C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Citroen C4 sau altceva?

Ce ati alege

Citroen C4 Coupe 1.6 Turbo
44
75%
Renault Megane 3 Coupe 1.5 dCI
12
20%
Toyota Auris 1.6
3
5%
 
Voturi totale: 59

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti
Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de Deese » Joi Apr 23, 2009 10:30 pm

Ala e berlina, nu coupe-ul.
Si la ei e invers decat la Citroen, coupeul e mai scump decat berlina.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de florinc4 » Joi Apr 23, 2009 10:38 pm

sincer nu vi se pare ca noul megane...chiar daca e fresh cald...de abia scos din "cuptor"...arata "invechit" ok arata bine...dar fata de generatia anterioara nu mi se pare wow...personal cred ca in 4 luni max se adapteaza lumea cu noul megane si deja va deveni o banalitate...fata de c4...care inca face fata cu brio si intoarce multe capete...asa mi se pare mie...
ps: tata conduce megane de vreo 2-3 ani si nu si-ar lua noul megane...dupa el e o restilizare la megane cu o combinatie de laguna si imitatie citroen...si el e fan renault :?
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de annddyy » Joi Apr 23, 2009 11:39 pm

Deese scrie:Ala e berlina, nu coupe-ul.
Si la ei e invers decat la Citroen, coupeul e mai scump decat berlina.
da e modelul in 5 usi.
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de exdani » Vin Apr 24, 2009 11:11 am

Shadow scrie:
exdani scrie:pai are si meganul 2 motorizari pe benzina mai puternice, asa apare pe site-ul din Franta:
2.0i 140CP (195Nm) si 2.0 TCE 180CP(300Nm) 8)

eu oricum nu inteleg comparatia(strict la motorizari ma refer) - 150THP, 105dci si 122 16v :shock: - diferente mari intre motorizari....2 benzina , una diesel.... :!:
In FR exista si C4 2.0 benzina de 140cp...asta nu inseamna ca a ajuns si la noi.
stiu f bine ca si la c4 exista alte motorizari in Fr, insa la afirmatia ta "Daca ar avea si Meganul cateva motorizari mai k-lumea...probabil ca ar fii o competitie destul de stransa, pt ca Meganul asta nou chiar arata f bine" - eu nu am raspuns decat ca are(nu ai specificat strict de motorizarile din RO )....chiar daca poate nu o sa ajunga anumite motorizari pe benzina niciodata in Ro prin Renault Ro ci doar daca il cumperi direct din Fr. :)

ma repet, daca ne legam strict de motorizari, nu inteleg comparatia :mrgreen:

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de Shadow » Vin Apr 24, 2009 12:06 pm

florinc4 scrie:sincer nu vi se pare ca noul megane...chiar daca e fresh cald...de abia scos din "cuptor"...arata "invechit" ok arata bine...dar fata de generatia anterioara nu mi se pare wow...personal cred ca in 4 luni max se adapteaza lumea cu noul megane si deja va deveni o banalitate...fata de c4...care inca face fata cu brio si intoarce multe capete...asa mi se pare mie...
Mie nu prea mi se pare chiar asa...meganul chiar arata f bine, cu un design destul de inovator.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de florinc4 » Vin Apr 24, 2009 12:18 pm

@silviu...avand in vedere cum arata megane 1 si dupa megane 2 total diferit ca aspect...personal ma asteptam la ceva mai mult...arata bine nu zic...agresiv...nu e o masina urata...doamne fereste...dar sa nu aibe aceiasi soarta ca, clio 3 model care se pregateste de o noua generatie...plus ca mi-ar fi placut sa fie ceva mai mult si in interior...aduce mult cu megane 2 si laguna...parerea mea ::P
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de B25BUY » Vin Apr 24, 2009 3:02 pm

Pe langa fiabilitatea scazuta a Megane-ului (de care se plang cred 8/10 posesori), design-ul lasa mult de dorit dupa parerea mea; adica , paleste repede in fata lu' C4. ;)
e masina de mos... mos cu fitze... :ya
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de mituc » Vin Apr 24, 2009 3:40 pm

Adica de batrinel de discoteca? :ok
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de B25BUY » Vin Apr 24, 2009 3:45 pm

HAHAHAH !!! :applause
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de Shadow » Vin Apr 24, 2009 6:17 pm

B25BUY scrie:Pe langa fiabilitatea scazuta a Megane-ului (de care se plang cred 8/10 posesori), design-ul lasa mult de dorit dupa parerea mea; adica , paleste repede in fata lu' C4. ;)
e masina de mos... mos cu fitze... :ya

Aha...si cam care ar fii aia 8/10???

