de condus e mai buna, comenzile pe volan sunt mai logice, are garda la sol mai mare. in schimb consumul sare cu mult peste c4 (bine, si motorul e mai mare)

faza cu inchiderea usilor la focus e si ea de remarcat: usile sunt mai solide si atunci cind inchizi usa parca esti in alta lume, nu se mai aude nimic din afara. spatiul interior la locurile din spate e mai mare decit la citroen si portbagajul e mai mare.

la ford nu se prea ard becurile... la citroen le schimb la 2 saptamini. diferenta de pret e in favoarea citroenului c4, focusul similar ca motorizare costa mai mult.

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de Adrian » Vin Iul 10, 2009 8:49 pm

Are un vecin un wagon, de la firma.. Cand am urcat in el, pot spune ca m-am simtit ca intr-o masina straina :D
Pozitie la volan joasa, bordul super.. Argintiul ala e belea.. Volan de piele super facut, ceasuri misto...
C4 sta bine la un singur capitol: design! Atat!

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de Deese » Vin Iul 10, 2009 9:11 pm

Probabil te-ai urcat intr-o versiune superioara de echipare, altfel bordul si finisarile versiunilor de baza mi se par neatragatoare.
Iar faza cu usile, cred ca depinde de exemplar.
Ala cu care am mers eu (nu era de baza, Trend parca ii zice) nu se auzea deloc ca si cand ar fi o masina de clasa superioara. Troncaneau mai putin decat la C4 meu, dar nu m-a impresionat cu nimic la capitolul asta.
Scaunele erau destul de incomode, nu aveau aproape deloc suport lateral.
Nu stiu daca erau cu airbag dar stiu ca erau sub ale mele la confort.
Am inteles ca si la C4 cele fara airbag ar fi mai slabe.
Bonus aveau o tapiserie oribila, ziceai ca e pijama de spital (avea niste dungi albastre verticale)

Imagine
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de Cosma Adrian » Sâm Iul 11, 2009 6:13 am

...si eu am fost cu Focus (cred ca versiunea de care zice deese)...nu ma impresionat absolut deloc, scaune mai putin confortabile ca la C4, iar bordul si plasticul din care e facut da impresia de ieftin...iar cu becurile, eu nu am probleme cu ele
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
VALLY_C4
Mesaje:172
Membru din:Dum Mar 02, 2008 1:07 pm
Numar Inmatriculare:nt-12-law

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de VALLY_C4 » Sâm Iul 11, 2009 7:54 am

am un coleg care a achizitionat un focus anul trecut in toamna. a cazut toata electronica din bord. nu mai avea nici o camanda disponibila. a trebuit sa o duca la bacau pe platforma. troncane masina aia frate de parca ar avea 10 ani vechime. plasticul ala ieftin lasa de dorit. cu cei de la service abia a reusit sa o scoata la capat. varza si service-urile ford. omul vrea sa o vanda. nu mai vrea sa auda de ford. si mai zic altii ca e prea multa electronica pe c4! :glasses .masina luata de 6 luni cu atatea probleme. :help . plasticul de pe c4 e mult peste ce are focus. parerea mea . bye bau
Citroen c4, 1,4. 16v, 90cp... si atat!!!

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de Adrian » Sâm Iul 11, 2009 9:44 am

Focusul de baza, versiunea cu facelift, pretul ala de 11k pentru motor de 1.4 si 80 de cai, vine cu toata consola centrala argintie.. Ce ai pus tu in poza acolo, e Trend fara facelift.. Uitati-va pe strazi la Focus facelift, sa vedeti ca are interior de Mondeo, toata consola argintie!

Si faza ca i-a cazut unui prieten nu stiu ce.. Si eu stiu N oameni cu C4 care se plang de ambreiaje, volante, tremurat la 120km/h, zgomot suspensie spate.. Si astea sunt pe bune, si le am si eu...
Ca i-a cazut unuia, aleator, nu stiu ce.. Se intampla.. Dar cand ai un forum intreg care se plange de ambreiaje si troncaneala aia pe spate la gropi, parca incepi sa te intrebi mai multe lucuri...

On topic: Focus facelift, este peste C4.. Ce era inainte era ceva spartan, plastic mult, consola respingatoare etc...

Uite si o poza, la un trend, luata de pe Mobile .. Asta e aia cheala, la care daca pui 50e, te alegi si cu un volan de piele super misto.. Versiunile superioare au bordul bicolor, climatronic si navigatie!

