Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
Vladone
Mesaje:211
Membru din:Lun Oct 22, 2012 2:08 am
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe Facelift, 1.6 HDI 90 HP (noFAP)
Numar Inmatriculare:AG 04 JAD
Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de Vladone » Lun Feb 10, 2014 7:43 pm

Deci Peugeot, NU NU NU mai vreau sa aud cat traiesc ! :) Nu vreau sa te super, dar eu unul am auzit la absolut toata lumea ca sunt f multe probleme cu 206.

Logan, am avut vreo 75k km in toate conditiile. Era modelul "full fara piele" :) cu motor de 1.6 MPI. Imi consuma 12.5-13l in Buc si 7.5-8 in afara, in conditii de mers normal. Acelasi consum il scot cu 530d XDrive automat. Asa ca NU si pt Logan. Piesele nu erau ieftine si fiabilitatea nu grozava.

Renault chiar mi-ar place, sincer. Ma incadrez la Clio si chiar si la Megane. Doar ca fug de ele pentru problemele arhicunoscute + restrictia Renault la piesele aftermarket.

Leon cu 1.9TDI il iau cu 500k km in bord la banii astia. Pas ...

Asgard, tin sa cred ca tu chiar ai avut ghinion :(.

In continuare nu prea vad o varianta mai buna decat Opel Astra G, o masina care le impaca pe toate.

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de emicald » Lun Feb 10, 2014 7:58 pm

Orice Ford e mai fiabil decit Opel Astra.
Poti gasi Fiesta din 2007 la banii aia.
Poti incerca si Focus.
C4

Avatar utilizator
Asgard
Mesaje:115
Membru din:Lun Mai 21, 2012 11:37 pm
Marca si model masina:PGT 607
Localitate:Ploiesti

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de Asgard » Lun Feb 10, 2014 8:10 pm

@Vladone Ghinion sau nu masina asta are probleme, sunt binecunoscute problemele la Corsa C si nu sunt singurul care a avut probleme. As mai adauga ca are scaune foarte inconfortabile, dar tinand cont ca este o masina de oras pot trai cu asta. La drum lung este un chin. Valabil din ce am inteles si la Astra G care are aceeasi problema cu scaunele, deci ai grija daca vrei s-o folosesti la drumuri lungi. Posibil in functie de nivelul de echipare ca scaunele sa fie diferite dar parca nu as prea crede. Cum am mai spus, mare atentie la caseta de directie, este boala grava la aceste modele.

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de sorinel0310 » Lun Feb 10, 2014 9:32 pm

emicald scrie:Orice Ford e mai fiabil decit Opel Astra.
Poti gasi Fiesta din 2007 la banii aia.
Poti incerca si Focus.
Si eu sustin asta cu tarie.

Apropo Vlade, trebuie sa ne spui si cam pentru ce ti-ar trebui masina asta mai exact, ca sa te putem ajuta mai exact cu niste idei de modele...poate nici nu ai nevoie de o Astra, sau poate o Fiesta e prea mica...poate ai nevoie de motor diesel in loc de benzina...nu stiu, da mai multe detalii daca vrei sfaturi mai exacte si concrete. :)
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de ingfrancisc » Lun Feb 10, 2014 11:29 pm

sorry ca ti-am adus aminte (probabil) de experiente neplacute cu 206. :hi
N-am avut niciodata, dar stiu direct doua firme care au parcul auto majoritar pe 206 si sunt foarte multumiti de costuri. Tot asa, in vecini, o firma de imobiliare are parcul auto (6 bucati) din Aveo, si ei se lauda cu costiri mici si lipsa problemelor. E adevarat, in cazul lor toate sunt conduse de femei. :)

Altfel, subscriu la ce spune emicald si sorinel, doar cu o completare "orice mai putin Astra" [-X
probabil e fiabila daca faci 3-4000 pe an, altfel ... Dintre cunoscutii mei cei care-si injura cel mai des masina sunt cei care au sau au avut Astre. Si oricum, la bugetul tau, daca vrei Opel, uitate la Meriva.

