Garantie extinsa? Da sau nu?

Intervalul reviziilor, costurile aferente. Campaniile de rechemari
razcet24
Mesaje:2
Membru din:Joi Aug 27, 2009 1:43 pm
Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de razcet24 » Vin Aug 27, 2010 11:10 am

Buna Ziua,
Va rog sa imi dati un sfat daca merita sau nu garantia extinsa la C4 benzina/2008. In momentul de fata am pe undeva la 48000km.
Stiu ca multi veti spune ca depinde de fiecare daca risca sau nu, dar ma intereseaza mai mult opinia celor care cunosc foarte bine C4 si stiu daca in general C4 are ceva hibe dupa o anumita perioada.
Pana acum nu am avut probleme cu masina in afara de un mic incident cu pilotul automat care de vreo 2-3 ori s-a dezactivat in mers si de fiecare data imi aparea pe bord o atentionare "Service" sau ceva de genul, care palpaia. Am fost in service si mi-au spus ca au resetat computerul si ca totul e in regula. Intr-adevar de atunci nu am mai avut probleme.

Va multumesc

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de Bogdan » Vin Aug 27, 2010 11:14 am

Daca dispui de bani extinde garantia!


PS: Nu mai deschide 100 de topicuri! Este suficient unul :!:
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de stevey » Vin Aug 27, 2010 12:33 pm

Din experienta mea cu c4 parerea este urmatoarea: daca crezi ca ai vre-un defect de fabricatie pe care nu ai reusit sa-l rezolvi inca cu cei de la service (cum am avut eu cu motorul si alte cateva mici prostiute) merita sa-i extinzi garantia, daca nu, cred ca sunt bani aruncati pe fereastra.In afara de consumabile, care in general nu intra pe garantie sau au garantie 30.000km gen amortizoare, bielete,capete bara etc., nu prea vad ce probeleme poti sa ai, mai ales ca din cate zici tu, nu ai avut probleme.Oricum daca tii mortis sa extinzi garantia citeste foarte bine contractul si vezi ce intra si ce nu intra sub incidenta acesteia.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de Tomita » Vin Aug 27, 2010 1:40 pm

e buna garantia. nu stii niciodata ce pica pe la ea
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de vladut_v » Vin Aug 27, 2010 5:28 pm

http://www.citroen.ro/Resources/Content ... e%2024.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Vad ca au bagat optiune si de 5 ani si 200.000 KM :D (8.180 RON). Eu am avut promotional 3 ani garantie, deci unul in plus fata de clasic, care ar fi costat 1.636 RON astazi.

Am schimbat piese in garantie cam de 4 ori valoarea de mai sus. Totusi un 5 ani de garantie nu mi-as fi facut la 8.180 RON, pentru in timpul asta masina se uzeaza foarte mult per ansamblu. Dar mi-as lua o masina noua care sa ofere un 5 ani de garantie din start, pentru ca stai usurat si ai si o valoare crescuta de revanzare.

Oricum cat traiesc nu mi-as lua o masina ca numai 2 ani de garantie (standard la Citroen), fara a avea o posibilitate de extindere. Din fericire cam exista programe de extindere la majoritatea marcilor.
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de b-10-ake » Sâm Aug 28, 2010 7:48 am

Clar DA.

Am schimbat pe garantie volanta, 2 captoare de ABS, conducta AC(a implicat si reincarcare cu R401 sau cum ii zice, facuta tot pe garantie), si destul de multe alte chestii pe care nu le mai tin minte au fost rezolvate pe garantie, + faptul ca daca ai o problema nu te taxeaza pentru tester, altfel costa.

Am schimbat si bieletele de directie pe garantie, dar a 2-a oara, prima oara le-am platit, a 2-a oara nu trecusera inca 40.000 de km de cand le schimbasem si mi le-au schimbat gratis.

Daca as fi avut acum garantie............. la mine nu a existat optiunea de 5 ani - 200.000 ca as fi schimbat si pompa de servo pe garantie (care e 3500 Ron la ei si 2500 neoriginala pe la magazine de piese).

