C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Discutii generale,ce cumparam, de unde cumparam, de ce cumparam, ce dotari, ce motorizari etc
Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti
Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de alex82 » Lun Oct 05, 2009 11:19 am

mda...n`am vazut pana acum sau n`am fost atent la detaliul asta... dar nu cumva o fii la modelele pt asia , america de sud , unde parca au alte denumiri?

PS: mi`e lene sa caut poze pe net :mrgreen:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

stefanitza
Mesaje:52
Membru din:Vin Dec 05, 2008 6:24 pm
Numar Inmatriculare:B 08 LFK
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de stefanitza » Lun Oct 05, 2009 12:33 pm

Am avut timp de 3 ani C4 1.6i 110CP Coupe VTR iar acum am C4 1.6i THP 150CP Coupe VTS vandut in tari de mana a doua ca VTR ca sa nu se prinda vesticii ca-s mai ieftine aici. Exceptand farurile directionale poti cumpara in Romania aceeasi masina ca in Franta cu cateva mii mai putin. Specific asta pentru ca unele lucruri ar putea fi diferenta VTS vs VTR si nu vechi vs nou (e.g. frane, suspensii).

Diferente:

1. Cutia M6 vs. M5. Nu prea apuci sa folosesti a 6-a decat pe drumuri de genul A1/A2/E85. Consumul pe autostrada e semnificativ mai mic: 1.5 - 2 l/100km. Etajarea la primele doua viteze e mai buna.

2. Franele sunt mai apropiate de restul masinilor. La primul C4 cursa pedalei era foarte mica si trebuia mai multa finete. Ma obisnuisem cu ea asa dar cand conducea altcineva trantea niste frane la inceput... ABS-ul e mult mai bun si in general franele iti dau mai multa incredere decat inainte.

3. Ambreiajul e un pic mai moale dar si mai sus, imi placea mai mult la primul C4.

4. Suspensia e fenomenala si asta in condittile in care la C4 vechi oricum era foarte buna. Focus normal e sub, cu toata independenta lor. Singura masina cu care am mers si s-a comportat cel putin la fel de bine e Golf V GTI. Iar la confort, nu mai troncane ca aia veche. Ajungi sa-ti faci hobby din ace de par.

5. Motorul e fantastic. Senzatia de la cuplul ala nesimtit de 240 Nm e ca ai o masina mult mai puternica decat e de fapt. Turbo lag-ul e foarte mic si te propteste in scaun ca un TDI de 2.5-3.0 l dupa care continua sa traga tare pana la 6000 rpm. Doua masini cu care am mai mers destul pentru comparatie sunt Audi A4 1.9 TDI si Honda Civic 1.8i, ambele sunt mult sub asta ca senzatii. Turatia maxima e mai mica dar oricum suficient cat sa nu te deranjeze. Consumul general e mai mic decat la C4 vechi. Nu mai spun ca e mult mai elastic i.e. acceleratia de la 50 la 100 km/h. Sunetul e foarte frumos, la relanti e foarte silentios iar suieratul turbinei te scoate din minti; sau cel putin pe mine.

6. Interiorul e de o calitate mult mai buna. Suportul de ochelari e foarte util, materialele sunt mai frumoase, bancheta din spate are cotiera care se desface si poti pune bauturi etc. Turometrul mutat e mai ergonomic dar era mai frumos ala de deasupra volanului. Oare se pot pune amandoua? Volanul are by default 4 blocuri de comenzi. Plasticul cel mai urat din aia veche (cel de la consola) e inlocuit cu unul mai bun. Tapiteria e si ea mai frumoasa.

7. MP3 by default e o chestie tare faina.

8. O multime de detalii imbunatatite: cheia e mai buna, spalatorul de parbriz e setat sa stropeasca cum trebuie si cand trebuie, kit-ul de rezerva are un bolt sa nu te mai chinui cu ridicat + potrivit surubul in acelasi timp, roata de rezerva e fixata mai bine, capota de la motor are izolare fonica, geamurile din lateral spate au dezaburire, garda la sol in fata e mai buna, portierele se inchid cu un sunet mai placut.