Sau si mai bine, uitate aici: http://www.anusedcar.com/index.php/tuv- ... 13-6-7/304" onclick="window.open(this.href);return false;

Dupa ce te uiti atent o sa observi ca Astra este (in realitate) nu tocmai fiabila :) in timp ce A classu e mai sus cu vreo 40 de locuri. Daca insa te uiti si mai atent :D o sa constati ca cel mai sigur e sa-ti bagi ...ceva... in nemtoaice si sa incepi sa calaresti japoneze :P
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Yaz
Mesaje:243
Membru din:Sâm Ian 07, 2012 12:45 pm
Localitate:Galati

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de Yaz » Lun Feb 10, 2014 11:39 pm

Vladone scrie:Deci Peugeot, NU NU NU mai vreau sa aud cat traiesc ! :) Nu vreau sa te super, dar eu unul am auzit la absolut toata lumea ca sunt f multe probleme cu 206.
Asta cu " am auzit " este cea mai rasuflata fraza posibila. Care sunt alea FOARTE multe probleme? Singura problema arhicunoscuta este cea cu puntea spate si asta nu este o regula la toate modelele.

La mine in familie s-au perindat aproape toate modelele Peugeot scoase din 2003 incoace, am avut 307 cumparata de noua, bagat bani in benzina si revizii, facut turul Europei cu ea de vreo 3 ori, vanduta fara nici o problema majora, fratele meu are 407 sw 2.0 benzina foarte multumit de ea, aceeasi poveste exceptand consumul cam maricel foarte multumit, 308 la fel fara batai de cap e adevarat ca am avut-o foarte putin timp.

Revenind la 206 sunt la a treia masina, prima a fost din 2003 am vandut-o la 180.000 km fara sa aiba probleme, nu papa ulei si consuma al dracului de putin, este adevarat ca avea puntea praf ( fusese masina de firma ) si sincer nici nu m-am chinuit sa o repar, al doilea 206 l-am avut acum 3 ani inainte sa imi cumpar C4, nu am avut probleme cu puntea absolut deloc am vandut-o strict ca mi se pusese pata pe C4 si vroiam altceva........in prezent conduc tot un 206 Sw 1.4 HDi, am vandut C4 ca statea degeaba in parcare si o cumparasem cand nu aveam 206 si sa fiu sincer prefer de 1000 de ori 206 mai ales in oras......sunt foarte multumit de marca Peugeot si mai ales de 206.......indiferent ce spune unul sau altul ba ca-s proaste, ba ca-s scumpe la piese si toate rahaturile astea.

Eu vorbesc cel putin din postura de posesor nu din auzite cum fac altii.
" Eu nu blochez intersectia. "

Avatar utilizator
Vladone
Mesaje:211
Membru din:Lun Oct 22, 2012 2:08 am
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe Facelift, 1.6 HDI 90 HP (noFAP)
Numar Inmatriculare:AG 04 JAD

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de Vladone » Mar Feb 11, 2014 1:43 am

Pai tot din experienta cu marca Peugeot vorbesc si eu, Yaz. Altfel nu puteam sa vorbesc atat de personal si vehement. E un pitic pe creierul meu, recunosc. "Am auzit" despre 206, pentru ca nu am avut. Dar am avut Peugeot. Daca ma apuc sa insir cretinismele pe care le-am indurat cu Peugeotul ma doare capul. Un exemplu rapid ar fi piesele pe care de fiecare data trebuie sa le comand cu totul, cand de fapt, doar un subansamblu era stricat. In fine, Peugeot NU, nu m-as putea uita in oglinda din nou ! :) Dar asta nu inseamna ca Peugeot-urile tale nu sunt bune.

Asta cu orice Ford e mai bun decat Opel Astra, m-a luat prin surprindere. N-am avut nici Ford nici Opel dar toate recomandarile merg spre Opel ca si costuri, ce-i drept nu si fiabilitate. Eu personal prefer Ford oricand in detrimentul Opel. Ca sa nu mai zic de Focus, iubesc suspensia aia. Insa ma intereseaza 90% costuri, atat.

La indemnul lui Soso, mai dau niste hint-uri :)
Masina va circula 60% urban, 40% extra. Insa in oras, frecata pe distante scurte. Exclus variantele super mini ca dimensiuni pentru ca exista si necesitati de carat (dimensiuni normale) in marea majoritate a timpului.

