schimbare amortizoare

Intervalul reviziilor, costurile aferente. Campaniile de rechemari
Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi
Re: schimbare amortizoare

Mesaj de andu_nae » Joi Dec 02, 2010 7:40 pm

Multumesc :hi
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Avatar utilizator
nikoss_82
Mesaje:120
Membru din:Dum Iul 18, 2010 1:44 pm
Numar Inmatriculare:B 08 MKI

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de nikoss_82 » Joi Dec 02, 2010 8:22 pm

mugurel scrie:ma bag si yo asa...
Ai spus ca ai o tinuta de drum execrabila la viteza...
In linie dreapta?
Fara curbe?
Scuze! Amortizoarele stau nemiscate. Cred ca trebuie sa verifici stabilitatea laterala. Cred ca trebuie sa verifici presiunea in pneuri sau geometria de directie. Ai toate 4 rotile identice?
Cauta un raspuns la intrebarile astea si dupa aceea citeste mai jos... Sau sus!
Eu stiu C4 cu 150-200000 km fara sa inlocuieasca amortizoarele. Asta inseamna ca in km astia isi fac treaba cele originale. Aaa... Inca o chestie... Amortizoarele originale vin cu flansa superioara si burduf. Deci Monroe si Sachs nu mai au ce cauta printre preturile astea.
Ca regula: arcul de suspensie preia socul pe comprimare, amortizorul are rolul sa obtina o dezbatere cat mai optima. Cel mai bine iti verifici amortizoarele pe un damb. Adica daca masina nu are tangaj, efectul ala de pompaj pe care il vezi la Cielo sau Octavia, inseamna ca amortizeaza perfect. Asta daca ai presiunea in pneuri corecta...
Zgomotul este un alt topic!
Mugurel

mugurel ce sa mai sp...pe fata am all seazon , pe spate am inca de vara ....astept pe maine sa imi vina pumele pirelli carving edge si apoi am sa o iau de la capat , tot ce tine de teste .... mi se pare f ciudat k dintro data o palit'o sa se comporte asa ....iar la amortizoare cred k ma rezum la kayaba pt k sunt mai noi si nu cred k astia au si inceput sa produk pe vapor :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de ingfrancisc » Joi Dec 02, 2010 10:09 pm

dimabogdan scrie:@stevey : si "omul" este prietenul tau bun, cu care faci sprituri etc. si care nu vrea doar sa vanda marfa cea mai rau vandabila din stoc?Ca cei mai multi asta fac.
Si exemplu de piesa OEM de pe C4 care este un stift overrated ar fi rulmentul ( de la rotile de pe fata vorbesc, dar banuiesc ca sunt aceeasi marca si pe spate) si care sunt facuti de o firma italiana cu linia de productie pe undeva langa Arad si care costa mai mult ca SKF originale.Stiu asta ptr. ca dupa ce am schimbat al doilea rulment in 3 luni, am cerut sa vad piesa cand e adusa ,desigilata si scoasa din ambalaj in fata ocheanelor mele si cum pe cutie nu scria decat denumirea producatorului ( o firma obscura, oricum) am cautat un pic pe net si i-am gasit.
Hai ca am facut praf topicul omului :hi scuze :glasses

fara suparare dar de ce crezi ca daca e facut la Arad nu e bun? In general toate chestiile astea aftermarket mai ieftine decat originalul au doar marketingul mai bun, cam atat. Din proprie experienta pot sa spun ca (in general) produsele straine facute in Romania sunt de calitate inalta. Spre exemplu volanele de lux din piele Mercedes, BMW, Porsche, Land Rover etc se fac la Timisoara (TRW Automotive) si e cea mai mare si moderna fabrica de gen din Europa! S-au, ca sa stiti, toate masinile Ferrari de pe planeta au placutele de frana facute la Caransebes la TMD Friction (mai putin ceramice)! Si exemplele pot continua.

