DS4 vs ce?

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:
DS4 vs ce?

Mesaj de Aiurica » Lun Iul 11, 2011 11:32 pm

DS4 vs.....

Imagine
M-am tot gandit......

pentru ce categorie de oameni a fost creat DS4....pentru fani Citroen? nu cred?Pentru oameni care isi doresc altceva? nu cred? atunci pentru cine a fost creat? Ce segment de piata vrea sa ocupe si care este adevarata concurenta?

Am inceput astfel postul pentru ca initial vroiam sa scriu un topic despre o masina care mi-a fost dat sa o vad in trafic prin Bucuresti. M-a uimit....este vorba de un Lexus CT200H.masina este absolt de vis....pret?29000.

Imagine




acum va intreb pe voi:

catre ce nisa , cu cine vrea DS4 sa se bata?Este alegerea optima DS ul in lupta cu cei enumerati de noi aici?
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de chainsaw » Lun Iul 11, 2011 11:40 pm

cat de gresit arata un lexus hatchback

asa cum multi constructori deseneaza un hatch caruia, pentru piata est-europeana, ii mai adauga portbagaj ca sa-l faca sedan, si iese o hidosenie absoluta, pe motiv ca nu s-a vrut DE LA INCEPUT sa fie un sedan, la fel se intampla cand tai fundul unui sedan. uitati-va un pic cum poate sa se integreze geamu' de la usile spate in linia caroseriei ... ca rama in asfalt :D

eu zic ca concurenta ds4 o reprezinta crossoverele astea urbane, gen octavia scout.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Aiurica » Lun Iul 11, 2011 11:45 pm

cred ca ar trebui sa vezi live Lexus-ul si apoi sa te mai gandesti.
oricum tine de gusturi si nu discutam despre asta.
mai mult cred ca gresesti cand pui DS4 in concurenta cu scout.....
in show room era la aceiasi inaltime cu c4....deci in opinia mea, partea asta cu crossover ma lasa rece....

eu cred ca ei( vor) se bat cu A3, Auris,B classe, Volvo C30....eu pacolo vad concurenta.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de chainsaw » Mar Iul 12, 2011 12:00 am

stiu ca nu are garda mai mare, si ca nici macar mai inalta nu e, insa nu stiu, eu cand ma ut la ea, mi se pare ca un bullbar i s-ar potrivi de minune :mrgreen:

deci tu vezi concurenta in clasa compacta premium: a3, seria1, japoneze care-s premium doar la pret :D ... daca are independenta pe spate, me gusta! apropo ... un c4 foarte dotat nu intra tot la concurenta?
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de catalin4u24 » Mar Iul 12, 2011 12:07 am

Auris se bate cu C4 nu cu DS4 daca ne uitam la preturi si la simplitatea de design.
A3 se bate cu DS4 doar la pret, la nimic altceva, pentru ca cine cumpara un A3 nou nu il cumpara ca arata senzational, il cumpara ca e Audi deci calitate, vrea un hach de calitate si fara artificii de design, deci DS4 clar nu e in atentia lui (strict legat de design).
Clientul de B Classe vrea Mercedes fie el si hachback, nu vad asemanarea cu DS4 :?
Volvo C30... probabil cel mai aproape de DS4 ca si idee...

Prin urmare sunt de acord cu titlul topicului... DS4 vs ce?
Acum fie vorba intre noi... cati de aici cu bani in buzunar de Audi si Mercedes s-ar duce la Citroen ? Cati ? (mai putin comandorsteel care a dat bani pe Picasso cat dadea pe un E-Classe :lol: )
Pai hai sa nu vorbim de marca, dar sa vorbim de fiabilitate si mai ales de deprecierea in timp. Pai sa fim seriosi , eu daca aveam bani de Civic ma mai duceam la Kia? Nu! in nici un caz.

Avatar utilizator
mihai ham
Mesaje:290
Membru din:Mie Iul 06, 2011 11:36 pm
Marca si model masina:Citroen C3 Picasso,1.6 HDI
Numar Inmatriculare:VL
Localitate:Vâlcea
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de mihai ham » Mar Iul 12, 2011 6:16 am

DS4 vs BMW x1

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de bytzak » Mar Iul 12, 2011 6:55 am

DS4 vs Q3 . cel putin la dimensiuni sunt cam la fel.. la preturi... #-o
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Tomita » Mar Iul 12, 2011 8:51 am

exact intrebarea lui relu a fost si a mea. CINE este concurent pe DS4.
pe baza dimensiunilor si a designului seu as alege:
- poate fostul CrossGolf, dar ar fi fost ca si cum am compara X6 si Q7 (design complet diferit)
- mini Contryman (am vazut unul ieri, versiunea cooper S, cu o gagicuta faina la volan)
ciudata masina, un fel de HULK pt mini-ul din anii 60 (adica e monstruoasa masina)
- desi BMW X1 ar parea un concurent pt DS4 nu prea are treaba decat entry lvl x1 vs top level DS4
(bmw abia la limita ofera 2WD si motorizari de 2l, fata de citroen care nu are 4WD si motorizari mai mici pana la ultima echipare)
- mi s-a mai zis de Scirocco. eu le vad in cutotul alte segmente, dar la nivel de pret, da se pot considera intr-un versus
- Audi Q3 n-are treaba, aceeasi faza cu bmw X1,
- daca e sa consideram criteriu doar preturile / echipari atunci putem compara cu diverse branduri auto, ajungand si pe la honda civic, si alte branduri imediat sub "premium"
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de emicald » Mar Iul 12, 2011 9:22 am

