C4 VTS vs Leon FR vs GTI vs etc

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mie Feb 14, 2007 3:15 pm

una e lotus elise sau v6-le si alta e modelul expus de tine, exclusiv pt curse (nu are nimic, decat un scaun sofer) pe cand celelalte au si ac si muzica, si 2 scaune :D..si performante excelente...lotus sufera f mult la fiabilitate dar are nume creat, si multi platesc numele...in schimb un c4 este model fara istorie, cu un design controversat...
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

sosorin
smarcaz cu C4
Mesaje:108
Membru din:Mie Feb 21, 2007 9:43 pm
Contact:

Mesaj de sosorin » Mar Feb 27, 2007 6:10 pm

auziti?dar de ce nu vb nimeni de skoda octavia rs...care imparte inima cu gti-ul si care parerea mea e o investitie excelenta.daca tinem cont ca se poate cumpara si varianta diesel care are 170 cai si 350 si ceva Nm...pai atunci se schimba situatia.multa lume zice ca dieselul nu poate face fata unui benzinar...dar cu un tuning fin la motorash urca lejer la 200 cp si 400 Nm...si nu va suparati...la cuplul ala e "R" de la racheta.Toate la "numai pretul" de 24.000 euro DDP.prea belea!
C4 1.4 !!! 90 cai naravashi,culoarea vantului turbat(gris fer) + Skoda FABiA 1.4 75 CP +(in viitor) Opel Vectra sau Skoda Octavia

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Feb 27, 2007 7:15 pm

e mai balena octavia fata de golf. cei care o cumpara probabil le-a ramas impresia placuta de la O1, sau au vrut o masina si cu portbagaj...:D
cuplul cu face performanta masinii, ci doar impresia. fara tuning la motor pt redesanare curba cuplu/putere (crearea unei zone de cuplu mai sus in ture, decat jos, sau coborarea in ture a puterii maxime) eficienta motorului de impasitiata peste toata plaja de turatii. cand deja puterea e si ea f aproape de valorile bune, cuplul e in cadere libera. oricum majoritatea cip-urilor nu face decat sa cresca valorile, fara sa le redistribuie competitiv
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

sosorin
smarcaz cu C4
Mesaje:108
Membru din:Mie Feb 21, 2007 9:43 pm
Contact:

Mesaj de sosorin » Mar Feb 27, 2007 7:44 pm

stai putin.la ambele masini se pot aduce imbunatatiri la motor...eu vb ca la mai putini bani capeti performante decente(7,2 0-100.gti/7,3 la skoda).hai sa iti spun ceva...stiu pe cineva care are un bmw 320d(model nou) care a facut un chip mic la motorash si a ajuns la 200 cp si 400 Nm....ei bine cu acest cuplu a reusit sa faca la o cursa un 330i....asa ca nu ash spune ca acest cuplu este doar pt impresie...eu unul ash vota pt octavia rs in clasamentul asta...performante aproape identice cu gti,dotare absolut ok,look agresiv si un raport pret/performante imbatabil.
C4 1.4 !!! 90 cai naravashi,culoarea vantului turbat(gris fer) + Skoda FABiA 1.4 75 CP +(in viitor) Opel Vectra sau Skoda Octavia

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Feb 27, 2007 7:59 pm

chiar nu are nici o importanta acea comparatie. faptul ca aduce valorile performanelor la un nivel aproximativ nu inseamna nimic. soferul face regula. nu stiu ce poate cel din 330 si nic cel din dieselar.
daca omul nu schimbe cand trebuie poate sa aiba 1000cp.
eu cu bruma de cunostinte culeasa in domeniu intocmisem un fel de zone de schimbat treptele pt performanta. nu trbuie sa ii tai injectia in fiecare treapta pt a fi la optiumul motorului. treapta I este singura unde la o benzina aspirata trebuie sa fii la zona de taiere a injectiei (daca a facut zgomotul specific, s-a dus totul) nu mai zic daca ratezi treapta (:D mi s-a intamplat de 3 ori pana acum, numai la a II-a)
deci, sa revenim, chiar as vrea sa ma dau cu hdi 110cp la urmatoarea intalnire, chiar de mai multe ori. sa invat clar si pe cifre exacte ce si cum nu fac bine.
abia atunci voi spune. eu mi-am atins maximul, si stiu ca acea masina e mai buna ca a mea pe acceleratii. daca nu e un sofer bun pe beznina contra unui bun pe diesel, testele realizate de oricine nu ma impresioneaza. f multi factori pot schimba la nivel amatoresc un rezultat. uite m-a intrcut cu un a3 sportback diesel, si i-am facut fata. desi a plecat primul. adica am fost primul. nu mult, dar primul. eu amator, el amator
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Mar Feb 27, 2007 8:43 pm