Coincidenta face ca prietena mea are Renault Clio si am fost de cateva ori cu ea la intalniri Renault...bai si a draqului daca se plangeau aia 8/10. :glasses
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de mituc » Vin Apr 24, 2009 7:30 pm

Pai mergi pe furis, spune ca ai si tu un megane in service cu caseta de directie pocnita si ca ai venit cu un taxi, ca asa cind te vad cu honda (sau stiu ca esti prietenul aleia cu clio care are honda) toti de acolo au masini mai bune ca a ta, si cel putin unul te va face la semafor cu dieselul lui de 105cp ca a mai facut si pe altii.
Si crede-ma ca nu exagerez deloc. Am prin zona voltvaganari cu 2.0tdi care au zis ca ei au cuplu motor cam cit am si eu, si ca nu e asa mare diferenta la mers, iar a lor la drum intins e mai buna ca e "dizel frateh, daca-i fac si cip te iau sigur!".
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de annddyy » Vin Apr 24, 2009 8:55 pm

Shadow scrie:
B25BUY scrie:Pe langa fiabilitatea scazuta a Megane-ului (de care se plang cred 8/10 posesori), design-ul lasa mult de dorit dupa parerea mea; adica , paleste repede in fata lu' C4. ;)
e masina de mos... mos cu fitze... :ya

Aha...si cam care ar fii aia 8/10???

Coincidenta face ca prietena mea are Renault Clio si am fost de cateva ori cu ea la intalniri Renault...bai si a draqului daca se plangeau aia 8/10. :glasses
Subscriu. Prietena mea are Clio 3. Si am mers cu masina asta ..... mai am un pic si o sa ii pun si plug si ma duc la arat cu ea; e o super masina.
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de Shadow » Sâm Apr 25, 2009 12:11 pm

mituc scrie:Pai mergi pe furis, spune ca ai si tu un megane in service cu caseta de directie pocnita si ca ai venit cu un taxi, ca asa cind te vad cu honda (sau stiu ca esti prietenul aleia cu clio care are honda) toti de acolo au masini mai bune ca a ta, si cel putin unul te va face la semafor cu dieselul lui de 105cp ca a mai facut si pe altii.
Si crede-ma ca nu exagerez deloc. Am prin zona voltvaganari cu 2.0tdi care au zis ca ei au cuplu motor cam cit am si eu, si ca nu e asa mare diferenta la mers, iar a lor la drum intins e mai buna ca e "dizel frateh, daca-i fac si cip te iau sigur!".
Nu e chiar asa...ideea e ca orice masina are probleme...poate sa fie si Aston.

Dar chiar m-am saturat de expresii de genul "toate masinile sunt proaste in afara de a mea". Stii la ce ma refer.

Meganul chiar e o masina K, care isi merita bani (cel putin cel vechi, asta nou mi se pare putin cam scump, dar probabil ca o sa mai scada).
Designul depinde intotdeauna de gusturi.
Dar faze de genul...80% din meganuri au probleme, asta chiar e..... :^o
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de mituc » Sâm Apr 25, 2009 12:25 pm

Nu e deloc!:) Si c4-urile au probleme in aceeasi proportie: greieri, ambreaje, ciorapei, debitmetre, samd ;) Depinde acum la ce ne referim insa: la probleme care cind apar iei masina pe platforma sau care ii afecteaza drastic performantele (caseta sau alte elemente de directie, suspensii, turbine, debitmetre, sonde de apa, etc) sau la altfel de probleme, doar enervante.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 THP vs Auris vs Megane3 Coupe

Mesaj de florinc4 » Sâm Apr 25, 2009 12:41 pm

cu riscu de a fi offtopic...megane-urile sunt masini destul de bune...eu personal nu am ce sa le zic...si vorba aia la taica-miu la megane la 15k s-a dus discu de ambreiaj si la 20k compresoru de la aeru conditionat... compresor care costa vreo 1500 de euro...noroc cu garantia...nu exista masina perfecta...toate au pb...dar nu cred ca merita incadrata la fiabilitate scazuta...megane-ul 2 cel putin la raportul calitate pret dotari isi merita banii
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”