Hatchback vs Coupe

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
Raducv
Mesaje:443
Membru din:Vin Aug 26, 2011 7:06 pm
Marca si model masina:Passat CBAB
Numar Inmatriculare:DJ 01 RMB
Localitate:Craiova
Hatchback vs Coupe

Mesaj de Raducv » Lun Sep 26, 2011 8:54 pm

Salut! In primul rand sper sa nu mai fie un subiect asemanator pe acest forum.(am cautat dar nu am gasit). As vrea si eu sa fac un "versus" intre cele doua modele. Personal detin hatchback dar ca design imi place mai mult coupeul.
Deci ca +pt coupe pt mine ar fi designul , iar ca + pt hatchback ar fi spatiul , mai util in 4 usi .
Am vazut ca preturile la hatchback sunt putin mai mari ca la coupe !
Astept pareri pro/contra.
Imagine
C4 1.6 HDi 90cp

Avatar utilizator
Marius The Boss
Mesaje:44
Membru din:Vin Mar 26, 2010 2:34 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6HDI
Localitate:Bucuresti

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de Marius The Boss » Lun Sep 26, 2011 8:59 pm

In primul rand Hatchback sunt amandoua si Coupeul si cea in 4 usi.In al 2 rand spatiul e cam la fel in amandoua.Singurul avantaj la cea in 4 usi e ca nu trebuie sa te mai cobori ca sa intre cineva in spate.

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de vlad » Lun Sep 26, 2011 9:14 pm

Marius, ai dreptate, dar cred ca Radu vroia sa zica berlina vs coupe.
Singura difenta intre ele e de acces si design. Totul e de ce iti convine mai mult, la ceva trebuie sa renunti.
Pretul e o idee mai mare la berlina pt ca la cele antefacelift nu erau Entreprise, dar nu stiu cit o sa treaca pina ajung Entrpriseurile facelift cu 5 usi si la noi si atunci preturile vor fi la fel.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Raducv
Mesaje:443
Membru din:Vin Aug 26, 2011 7:06 pm
Marca si model masina:Passat CBAB
Numar Inmatriculare:DJ 01 RMB
Localitate:Craiova

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de Raducv » Lun Sep 26, 2011 9:24 pm

vlad scrie:Marius, ai dreptate, dar cred ca Radu vroia sa zica berlina vs coupe.
Singura difenta intre ele e de acces si design. Totul e de ce iti convine mai mult, la ceva trebuie sa renunti.
Pretul e o idee mai mare la berlina pt ca la cele antefacelift nu erau Entreprise, dar nu stiu cit o sa treaca pina ajung Entrpriseurile facelift cu 5 usi si la noi si atunci preturile vor fi la fel.

Cum adica Enterprise?
Nu am zis berlina sa nu se confunde cu sedanul .
Imagine
C4 1.6 HDi 90cp

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de mituc » Lun Sep 26, 2011 10:18 pm

Berlina versus coupe? Ok, voi ati inceput.
- berlina are toate usile pe cind coupe-ul are niste table sudate in loc;
- la berlina poti deschide un geam in spate daca e neaparata nevoie fara sa-ti zboare vintul moaca de pe fata;
- la berlina poti pune ceva bagaje sau persoane pe locurile din spate fara sa te calce pe cap;
- daca mai esti si familist si tre' sa pui/scoti o scoica la coupe operatiunea e cam nasoala;
- daca mai tre' sa si intre cineva de fiecare data in spate linga scoica coeficientul de nasolitate se tripleaza;
- la coupe usile sint mai lungi ceea ce creste probabilitatea de a da cu ele in garduri, stilpi sau alte masini cind se parcheaza in locuri strimte;
- la coupe usile sint mai grele ceea ce in timp e posibil sa se simta la aliniere sau inchegare balamale;
= concluzia: compacta fara toate usile = FAIL! Daca vreau 2 locuri iau altceva.

Exista ceva pro-coupe totusi: forma spatelui! E senzationala, si cred ca asta e singurul lucru care-i atrage pe cei care nu prea au nevoie de toate locurile masinii ca sa-si ia pachetul Inutilitatea Absoluta intr-o compacta hatchback (care ar trebui sa fie sinonima cu utilitatea absoluta). Un fan C4 desenase acum ceva vreme spatele de la coupe pe o berlina, cei de la citroen trebuiau sa scoata fix versiunea aia fara alte variatii.

P.S.: berlina hatchback si berlina sedan nu se pot confunda atita timp cit se refera corect si complet.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de catalin4u24 » Lun Sep 26, 2011 10:40 pm

Raspunsul este simplu:
Daca alegi cu capul si cauti utilitatea o sa-ti cumperi berlina :wink:
Daca alegi cu inima ai sa cauti frumusetea si castigatorul mereu va fi coupe :oops:

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de Exosphere » Lun Sep 26, 2011 11:05 pm

Mituc, de cand esti asa revoltat impotriva coupe-urilor? Doar pentru ca tu ai avut berlina (alegere personala, parere personala) nu inseamna ca varianta in 2 usi este inutila. Nu intina o masina doar pentru ca ai idei fixe. Coupe-ul este superb, l-as alege si a 5a oara din toata gama C4.
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
Raducv
Mesaje:443
Membru din:Vin Aug 26, 2011 7:06 pm
Marca si model masina:Passat CBAB
Numar Inmatriculare:DJ 01 RMB
Localitate:Craiova