9. "VTS" nou costa cu ~1500 euro mai mult decat VTR vechi!!!
C4 Coupe 1.6i THP VTR Pack, Black

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de Mihay » Lun Oct 05, 2009 12:44 pm

Suspensia e fenomenala si asta in condittile in care la C4 vechi oricum era foarte buna
mi se pare mai "barca" decat antefacelift si am mers ceva cu 1.6 thp, inclusiv pe serpentine unde ESP nu se mai stingea odata ::P sunt mai confortabile si mai putin zgomotoase.
cheia e mai buna, spalatorul de parbriz e setat sa stropeasca cum trebuie si cand trebuie, kit-ul de rezerva are un bolt sa nu te mai chinui cu ridicat + potrivit surubul in acelasi timp
sunt ferm convins ca si cheia se va deteriora si la c4 meu antefacelift am boltul ala de centrare ( cred ca toti au dar nu stiu la ce sa-l foloseasca ) si stropeste pe parbriz apa fara nici o problema. poate e vreo diferenta la setarile senzorilor automati dar eu nu am .
geamurile din lateral spate au dezaburire,
nu cumva este antena de la gps sau radio? inainte asa era..
garda la sol in fata e mai buna
da mai mare adica, mai SUV , mie nu-mi place asa inalta

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de Deese » Lun Oct 05, 2009 1:31 pm

6. Interiorul e de o calitate mult mai buna. Suportul de ochelari e foarte util, materialele sunt mai frumoase, bancheta din spate are cotiera care se desface si poti pune bauturi etc. Turometrul mutat e mai ergonomic dar era mai frumos ala de deasupra volanului. Oare se pot pune amandoua? Volanul are by default 4 blocuri de comenzi. Plasticul cel mai urat din aia veche (cel de la consola) e inlocuit cu unul mai bun. Tapiteria e si ea mai frumoasa.

8. O multime de detalii imbunatatite: cheia e mai buna, spalatorul de parbriz e setat sa stropeasca cum trebuie si cand trebuie, kit-ul de rezerva are un bolt sa nu te mai chinui cu ridicat + potrivit surubul in acelasi timp, roata de rezerva e fixata mai bine, capota de la motor are izolare fonica, geamurile din lateral spate au dezaburire, garda la sol in fata e mai buna, portierele se inchid cu un sunet mai placut.
7. Aici te contrazic putin (sunt omul cu plasticele :D)
Interiorul e la fel in mare, nu as putea spune ca e de o calitate foarte buna si celalalt era prost.
Tu ai VTS si ala vechi era VTR. Iti garantez ca pe VTS/Exclusive plasticele au o calitate ceva mai buna decat pe VTR/SX (nu uita ca sunt omul cu plasticele, da? :D)
Singura diferenta notabila este materialul plansei de bord si al ornamentelor de pe usi unde pare mai placut dar unui coleg de aici de pe forum i s-a zgariat usor cand cineva a dat cu unghia.
La mine poti sa zgarii cat vrei, nu are nimic materialul vechi. Deci...mai placut putin dar si mai fragil.
Diferentele de care vorbesti tu tin exclusiv de nivelul de echipare VTS vs VTR.
Pentru ca si VTR Pack si VTS inainte aveau cotiera spate, etc etc
Intradevar, plasticul cel urat de pe consola centrala acum e colorat, dar nu e mai frumos decat imitatia aia de carbon cu care veneau coupeurile inainte. Acum vin doar cu plastic colorat din ce am vazut. La berlina e un plus (pt ca inainte aveau un plastic mai aiurea), la coupeuri e un minus.
Un prieten are SX Pack facelift si tapiserie din aia din tesatura simpla si el moare dupa velurul meu bej :D Deci iarasi tine de optiunile alese nu de facelift vs antefacelift.
La tapiserii Mugurel zicea ca pielea noua e intradevar mai buna decat cea veche dpdv calitativ.

8. Cheia intradevar, e ceva mai ok finisata, dar asa cum zice si mihay nu cred ca peste 1 an nu va avea uzura celei vechi, pare aproape la fel.
Eu n-am absolut nici o problema cu stropitoarele mele, capota are sau n-are izolare in functie de noroc (dieselurile au, ar nu toate benzinarele au, insa iti poti pune fara probleme), iar usile poate se inchid mai placut pentru ca tu ai un cheder in plus care si ala se pune imediat (cheder care e standard pe Exclusive/VTs vechi)
Si ce ai vazut la geamurile spate intradevar e un fel de antena suplimentara GPS/GSM/Radio, nu e dezaburire :)


