C5 sau Insignia

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA
Re: C5 sau Insignia

Mesaj de dimabogdan » Lun Ian 27, 2014 12:38 pm

Asa ziceam si eu pana sa conduc efectiv un A4. Asa cum spunea si un regretat coleg de-al nostru, este o alta masina, cel putin fata de Citroen sau Opel.
Dar...fiecare face cum considera si iti doresc mult noroc in gasirea acelei masini "shoe-in " :hi
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de atenzaC4 » Lun Ian 27, 2014 6:23 pm

Da. Ia C5. Suspensia, HDI si zapada....superb.

lasa A4 e pentru alta categorie...cineva care vrea sa stea in anonimat si sa il haraie TDI ala puturos.
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

Avatar utilizator
gabi_1050
Mesaje:107
Membru din:Lun Ian 14, 2013 11:25 am
Marca si model masina:Peugeot 5O8 GT 2O4cp
ex car:407,1.6hdi,80kw
Localitate:Deva

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de gabi_1050 » Lun Ian 27, 2014 7:41 pm

Frumos C5-ul,cu multe dotari.

Si eu vinez unul dar trebuie sa fie an de fabricatie minim 2011 ca sa beneficiez de tehnologia led la blocurile optice,sa aiba motorul de 164 cai,NG4,normal suspensia pe 4 nivele si cit mai multe dotari.
C5-ul de aici ,af.2011,puteam sa il cumpar in 9800 de euro,dar m-am speriat ca mi-a lasat din pret mult la telefon si pina m-am desmeticit s-a dat.
Daca avea cutie manuala nu stateam pe ganduri!

Spor.

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de fanut » Lun Ian 27, 2014 7:43 pm

Superb c5 din link ul de mai sus.

Tapatalk

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de catalin4u24 » Lun Ian 27, 2014 8:36 pm

Parerile sunt mult prea impartite ca sa conteze.
Cumpara'ti ce-ti place tie mai mult!
Nu te uita in gura la nimeni, pana la urma sunt banii tai si daca masina care ti-o cumperi nu-ti va placea tu esti singurul care o sa piarda, colegii de forum nu vor da doi bani pe problemele tale.

Ca de obcei se inghesuie lumea sa-si de-a cu parerea, unii total neavizati care habar n-au ce inseamna sa ai nici una dintre alea doua, vorbesc ca de obicei din auzite, din barfe, ca au condus ei nu stiu ce model ce n-are nici o treaba cu subiectul in cauza.

Ca de obicei se barfeste grupul VAG ca e fad, lipsit de personalitate si are motoare puturoase. Desi stiu ca unii dupa aici si-ar vinde un deget sa-si schimbe C4'ul pe un Golf.

Daca e ceva ce urasc pe lumea asta sunt oamenii falsi si cei fara habar ! Atat. Pot sa trec peste orice dar peste oamenii falsi nu pot sa trec sa nu le spun ceea ce sunt.

Daca vrei parerea mea ca fost proprietar de C5, iti spun nu-ti lua.
Dar cum ti-am spus, eu poate sunt intr-un fel si tu vei fi in altul, poate C5'ul va fi masina visurilor tale si te va satisface ca amanta din fanteziile tale.

Din nou, nu mai cere pareri si cumpara-ti ce te indeamna inima.
Eu am tot cerut pareri dar nimeni nu m-a convins niciodata asa ca o sa incetez sa mai cer pareri si imi voi lua intotdeauna ce va vrea muschiul meu.

Bafta la cumparaturi :hi

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de dimabogdan » Lun Ian 27, 2014 8:51 pm

atenzaC4 scrie:Da. Ia C5. Suspensia, HDI si zapada....superb.

