C4 VTS vs Leon FR vs GTI vs etc

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
C4 VTS vs Leon FR vs GTI vs etc

Mesaj de mituc » Sâm Feb 10, 2007 10:21 pm

Leon FR e TFSI de 200CP (ca sa comparam benzinarele, deci uitam de TDI-ul de 170CP)... fiind turbo nu prea are cum sa-l concureze un VTS, chiar daca nici nu-l lasa prea in urma.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
tipitip
Admin
Mesaje:429
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:27 pm
Localitate:Bucureşti
Contact:

Mesaj de tipitip » Sâm Feb 10, 2007 10:39 pm

...da' un vts obdtunat?
Kia Cerato 1.6 crdi roşu B 19 PFR
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Dum Feb 11, 2007 12:09 am

tipitip scrie:...da' un vts obdtunat?
Un VTS obdtunat + un kit cu admisie directa + evacuare (ca sa nu-l darimi de tot de sa nu mai ai garantie nici la parbriz) e posibil sa ajunga la 200PS cit are TFSI-ul ala stock (care obdtunat ajunge imediat pe la 230 sau 235CP).

Oricum, eu zic ca si asa, dintre un turbo de 200CP si un aspirat de 200CP tot turbatul va fi avantajat din cauza disponibilitatii cuplului pe o plaja mai mare de turatii (+ca cuplul e semnificativ mai mare).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Dum Feb 11, 2007 11:02 am

Din cate am inteles performantele VTS sunt putin sub asteptari.
Cred ca o comparatie mult mai buna ar fi intre VTS si 206 RC.

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Dum Feb 11, 2007 11:05 am

Iti recomand mai mult GTI decat Cupra, crede-ma ca le-am vazut pe amandoua in actiune si GTI este mult mai tunabil si mai permisiv.

Avatar utilizator
tipitip
Admin
Mesaje:429
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:27 pm
Localitate:Bucureşti
Contact:

Mesaj de tipitip » Dum Feb 11, 2007 11:37 am

Leon GTI?
Kia Cerato 1.6 crdi roşu B 19 PFR
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Dum Feb 11, 2007 11:38 am

Golf 5 GTI

Avatar utilizator
tipitip
Admin
Mesaje:429
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:27 pm
Localitate:Bucureşti
Contact:

Mesaj de tipitip » Dum Feb 11, 2007 11:39 am

Pardon!
Kia Cerato 1.6 crdi roşu B 19 PFR
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Dum Feb 11, 2007 10:37 pm

Shadow scrie:Iti recomand mai mult GTI decat Cupra, crede-ma ca le-am vazut pe amandoua in actiune si GTI este mult mai tunabil si mai permisiv.
Mai tunabil in ce sens? Styling? Nu ma prea intereseaza, decit eventual un chip tuning la ea.
Motorul e acelasi (in linii mari), si vad ca din GTI 30 edition nu au avut tupeu sa scoata decit 230CP, ca sa nu mai zic ca mai si costa mai mult decit leon cupra.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Lun Feb 12, 2007 12:10 am

Din pct de vedere al performantelor, la design, parerea mea ca C4 le bate pe toate.
Si nu sunt prosti sa scoata o motorizare mai mare pt ca dupa aia se bate cu R32 si nu vor asta.
Cat despre pret, merita mai mult o mie in + fata de dif in performante, si nu vb de cele de pe hartie.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Lun Feb 12, 2007 8:31 am

Shadow scrie:Din pct de vedere al performantelor, la design, parerea mea ca C4 le bate pe toate.
Asta este alt motiv pentru care m-am oprit la Seat Leon si nu la VW Golf. Si m-as fi oprit la C4 daca ar fi avut macar motorul de VTS pe berlina. Sau daca au ei foarte multe motive pentru care fundul lui C4 Coupe e singurul care se potriveste cu motorul ala atunci sa-mi dea caroseria de coupe cu 4 portiere, cum era aia facuta in photoshop.
Shadow scrie:Si nu sunt prosti sa scoata o motorizare mai mare pt ca dupa aia se bate cu R32 si nu vor asta.
Cat despre pret, merita mai mult o mie in + fata de dif in performante, si nu vb de cele de pe hartie.
Tu chiar ai crezi si-ar da cu tesla cei care sint campioni de atita timp prin BTCC si WTCC (adica Seat) sa scoata pe piata ceva diferit de ceea ce spun pe hirtie?:)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Lun Feb 12, 2007 11:26 am

Eu nu zic ca nu e cum zic ei pe hartie, pur si simplu al vazut destule liniutze intre ele ca sa stiu ce vb.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Lun Feb 12, 2007 12:41 pm

Nu compara vechiul Leon Cupra (205 sau 210CP) cu noul (240CP).
Masinile proiectate mai nou tind sa fie mai performante, deci GTI-ul de 200CP e posibil sa-l ia chiar si stock pentru simplul fapt ca puterea si cuplul sint mult mai eficient distribuite de-a lungul plajelor de turatii.

Noul leon cupra ar trebui sa fie cam roata la roata cu R32-ul, desi ala e cu vreo 150 de kile mai greu macar are vreo 10CP si 20N*m in plus. Se cunoaste ca e V6 si dupa cit consuma ca sa obtina aproximativ aceleasi performante... Daca l-ar face pe asta TFSI sau chiar TSI :) ar fi prea meserie...
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Lun Feb 12, 2007 1:47 pm

mai mare de 2l TSI nu se justifica...adica pe viitorul scirocco...

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Lun Feb 12, 2007 3:37 pm

Leon Cupra mi-as lua clar , nu le-am testat ca sa vad performante , GTI poate il "bate" pe leon , dar nu ma intereseaza
-materialele dejamagesc in interior la noul cupra
-golf nu mi-as lua ca "are cam tot poporul"
-VTS mi-as lua daca ar mai face ceva la el , sa arate mai de curse , ori ca-mi iau VTS ori ca-mi iau VTR e aproape la fel ,doar cunoscatorii stiu diferentele
-la GTI si Cupra esti avertizat si de aspectul exterior : STAI CALM SUNT UN GTI sau CUPRA
http://www.youtube.com/watch?v=ETcRq6wW7RI
-din pacate e leonul model vechi si fura la start DECI deci nu se pune
DACA ar arata ASA mi-as lua citroen : http://www.linternaute.com/auto/visite- ... oen-c4.jpg

-as simtii ca am altceva decat un model de serie ,asa cum simpte cel care are un leon cupra sau GTI

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”