C6 vs Restul lumii

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:
C6 vs Restul lumii

Mesaj de SAMmy » Lun Iul 16, 2007 5:51 pm

Si eu am observat manetutele de la C6 care nu sunt de 207, ci sunt de 206, 207, 307, 407, C3, C4, C5 etc...
- Conteaza?
- Da!
- Mult?
- Nu!
- Mi-as lua C6?
- Da!
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Lun Iul 16, 2007 11:12 pm

Mai omule, la cit costa C6 mai bine-ti iei lexus 200IS full. Si ramii cu bani.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Lun Iul 16, 2007 11:48 pm

SAMmy scrie: - Mi-as lua C6?
- Da!
NU!
Aici sunt deacord cu Mituc, la ce raport calitate/pret are C6 mai bine ma orientez catre N alte firme.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Mesaj de dimabogdan » Mar Iul 17, 2007 7:57 am

Mai pui 7000 de cocosi si te faci cu un CLS 320 CDI sau ptr. DOAR 2000 te lafai si intr-un E Classe 280 CDI 4M Avantgarde.Cred ca gasim si ceva BMW-uri in sumele lui C6.
Deci, cu scuzele de rigoare, cred ca Citroen s-a cam hazardat incercand sa concureze macar cu alea doua de mai sus!
A, sa nu uit.Si nu cred ca la masinile mentionate de mine, ca concurente, gasesti manete din alea de la 207,307 si alte jucarii ca ale noastre! :D
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Mar Iul 17, 2007 8:00 am

Iei lejer un A6 3.0 TDI Quatro in banii de un C6...
As lua un C6 d-asta, daca m-as satura de bani si de masini..as lua-o sa ma plimb in week-end cu ea..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de SAMmy » Mar Iul 17, 2007 8:00 am

Da frate, sunt de acord, dar daca ma ridic 45 de secunde de la birou si ies pe balcon, voi vedea trecand un S-Klasse,
un E-Klasse, un CLS, un A8, un A6, un Seria 7, un Seria 5 si cu putin noroc un LS, dar, cu siguranta, nici un C6... ;)
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Iul 17, 2007 9:02 am

masina asta este de imagine, nu sa stai sa calculezi ce si cum si unde....
iti ofera confort, si multe gadget-ur. plus un aer aristrocratic, nobiliar.
pe langa toate celelalte nemtesti vine ca un rege in armura si le zice: "faceti loc!"
acum imi plac toate, zau. si eclas si sria 5 si lexus, si c6..pur si simplu fiecare are ceva specific care atrage, si nu poti a zici ca e una de departe mult mai tare....
lexus is e clasa media, fata de celelalte care sunt in clasa mare.
sa iei un cls cu motorizarea cea mai mica, doar sa fie cls, cu inca niste costuri suplimentare mi se pare jenant. plus ca am mai zis-o: patronii mei avea cls 500 si insertiile de aluminiu, nu erau de aluminiu, ci un plastic vopsit. si sigur nu erau cojile cumparate, ci versiuni cu amg line, luate direct din germania...interiorul de cls e grozav...
in fine
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
[DeaMoN]
Mesaje:481
Membru din:Lun Iun 04, 2007 10:27 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de [DeaMoN] » Mar Iul 17, 2007 9:16 am

SAMmy scrie:Da frate, sunt de acord, dar daca ma ridic 45 de secunde de la birou si ies pe balcon, voi vedea trecand un S-Klasse,
un E-Klasse, un CLS, un A8, un A6, un Seria 7, un Seria 5 si cu putin noroc un LS, dar, cu siguranta, nici un C6... ;)
SAMmy..poate ca sunt un duium de A6 pe acolo dar nu degeaba sa stii. Daca tii sa fii unicat...atunci da iti iei C6; daca insa vrei sa ai "the company car of the year 2007" iti iei A6. ( hai ca tot amandoua sunt cu 6 :D )
C4 Coupe VTR 1.6i 16V Rosu Lucifer cu Ornamente praguri, Monograme VTR, Capace de jante stil VTS si kit bord metalizat :D

B-50-HZP

Avatar utilizator
dumiflo
The Citroen C4 man
Mesaje:659
Membru din:Mie Feb 14, 2007 11:35 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de dumiflo » Mar Iul 17, 2007 10:31 am

SAMmy scrie:Da frate, sunt de acord, dar daca ma ridic 45 de secunde de la birou si ies pe balcon, voi vedea trecand un S-Klasse,
un E-Klasse, un CLS, un A8, un A6, un Seria 7, un Seria 5 si cu putin noroc un LS, dar, cu siguranta, nici un C6... ;)
asa cred si eu... la nivelul asta toate masinile sunt foarte ok.
diferenta o face gustul...si placerea de a avea "un aer aristrocratic, nobiliar."
;)
ex: '07 Civic 5D, 1.8 M/T Sport - Alabaster Silver
['06 C4 Coupe-VTR PLUS 1.6i 16V ] ...RIP
I don't drive fast, I fly low! ... ;)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Mar Iul 17, 2007 12:15 pm