lasa A4 e pentru alta categorie...cineva care vrea sa stea in anonimat si sa il haraie TDI ala puturos.
Bai, frate, mai lasati prostiile astea. Astea-s din alea din categoria posesorilor de Passat cocosat care spun ca masina lor este uber alles etc. Prejudecati si ipocrizie. Necunoastere chiar. Daca voi credeti ca la calitate a fabricatiei si fiabilitate un C5 bate un Audi, fie ca voi, dar va imbatati cu apa rece. V-a spus chiar un posesor de C5 ( catalin4u24) cum e treaba cu C5-ul de pana la urma a trecut la BMW. Si eu as recomanda BMW, care construieste masini cu adevarat exceptionale, dar din pacate pe zapada tractiunea spate e cam nasoala, asa ca in conditiile de trafic actuale raman pe Audi. Am condus A4 din 2005, A6 din 2012 si C5 din 2011. C5 este cu adevarat o masina frumoasa, impresionanata pe alocuri, dar pur si simplu nu se ridica la nivelul de finisare si fiabilitate al celor doua Audi. Asta e, iar daca Citroen era vreun etalon al fiabilitatii si calitatii nu se mai dadea de ceasul mortii ca intra in faliment. Ce naiba, mai frate, iubitori de Citroen inteleg, dar nu orbi sau habotnici, haideti sa privim realitatea data de cifre. In plus, intrati pe forumul celalalt si veti vedea ca sunt unii cu niscaiva probleme de nerezolvat la C5 si acum injura de mama focului.
Iar pe zapada as prefera un Duster oricarui C5.
PS : iar C5 are o valoare de devalorizare mult peste C4, pentru ca nu se cumpara, nu e altceva. Inclusiv afara. Ca si cu C6. Masina buna, exceptionala, dar nu se cumpara pentru ca pur si simplu cel care da 40k -50k de euro pe o masina, asteapta altceva.
Tare de tot treaba aia cu anonimatul...m-am distrat copios.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de Juliu » Lun Ian 27, 2014 10:00 pm

A se sterge va rog, nu vreau sa ma amestec.
Ultima oară modificat Lun Ian 27, 2014 10:16 pm de către Juliu, modificat 1 dată în total.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de sorinel0310 » Lun Ian 27, 2014 10:14 pm

Bravo Catalin si Bogdan! =D>

M-am abtinut si eu de multe ori sa comentez. Se vorbeste prea mult din 'dat efectiv cu parerea, dar in necunostinta de cauza', si din frustrari. Are mare dreptate Cata, multi si-ar da astazi C4-ul pentru un Golf sau alta din grupul VAG, dar pana atunci, 'cah' TDI si 'cah VAG.

Ar fi frumos sa incepem sa fim un pic mai sinceri si un pic mai putin ipocriti.

Am condus o perioada lunga de timp un Audi A6 3.0 TDI quattro de 239 de cai, din 2010. Masina este absolut senzationala. Am mers si cu un C6 si oricat de misto e C6-le, nu se compara. Sunt doua masini vandute pentru segmente de piata diferite, si asta se aplica in general intre Audi si Citroen. O zic cu mana pe inima: oricat de mult imi place Citroen, daca as avea bani sa imi iau o masina exact cum mi-ar placea mie, un Audi sau un BMW ar fi urmatoarea mea masina.

Ontopic: Ia-ti frate ce iti doreste inima! In rest, noroc sa ai sa nimeresti o masina buna si intretinuta. Eu cand mi-am cumparat C4-ul, am mai avut variante intre Golf V si Ford Focus. Chiar gasisem un Golf V coupe, portocaliu, foarte frumos si foarte intretinut. Iar eu zic, fara nici o jena, ca am o parere destul de buna despre Volkswagen. Dar la final am ales C4, si stii de ce? 2 motive: siguranta faptului ca a fost o masina cu istoric complet si foarte bine intretinuta (persoana de la care am luat-o are un renume destul de mare cand vine vorba de Citroen-uri), si design-ul exterior in raport si cu cel interior, care sunt peste Golf V si multe alte masini (chestie la care Focus-ul spre exemplu statea foarte prost).
Asa ca, in concluzie: ia-ti ce-ti place tie mai mult, si ai grija sa fie o masina buna si intretinuta. Verific-o cat mai la sange, in cazul in care nu ii cunosti fostii(-ul) propietar. Poti sa uiti si marca de principiu, pentru ca in ziua de azi toate masinile au bubele lor (iar marcile traiesc din service, nu din vandut masini) si se fabrica de ceva ani incoace masini la cantitate, nu la calitate.