L.E. : Mie mi s-a descoperit de curand ca am o problema cu punctul ala dur peste care trebuie sa treci cand pui limitatorul de viteza si totusi vrei sa treci peste limita de viteza.Concluzia a fost ca daca as vrea sa mearga cum trebuie ar trebui sa schimb pedala cu totul, ceea ce nu o sa fac niciodata(pe banii mei).Incearca si tu chestia asta, eu nu am folosit limitatorul niciodata, dar vezi daca iti merge sa treci peste limita cand il folosesti, mie mi se aprinde service cand trec peste punctul ala dur.Daca ti se aprinde du-te si zi-le sa-ti repare defectul, mai mult ca sigur vor trebuie sa-ti schimbe pedala cu totul.Incearca sa mergi la cineva care are un Lexia sa se uite ce alte defecte mai ai la masina, pe care ei nu ti le zic(eu de exemplu am 2 bujii arse si pana acum 2 luni le-as fi putut schimba pe garantie daca as fi stiut).
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Avatar utilizator
maicusare
Mesaje:25
Membru din:Dum Iun 07, 2009 4:31 pm
Localitate:Bucuresti/Vilcea

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de maicusare » Vin Sep 03, 2010 3:10 pm

Vezi ca au si reducere 10% din pretul afisat :ya .
C4 Coupe 2.0 HDi VTR PACK

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de B25BUY » Vin Oct 22, 2010 11:03 am

Pt. b-10-ake: cati ani ai avut cu totul garantie la C4 ? Cand au aparut problemele sus mentionate ?
Am un an si jumatate si 25k km si nu am inlocuit pe garantie decat o electrovana la turbina.
Nu stiu daca sa-mi prelungesc garantia la 3-4 ani sau nu.
*
Vreau sa cred ca pentru faptul ca am asteptat 3 luni masina, e posibil sa fie cu mai putine probleme! :mrgreen:
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de Tomita » Vin Oct 22, 2010 11:20 am

nu cred ca mai poti face prelungire de garantie. daca deja ai avut-o la 3 ani.
si eu am vrut anul trecut sa fac asta, si mi s-a transmis ca very very sorry, but n'est pas possible. chiar daca noi am primit acea extindere la 3 ani in campania promotionala figureaza ca fiind efectuata o prelungire la garantie si nu mai merge alta...
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de B25BUY » Vin Oct 22, 2010 11:52 am

Nu cred.
Eu am avut C3 cu garantie 2 ani si in ultima zi de garantie initiala (chiar depasisem cu o zi) m-am dus si am platit 6-700 RON si am prelungit pentru inca un an.
*
Acum vreau sa fac la fel: am intrebat si mi-au confirmat ca se poate.
Atentie ! Am 2 ani de garantie initiala. Si acum as vrea sa o maresc la 3-4 ani.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de wonka jr. » Vin Oct 22, 2010 12:25 pm

la noi a fost in promotie anul 3 de garantie. deci, n-am platit nimic, poate de asta nu se mai poate prelungi. de ce? chiar nu imi pot explica.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de Tomita » Vin Oct 22, 2010 1:53 pm

pentru ca ni s-a dat 2 ani garantie
s-a facut prelungire de 1 an. care pt noi, cei care am prins-o a fost gratuit. punct
prelungire la prelungire nu se face.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de navzar_x » Vin Oct 22, 2010 2:32 pm

asta cu "prelungire la prelungire nu se poate" e cam mult spus
eu am avut 2 ani initial, i-am terminat acum in oct, mi-am prelungit cu inca 1 an si limita 50000 km si mi-au spus ca daca vreau la anul sa mai prelungesc sunt musafirul lor! :hi
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de Tomita » Vin Oct 22, 2010 3:29 pm

i-auzi. daca nu mi se zicea direct nu as fi emis astfel de ipoteze.
acum vine partea interesanta. nu stiu pe cine am intrebat, caci eram inca in perioada cand frecventam oradea. deci e posibil sa fi fost ori acolo ori la pitesti.
la pitesti aflam simplu. folositi cu incredere nr de telefon de la cartec. si beneficiem si de reduceri
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Garantie extinsa? Da sau nu?

Mesaj de b-10-ake » Vin Feb 11, 2011 11:16 am

B25BUY scrie:Pt. b-10-ake: cati ani ai avut cu totul garantie la C4 ? Cand au aparut problemele sus mentionate ?
Am un an si jumatate si 25k km si nu am inlocuit pe garantie decat o electrovana la turbina.
Nu stiu daca sa-mi prelungesc garantia la 3-4 ani sau nu.
*
Vreau sa cred ca pentru faptul ca am asteptat 3 luni masina, e posibil sa fie cu mai putine probleme! :mrgreen:
Am avut 4 ani sau 150.000

A crapat volanta (defect de fabrica) inlocuita la vreo 80.000 dupa cam 2 ani si un pic, o conducta ac care a fost schimbata tot pe garantie dupa 3 ani (mi-au incarcat si cu freon gratis ca se pierduse tot din cauza conductei fisurate), in rest nu am avut probleme cu motor, cutie, turbo, etc.

Eu am facut extinsa pentru ca am experienta cu masinile frantuzesti la care partea electrica se cam defecteaza, in parti mai neesentiale, dar care costa si se aduna daca sunt multe.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Scrie răspuns

Înapoi la “Reviziile & Campaniile de rechemari”