DS4 vs ce?

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Re: DS4 vs ce?

Mesaj de mituc » Mar Iul 19, 2011 3:06 pm

...si fata de DS4 are integrala si CVT/m-CVT in aproximativ aceiasi bani. Insa DS4 va oferi probabil un plus de confort, si teoretic (dar nu neparat) si volum.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Mihay » Mar Iul 19, 2011 4:36 pm

scoteti-va din cap ca CVT ala e vreo smekerie. e la aproape la fel de enervanta ca robotizata de la psa....

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Shadow » Mar Iul 19, 2011 4:49 pm

Hai nici chiar...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de stevey » Mie Iul 20, 2011 10:10 am

26.300e nissan juke full...dar sincer, cum sa dai atatia bani pe asa ceva sa fim seriosi :).Mie de ex imi place cum arata pejo 508, eu care nu-s cu pejourile :D .L-am vz in realitate si e foarte faina masina.Deasemeni imi place foarte mult ce au facut la faceliftul de la 308.In sfarsit arata masina aia cum trebuie (excluzand partea lateral spate prea rotunjita) as da banii in loc de c4.Si apare peugeot 508 rxh un crossover 4x4 hybrid.

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Shadow » Mie Iul 20, 2011 11:02 am

stevey scrie:26.300e nissan juke full...dar sincer, cum sa dai atatia bani pe asa ceva sa fim seriosi :).
Intai mergi cu Nissan Juke si mai vb dupa aia...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Tomita » Mie Iul 20, 2011 11:31 am

daca te uiti cine e designer sef la peugeot acum din ultimii o sa intelegi de ce iti plag peugeoturile mai nou :glasses
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de mituc » Mie Iul 20, 2011 3:15 pm

Da.
Dar daca ma uit la nissan joke asta nu inteleg cine e designer la nissan. Un carabus de mai?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Tomita » Mie Iul 20, 2011 8:55 pm

mituc, mituc, cerceteaza si vezi ce e cu designul la ei si apoi o sa intelegi filosofia lor.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de commandorsteel » Mie Iul 20, 2011 10:04 pm

ce filozofie mah?? :shock: ca e urat cu spume #-o
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Ediz
Mesaje:759
Membru din:Lun Dec 01, 2008 10:59 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i
Mercedes C200 Kompressor
Numar Inmatriculare:Ct 07 WOA / CT 90 ESE
Localitate:Constanta
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Ediz » Mie Iul 20, 2011 10:34 pm

Corect
C4
C200K

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de catalin4u24 » Mie Iul 20, 2011 10:51 pm

commandorsteel scrie:ce filozofie mah?? :shock: ca e urat cu spume #-o
Urat esti tu :ok
Joke e superb!
Nu oricine le intelege filozofia :hi

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Tomita » Joi Iul 21, 2011 8:36 am

replica cu urat cu spume o au foarte multi fata de coupeurile noastre.
un design controversat va atrage pareri controversate.
ideea este ca masina are linii logice, conturate, si continuate. nu sunt aruncate nite piese aiurea si o incercare de a le combina. si minim in gand imi vine acum ford forcus 3 care e o astfel de masina fara stil, si negandita. focus 2 facelift la fel, o prostie de masina.
si de fapt daca iau familia ford ajung sa vad o lipsa de coeziune in design :hi

vad ca lumea totusi nu prea "gaseste" concurenti pt DS4
in presa ds4 "se bate" cu modele din clasa compacta premium
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de mituc » Joi Iul 21, 2011 9:55 am

E complicat sa-si gaseasca pentru ca:
1. e dintr-o clasa tranzitorie (nici compacta, nici CUV, nici MPV) dar foloseste o platforma cu dimensiuni caracteristice clasei compacte (de unde si comparatiile cu compacte premium);
2. are un pret relativ mare dar de banii aia primesti finisaje, gadgeturi, etc, mai putin masina. Cam ca la bmw, un seria 1 cu motor de 170-180cp tot cam atita costa;
3. nu e foarte clar daca masina asta se adreseaza consumatorului de rind sau simandicosilor care au cite o masina pentru fiecare zi a saptaminii;
4. raportul dintre puterea motorului si pretul masinii ar incadra-o undeva la o clasa superioara cu sedanuri de familie, etc;
5. e totusi un citroen si nu pot sa nu ma gindesc la bieletele de directie, capetele de bara, ambreaje, trasee electrice, fasungurile becurilor din stopuri, senzori de temperatura ai lichidului de racire, sonde lambda, inchizatori portbagaj, si altele mici, marunte si enervante care nu au ce cauta nici la o masina de 15kEUR in densitate asa mare, ca sa nu mai zic de una de 30.

