DS4 vs ce?

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Shadow » Joi Iul 21, 2011 11:41 am

Sincer acum... unui DS3/R ii gasesti imediat competitorii pe piata... cu toate ca este tot o masina de nisa... DAR... cu toate ca are un pret marisor... iti ofera multe... o masina cocheta... destul de rapida... destul de sportiva... cu un design (dpmdv) f f f reusit...
Si in acelasi timp are si cativa competitori f bine definiti pe piata... dar eu zic ca o sa se descurce f bine...

Daca e sa luam DS4... la fel cum zicea si Mituc... d c as da vreodata atatia bani pe ea cand am alte 10.000 de variante care imi ofera mult mai multe... Nu e sportiva... cu suspensia aia de struto-camila... nu iti ofera vreo placere cand o conduci pt ca directia este 100% arficiala... are gadgeturi... K... dar si restul au... exteriorul... pe mine personal nu ma da pe spate cu ABSOLUT nimic... fata de DS3 care arata intr-un mare fel si mi-as lua-o si maine... Singurul lucru care ramane ar fii designul interiorului... caruia nu poti sa-i reprosezi ceva... intr-adevar... varianta de top arata f bine... dar cati o sa si-o ia pe aia???

Pe o piata cu o concurenta f puternica... mie mi se pare ca DS4 nu prea isi gaseste locul...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de emicald » Joi Iul 21, 2011 1:13 pm

Am vazut si eu masina live.
E foarte frumoasa pe-afara, jos palaria. Usa spate necesita obisnuinta, dar nu e nici pe departe asa dramatic cum au descris-o unii. Geamul fix poate sa fie o problema, totusi, mai ales ca nu are guri de ventilatie in spate, lucru pe care il reprosez cel mai mult, la pretentiile alea.
In rest, spatiu suficient in spate, generos in fata si in portbagaj, mi-a placut ca si scaunul din dreapta se regleaza pe inaltime. Pozitia la volan e buna, nu stai ca-n berlingo si nici macar ca in C4 meu.
Versiunea pe care am vazut-o era 1.6 hdi cu cutie manuala (in 6, cred), scaune cu portiuni de piele (tot cam moi, ca de obicei la francezi), si costa undeva la 26-27 de mii, iar cu 3 remat-uri venea pe la 23.300 daca am retinut bine. Cred ca o sa mai faca ei discounturi, daca vad ca nu se vinde neam. La urma urmei nici DS3 nu se vinde in Romania...
M-am gindit ca poate fi un concurent Giulietta, si Hyundai Veloster. In nici un caz unul care se duce la VW, Audi etc nu va merge la dealerul Citroen pentru o alternativa.
Oricum, masina atrage privirile pe strada, arata intr-un fel. Eu nu sint prea incintat de interior, e fix C4, doar parbrizul ce e diferit.
C4

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de stevey » Joi Iul 21, 2011 2:06 pm

@emicald Nu-ti place bordu la interior pentru ca e seamana cu c4 sau nu-ti place ca design...?

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de emicald » Joi Iul 21, 2011 3:01 pm

E ok ca design, imi place parca mai mult decit la alte marci, dar nu-mi place ca este fix la fel cu cel de la C4.
C4

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Shadow » Joi Iul 21, 2011 4:33 pm

Eu cand spuneam ca nu se merita sa dai banii pe DS4... si concurentul lui principal este FIX C4...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de mituc » Joi Iul 21, 2011 6:21 pm

Este doar daca ai buget de c4 si nu consideri ca e nevie sa dai banii pe nimic din ce ofera in plus DS4.

La fel si C3 vs. DS3, mai ales ca C3-urile actuale au finisaje foarte ok. Imi aduc aminte ca in 2006 cind mi-am luat eu C4 interiorul de la C3 si berlingo imparteau cam 80% din materiale. Acum C3 e mult mai aproape de C4, poate chiar peste C4 2004.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mihai ham
Mesaje:290
Membru din:Mie Iul 06, 2011 11:36 pm
Marca si model masina:Citroen C3 Picasso,1.6 HDI
Numar Inmatriculare:VL
Localitate:Vâlcea
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de mihai ham » Joi Iul 21, 2011 7:32 pm