Bafta in a-ti gasi masina perfecta! :hi
Juliu scrie:A se sterge va rog, nu vreau sa ma amestec.
Prea tarziu, eu am vazut deja. :P
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de catalin4u24 » Lun Ian 27, 2014 11:07 pm

dimabogdan scrie:iar C5 are o valoare de devalorizare mult peste C4, pentru ca nu se cumpara, nu e altceva. Inclusiv afara. Ca si cu C6. Masina buna, exceptionala, dar nu se cumpara pentru ca pur si simplu cel care da 40k -50k de euro pe o masina, asteapta altceva.
Eu am pierdut intr-un an de zile £1000 numai la revanzare, nu mai pun £2000 care i-am bagat in ea prin service! Asadar, £3000 pierduti intr-un an sa ma dau cu hydractive 3+ :ok

Va las pe voi, astia cunoscatorii sa va da-ti cu parerea :lol:
Sa nu mai zic ca mi-a futut si concediul de anul trecut din Romania ca a stat prin service o saptamana ca nu era de gasit o planetara in toata Romania !!! Ca deh, e C5 cu hydractive!

Ah, si va intreb apoi , e normal sa pice o planetara la o masina din 2008 cu 160k la bord?

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de ingfrancisc » Mar Ian 28, 2014 8:33 am

@catalin4u24 pai tu ai luat c5 second, nu? In fond, oricat de mult ai verifica/inspecta masina la cumparare tot de loterie e vorba ... Poate pica orice, oricand si la revanzare pierzi oricum foarte mult (indiferent de marca) doar datorita faptului ca masina are mai mult de un proprietar. Ceea ce e absolut firesc :)
Tu ai avut probleme cu c5 sh, altii cu bmw sh, altii cu VW second, etc. nu inseamna nimic.
Sincer, eu in locul colegului, daca as avea 10k cash nici nu m-as uita la SH-uri, sunt prea multi bani pentru o masina necunoscuta, oricata piele/hydractive/rahaturi are prin ea. I-as pune avans la un credit si mi-as lua orice masina (sa zicem pana in 13-14k) nou nouta.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de alex82 » Mar Ian 28, 2014 8:48 am

La 13-14k nu`ti iei nici o masina noua din categoria C5 , Insigna , etc ... eventual mai jos , focus , c4 , astra... dar si alea destul de sarace in motorizare si doatri ... la banii respectivi .
Cat despre datul unui deget sa treci de la C4 la Golf , desi imi place mult C4 , C5 si C6 , eu Mi`as dona parul de pe cap 1 an de zile pt un Passat CC in locul C5`ului :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de catalin4u24 » Mar Ian 28, 2014 10:19 am

Pai ție oricum îți place sa stai chel mah taci ca trisezi :ok
Am exagerat cu degetul dar cam asta e ideea.
Cat despre mașini second, fără doar si poate e o loterie orice mașina ai lua.


Tapatalk

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de emicald » Mar Ian 28, 2014 11:30 am

Eh... stati sa vedeti cind te lasa in drum BMW X5 cu 5000 de km la bord... Dar aia nu vor povesti niciodata asa ceva. La o masina de 100 de mii de oiro, masina lor e cea mai buna.
C4

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de catalin4u24 » Mar Ian 28, 2014 11:33 am

Le-au luat foc Ferrari'uri de sute de mii ... Masinile's fiare indiferet, unele's mai bune altele's mai proaste, aia e. D-aia zic sa-ti iei ce-ti place tie si gata...

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de Vasea » Mar Ian 28, 2014 1:11 pm

emicald scrie:Eh... stati sa vedeti cind te lasa in drum BMW X5 cu 5000 de km la bord... Dar aia nu vor povesti niciodata asa ceva. La o masina de 100 de mii de oiro, masina lor e cea mai buna.
Off-topic: la fel, la 4-5.000 km, niste amici cu un touran au ramas in varful muntelui, au venit baietii de la reprez, cica, asa fac toate, erau probleme din fabrica cu niste cabluri/furtune.
si ca sa sune, unul din ei a mers ceva drum sa aiba semnal. al doilea suparat, i-a spus sa-si ia masina japoneza, el nu, vrea germana ::P

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”