schimbare amortizoare

Intervalul reviziilor, costurile aferente. Campaniile de rechemari
Avatar utilizator
nikoss_82
Mesaje:120
Membru din:Dum Iul 18, 2010 1:44 pm
Numar Inmatriculare:B 08 MKI
schimbare amortizoare

Mesaj de nikoss_82 » Mie Dec 01, 2010 8:48 am

dupa cum scrie si in titlu ma bate gandul sa imi schimb amortizoarele...rugamintea mea este sa imi spuneti si mie ce ar fi mai indicat sau ce ar trebui sa am in vedere atunci cand le cumpar.....din experienta unora care ar fi mai bune sau nu.....multumesc anticipat :hi

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de wonka jr. » Mie Dec 01, 2010 10:32 am

eu mi-am luat doua amortizoare pe spate pentru ca unul era curs, monroe reflex. pe fata mai astept, inca sunt bune. :ya
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
nikoss_82
Mesaje:120
Membru din:Dum Iul 18, 2010 1:44 pm
Numar Inmatriculare:B 08 MKI

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de nikoss_82 » Joi Dec 02, 2010 10:25 am

alte opinii ...alte pareri????sau fiecare e rezervat in aceasta problema???am shimbat cauciucurile...verificat unghiuri...si danseaza de parca as merge pe apa cu ea..... :cry: :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de wonka jr. » Joi Dec 02, 2010 10:52 am

pai fa si tu un test de amortizoare sa vezi cum se prezinta. sa nu le schimbi degeaba.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de dimabogdan » Joi Dec 02, 2010 11:29 am

Daca te "bate" gandul,schimba-le.Daca e musai.Eu pe fata am pus tot Monroe Reflex si am schimbat si arcurile si sunt f.f.multumit.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de stevey » Joi Dec 02, 2010 11:58 am

Eu am pus originale pe spate tot dintr-o problema de genu amortizor scurs.Motivul a fost recomandarea mai multor persoane inclusiv a domnului de la service.Cele aftermarket sunt mai ieftine dar nu garanteaza fiabiliatea si originalitatea tarii de provenienta.Pe fata am un alt amortizor scurs si merge normal nu am probleme nici in curbe nici pe linie dreapta.Nu inteleg ce vrei sa spui prin faptul ca danseaza..ce faci, mergi cu suta pe damburi, nu imi dau seama... :D

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de dimabogdan » Joi Dec 02, 2010 12:07 pm

@stevey, parol, dar tu ai vazut cum arata un amortizor OEM si unul produs sa zicem de Monroe ptr. C4?Iti spun eu: ala OEM arata de zici ca l-a cioplit ditamai neanderthalianul cu silexul, grosolan si nefinisat iar la Monroe, jos palaria.In plus, la Citroen imi cereau 370 de lei pe bucata( Gas) iar pe Monroe( Oil&Gas) am dat 260.Plus garantie 2 ani/40.000 km.Pai, unde-i smecheria?
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
nikoss_82
Mesaje:120
Membru din:Dum Iul 18, 2010 1:44 pm
Numar Inmatriculare:B 08 MKI

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de nikoss_82 » Joi Dec 02, 2010 1:04 pm

stevey scrie:Eu am pus originale pe spate tot dintr-o problema de genu amortizor scurs.Motivul a fost recomandarea mai multor persoane inclusiv a domnului de la service.Cele aftermarket sunt mai ieftine dar nu garanteaza fiabiliatea si originalitatea tarii de provenienta.Pe fata am un alt amortizor scurs si merge normal nu am probleme nici in curbe nici pe linie dreapta.Nu inteleg ce vrei sa spui prin faptul ca danseaza..ce faci, mergi cu suta pe damburi, nu imi dau seama... :D

vreau sa le schimb pt k bat ca naiba iar de cand am prins o vantoasa pe la vreo 120 km/h kre era sa ma dea afara de pe carosabil, am stat si le'am analizat mai pe toate de unde ar fi....iar de dansat e o senzatie de parca ai mere cu suta pe macadam cu toate ca tii volanul nemiscat

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de andu_nae » Joi Dec 02, 2010 2:02 pm

Am remarcat ieri un sunet ciudat la limitatoarele de viteza pentru puntea fata.
Ciudat e ca, in ciuda legendelor, puntea spate nu prea face galagie deloc la mine, dar la limitatoare de la puntea fata se aude un sunet ca si cum amortizoarele ar ajunge la capat si scapa presiune pe undeva, si atunci vine intrebare:

