C4 SX vs Seat Leon Stylance

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
C4 SX vs Seat Leon Stylance

Mesaj de mituc » Dum Apr 01, 2007 12:26 am

Incepind de azi am inceput cautarile pentru un turbo benzinar de 2 litri, berlin, compact, hatchback, 5 usi.
Asa ca m-am dus sa vad ce-mi pot oferi cei de la Seat (modelul vizat este leon cupra). Nu aveau Cupra la drivetest (e de inteles), asa ca am facut drivetest cu ce au avut ei acolo deocamdata cit sa-mi reinnoiesc ideea despre ce inseamna VAG. Cupra sau FR ar fi sensibil diferite atitla dotari cit si la reglarea suspensiilor, frine, etc, deci n-o sa intru in motivele pentru care am acceptat drivetest-ul cu altceva (motive care sint evidente de altfel).

Leonul are 11k km, era un TDI de 1.9l/105Cp asa ca n-o sa compar motoarele (al meu e un 1.6i). C4-ul SX il stiti deja asa ca va voi spune car la Leon ce mi-a placut si ce nu.

Ce mi-a placut:
- spatiul pentru pasageri e comparabil cu cel din C4, poate chiar mai mare. Portbagajul e mai mare cu vreo 21 de litri si se vede.
- scaunele sport sint mai bine gindite decit la coupe oferind o sustinere laterala clar mai eficienta. La asta chiar nu a trebuit sa ma imping deloc cu genunchii in bord ca sa ramin pe scaun la niste curbe luate mai abuziv.
- Volanul se invirte mult mai usor. Asta poate fi bine sau poate fi rau. Nu am simtit sa fi avut facilitatea aia care am uitat cum se cheama care-ti intareste volanul progresiv cu viteza.
- Nu are asa multi greieri baaaa!!!
- suspensia destul de ferma. La mine s-a mai si lasat acum, +ca am probleme cu capetele de bara (am schimbat unul pe garantie, pe celalalt il voi schimba pe banii mei peste vreo 10 zile). Anyway nici la 11k km nu era chiar la fel. In viraje mi se pare ca se comporta cam la fel, nu supra/subvireaza evident la o exploatare usor abuziva (nu am abuzat masina de drivetest nici macar cit pe a mea, nu avea sens).
- nu se darima lumea peste tine cind ei o groapa.
- Iti poti regla scaunul astfel incit sa obtii o pozitie de condus mult mai joasa fara sa incepi sa nu-ti mai gasesti locul in scaun (ca la C4). Asta nu o pot explica, inprincipiu scaunul de la C4 si de la Leon suporta aceleasi reglaje. Poate difera putin curbele dupa care se misca din cele 2 reglaje.
- volanul ceva mai mic in diametru si, deci, sensibil mai usor manevrabil in conditii de condus sportiv.
- E aproape la fel de ochios ca c4. Nu pot spune ca exista asemanari, e ca si cum ai compara o negresa superba cu o tipa ciocolatie si buze lungi de pe la noi.
- Cutia de viteze mai scurta si mai exacta decit la c4.