Partea cu scaunele infecte la Opel o stiam. Insa stiam ca Fordul e destul de scump la piese.

Clasamentul ca si costuri de intretinere, in mintea mea, e urmatorul: (de la mic la mare)
Opel < Skoda/Seat < VW < Ford < Citroen < restul frantuzoaicelor si Dacia < japoneze
Exclud marcile adevarate.

Acum sariti :) Gresesc ?

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de mituc » Mar Feb 11, 2014 7:42 am

Vladone scrie: Masina va circula 60% urban, 40% extra. Insa in oras, frecata pe distante scurte. Exclus variantele super mini ca dimensiuni pentru ca exista si necesitati de carat (dimensiuni normale) in marea majoritate a timpului.
SI va circula cu persoane? Cite? Sau cu marfa? Ce fel de marfa? Cita?
Nu te incradrezi in 3500EUR dar ai putea sa cauti un focus break. Fordurile sint mai scumpe decit opelurile la intretinere atuncicind faci aceleasi lucruri, problema e ca fordurile se strica semnificativ mai greu.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de stevey » Mar Feb 11, 2014 3:13 pm

Am o ruda cu Astra G.Cand ma urc in ea am senzatia ca e Dacia 1310.E ingramadita si nasoala.Scaunele sunt non-ergonomice, iti dau senzatia ca ai un gol in partea de jos al spatelui.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de Bogdan » Mar Feb 11, 2014 3:15 pm

Vladone dar un tanc de Octavia nu gasesti?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de mituc » Mar Feb 11, 2014 9:27 pm

Octavia 1, eventual break. Sau o bora/golf4 break. Masini total de ckt in sinea lor, dar printre putinele indestructibile daca s-a avut grija de ele, si care suporta hamaleala fara obiectii.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Vladone
Mesaje:211
Membru din:Lun Oct 22, 2012 2:08 am
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe Facelift, 1.6 HDI 90 HP (noFAP)
Numar Inmatriculare:AG 04 JAD

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de Vladone » Mie Feb 12, 2014 10:25 am

Stiu de Octavia ca-i indestructibila, dar nu gasesc una in toate mintile.

http://www.autovit.ro/ford-focus-C32071150.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Am gasit asta si-mi place. Pareri ?

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de dimabogdan » Mie Feb 12, 2014 11:18 am

Acceptabila cu cateva retineri: nu are 132 grame CO2 emisii nici daca sta pe loc. Ar mai fi faptul ca este o masina de aproape 9 ani, calculand o medie de 20k km pe an minim ( este totusi o masina cumparata initial in Germania si astia merg cu ele) ajungi la 180k km. Cam mult pentru un motor benzina si e posibil sa inceapa sa ceara bani seriosi. In rest, estetic arata ok. Dar daca vrei o masina in toate mintile in primul rand nu cumperi de la samsari ( cum e masina asta) si in al doilea rand iei mobile.de la puricat, cauti , faci oferte ( la bani cash, multi fac rabaturi destul de consistente) si pleci acolo sa o iei.Cu ocazia asta mai faci si un concediu afara si stii ce ai luat.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de mituc » Mie Feb 12, 2014 11:30 am

Pare ok. Focus 2/Mazda 3 2004-2009 ar fi a doua platforma de masini indestructibile. De fapt cele mai indestructibile, cu conditia sa nu fi fost distruse anterior din leglijenta (intretinere proasta sau accidente).
Mergi si-l vezi, neaparat fa un test la o reprezentanta ca sa vezi in ce stare e, poate mai negociezi pretul in functie de diversele probleme, sau chiar daca in final nu-l iei macar stii ca ai pierdut acum vreo 300RON pe verificare decit mii de euro mai tirziu pe mai stiu eu ce.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Sfaturi obiective. Masina la pret de nimic

Mesaj de alex82 » Mie Feb 12, 2014 11:40 am

http://mercador.ro/oferta/ford-focus-tr ... 9d8dd7d896" onclick="window.open(this.href);return false;
P`asta o stiu personal , si din cate stiu mai lasa la pret ...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”