sosorin scrie:auziti?dar de ce nu vb nimeni de skoda octavia rs...care imparte inima cu gti-ul si care parerea mea e o investitie excelenta.daca tinem cont ca se poate cumpara si varianta diesel care are 170 cai si 350 si ceva Nm...pai atunci se schimba situatia.
Nu vorbeste nimeni de octavia RS pentru ca masina aia are un motor super rezonabil instalat pe un tanc (honda acord 2.2 cdti chip tuning la 170CP cica o lasa in urma - imagine that!!! :shock: ).
Apoi Octavia 2 are 4 stele euroncap, era destul de aproape sa ia doar 3. Daca te gindesti la octavia RS (si nu la un coupe sau roadster) automat vrei sa bagi cel putin 2 persoane in ea in mod curent, posibil si mai multi. Te risti?
Nu mai zic ca arata oribil.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Mar Feb 27, 2007 8:45 pm

sosorin scrie:stiu pe cineva care are un bmw 320d(model nou) care a facut un chip mic la motorash si a ajuns la 200 cp si 400 Nm....ei bine cu acest cuplu a reusit sa faca la o cursa un 330i.
330i din aceeasi generatie? Ala are 265cp parca si face vreo 6 secunde de la 0 la 100, daca pleci cum trebuie cu rabla aia invirti rotile in loc pina pe la 120Kmph.
Eu zic ca nu prea are cum decit daca ala de pe 330i a plecat de pe loc ca in mersul in coloana 8)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Mar Feb 27, 2007 8:48 pm

sosorin scrie:la cuplul ala e "R" de la racheta.Toate la "numai pretul" de 24.000 euro DDP.prea belea!
Btw, la banii aia mai pui 2500EUR si iti iei leon cupra, cu tot cu taxa de inmatriculare platita.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
m.s.
Mesaje:59
Membru din:Lun Feb 19, 2007 8:58 pm
Localitate:cj

Mesaj de m.s. » Mar Feb 27, 2007 11:48 pm

@mituc: Ziua Cupra,
Noaptea Cupra,
Dimineata CUPRA iara! :lol:
Berlina 1.6HDI Neagra

sosorin
smarcaz cu C4
Mesaje:108
Membru din:Mie Feb 21, 2007 9:43 pm
Contact:

Mesaj de sosorin » Mie Feb 28, 2007 12:37 am

mituc,intra pe 4tuning.ro la forum,bmw,masina mea bmw este un topic facut de cosmin uno(tipu' la care unii baieti de pe forum si-au pus folie) intitulat bmw 320d(2006).aveti acolo si filme de la curse si poze cu masina.acum sa fim serioshi nush ce are lumea cu octavia dar sincer mie nu mis e pare nici hidoasa nici lenesha.cat despre capitolul siguranta,4 stele este o nota bunicica avand in vedere ca exista inca modele pe piata cu 1(aveo am impresia)...nu va suparati...dar nu ma intereseaza pentru ca imi doresc sa nu fiu niciodata in situatia de a avea nevoie de acele stele.adica fara accidente.eu unul ma declar fan skoda octavia rs in ambele versiuni de motorizare si o consider si proclam(ma simt bine sa pronuntz cuvintele astea...me feel important) BEST CHOICE din punctul meu de vedere.
C4 1.4 !!! 90 cai naravashi,culoarea vantului turbat(gris fer) + Skoda FABiA 1.4 75 CP +(in viitor) Opel Vectra sau Skoda Octavia

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mie Feb 28, 2007 8:17 am

corect, fiecare are opinia lui. nu arunca nimeni cu pietre, dar din moment ce suntem pe clubc4 cei de aici prefera niste linii mai zvelte la o masina. mai cu personalitate, ceea ce O2 NU are
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”