Imagine
Ultima oară modificat Sâm Iul 11, 2009 9:51 am de către Adrian, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de Dan pasare » Sâm Iul 11, 2009 9:49 am

Mie imi place Focus :D Si sincer cred ca e putin peste C4. Dar daca nu as fi avut C4 si ar fi sa-mi iau acum o masina, as alege Citroen, pentru ca e.....mai frumos. :mrgreen:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de stevey » Sâm Iul 11, 2009 5:21 pm

Ce inseamna la voi "peste" ?Am urcat si eu intr-un focus cu facelift si poate e o chestie de gust dar: pozitie ingramadita, scaunele cu mult sub comfortul c4, materialele sunt tipic ford:feeling iefin.Pozitie la volan?Ia puneti la c4 consola clasica cu vitezometru si o sa vedeti ce pozitie beton veti avea.Nu mai are sens sa ma mai refer si la performante dinamice pt. ca in clasa asta e ceva de genu la fel sau un pic peste.Cat despre portiere...voi ati vazut la un supercar cum fac cand se inchid?La fel.Singura problema cu adevarat deranjanta la portierele c4 este scartaiala de la balamale .Ideea e ca focus nu ofera cu nimic in plus fata de c4, incat sa zic: wow! e o diferenta...poate doar ca mai schimbi designu.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de Mihay » Sâm Iul 11, 2009 6:49 pm

C4 face lift a rezolvat toate micile probleme ale copilariei. troncaneli NU, ambreiaje Nu ( alte motoare si cutii )

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de Dan pasare » Lun Iul 13, 2009 9:52 am

In privinta scaunelor sunt total de acord, cele din C4 coupe sunt excelente :D
Cand am spus ca Focus mi se pare putin(subliniez, putin) peste C4, ma refer la impresia generala cand o conduci,pare mai inchegata, mai robusta, mai silentioasa. Materialele din interior sunt comparabile, C4 n-are nimic special in privinta asta. Iar bordul de la Focus mi se pare elegant si ergonomic, am avut un Mondeo si e cam acelasi lucru.
Probabil cei mai conservatori ar alege Focus, marca Ford inca spune ceva. Cei care aleg C4 e firesc sa aiba impresia ca Focus este banal.Gusturi si gusturi.
Un lucru este cert; nici una dintre cele doua,nu este evident superioara celeilalte, fiecare are plusuri si minusuri. :wink:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de PsH » Lun Iul 13, 2009 10:15 am

cred ca fordul foscus este singura masina care arata bine si hatch si berlina si combi (prin comparatie)
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
dragos_1984
Mesaje:70
Membru din:Mie Oct 22, 2008 8:33 am
Numar Inmatriculare:B-17-THC
Localitate:BUCURESTI
Contact:

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de dragos_1984 » Lun Iul 13, 2009 10:23 am

In acest moment dupa ce amandoua masinile au suferit cate un facelift si cei de la Citroen au rezolvat vechile probleme(Acum sunt folosite plastice mult mai bune,sunt acoperite intr-un strat f. subtire de cauciuc, cel putin asa se simte la atingere; nu mai exista probleme cu ambreiajele si cu troncanitul suspensiei spate), si sa nu mai vorbesc de noile motorizari pe benzina care sunt exceptionale, cred ca Citroenul C4 este peste nivelul Focusului care dupa facelift nu a primit decat modificari de design la exterior si interior.
C4 Coupe 1.6l 16v 110CP+12-15cp chip+admisie schimbata
rosu lucifer
si alte mici modificari la interior

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de Bogdan » Lun Iul 13, 2009 10:25 am

Asta cu problemele la ambreiaj se poate spune dupa ce ajunge cineva macar la 20 000km ..si e totul in regula!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de Deese » Lun Iul 13, 2009 10:32 am

La C4 facelift plasticele sunt aceleasi, doar ca materialul de pe bord si de pe partea de sus a usilor e putin schimbat, e mai moale si are alta textura.
Ba mai mult, proprietarul masinii respective are si un facelift si un ante-facelift si spune ca ii place mai mult materialul vechi.
Mie mi se par ambele la fel de bune, cel vechi e un pic mai nasol la atingere dar pare mai durabil.

In rest m-am uitat atent si sunt la fel plasticele.
Si stiti ca eu sunt omul cu plasticele :)

Apropo de ambreaje, o fi existat vreun C4 ars din cauza ambreajului? :D
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
dragos_1984
Mesaje:70
Membru din:Mie Oct 22, 2008 8:33 am
Numar Inmatriculare:B-17-THC
Localitate:BUCURESTI
Contact:

Re: Citroen C4 vs Ford Focus

Mesaj de dragos_1984 » Lun Iul 13, 2009 12:09 pm

Era vorba de calitatea plasticelor si cele de pe facelift mie imi inspira mai multa calitate.Si simplu fapt ca sunt acoperite cu acel strat de cauciuc le fac sa nu mai zdrangane ca astea care le avem montate pe masinile vechi.
C4 Coupe 1.6l 16v 110CP+12-15cp chip+admisie schimbata
rosu lucifer
si alte mici modificari la interior

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”