Ce nu mi-a placut:
- plasticele de pe bord. Clar mai bune la C4 SX.
- bordul de la C4 mult mai ergonomic. Toate-s mai la indemina si nu tre' sa iei mina de pe volan aproape deloc chiar daca parerea multora (mai ales a celor care vin de pe VAG) este ca-s imprastiate aiurea iar "volanul ala cu butuc fix" e o timpenie.
- offtopic: e scuzabil pentru ca era diesel de doar 105CP faptul ca masina aia nu tisnea deoc. Insa urca incet si sigur in ture fara sa-i pese foarte mult de inclinatia terenului. Anyway, nu m-as putea tine dupa mine daca as fi eu cu leonul si respectiv cu C4-ul din dotare, fie el (c4-ul) si rablagit asa cum e el acuma (cu tremurul de la ambreaj in treapta 1 si cu balanganelile de la capatul de baza dreapta).
- eroarea (programata) extrem de mare a kilometrajului. Probabil era undeva la la 10%. Dupa 23 de ani de mers pe bicicleta din care 19 mersi la extrem (cu top speeds de peste 75Kmph si tot felul de lucruri inconstiente comise in tinerete) pot aprecia cu o eroare mult mai mica viteza unui obiect in miscare. Uitindu-ma la kilometraj devin putin derutat, mai ales ca eram nevoit sa ma uit la vitezometru si turometru destul de des in primii 2-3km ca sa schimb mai eficient treptele (ca ala era diesel si avea treptele mai lungi iar eu nu mai condusesem diesel de vreo 2 ani). In c4 ma simt mai bine din punctul asta de vedere.
- faptul ca ajungeam cu genunchiul drept foarte aproape de consola centrala si de cheie (!!) daca tineam piciorul in podea si nu pe acceleratie. Genunchiul sting avea cam 2cm in plus. Probabil de aia are doar 4 stele euroncap, sufera in zona aia. Ma gindeam ca la cum mi-am reglat eu scaunul daca aveam vreun impact frontal cu el imi ramintea rotula de la genunchiul drept in plasticele de sub volan.
- cruise controlul doar mergea, nu afisa insa undeva si viteza pe care merge (te uitai in bord, il activai si stiai ca merge cu cit il pui, nimic mai mult).

Daca-mi mai aduc aminte va mai spun.

Verdictul: daca ar fi sa aleg acum intre leon si c4 sx berlin as alege tot c4-ul. N-o sa mai pot face aceeasi alegere insa cind voi cauta si eu un motor turbo benzinar de 2 litri (voi putea trai si cu unul de 1.6) in berlinele C4...
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Dum Apr 01, 2007 1:53 pm

totusi pe mine ma scot din minti diversele mici probleme care apar la c4 si NU sunt rezolvate oe motivul ca tu "esti nebun" si eu nu sesizeaza nimic cand le duci masina. desi sunt larg cunoscute problemele
dar si la restul dealerilor nu sper sa fie mai bine, doar ca poate nu apar problemele
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Dum Apr 01, 2007 4:01 pm

Ce ai vazut asa frumos la masina aia...?La calitatea fabricatiei mie mi sa parut clar sub c4( am analizat una rosie cu un prieten mai demult...)Cat despre look, dupa cum zicea si ala de la top gear,pe care chiar daca nu-l suport ii cam dau dreptate: "trebuie sa fii oleaca iesit din comun sa iesi cu o ciudatenie ca aia"...na asta probabil ca asa considera ei...oricum la gropile si macadanul din iasi eu zic sa te indrepti catre un jeep ceva... :)

Avatar utilizator
newt
CPatratzel
Mesaje:685
Membru din:Lun Feb 19, 2007 11:12 am
Marca si model masina:Mercedes-Benz CLA 250 4matic
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de newt » Dum Apr 01, 2007 5:21 pm

@mituc: ai uitat sa povestesti despre consola centrala, cu al ei display si comenzi pentru radio-cd si climatizare care arata de parca au ramas fara talent dupa ce l-au consumat pe tot la design-ul exterior.

Am facut aceeasi comparatie inainte sa iau patratelul iar acea ceonsola centrala m-a determinat sa elimin leonul din cursa. E unul din elementele pe care le vezi cel mai des la masina pe care o sa o ai si n-as suporta sa o vad nici daca ar avea display-ul de la sistemul de navigatie pe ea!!!
Jupiter Red CLA 250 4matic | AMG Sport | AMG Exclusive | Night | ILS | Command Online | RVC | Sunroof | Harman/Kardon
Ex: Golf V alb, 1.9TDI 105CP M6 Comfortline, ESP, clima bi-zona, cotiera
Ex: C4 coupe luciferos 1.6i 16v 110cp, VTR + clima bi-zona, monograme, sticker, '06

Avatar utilizator
m.s.
Mesaje:59
Membru din:Lun Feb 19, 2007 8:58 pm
Localitate:cj

Re: Seat Leon Stylance vs. C4 SX

Mesaj de m.s. » Dum Apr 01, 2007 5:31 pm

mituc scrie:Incepind de azi am inceput cautarile pentru un turbo benzinar de 2 litri, berlin, compact, hatchback, 5 usi.