emicald scrie:Am vazut si eu masina live.
E foarte frumoasa pe-afara, jos palaria. Usa spate necesita obisnuinta, dar nu e nici pe departe asa dramatic cum au descris-o unii. Geamul fix poate sa fie o problema, totusi, mai ales ca nu are guri de ventilatie in spate, lucru pe care il reprosez cel mai mult, la pretentiile alea.
In rest, spatiu suficient in spate, generos in fata si in portbagaj, mi-a placut ca si scaunul din dreapta se regleaza pe inaltime. Pozitia la volan e buna, nu stai ca-n berlingo si nici macar ca in C4 meu.
Versiunea pe care am vazut-o era 1.6 hdi cu cutie manuala (in 6, cred), scaune cu portiuni de piele (tot cam moi, ca de obicei la francezi), si costa undeva la 26-27 de mii, iar cu 3 remat-uri venea pe la 23.300 daca am retinut bine. Cred ca o sa mai faca ei discounturi, daca vad ca nu se vinde neam. La urma urmei nici DS3 nu se vinde in Romania...
M-am gindit ca poate fi un concurent Giulietta, si Hyundai Veloster. In nici un caz unul care se duce la VW, Audi etc nu va merge la dealerul Citroen pentru o alternativa.
Oricum, masina atrage privirile pe strada, arata intr-un fel. Eu nu sint prea incintat de interior, e fix C4, doar parbrizul ce e diferit.
Asta l-ai vazut? :D

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Mie mi-a placut,ceea ce i-mi displace la aceasta masina este clar pretul!!!

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de emicald » Joi Iul 21, 2011 8:13 pm

Ala, sigur. :)
C4

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de stevey » Joi Iul 21, 2011 11:21 pm

@emicald Pai eu asta nu inteleg.Daca sa zicem ai dori sa o achizitionezi nu ti-ai lua-o deoarece seamana bordul cu c4?Nu cred ca e un argument reprezentativ.
@Shadow Revin iar la subiectul cat dai atata face...nu inteleg care e problema, de ce nu ar merita un ds4 30mii si ar merita un nissan juke cu motor dci de logan si platforma de megane, 27mii, sau un lexus cu design banal, motor invechit , 30-40+mii?Or fi bagat tehnologie extraterestra in ea.Citroen merita sa aiba un pret pe masura si nu cred ca l-au pus degeaba, nu are cum...ar fi un esec, ar da faliment.
Cred ca se deviaza de la subiectul versus la "de ce nu merita ds4 banii astia".Desemeni e prea devreme sa ne dam cu parerea din moment ce nu l-a condus nimeni.Doar clipurile cu review-uri sunt valabile si nu vad sa critice acolo pretul.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Tomita » Vin Iul 22, 2011 9:03 am

stevey scrie: sau un lexus cu design banal, motor invechit ,
chiar daca unii ar interpreta gresit, as vrea sa bat putin fierul.
de ce afirmi aceste lucruri? este cumva vreo ironie la adresa altcuiva sau e ceea ce crezi tu. :hi
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de emicald » Vin Iul 22, 2011 9:25 am

@stevey: faptul ca bordul e identic cu C4 ma cam deranjeaza. Ideea e ca masina se vrea premium dar diferenta fata de versiunea mai "banala" nu se reflecta decit la forma exterioara (superba, e drept). Oricum, asa cum am mai zis, in Romania ni se pare scumpa, sa vedem cum o percep oamenii din tarile unde salariile sint altele. DS3 de exemplu - desi e comparativ mai reusit decit DS4 relativ la berlina din care e derivat - e un esec la vinzari in Romania, dar se vinde foarte bine afara. Noi nu sintem referinta, si cind spun asta ma refer atit la marea masa de clienti auto din Ro, dar chiar si la noi, posesorii de C4 I. Cred ca nu gresesc daca afirm ca majoritatea de pe acest forum are masina cumparata second-hand, cu pret foarte bun, iar datorita discounturilor practicate de Citroen si masinile noi au avut un pret super-competitiv fata de concurenta.
Vom vedea cit de justificata a fost politica Citroen cu aceste modele premium cam intr-un an de zile, dar nu trebuie sa ne referim la piata din Romania. In Franta sint dealeri importanti care vind anual aproape cit se vinde in toata tarisoara noastra. Daca nici acolo nu-l vor vinde, atunci e clar, a fost o greseala. Iar asa cum foarte bine ai observat, review-urile de afara care au aparut n-au considerat pretul un mare handicap.
Eu cred ca vom vedea repejor cum apar discounturile la Citroen Romania...
Cit despre Lexus, motorul ala nu e invechit, asta e clar, e un motor modern, conceput pentru eficienta cit mai mare. Asta nu cred ca justifica insa pretul care ajunge la 4jde mii la echiparea de virf.
Eu am ajuns de ceva vreme la concluzia ca nu mai exista diferente importante de fiabilitate intre masini, indiferent de tara de fabricatie. Am auzit de atitea probleme la masini "nemtesti" scumpe. Cred ca deja clientii se orienteaza foarte subiectiv: dupa aspectul exterior, dupa preferinta personala si dupa imaginea pe care vor sa o reflecte. Uite-asa au aparut masinile "fashion statement" ca Audi A1, Citroen DS3, si lista e lunga. Tot asa se fac luntre si punte multi sa-si ia Iphone, pentru a reflecta o anumita imagine.
Si ca sa revin la subiect, repet: concurenta lui DS4 o vad la Giulietta, la Juke, Veloster sau chiar si la Lexus ala CT200h. Este o masina pentru cineva care nu vrea sa treaca neobservat, si e pe un teritoriu in care pretul e secundar. Pentru oamenii obisnuiti si mai pragmatici, are mai mult sens sa iei cit mai multa masina pentru cit mai putini bani.