In rest, da, normal ca motorul THP 150 cai e mult mai tare decat 110 cai, dar era interesant de comparat cu vechiul 2.0i 180 cai VTS, pentru ca asa puteai sa iti faci o idee completa motor, plastice, frane, dotari suplimentare etc.
Am zis de frane...franele de pe VTS/THP whatever oricum sunt mai mari decat pe 1.6i si tin altfel.
Idem la suspensii si cred ca si ambreaj, cutie (chiar daca VTS vechi avea 5 trepte am inteles ca era mai precisa decat cutia M5 de pe 110 cai)

Bottom line, eu am mers cu un C4 SX Pack si SX (deci ca a mea) FACELIFT si imbunatatirile constatate tineau de motor (1.6i 122 cai vs 1.6i 110) care e mai elastic, suspensia mai moale si mai placuta la gropi si poate materialul interior mai placut pe bord.
In rest, nu mi s-a parut cu nimic superioara, iar la puncte mai slabe mi s-a parut ambreajul si frana prea moale fata de cum eram obisnuit la a mea si poate faptul ca era ceva mai barcuta pe viraje (dar asta tine si de presiunea in pneuri, etc pe care nu o verificasem sa fie la fel)
Ultima oară modificat Lun Oct 05, 2009 1:43 pm de către Deese, modificat 1 dată în total.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

stefanitza
Mesaje:52
Membru din:Vin Dec 05, 2008 6:24 pm
Numar Inmatriculare:B 08 LFK
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de stefanitza » Lun Oct 05, 2009 1:40 pm

Hmmm, ok. Nu stiu de la ce e si cum dar intre old C4 VTR 16" Michelin Energy w/o ESP si new C4 VTS 17" Michelin PE2 w/ ESP stabilitatea, aderenta si tinuta de drum sunt in favoarea celui nou. Am mers cu amandoua pana la limita si dupa (i.e. tete-a-queue pe asfalt) si diferentele sunt mari.

Spalatorul de parbriz e pur si simplu sincronizat cu stergatoarele, la cel vechi trebuia sa le potrivesc eu. Nu ca alea dinainte nu mergeau bine; in fine. Boltul de centrare imi lipsea, de asta am si remarcat prezenta la ala nou; poate imi lipsea desi trebuia sa fie.

Nu stiu ce-i cu chestiile de pe geamurile spate, n-am GPS la asta, am antena FM pe plafon la fel ca la ala vechi, banda AM aveam si la ala vechi, arata ca niste rezistente, am presupus ca asta sunt. Se pare ca m-am inselat.

Garda la sol a fost modificata dupa feedback, presupun. Distanta de la osia fata la botul masinii era mare si la cat era de joasa aveam frecvent probleme pe la curti foarte inclinate pe la munte unde mergeam des dar am ramas odata fara suportul de numar si cand am trecut Dunarea cu bacul. Asa ca m-a bucurat un pic faptul ca au ridicat buza de jos de la masca.

Plasticul cel mai nasol de la VTR Pack-ul vechi era cel negru din jurul consolei centrale si care se ducea in jos spre cotiera. Era tare si ieftin, asta arata cam la fel dar e mai moale.
C4 Coupe 1.6i THP VTR Pack, Black

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de Deese » Lun Oct 05, 2009 1:48 pm

Ahh...bine ca ai amintit...pneurile (energy, cele mai slabe vs Pilot Exalto, gama medium) si jantele (16 vs 17) au si ele un mare rol la feelingul rutier, deci alt factor de erori in comparatie.
Iar plasticul ala mai moale e 100% din cauza nivelului de dotare, m-am urcat intr-un VTS vechi (By Loeb-ul lui Mugurel) si plasticul de care zici tu era moale.
Tu de ce crezi ca fac schimbari de plastice la a mea prin interior? :D

PS: cum naiba potriveai spalatorul cu stergatoarele la cea veche? :shock:
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de Aiurica » Lun Oct 05, 2009 2:01 pm

masina aia cu oglinzi diferite este luata de pe forumul din Spania, luata de la ei.
este full, cu navi, piele, pavilion....e posibil si din cauza asta sa fie mai "dotata"
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de Deese » Lun Oct 05, 2009 2:03 pm