SUBARU IMPREZA STI
Berlina 1.6HDI Neagra

Avatar utilizator
newt
CPatratzel
Mesaje:685
Membru din:Lun Feb 19, 2007 11:12 am
Marca si model masina:Mercedes-Benz CLA 250 4matic
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon Stylance vs. C4 SX

Mesaj de newt » Dum Apr 01, 2007 5:38 pm

m.s. scrie:SUBARU IMPREZA STI
Nu e hatch!
Jupiter Red CLA 250 4matic | AMG Sport | AMG Exclusive | Night | ILS | Command Online | RVC | Sunroof | Harman/Kardon
Ex: Golf V alb, 1.9TDI 105CP M6 Comfortline, ESP, clima bi-zona, cotiera
Ex: C4 coupe luciferos 1.6i 16v 110cp, VTR + clima bi-zona, monograme, sticker, '06

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Dum Apr 01, 2007 5:46 pm

si chiar daca nu e...
nu se merita sa faci sacrificiu asta pt o asemenea masina?

Avatar utilizator
m.s.
Mesaje:59
Membru din:Lun Feb 19, 2007 8:58 pm
Localitate:cj

Mesaj de m.s. » Dum Apr 01, 2007 6:18 pm

Pai cand vrei benzina turbo,unde te uiti mai mult???
La tipul portbagajului? :lol:
Berlina 1.6HDI Neagra

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Dum Apr 01, 2007 7:15 pm

sti merita fiecare letcaie pe care o dai..dar cat e? 25000 CIP?
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Dum Apr 01, 2007 7:52 pm

-o chestie de gusturi ce discutati voi
-in favoarea c4 ...5 stele ncap in timp ce leon 4 stele

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Seat Leon Stylance vs. C4 SX

Mesaj de mituc » Dum Apr 01, 2007 9:52 pm

m.s. scrie:SUBARU IMPREZA STI
ckt de taur. Ar fi evo, dar e prea scump si nu e o masina cu care sa poti merge in fiecare zi pe strada ca-ti ramin rinichii pe scaun de la suspensiile alea tari.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Dum Apr 01, 2007 9:53 pm

T.rac3Er scrie:sti merita fiecare letcaie pe care o dai..dar cat e? 25000 CIP?
E vreo 25600 cu tot cu tva si taxa de inmatriculare. CIP e vreo 21500 parca. De leon cupra zic.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Dum Apr 01, 2007 10:18 pm

Din cate am inteles subaru face mai mult zgomot decat merge.E cam vrajeala.Si deasemeni cica la concursurile astea legale de play de pe aeroport ,in iasi, l-a facut frumos un audi a4 parca, break si cu 2 persoane in spate.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Dum Apr 01, 2007 10:29 pm

Daca a4-ul ala era un 4.2FSI (eventual + chip)... e posibil. Sau soferul subaru-ului conducea doar pe cimp si nu stia sa accelereze. wrx sti face sub 6 secunde de la 0 la 100, dar hai sa zicem ca a facut 6. Deci ce a4 trebuia sa aiba ala?!
Nu zic ca nu s-a intimplat (n-am fost acolo), insa exista o tona de explicatii pentru care s-a intimplat invers.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Dum Apr 01, 2007 10:31 pm

Era suficient un RS4 sau un 2.0TFSI chipat, sau chiar un 3.0TDI chipat. Dar deja asta e o alta discutie :)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”