DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns

Daca ati fi avut banii necesari in plus, v-ati fi luat diesel in loc de benzina?

DA
88
65%
NU
47
35%
 
Voturi totale: 135

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti
Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de Costi596 » Sâm Oct 08, 2011 6:42 pm

ce spuneti voi de consum la benzinare, la 1,4-ul meu nu scot in oras mai putin de ~10.0% nici daca il bat


dovada:
Imagine

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de cpv_13 » Sâm Oct 08, 2011 7:16 pm

[quote="Juliu"]Am vrut sa demonstrez ca este mare minciuna lui cpv_13 si a posesorilor de Diesel privind consum 6% in Bucuresti. Da, lejer, oricine reuseste un consum de 6% in Bucuresti, benzinele de litraj mic si de ultima generatie incluse.
Dar mers zilnic 2 ore pana la Servici, 10 m. parcursi la 10 minute, 20 km/h viteza medie, in conditii apocaliptice (zilnice adica), Dieselul merge spre ~9 ca popa.
quote]

Auzi: ne cunoastem de undeva, am copilarit impreuna, am facut aceeasi facultate de-ti permiti sa ma faci mincinos?
Te rog frumos sa-ti ceri scuze pentru mitocania de mai sus. Eu nu te-am facut mincinos, nu ti-am adresat injurii asa ca te rog sa te porti la fel.
Repede ne faci tu mincinosi. Ai mers cu un c4 hdi de 92 cp ca sa vorbesti? Cand am dat consumurile am pus si viteza medie si am dat si consumul la pompa, nu ce ma minte cb-ul.

Hai sa ne respectam. Da?
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de Juliu » Sâm Oct 08, 2011 7:58 pm

Imi cer scuze pentru orice vorba deplasata, exagerata, stupida si incerc sa ma revansez la o intalnire, cu o masa din partea mea.
Scuzele mele sincere.

In rest, am rugamintea, in acest topic, orice afirmatie legata de consum sa fie insotita doar de suport in format electronic, multumesc pentru intelegere.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de cpv_13 » Sâm Oct 08, 2011 8:26 pm

Accept (am inteles ca nu a fost cu intentie).
Am pus pe topicul de consumuri diesel si poze. La urmatorul plin o sa fac poze si o sa postez (sper sa nu uit :) ).
Nu trebuie sa te supere consumurile scoase de noi (in special de catre cei care au 92 de ponei), dar asta face diesel-ul cel mai bine: consuma putin. Diferentele cele mai mari se vad in oras, in afara nu mai e mare diferenta. Mie, la 130 km/h imi ia 6-6.5 (real 6.5-7), iar daca te duci peste 140 incepe sa-ti pape.
Am mai zis: si mie mi-ar placea la nebunie sa am un thp cu care sa ma joc in afara, dar pe coclaurile noastre (ma refer la Bucuresti :) prefer diesel-ul.

Respect.
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de atenzaC4 » Sâm Oct 08, 2011 8:55 pm

Si eu prefer dieselul asa cum am mai precizat, desi mai am o masina cu motor de 3200 benzina de 224 cp care un sound superb si un consum fabulos. E o masina mai veche dar e inca geniala.
dar sunt fan diesel totusi.

Imagine
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de chainsaw » Sâm Oct 08, 2011 9:09 pm

3.2 224 hp?
mercedes? :mrgreen: de care? w220?
raspunde plz aici : viewtopic.php?f=4&t=3265&start=3705" onclick="window.open(this.href);return false;
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de fanut » Dum Oct 09, 2011 11:43 am

atenzaC4 scrie:Si eu prefer dieselul asa cum am mai precizat, desi mai am o masina cu motor de 3200 benzina de 224 cp care un sound superb si un consum fabulos. E o masina mai veche dar e inca geniala.
dar sunt fan diesel totusi.

Imagine
3200 Serban??? vai vai si impozitul pe an ajunge undeva la 25 -30 mil nu???

Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de atenzaC4 » Dum Oct 09, 2011 12:31 pm

chainsaw scrie:3.2 224 hp?
mercedes? :mrgreen: de care? w220?
raspunde plz aici : viewtopic.php?f=4&t=3265&start=3705" onclick="window.open(this.href);return false;
Am raspuns la locul indicat.
Legat de diesel, am avut opel astra, opel vectra si mazda 6.
Legat de benzina am avut doua dacii, un cielo, un logan si un cruze.
Am ramas la diesel, pentru consum si pentru cuplu si de ce nu, zgomotul de tractorel.
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de ingfrancisc » Dum Oct 09, 2011 3:13 pm

ca tot m-a carat nevastamea astazi pe la magazine, am profitat de ocazie si am facut un mic studiu.
Poza asta e in mers lejer in a 3'a:
Imagine

asta e in mers lejer in a 4'a:
Imagine

asta e cu media pe azi:
Imagine
desi e duminica, desi e in Timisoara, desi am mers doar pe bulevarde cu 2 benzi si desi nu prea era nici o masina pe drum si desi m-am straduit sa meg cat mai intins tot nu am reusit cei 36 km/h ai lui Juliu in Buc ... o sa-i mai fac o poza (daca nu uit) duminica viitoare insa pun de pe acum pariu ca viteza medie va scadea la vreo 20 ... lucra care ma face sa nu cred sub nici o forma ca Juliu a facut 500 km in Bucuresti cu o medie de 36, chiar si la periferie :hi

Mai realista pentru consumul mediu mi se pare insa poza asta:
Imagine
nu stiu cati km sunt acolo, pot fi 15000 sau pot fi 25000, habar n-am, dar cred ca reflecta cel mai bine realitatea, city (lucru/scoala/acasa, etc) + extraurban + higway. E vorba de realitatea mea, in care e de neconceput <110 km/h extraurban <140-150 km/h highway sau > 60-65 city (daca limita nu permite). Spun asta pentru ca am vazut multe posturi cu useri care pot merge pe autostrada cu 90 - 100 ... :? . Nu zic ca e rau, fiecare cu ale lui, doar ca in astfel de cazuri nu se pot face comparatii.

LE.
desi nu-mi pasa deloc cat consuma a mea (ca d-aia am masina de serviciu diesel ::P ) totusi am o mica senzatie de "invidie" (in sensul bun) fata de @Atenza ... cu autonomia lui ... eu mai mult de ceva peste 1400 nu am avut :hi
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de Juliu » Dum Oct 09, 2011 3:31 pm

Primele doua poze nu ma intereseaza. Eu am 4% consum instantaneu intr-a 5-a la viteza mica. Cunosc ca Dieselul are 2-3% in situatii asemanatoare, fara comentarii.
A treia poza, mi-ai dat rusinica. Lejer.

A patra poza. Imi pare rau dar ai pierdut, ai 54 km/h viteza medie, enorm de mult.
Eu am o medie de 5.3% consum la o viteza medie de 55 km/h.
La consumul pe ultimele mii de km Juliu este inca numarul 1, cu 41/km/h si 7.0. :)



In rest eu m-am retras de pe acest forum, nu incerc sa arat ca sunt mai bun cu ceva de vreme ce un rahat mergator sunt si eu.
Sunt multumit de achizitia facuta, sunt multumit de consum, ramane sa vad in timp ce si cum.
Cei 500 km au fost facut in Bucuresti, cam in orice timp al saptamanii exceptand aglomeratia din timpul zilelor lucratoare. Am mers indeosebi in sectorul 1 si partea de Nord.
Noroc!
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de ingfrancisc » Dum Oct 09, 2011 4:11 pm