Aiurica, nu cred.
In buna traditie spaniola cred ca e un tuning de-al lor :D
Masina rosie cu care ati mers la intalnirea de la Medias e full (piele, navi, pavilion) si are oglinzi normale.
Chiar nu vad de ce oglinzile alea ar fi mai dotate, sunt oribile :D
Iar in pozele oficiale cu C4 facelift (de pe citroen.com .fr etc) masina e cu oglinzi normale, cum avem si noi adica.

http://www.e-transport.ro/_files/newscu ... ENTARE.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;


PS: Stefanita, tu ai topic de prezentare?
Ultima oară modificat Lun Oct 05, 2009 2:06 pm de către Deese, modificat 1 dată în total.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de Aiurica » Lun Oct 05, 2009 2:04 pm

bine...tu poti sa crezi ce vrei.....
da-mi voie sa cred ca un om care isi ia o asemenea dotare, nu schimba oglinzile....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

stefanitza
Mesaje:52
Membru din:Vin Dec 05, 2008 6:24 pm
Numar Inmatriculare:B 08 LFK
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de stefanitza » Lun Oct 05, 2009 2:30 pm

Deese scrie:Ahh...bine ca ai amintit...pneurile (energy, cele mai slabe vs Pilot Exalto, gama medium) si jantele (16 vs 17) au si ele un mare rol la feelingul rutier, deci alt factor de erori in comparatie.
Din nou, nu stiu daca e vorba de VTS vs VTR sau nou vs vechi, am zis asta de la inceput, dar rezultatul e clar mult mai bun si diferentele se datoreaza in mare parte suspensiei.
Deese scrie:PS: cum naiba potriveai spalatorul cu stergatoarele la cea veche? :shock:
N-as vrea sa intru in detalii ca e penibil. Pur si simplu e mai bine acum.
C4 Coupe 1.6i THP VTR Pack, Black

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de Deese » Lun Oct 05, 2009 3:09 pm

Aiurica scrie:bine...tu poti sa crezi ce vrei.....
da-mi voie sa cred ca un om care isi ia o asemenea dotare, nu schimba oglinzile....
Care 'asemenea' dotare?
Oglinzile din poza par a fi cele de 207.
Daca in pozele oficiale oglinzile de la C4 sunt 'normale' (care poze oficiale se fac in cele mai multe cazuri cu nivele de top de echipare) da-mi voie sa cred ca omul si-a pus oglinzi de 207 pentru ca poate prind un camp mai larg decat cele de C4, care intradevar sunt cam inguste (dar mult mai reusite estetic) sau pur si simplu ii plac alea mai mult.
Altfel nu vad nici o optiune referitoare la oglinzi care ar justifica mutatia aia (si ma uit pe lista completa de optionale din Franta)
Si cum am zis, masina rosie de drivetest avea tot ce se putea pune pe ea aproape (piele, navi, BT, JBL, pavilion, oglinzi electrice si rabatabile) si le avea normale.

PS: si se pare ca nu sunt cele de la 207 ci par a fi cele de la C4 Picasso

Din nou, nu stiu daca e vorba de VTS vs VTR sau nou vs vechi, am zis asta de la inceput, dar rezultatul e clar mult mai bun si diferentele se datoreaza in mare parte suspensiei.
Suspenise care oricum pe VTS vechi e alta decat pe 1.6i SX.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de Aiurica » Lun Oct 05, 2009 4:04 pm

ia si cauta....ca eu nu am timp...vezi si tu daca a schimbat ala sau nu.... :mrgreen:
http://c4atreros.es/foro/viewtopic.php?t=28542&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;

oricum este o tema care ti se potriveste....oglinda e din plastic :mrgreen:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de Aiurica » Lun Oct 05, 2009 4:17 pm

confirma ca asa au venit, si cica sunt cele noi de la c5....asa ca mai dute cu plasticele tale. :mrgreen:
http://translate.google.com/translate?p ... ry_state0=" onclick="window.open(this.href);return false;
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de Bogdan » Lun Oct 05, 2009 4:31 pm

Eu cred ca a luat-o razna robotul ala, ca cica si-asa se schimba/s-a schimbat linia de productie la C5(asta daca nu e vreo minciuna de la dealeri) :lol:
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C4 vs C4 facelift - Diferente vizibile

Mesaj de Aiurica » Lun Oct 05, 2009 4:33 pm

ati auzit careva dotare milenium????
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Coupe, Berlina & Sedan”