Imi cer scuze pentru offtopic
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de stevey » Joi Dec 02, 2010 10:21 pm

Cred ca mugurel ne-a lamurit cum sta treaba :)

@dimabogdan Nu sunt naiv stai calm, daca m-as fi dus la un magazin de piese de peste drum si mi-ar fi zis un necunoscut asa ceva cu sigurantza ii dadeam cu flit :)

@ingfrancisc Nu stiam ca se fac la noi asa ceva :) Oricum banuiesc ca firmele alea sunt straine nu romanesti..

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de ingfrancisc » Joi Dec 02, 2010 10:38 pm

evident ca sunt straine, doar d-aia am intrat in EU/NATO si alte rahaturi ... sa ne globalizam, adica sa muncim pentru EI. Dar asta e alta discutie ... :hi
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
nikoss_82
Mesaje:120
Membru din:Dum Iul 18, 2010 1:44 pm
Numar Inmatriculare:B 08 MKI

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de nikoss_82 » Sâm Dec 11, 2010 3:36 pm

am facut testul de amortizoare si au iesit 68 cu 69%...unghiul de fuga au zis k e bun, bucsaraia e buna......ce ar mai putea fi????am mai pus si 2 pume pirelli noi noute echilibrate dar probleme tot mai persista.....mai pe intelesul toturor atunci cand aclelerez ma trage stanga sau dreapta :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de Deese » Sâm Dec 11, 2010 3:40 pm

Asa aveam eu de la bieletele de directie.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
liviu_smup
Mesaje:238
Membru din:Sâm Apr 25, 2009 2:29 pm
Numar Inmatriculare:DJ 09 DDT
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de liviu_smup » Sâm Dec 11, 2010 4:09 pm

Am schimbat amortizoarele spate acum o luna cu unele AL-KO (cuparate de la AUTOKARMA).
In descrierea lor zice asa: "Parte montare spate Presiune gaz Amortizor suport arc bitubular amortizare marita Amortizor cu ochi inferior si stift superior Pentru vehicule cu echipare pentru drumuri rele"
Am realizat ca sunt cam rigide dar isi merita banii. Sper sa fie si durabile.

Astazi am comandat pe fata 2 MONROE (tot de pe AUTOKARMA) "Pentru vehicule cu suspensie standard incl. Entreprise Presiune gaz Amortizor bitubular "
Eu sper sa fie bune astea (are cineva asa ceva si imi zice sa nu le iau?...in 4 zile le ridic din depozit)
It's nice to be important but is more important to be nice!
-=1.6HDI, 2005, berlina minunata=-

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de Deese » Sâm Dec 11, 2010 4:24 pm

E ok sa ai amortizoare diferite fata/spate?
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
liviu_smup
Mesaje:238
Membru din:Sâm Apr 25, 2009 2:29 pm
Numar Inmatriculare:DJ 09 DDT
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de liviu_smup » Sâm Dec 11, 2010 4:32 pm

Nu stiu daca e ok dar voi descoperi in curand. :D
It's nice to be important but is more important to be nice!
-=1.6HDI, 2005, berlina minunata=-

Avatar utilizator
nikoss_82
Mesaje:120
Membru din:Dum Iul 18, 2010 1:44 pm
Numar Inmatriculare:B 08 MKI

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de nikoss_82 » Sâm Dec 11, 2010 8:38 pm

o sa stea masina k la tractor :mrgreen: ...sau k la alea de curse, dragstere cev de genu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
liviu_smup
Mesaje:238
Membru din:Sâm Apr 25, 2009 2:29 pm
Numar Inmatriculare:DJ 09 DDT
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de liviu_smup » Dum Dec 12, 2010 11:19 am

nikoss_82, comparatia ta ma duce cu gandul ca tu crezi ca masina este ridicata de spate...nu este asa. Este fix la fel ca inainte numai ca acum are amortizoare care atenueaza socurile. Chiar daca sunt alta marca decat cele stok, sunt doar ceva mai rigide si simti fiecare denivelare dar a crescut putin si stabilitatea. Imi da ceva curaj sa abordez mai in viteza unele curbe si pot face slalom printre gropile din Bucuresti.
Adevaratul test va fi timpul...iar aici trebuie sa vorbim doar cad vor ceda amortizoarele acestea "noname" AL-KO.
Sunt convins ca exista maortizoare mai bune dar eu le recomand pe acestea doar celor cu buget restrans pentru reparatii!
It's nice to be important but is more important to be nice!
-=1.6HDI, 2005, berlina minunata=-

