Revizie si distributie

Intervalul reviziilor, costurile aferente. Campaniile de rechemari
Scrie răspuns
dragos_vl
Mesaje:102
Membru din:Sâm Aug 02, 2008 12:10 pm
Numar Inmatriculare:VL 20 RBY
Revizie si distributie

Mesaj de dragos_vl » Lun Oct 01, 2012 2:31 pm

Salutare tuturor,
Saptamina trecuta am facut revizia ( 94k la bord si 7,4 ani ) si distributia la Peugeot la mine in oras. In plus a trebuit schimbata rola intinzatoare si cureaua de transmisie.
Toata afacerea 1385 lei - 1040 lei piesele, 345 lei manopera. In prima faza mi s-a parut cam multisor, dar avind ceva timp in week-end am defalcat factura pe cele doua operatii majore, revizie, distributie, respectiv piese si manopera.
Toate piesele schimbate au fost de origine citro&pejo, cu exceptia curelei de transmisie (Dayco ) si a rolei intinzatoare ( nu stiu ce marca este ). Cele de origine costau 360 lei ( mi s-a parut ingrozitor de mult si am optat pentru aftermarket ) si eu le-am luat cu 220 lei, comandate tot de service.
Asadar - kit distributie ( curea + role ), pompa de apa, curea transmisie, rola intinzatoare transmisie 922 lei -20% reducere=737 lei. Manopera 241 lei -20% reducere=191 lei.
- ulei, filtrele toate si consumabile 380 lei - 20% = 304 lei. Manopera revizie , inlocuit filtrele de aer si polen 193 lei - 20% = 155 lei.
Cind au urcat masina pe elevator am gasit o cantitate maricica de ulei pe baie, parind a veni de la filtru de ulei, dar dupa spalare si inlocuire ulei, filtru scurgerea a reaparut. E vorba de o garnitura, semering ( nu stiu cu exactitate ) care se gaseste in spatele pompei de ulei. Costa f. putin dar trebuie comandata la Franta. In schimb ma omoara la manopera ca trebuia data jos partea din fata a motorului. Mi-au promis ca o fac intre 150- 200 lei cu totul.
Alte schimbari care nu sint asa de urgente - telescopele fata ( pierd lichid ) si o bieleta antiruliu.
Am facut si o mica cercetare pe net la magazinele de piese auto. E drept trebuia sa o fac inainte. La autokarma 960-970 lei, iar la onauto 950-960 lei. Sensibil egale la aceleasi tipuri de piese cautate de mine, nici prea ieftine, nici prea scumpe, dar nici noname de care sa nu fi auzit vreodata. Manopera prin service-uri nu am idee cit ar fi costat, dar fara 200-250 lei nu as fi scapat.
Telescoapele la pejo in service costa 360 lei bucata. Nu stiu daca vin cu setul de reparatie ( rulment si flansa ) sau simple si nici ce marca sint. Asa pe net am gasit Sachs supertouring la 207 lei (cele mai ieftine), set reparatie intre 90 si 108 lei si chit de protectie la 90 lei pentru ambele roti. Manopera nu am idee cit ar costa pe niciunde. Intrebarea mea este daca trebuie neaparat schimbate si acel rulment si flansa sau totul se face in functie de ce gaseste acolo?
In speranta ca nu v-am plictisit cu "romanul" meu, va doresc toate cele bune.

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Revizie si distributie

Mesaj de vlad » Lun Oct 01, 2012 2:39 pm

Amortizoarele originale vine chel fara nimic. Kitul de reparatie pt rulmentul de sarcina e separat.
Daca ai posibilitatea sa schimbi si acel kit nu strica avind in vedere ca tot ai demontat arcul de pe masina si de pe amortizor.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Revizie si distributie

Mesaj de commandorsteel » Lun Oct 01, 2012 2:50 pm

dragos_vl scrie: Asadar - kit distributie ( curea + role ), pompa de apa, curea transmisie, rola intinzatoare transmisie 922 lei -20% reducere=737 lei. Manopera 241 lei -20% reducere=191 lei.
- ulei, filtrele toate si consumabile 380 lei - 20% = 304 lei. Manopera revizie , inlocuit filtrele de aer si polen 193 lei - 20% = 155 lei.
reducerea de 20% ptr ce ti-a facut-o? ai beneficiat de reducerea de la citroen 3+?
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Revizie si distributie

Mesaj de Tomita » Lun Oct 01, 2012 3:37 pm

si eu facut aceeasi operatie:

schimbat distributie totul oficial - 1050 (discount inclus) (164 euro doar piesele)
revizie "baza" manopera - 100lei
5l antigel auchan - 50lei
filtre revizie MANN - 150lei
ulei MOTUL GPL 5l - 230lei
bujii ngk - 90lei
revizie GPL + manopera inlocuit bujii - 250lei
.......................................
TOTAL: 1920lei

avand in vedere ca la motor nu ma joc cu dubiosenii, am optat pt incredere
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

dragos_vl
Mesaje:102
Membru din:Sâm Aug 02, 2008 12:10 pm
Numar Inmatriculare:VL 20 RBY

Re: Revizie si distributie

Mesaj de dragos_vl » Lun Oct 01, 2012 4:21 pm

vlad scrie:Amortizoarele originale vine chel fara nimic. Kitul de reparatie pt rulmentul de sarcina e separat.
Daca ai posibilitatea sa schimbi si acel kit nu strica avind in vedere ca tot ai demontat arcul de pe masina si de pe amortizor.
Vlad, merci de sfat, o sa tin cont de el.
commandorsteel scrie:reducerea de 20% ptr ce ti-a facut-o? ai beneficiat de reducerea de la citroen 3+?
Sincer sa fiu habar nu am avut de vreo reducere. Cind am "contractat" lucrarea mi-au spus in jur de 710 distributia si 450 revizia, la care s-a adaugat operatiunea neprevazuta ( rola si cureaua de transmisie ). Nu am stiut ca sint preturi deja reduse. Intr-adevar am vazut in show-room un poster cu reducere 20% piese si manopera la masinile mai vechi de 4 ani si calculind la suma afisata pe factura mi-a iesit acelasi lucru, dar am crezut ca e vorba doar de masinile pejo, nu si citroen.
Nu stiu daca e valabila si la Citroen chestia asta.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Revizie si distributie

Mesaj de commandorsteel » Lun Oct 01, 2012 5:17 pm

mersi. deoarece am observat ca la citroen se da reducere de 20% doar la piesele lor, drept ptr care uleiul se plateste la pret integral in cazul unui schimb :|
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
SLS
Mesaje:31
Membru din:Sâm Dec 15, 2012 8:53 am
Numar Inmatriculare:BV-10-SLH

Re: Revizie si distributie

Mesaj de SLS » Joi Dec 20, 2012 1:04 pm

Intrebare simpla:
Si-a facut cineva distributia normal fara reduceri si fara alte piese problema cum au avut colegii de mai sus??
Daca da, ce piese si care a fost costul acestora...
Aderenta maxima !!

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Revizie si distributie

Mesaj de commandorsteel » Joi Dec 20, 2012 1:29 pm

poti sa dai o cautare cu "distributie" si o sa gasesti raspunsuri la intrebarile tale.
sunt prea multe link-uri de pus aici, asa ca... succes :wink:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Reviziile & Campaniile de rechemari”