Periodicitatea si operatiunile ce se executa la revizii

Intervalul reviziilor, costurile aferente. Campaniile de rechemari
Avatar utilizator
silviuk
Mesaje:85
Membru din:Sâm Ian 03, 2009 11:04 pm
Marca si model masina:C4 GP2
Localitate:Bucuresti
Re: Periodicitatea si operatiunile ce se executa la revizii

Mesaj de silviuk » Vin Oct 21, 2011 9:12 am

vlad scrie:Bineinteles ca e vorba despre reviziile pt Citroen C4 dar nu mi-a intrat in titlu.
Intretinere Citroen C4
Am citit documentul, e foarte clar si util. Este oficial Citroen Romania?

Intreb asta pentru ca eu m-as incadra la kilometraj anual redus (<10000 km/an), in conditii normale si in regim extraurban in proportie de 80-90%. La service insa mi se spune sa fac revizia in fiecare an, indiferent de numarul de kilometri, pentru ca Citroen a schimbat conditiile pentru Romania de la "normale" la "grele".
C4 Coupe 1.4i VTR facelift
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Periodicitatea si operatiunile ce se executa la revizii

Mesaj de vlad » Vin Oct 21, 2011 10:04 am

Dupa informatiile respective te incadrezi la 2 ani intr-adevar, dar periodicitatea reviziilor o obtii oficial de la Citroen Romania nu reprezentante. Ia legatura cu ei si vezi ce zic. Parca era si pe site-ul lor periodicitatea asta pe urma mergi peste cei de la reprezentante. Asta daca ai garantie. Daca nu faci dupa cum crezi tu de cuviinta.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
silviuk
Mesaje:85
Membru din:Sâm Ian 03, 2009 11:04 pm
Marca si model masina:C4 GP2
Localitate:Bucuresti

Re: Periodicitatea si operatiunile ce se executa la revizii

Mesaj de silviuk » Vin Oct 21, 2011 10:26 am

Cam ce s-ar putea intampla daca, dupa expirarea garantiei (cazul meu), fac reviziile mai rar decat recomandarea Citroen? De exemplu, in caz de accident, ti se poate imputa (de catre politie, asigurator etc.) ca masina nu avea reviziile facute conform acestei recomandari?
C4 Coupe 1.4i VTR facelift
Imagine

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Periodicitatea si operatiunile ce se executa la revizii

Mesaj de alex82 » Vin Oct 21, 2011 10:43 am

la politie asiguratori , ii intereseaza sa ai ITP`ul valabil...n`au nici o treaba cu reviziile
legat de conditiile "grele" la care suntem noi ca tara bagati , nu ne`a pus Citroen de capul lui...asta e adevarul... incepand de la praf si mizerie , cu efect direct asupra filtrelor de aer , polen , pana la combustibili , cu efect direct asupra filtrelor respective.... si in cazul uleiului e cam aceeasi poveste cu destule firme ... drumuri nu avem....asa ca asta e situatia , "grea" :lol:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

history
Mesaje:167
Membru din:Mie Iun 03, 2009 7:48 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4i +
Numar Inmatriculare:DJ-26-DIN
Localitate:Craiova

Re: Periodicitatea si operatiunile ce se executa la revizii

Mesaj de history » Sâm Noi 12, 2011 9:14 pm

Eu cred ca Citroen Romania ne jupoaie. Suntem in UE , combustibilii se aliniaza;de acord, praf avem, dar nici chiar asa. Nu toti lucram pe santier cu masinile noastre. Ganditi-va la Daciile noastre care mergeau cu gazolina, sau stiu eu ce altceva.
Sa fiu obiectiv, nu doar Citro face asta.

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Periodicitatea si operatiunile ce se executa la revizii

Mesaj de vlad » Sâm Noi 12, 2011 9:23 pm

Totusi nu poti compara un motor de Dacia 1310 chiar daca mergea cu gasolina cu unul de ultima generatie care are alte cerinte, alte tolerante a pieselor, etc.
Aia cu combustibili e chiar plauzibila, daca nu chiar reala. M-as mira ca sa respecte standardele vestice carburanti nostri. De praf nu pot face comparatie ca nu prea am fost pe dincolo sa stau mult dar in Turda in 3 zile masina mi-e maro, in Brasov aproape la fel. E plin de praf pe la noi. Filtrul de are dupa 15.000 km e negruuu de ticsit de praf. In Craiova e mai curat ?! ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Periodicitatea si operatiunile ce se executa la revizii

Mesaj de commandorsteel » Sâm Noi 12, 2011 9:41 pm

in Craiova jumatate de oras (cel putin bulevardul principal) este in reconstructie #-o
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Reviziile & Campaniile de rechemari”