Care ar fi expertiza corecta din care sa-ti dai seama ca trebuiesc schimbate amortizoarele? :hi
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de wonka jr. » Joi Dec 02, 2010 4:16 pm

pai un test ochiometric ar fi sa te lasi pe ea, si urmaresti revenirea. daca se leagana la revenire e clar ca trebuie schimbate, daca revine fara leganari, inca sunt bune. mergi la un service si fa un test de amortizoare. ei iti zic ca de mult mai amortizeaza.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de stevey » Joi Dec 02, 2010 5:09 pm

@dimabogdan Omul are 7 ani in vanzari piese si mi-a spus cum sta treaba: imi da orice aftermarket vreau eu dar nu e vina lui daca ma intorc in cateva luni inapoi.Eu am avut de ales dintre originale si sachs, diferenta intre ele era de 10 ron.Plus ca am dorit sa fie sportive dar si confortabile sau mai binezis, sa nu imi faca zgomot la gropi cum pateam cu cele dinainte.La ora actuala iti iei sachs facut pe vapor daca ai ghinionul.Oricum fiecare isi pune pe masina ce vrea...eu prefer sa ma tina cel putin 60 mii km in conditiile noastre de drum...si nu cred ca e o regula nescrisa daca e mai frumos e mai bun :) By the way mai sunt pe forum care si-au pus oem...poate nu strica si parerile lor.

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de dimabogdan » Joi Dec 02, 2010 5:19 pm

@stevey : si "omul" este prietenul tau bun, cu care faci sprituri etc. si care nu vrea doar sa vanda marfa cea mai rau vandabila din stoc?Ca cei mai multi asta fac.
Si exemplu de piesa OEM de pe C4 care este un stift overrated ar fi rulmentul ( de la rotile de pe fata vorbesc, dar banuiesc ca sunt aceeasi marca si pe spate) si care sunt facuti de o firma italiana cu linia de productie pe undeva langa Arad si care costa mai mult ca SKF originale.Stiu asta ptr. ca dupa ce am schimbat al doilea rulment in 3 luni, am cerut sa vad piesa cand e adusa ,desigilata si scoasa din ambalaj in fata ocheanelor mele si cum pe cutie nu scria decat denumirea producatorului ( o firma obscura, oricum) am cautat un pic pe net si i-am gasit.
Hai ca am facut praf topicul omului :hi scuze :glasses
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
nikoss_82
Mesaje:120
Membru din:Dum Iul 18, 2010 1:44 pm
Numar Inmatriculare:B 08 MKI

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de nikoss_82 » Joi Dec 02, 2010 5:38 pm

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

schimbare amortizoare

Mesaj de VeNoM386 » Joi Dec 02, 2010 6:05 pm

Si eu trebuie sa le schimb pe spate si am aceeasi dilema. Chiar nu stiu ce sa pun.
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de mugurel » Joi Dec 02, 2010 7:28 pm

ma bag si yo asa...
Ai spus ca ai o tinuta de drum execrabila la viteza...
In linie dreapta?
Fara curbe?
Scuze! Amortizoarele stau nemiscate. Cred ca trebuie sa verifici stabilitatea laterala. Cred ca trebuie sa verifici presiunea in pneuri sau geometria de directie. Ai toate 4 rotile identice?
Cauta un raspuns la intrebarile astea si dupa aceea citeste mai jos... Sau sus!
Eu stiu C4 cu 150-200000 km fara sa inlocuieasca amortizoarele. Asta inseamna ca in km astia isi fac treaba cele originale. Aaa... Inca o chestie... Amortizoarele originale vin cu flansa superioara si burduf. Deci Monroe si Sachs nu mai au ce cauta printre preturile astea.
Ca regula: arcul de suspensie preia socul pe comprimare, amortizorul are rolul sa obtina o dezbatere cat mai optima. Cel mai bine iti verifici amortizoarele pe un damb. Adica daca masina nu are tangaj, efectul ala de pompaj pe care il vezi la Cielo sau Octavia, inseamna ca amortizeaza perfect. Asta daca ai presiunea in pneuri corecta...
Zgomotul este un alt topic!
Mugurel
DS3 1,6HDi 92CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Reviziile & Campaniile de rechemari”