Juliu, e bine ca nu te interseaza dar postul e public, pentru toata lumea, si are un rol pur informativ ... pentru tine era doar "lucru care ma face sa nu cred sub nici o forma ca Juliu a facut 500 km in Bucuresti cu o medie de 36, chiar si la periferie" Atat :hi Nu incerc sa te inving (pe nimeni de altfel) ... mie imi este foarte greu sa ajung la o medie de 7/100 pe cateva mii de km ... peste 5.8/100 pe > 9999 km nu am reusit :ok
E interesant totusi ca tu crezi ca o viteza medie pe >9999 km (city+inter+highway) de 54 km/h e mare dar viteza TA medie de 36 km/h in 502 km de Bucuresti (chiar si periferie) nu e mare ...
Interesanta e si convingerea ta ca C4-1.6VTI e mai economic decat C4-1.6HDI, daca am inteles bine posturile tale.
:drive

LE:
uite cu asta: "Sunt multumit de achizitia facuta, sunt multumit de consum, ramane sa vad in timp ce si cum." sunt in totalitate in ton cu tine! Exact asta simt si eu fata de masina mea.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de Costi596 » Dum Oct 09, 2011 7:06 pm

asa ca sa dau iar motiv de palavrageala , din punct de vedere teoretic o masina de 1,4tone cu motor de 1,4 90hp benzina mi se pare submotorizata, din punct de vedere tehnic sau cum vreti sa ii spuneti nu se simte ca ar cam fi submotorizata ,bine mers de croaziera asa 70-80-110 cu cat a umblat vara asta , destul de incarcata 5 persoane , eu si bunicamiu am ramas uimiti de cat de bine s-a comportat si nu am zis ca e doar 1,4 90cp , fiind prima vacanta facuta cu ea de cand o avem

deci: e sau nu cam submotorizata?

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de mituc » Dum Oct 09, 2011 7:27 pm

Depinde ce vrei sa faci cu ea. Ca sa mergi cu 120 la 1.3 tone iti sint suficienti 40 de cai. Daca vrei ca de la 60 cu cit mergi in localitate sa sari la 120 in sub 10 secunde... da, e submotorizata.

In aceeasi ordine de idei, in functie de ce vrei sa faci cu masina, 400cp pe 1.5 pot insemna submotorizare, pentru altii suficient, pentru altii prea mult. Ca nu-ti iese o depasire cum ai vrea odata la 3000km e irelevant.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de ingfrancisc » Dum Oct 09, 2011 7:39 pm

depinde de sofer :drive da' vezi ca subiectul nu pica pe topic, muta'l la off
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Silviu Mustata
Mesaje:208
Membru din:Mar Ian 12, 2010 7:59 pm
Localitate:Bucuresti

Re: DIESEL vs. BENZINA - the final "battle"!

Mesaj de Silviu Mustata » Dum Oct 09, 2011 7:53 pm

Subscriu la postul lui Mituc.
Raman la parerea mea ca ambele variante sunt bune (in vremurile noastre) si optezi pentru una dintre ele functie de cati km ai de facut, in medie, anual. Eu m-am pliat pe benzina pentru ca nu sar de 10-12k km, cu multe drumuri scurte (7-10 km ); ori la o diferenta de pret a combustibilului, sa zicem de 1 ron (de la benzina cea mai scumpa, pe care o folosesc, la motorina cea mai ieftina; nu vorbim de moca sau manarii cu ITB-isti, tractoristi sau camionagii), o diferenta de consum mediu de 2 l (desi este mai mica), nu vad de ce as opta pentru diesel. Daca as face de la 25k km in sus, atunci dieselul ar fi optiunea fara drept de apel. Puterile motoarelor sunt comparabile (probabil exista o diferenta de 1-2 km/h la viteza maxima), de stabilitate si dotari nu mai vorbim caci este aceeasi masina, in concluzie nu avem de ce deveni patimasi, ca doar avem pretentia ca suntem un club de amici (cel putin). :drive SAFE!!!
Daca purtam discutia acum vreo 5-6 ani sau mai mult cand diferentele de consum erau de 4-5 l si motorina 60% din pretul benzinei, era altceva.
Fost posesor Citroen C4 1.6 SX Vti 122 CP Pack Confort+Siguranta

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”