Bogdan scrie:Iei lejer un A6 3.0 TDI Quatro in banii de un C6...
As lua un C6 d-asta, daca m-as satura de bani si de masini..as lua-o sa ma plimb in week-end cu ea..
Mda... A5 face 5.9 secunde de la 0 la 100 cu motorul ala... Pe cind C6 cu 2.7HDI face vreo 9 parca, desi are doar cu 30CP mai putin (208CP 2.7-ele HDI vs. 240 3.0TDI PD-ul).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
[DeaMoN]
Mesaje:481
Membru din:Lun Iun 04, 2007 10:27 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de [DeaMoN] » Mar Iul 17, 2007 12:19 pm

mituc, tu iti iei A6 sa alergi cu ea ????? Eu unul daca mi-as lua A6 ar fi ca sa ma lafai in ea :D Cu A5 alergi, de aia si are asa performante :P
C4 Coupe VTR 1.6i 16V Rosu Lucifer cu Ornamente praguri, Monograme VTR, Capace de jante stil VTS si kit bord metalizat :D

B-50-HZP

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Iul 17, 2007 12:57 pm

c6 e o masina de lejeritate, pentru drumuri lungi. e si mai grea ca a5. rapoartele din cutia de viteze sigur nu sunt axate spre sportivitate...
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Mar Iul 17, 2007 2:30 pm

[DeaMoN] scrie:mituc, tu iti iei A6 sa alergi cu ea ????? Eu unul daca mi-as lua A6 ar fi ca sa ma lafai in ea :D Cu A5 alergi, de aia si are asa performante :P
O masina tre' sa stie sa le faca pe toate: cind ai apasat brusc acceleratia sa se dematerializeze de acolo si s ase materializeze instant la destinatie, sau daca vrei sa faci mai mult sa fie suficient de confortabila incit sa nu iesi cu curul patrat din ea, sa-ti incapa si mita, ciinele, nevasta, 2 perechi de chiloti si 3 curii de prezervative (daca vrei sa-ti camuflezi si amanta in portbagaj tre' sa il aiba mai mare). Si cam atit.

Iar la pretul unui C6 absolut toate masinile din aceeasi gama de pret stiu si sa fuga si sa fie confortabile pe cind C6 doar sa fie confortabila (si posibil ceva mai functionala decit altele). C6 vs. restul e ca Rolex vs. Sony sau mai stiu eu ce: unul costa cit 2 case pe malul marii iar celalalt maxim 1500EUR, ambele cu aceeasi functionalitate, precizie, etc. Doar ca unul e rolex, e smacuit cu aur si-ti creste prestanta (prestanta my ass!).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de SAMmy » Mar Iul 17, 2007 4:19 pm

[DeaMoN] scrie:[...]( hai ca tot amandoua sunt cu 6 :D )
Apropos de asta, stiti ca un model al ultimei serii Audi A6, se cheama Audi A6 C6??? LOL...

@mituc: Nu confunda prestanta cu stilul... Mercedes e oricand o garantie a prestantei mult superioara lui,
CITROEN fie el si C6, dar stilul... toate Mertzanele arata la fel, toate Audi-urile arata la fel, toate BMW-urile arata la fel,
iar si mai nou, seamana si intre ele, dar C6 nu seamana cu nici un CITROEN si nu seamana cu nici o alta masina din gama...
cum a spus Jay Leno... 'CITROEN este ultimul producator de automobile care nu sealiniaza la standard...' (citat aprox.)

@mituc: Nu inteleg de ce compari C6 cu un A5 nici daca ma bati... nici Rolex cu Sony? Face Sony ceasuri mai nou???

@mituc: tu ai damblaua ta cu diesel-urile, eu o am pe a mea cu benzinarele... eu cred ca
motorul de V6 3.0i mi-ar fi suficient... nu face suta in 5 secunde, dar nici nu mori de plictiseala la volan...
Pentru momentele in care vreau sa ma destrabalez, voi asorta un Jaguar XKR la C6... :P
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Mar Iul 17, 2007 7:24 pm

Mai da de unde stiti voi cum e c6???Ati mers cu ea ati testat-o?E o masina facuta pentru categoria de pret din care face parte.Cu nimic mai prejos decat mertan, audy sau bmw.E tot o bucata de tabla de 50 mii euroi.Alte argumente inafara de "ca e mertzan sau bmw" nu aveti?Deocamdata vad ca e doar batalia marcii nu si a calitatii, performante si restu.Eu din cate am vz la televizor, doar atat pot sa ma pronunt si din ce am mai citit este o masina f buna.Are un pret corect pentru motorizarea care o are, tragi cu mitraliera in ea si tot merge, este lux, este altceva, e tot o bucata de tabla goala pe dinautru la fel ca restu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”