Poate Citroen vrea sa creeze o nisa, independent de concurenta. La urma urmei, DS5 cu cine concureaza?...
Mie Lexus ala mi se pare oribil, parca l-au construit cu spaclul. Ma refer strict la estetica, si doar din poze, nu l-am vazut in realitate, ca nu stau in Buricuresti. Pe aici pe la VL sint numai masini serioase, CLS (inclusiv ultimul model), Panamera, A7, X6... :)

Eu cred ca pentru DS4 concurentii sint Mini Countryman (urit ca foamea), Nissan Juke, poate Hyundai Veloster si VW Scirocco. In nici un caz hatch-urile normale, ca e mult prea scump, si nici nu e la fel de practic. Poate ataca pe Audi si BMW, cel putin la preturi.
In orice caz, cel putin pe-afara, DS4 face de rusine pe toate concurentele. Din pacate, la interior e doar un C4, daca nu-i pui piele pe bord si alte mascari.
C4

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Bogdan » Mar Iul 12, 2011 9:45 am

Eu cred ca nu concureaza cu nimeni..este un altfel de C4!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Tomita » Mar Iul 12, 2011 11:48 am

Fiind vorba de lexus. este un hibrid de aprox 130cp. singurul lucru la el este faptul ca e lexus.
adica sincer, m-a uns pe suflet starea care am avut-o la bordul lui
acel joystick, este impresionant, mai ales ca este si motorizat, gen force-feedback.
comutarea intre electric si benzina iti schimba la bord si afisajul. in fine, scuze de offtopic, dar sa blamezi acel Lexus CT200H este de departe o dovada de "strugurii sunt amari". Pana nu ajungi in interior nu stii absolut nimic si sunt vorbe.

DS4 a creat o nisa intr-adevar. in segmentul crossoverelor (compacte inaltate tot exista de ceva vreme) a creat echivalentul lui X6 de suv-uri. adica o caroserie puternic sportiva pentru care nu exista acum concurent. prin prisma 2WD-ului se fereste de comparativ direct cu acele suvuri "de oras".

nissan juke sa zicem ca ar mai fi concurent
motorizari echivalente, dar preturi net mai mici. nici oferta interioara de la nissan nu se compara cu DS4 binenteles.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de bytzak » Mar Iul 12, 2011 12:09 pm

dar cu nissan qashqai? ca este si 2wd. Poate ca incearca sa atraga acea clientela. incepe de la 18.000 euro. ca dimensiuni seamana, doar ca are garda un pic mai mare.
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de emicald » Mar Iul 12, 2011 12:29 pm

Tomita scrie:Fiind vorba de lexus. este un hibrid de aprox 130cp. singurul lucru la el este faptul ca e lexus.
adica sincer, m-a uns pe suflet starea care am avut-o la bordul lui
acel joystick, este impresionant, mai ales ca este si motorizat, gen force-feedback.
comutarea intre electric si benzina iti schimba la bord si afisajul. in fine, scuze de offtopic, dar sa blamezi acel Lexus CT200H este de departe o dovada de "strugurii sunt amari". Pana nu ajungi in interior nu stii absolut nimic si sunt vorbe.

DS4 a creat o nisa intr-adevar. in segmentul crossoverelor (compacte inaltate tot exista de ceva vreme) a creat echivalentul lui X6 de suv-uri. adica o caroserie puternic sportiva pentru care nu exista acum concurent. prin prisma 2WD-ului se fereste de comparativ direct cu acele suvuri "de oras".

nissan juke sa zicem ca ar mai fi concurent
motorizari echivalente, dar preturi net mai mici. nici oferta interioara de la nissan nu se compara cu DS4 binenteles.
Nu as lua ala decit daca mi l-ar da aproape gratis. Parerea mea (subliniez asta) este ca e urita ca foamea. OZN-uri in interior nu ma intereseaza, nu folosesc joystick-uri.
E clar ca avem gusturi diferite, dar te rog sa nu mai faci judecati personale. :hi
C4

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de stevey » Mar Iul 12, 2011 1:22 pm

n-are concurent :lol:

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Aiurica » Mar Iul 12, 2011 3:58 pm

concret, de ce as vrea sa dau 27 k eur pe ds4?
am 27 mii si vreau sa imi iau ceva mai atipic....mai premium.......care e lista,... de ce sa aleg ds?
intreb pentru ca deja stiti si nu ascund asta, ca eu unul nu inteleg cine ar putea da atat pe o masina absolut normala.Dar ca sa nu devin enervant, am creat acest topic, pentru a ne lamuri.
Care sunt variantele si cu ce se bate.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”