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de Raducv » Mar Sep 27, 2011 1:11 am

catalin4u24 scrie:Raspunsul este simplu:
Daca alegi cu capul si cauti utilitatea o sa-ti cumperi berlina :wink:
Daca alegi cu inima ai sa cauti frumusetea si castigatorul mereu va fi coupe :oops:

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine
Asa este ! La design n-ai ce zice ! Intotdeauna va arata mai bine cea in 2 usi pt ca are alte forme (mai sportive)
Imagine
C4 1.6 HDi 90cp

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de chainsaw » Mar Sep 27, 2011 6:42 am

daca aleg cu capu imi iau logan dci
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de mituc » Mar Sep 27, 2011 8:08 am

Exosphere scrie:Mituc, de cand esti asa revoltat impotriva coupe-urilor? Doar pentru ca tu ai avut berlina (alegere personala, parere personala) nu inseamna ca varianta in 2 usi este inutila.
Din totdeauna am parerea asta insa eu nu as confunda-o cu revolta. Modelul in jumatate-dintre-usi s-a produs si s-a si vindut foarte bine, si asta e o dovada a faptului ca latura practica nu e chiar asa de mult afectata si suficient de multi sint dispusi sa ia tablele alea fara geam mobil pe post de usi pentru un aspect general mai bun.
Daca e sa ne luam dupa lista de beneficii a masinilor din clasa compacta se poae remarca relativ usor ca C4-ul coupe e o anomalie (asta de parca citroen ar fi fost vreodata conformisti si in rind cu lumea - insa de aici ii vine frumusetea, nu?).
Exosphere scrie: Nu intina o masina doar pentru ca ai idei fixe. Coupe-ul este superb, l-as alege si a 5a oara din toata gama C4.
Am niste idei fixe insa fiind un forum in care exprimarea libera nu voi ezita sa mi le expun aducind si argumente (vezi postul initial). Mai mult vad ca mai sintem si de acord in ceea ce priveste aspectul coupe-ului versus cel al berlinei hatchback.
Iti reamintesc ca acest thread e un versus intre 2 masini foarte asemanatoare, deci cum vrei sa scoti in evidenta diferentele daca nu in ceva de genul "dog fight"? Sau tu te asteptai ca toata lumea sa laude coupe-ul?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de dimabogdan » Mar Sep 27, 2011 9:38 am

Pe un forum unde rata coupe-urilor este cu mult mai mare decat cea a berlinelor, se poate usor anticipa rezultatul.Deja posesorii de coupe se inflameaza un picut cand aduci vorbire despre faptul ca este enervanta lipsa usilor spate,PTR UNII. Eu, de exemplu, cand am fost la show-room, am vazut expus un coupe si am spus ca pe ala il iau, nevasta-mea mi-a aratat burtica si mi-a spus ca ea nu sta sa se intinda printre scaunele din fata cu ala micu'.Acum "ala micu" are 3 ani si tot ma bucur ca mi-am luat berlina ptr. ca am acces super lejer la scaunul lui,pot sa-l ajustez fara sa trebuiasca sa trec in spate, etc.Plus ca atunci cand ploua si trebuie sa iasa amandoi( nevasta-mea sta in spate cu piticot) sa intram in magazinul X, isi deschid frumos usa, ies linistiti, nu se apleaca etcDegeaba vor spune cei cu coupe ca accesul este ultra super si alte superlative, ca pe ei nu-i deranjeaza, ca se descurca foarte bine cu pasagerii spate, NU se compara cu berlina din acest punct de vedere si asta este..Azi, daca m-ai intreba, mi-as lua tot una cu 4/5 usi, fara discutie, oricat de"superb" ar fi coupe-ul.De altfel, de ce crezi ca frantujii au renuntat la noul c4 la o varianta coupe?Nu cumva ptr. ca vanzarile au fost micute la coupe si mai mari la berlina, ma refer afara, ptr. ca cele 3-400 de unitati vandute in Romania sunt irelevante.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de cpv_13 » Mar Sep 27, 2011 10:58 am

cum zicea si mituc: daca ar fi existat berlina cu fund de coupe ar fi fost ideala. Cum nu este cazul alegerea o sa fie mereu berlina - sunt mai practic din fire.
Pentru cei care s-au mai plimbat pe afara: nu ati observat ca nu prea sunt coupe-uri? La suedezi nu am vazut niciun coupe (nu zic ca nu exista), in schimb am vazut o gramada de berline.
Aici ma refer la tarile non-latine :)
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de simply the lex » Mar Sep 27, 2011 11:04 am

O berlina cu spate de coupé ar fi fost gen Megane 2 - fieru' de calcat,nu zic ca ar fi fost naspa dar cu siguranta nu la fel de exclusivista.

Pt mine treburile sunt simple si cine si-a luat ce si-a luat a facut-o in functie de preferinte,gusturi si nevoi.Versusul asta sincer mi se pare ca si comparatia intre mere si prune.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Gabi Nedelcu
Mesaje:251
Membru din:Mie Sep 30, 2009 1:09 pm
Numar Inmatriculare:TL 25 NGI
Localitate:Pitesti / Tulcea
Contact:

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de Gabi Nedelcu » Mar Sep 27, 2011 11:37 am

O berlina cu spate de coupe, cel mai aproape este Honda Insight
Citroen C4 Coupe 2006 1.6 HDI White Edition

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Hatchback vs Coupe

Mesaj de mituc » Mar Sep 27, 2011 11:58 am

Honda in what?? Aia seamana cu toyota prius, alta rabla inutila pe planeta ca si honda inshit asta.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”