Si totusi e posibil sa fie al doilea cel mai rapid citroen de serie de pina acum dupa DS3(R).

Daca vrei o masina, ai sa zicem 30k EUR (cash sau poti sa faci credit/leasing de 25-30k) si iesi in oras sa-ti iei o masina dai cam peste:
1. hot hatches sau compacte potente in general (golf 6 gti, mazda mps, poate si golf R e tangibil la pretul asta, subaru wrx, focus ST/RS, bmw seria 1, audi a3 2.0TFSI, samd);
2. coupe-uri de genul mazda mx5, vw eos, bmw cabriolet, audi tt etc;
3. sedanuri de genul citroen c5, mazda 6, vw passat, toyota avensys, etc, cu motoare si dotari care sa le aduca in jurul a 30k - si aici e puzderie;
4. cross-overe precum vw tiguan, auti q5, bmw x1, etc, sau mpv-uri precum focus c/s max, mazda 5, santa fe, nissan puke ala, etc.

Unde e C4 aici? E undeva intre toate, desi mai mult intre categoriile 1 si 4 dar nu e in nici una cu totul.

Deci e greu.
Apoi, nefiind in publicul tinta pentru o masina e greu s-o intelegi. Asa cum nu inteleg eu nissan puke, nici chiar pe ds4 desi cu ds3 e cam clara treaba.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de mituc » Joi Iul 21, 2011 9:56 am

E complicat sa-si gaseasca pentru ca:
1. e dintr-o clasa tranzitorie (nici compacta, nici CUV, nici MPV) dar foloseste o platforma cu dimensiuni caracteristice clasei compacte (de unde si comparatiile cu compacte premium);
2. are un pret relativ mare dar de banii aia primesti finisaje, gadgeturi, etc, mai putin masina. Cam ca la bmw, un seria 1 cu motor de 170-180cp tot cam atita costa;
3. nu e foarte clar daca masina asta se adreseaza consumatorului de rind sau simandicosilor care au cite o masina pentru fiecare zi a saptaminii;
4. raportul dintre puterea motorului si pretul masinii ar incadra-o undeva la o clasa superioara cu sedanuri de familie, etc;
5. e totusi un citroen si nu pot sa nu ma gindesc la bieletele de directie, capetele de bara, ambreaje, trasee electrice, fasungurile becurilor din stopuri, senzori de temperatura ai lichidului de racire, sonde lambda, inchizatori portbagaj, si altele mici, marunte si enervante care nu au ce cauta nici la o masina de 15kEUR in densitate asa mare, ca sa nu mai zic de una de 30.

Si totusi e posibil sa fie al doilea cel mai rapid citroen de serie de pina acum dupa DS3(R).

Daca vrei o masina, ai sa zicem 30k EUR (cash sau poti sa faci credit/leasing de 25-30k) si iesi in oras sa-ti iei o masina dai cam peste:
1. hot hatches sau compacte potente in general (golf 6 gti, mazda mps, poate si golf R e tangibil la pretul asta, subaru wrx, focus ST/RS, bmw seria 1, audi a3 2.0TFSI, samd);
2. coupe-uri de genul mazda mx5, vw eos, bmw cabriolet, audi tt etc;
3. sedanuri de genul citroen c5, mazda 6, vw passat, toyota avensys, etc, cu motoare si dotari care sa le aduca in jurul a 30k - si aici e puzderie;
4. cross-overe precum vw tiguan, auti q5, bmw x1, etc, sau mpv-uri precum focus c/s max, mazda 5, santa fe, nissan puke ala, etc.

Unde e C4 aici? E undeva intre toate, desi mai mult intre categoriile 1 si 4 dar nu e in nici una cu totul.

Deci e greu.
Apoi, nefiind in publicul tinta pentru o masina e greu s-o intelegi. Asa cum nu inteleg eu nissan puke, nici chiar pe ds4 desi cu ds3 e cam clara treaba.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: DS4 vs ce?

Mesaj de Tomita » Joi Iul 21, 2011 11:10 am

are mituc la replici. de unde le-o scoate?!
nissan joke / puke
este "nissan juke" ::P
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”