Avatar utilizator
nikoss_82
Mesaje:120
Membru din:Dum Iul 18, 2010 1:44 pm
Numar Inmatriculare:B 08 MKI

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de nikoss_82 » Lun Dec 13, 2010 10:32 am

era doar o comparatie sub forma de gluma...in legatura cu cele al-ko din cate am auzit ar fi bune ...stiu pe cineva kre sia pus si nu se plange de ele....la mine problema este k si dupa testul de amortizoare imi tot bate pe spate cel putin knd am ceva greutate(m'am uitat la aparatoarele alea crezand k sunt cazute dar nik) acum astept sa vina ceva finantesa merg totusi la cei de la citroen sa imi fac km tot ce se poate face in materie de teste (si calc si vizual) si apropo care ar fi cauza limitatorului de viteza...sunt 3 butoane...set +, set - si pauza....atunci cand vreau sa pun pauza scade viteza, atunci cand vreau sa scad viteza ea creste iar cand vreau sa cresc nu se intampla nik....ce ar trebui de facut????

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de Tomita » Lun Dec 13, 2010 11:08 am

liviu_smup sunt curios cu ce viteza abordai tu curbele inainte, daca acum te simti maii sigur sa mergi mai in viteza.
stiu cum abordam eu curbe in cu viteza >150grade cu suspensia stock si singura emotie era data de faptul ca nu am cursuri de pilotaj facute, nu ca masina nu ar fi in stare.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
liviu_smup
Mesaje:238
Membru din:Sâm Apr 25, 2009 2:29 pm
Numar Inmatriculare:DJ 09 DDT
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: schimbare amortizoare

Mesaj de liviu_smup » Dum Dec 19, 2010 3:59 pm

:D Stai asa Tomita ca nu faceam referire la curse sau nebunii pe strada.
Acum apare alta problema ca eu fac comparatie in 3 stadii: intre amortizoarele vechi (adica egale cu zero 0 - distruse), cum erau acestea inainte sa nu mai functioneze delok si cele noi AL-Ko de acum.
Exemplu: Trec in fiecare seara prin pasajul Marasesti unde daca vii pe Bd Marasesti catre str. Nerva Traian, la intrarea in pasaj este o curba mica de 30 gr-45gr. E asa de mica ca nu e de bagat in seama dar mie mi-a ramas intiparita ca si referinta pentru a face comparatie.
Asadar cu cele vechi cu mai mult de 60Km/h imi era teama...mai ales cand trebuie sa faci slalom printre 4 sau 5 guri de canalizare iar acum poti aborda pasajul ca o simpla curba, fara griji ba chiar si cu 100Km/h daca prinzi strada libera si un verde la semafor si cand te grabesti acasa (asa ca exceptie). Inainte sa mi se strice amortizoarele de tot aveam probleme cand treceam peste gurile de canal(imi fugea spatele), pt nu amortizau eficient.
In rest pe drum lung, conditii bune...totul este ok sunt ca si cele stok, masine este in stare de orice.

As mai face un test cu masina incarcata la maxim de bagaje si oameni. (ramane pe viitor)

Fiecare sa experimenteze cum crede mai bine dar nu sunt adeptul vitezei!

Hai sa lasam dicutia asta in stadiul asta si sa incheiem subiectul.
It's nice to be important but is more important to be nice!
-=1.6HDI, 2005, berlina minunata=-

Scrie răspuns

Înapoi la “Reviziile & Campaniile de rechemari”