Lung post... :)
C4

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de stevey » Vin Iul 22, 2011 10:11 am

@Tomita Nu este o ironie la adresa nimanui nu stiu de unde vezi ca reiese asa ceva.Nu ti se pare ca am puncat oarecum bine dezavantajul lexus?
@emicald Diferenta de pret de la c4 la ds4 (aceleasi motoare exhipare cheala) pe care am dat-o cateva posturi mai sus zic ca este justificata si diferentele nu sunt doar la exterior...nu are sens sa le mai zic din nou.Pretul este pe masura asta e...de aia au facut ds4 sa fie si pentru cei mai bogati, nu-ti permiti iti iei c4 cu aroma de ds4 :)
Revenind iar la lexus pai motorul ala are performante cat 1.6 meu... tot 10 sec face suta.Unde-i modernismul?Motor de pe toyota.Singura smecherie e hybridul...ca scade consumul...oarecum, asta e si avantajul masinii la pretul asta.Macar cei de la citroen au gama de motoare noua, cilindree mica, si performanta.

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Shadow » Vin Iul 22, 2011 11:07 am

stevey scrie: de ce nu ar merita un ds4 30mii si ar merita un nissan juke cu motor dci de logan si platforma de megane,

Man... nu vreau sa ma intelegi gresit... dar chiar nu stii cu ce se mananca Juke-ul ala... Cand o sa aiba Loganul motor de 190Cp dintr-un 1.6T sa ma anunti si sa-mi dai 2 palme...
Eu chiar nu sunt fan Juke... nu ma da pe spate designul... dar cum imi plac lucrurile non-conformiste... nu am cum sa spun ca e urat...
Are un sistem AWD f inteligent... si la interior in afara ca are niste sisteme care zici ca sunt preluate de la GTR cu ecrane care iti arata cati G faci pe curbe si prostii din astea... si butoane care se schimba in functie de ce faci atunci (daca esti pe clima sau etc...)

Si iti repet... pt ce sa dau 30K pe DS4... da-mi un exemplu... pls... De ce sa nu-mi iau un C5 care imi ofera si mai multe... Este MULT mai confortabila... mult mai mare... cu la fel de multe gadgeturi...
Pt ca are sigla DS si asta ar trebuii sa o faca automat din categoria premium???? Cine spune??? Stii tu ca nu o sa inceapa sa scartaie si sa aiba aceleasi probleme pe care le-a avut Citroen pana acum??? Ce ar trebuii sa reprezinte sigla aia pt mine??? In afara de un pret f mare pt ce ofera...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de mituc » Joi Sep 29, 2011 6:09 pm

Nissan Puke anyone? Heads up, the Tsunami Puke is coming: http://jalopnik.com/5843721/nissan-euro ... super-juke" onclick="window.open(this.href);return false;
Sfinte cacat! Si DS4-R nu e nici macar in teste!
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

DS4 vs ce?

Mesaj de catalin4u24 » Joi Sep 29, 2011 7:14 pm

Fuck yeah!
Super Juke all the way!!!
Acum imi place si mai mult :))
0-100 in mai putin de 4 sec intr-un Juke :)))))
Ahahaha ce ma distrez, toti haterii de. Juke eat this;))


Sent from my iPhone using Tapatalk

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”