Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Discutii generale,ce cumparam, de unde cumparam, de ce cumparam, ce dotari, ce motorizari etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
d33d33
Mesaje:21
Membru din:Mie Dec 22, 2010 4:28 pm
Numar Inmatriculare:B-60-VFI
Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de d33d33 » Joi Ian 13, 2011 11:57 am

am facut cateva poze dar cu mob, o sa le descarc cand ajung acasa. In legatura cu preturile... momentan nu cunoastem foarte multe detalii, dar revin cu info ;)

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de mugurel » Joi Ian 13, 2011 10:58 pm

buna seara
Ma asteptam sa se scrie deja despre noul C4.
Eu am mers doar cu C4 THP cu cutie BMP6.
Am sa spun pe scurt cateva lucruri.
Partile bune:
1. Are un finisaj impecabil. Este foarte rar intalnita aceasta calitate si atentie la detalii in clasa compacta!
2. Surprinde confortul si felul in care te imbraca postul de pilotaj in jurul tau, lucru mai rar pe la francezi, ei fiind, de altfel un pic bolnavi ci spatiu la genunchi si in jurul tau.
3. Cutia pilotata aduce un mare plus confortului, placerii de a face cat mai multi km, gandindu-te ca un robotzel mic schimba pt tine.
4. portbagaj imens! Cine s-a plans pana acum se protbagaj pe aici?
5. Impecabila noua cheie. PerefEcta!WOW! Ca la Passsatul din 1998. In sfarsit butoane care nu se vor strica si mecanism de pliere asa cum trebuie. Unde e keyless?
6. Un mic joystick in loc de schimator de viteze. Absolut remarcabil! De fapt e un comutator electronic. Se puteau pune butooane in loc de manetutza. Nu are mai mult de 6cm altitudine.
7. Jante cu design de avion, muschii umflati in fata, ecartamente marite, bord perfect, volan inteligibil, informatii lizibile, sunet perfect, zgomot la rulare impecabil, vizibilitate absolut superioara, dotari de exceptie, securitate maxima.
Ce sa mai? Sunt 2 pasi inainte, nu doar unul.
Deceptii? Poftitzi:
Design banal, consola spate inutila, doar pt un portbagaj prea mare pt cumparatori, nimic nou pe frontul de vest in materie de inovatii, feelingul sportiv zero, lipsa parfum interior, panouri de usa din plastic ordinar, ruliu exagerat, motor de 152CP redus la confort, pozitie la volan in continuare prea inalta, accesorii la gama de varf lipsa si aici ma refer la lipsa menu, esc, scroll pt var cu navi.
Dar, fratilor! O sa va placa noile manete de lumini si stergatoare. Impecabil lucrate si peste toate COM-urile pe care le stiti.
Concluzia mea? O masina confortabila si impecabil de bine lucrata.
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de Mihay » Joi Ian 13, 2011 11:43 pm

@Mugurel cine sa scrie ? daca eram pe la lansarea oficiala din Suedia cu siguranta ramaneam acolo :mrgreen: Acum ca vi-l prezinta doar voua in retea nu pot decat sa fiu invidios si promit ca daca prind vreunul in trafic sa-l blochez :mrgreen:

Lansarea lui propriu zisa dpmdv nu a existat nicio clipa. Cu cateva luni inainte de SAlonul de la Paris au inceput sa apara pe internet, poze, filmulete, TESTE (desi nu era lansat nici macar pe pagina oficiala cu .com) . Am inteles in mare parte aceasta strategie, dar cred ca nu s-a obtinut efectul scontat ! Nimic neobisnuit pentru lansarea modelului care a REINVIAT Citroen dpmdv !

Bazandu-ma doar pe poze ( desi n-ar mai trebui sa fac asta) este exact vorba ta : 2 pasi inainte si unul inapoi ! asamblare perfecta si o normalitate non specifica Citroen ( pe mine unul asta ma deceptioneaza) . Nu mai e nimic "ciudat" la el . totul e la fel ca la restul masinilor, nu ca nu ar semana intre ele C4, Megane, Astra, etc :mrgreen:

Vorbind despre gadget`uri am observat "frigider" cu 4 doze de suc ( mania tuturor criticilor auto) deci incape 1 litru de Red Bull :mrgreen: , posibilitatea alegerii soneriei pentru semnalizare ( 4 tonuri parca) schimbarea culorii afisajului ( X culori, dar e ceva si pe C4 Picasso deja), nu stiu ce sistem audio pe care niciun roman n-o sa-l comande niciodata si parca mai erau cateva.

Dintr-o masina " love it or hate it " care a vandut foarte bine ( o sa caut niste cifre odata ) a devenit una de duzina, rivala cu nemtestile ! Pentru masa larga a cumparatorilor probabil va fi bine dar pentru fani si pasionati ? Vom vedea ! Oricum voi dealerii ati ajuns sa va "bateti" doar in pret/dotari si promotii , efectiv nicio masina (megane,astra,c4,etc) nu mai are "suflet" !

De castigat va avea producatorul care va stii sa se pozitioneze mai bine ca pret si din pacate Citroen are o politica ciudata in cazul asta ( in defavoarea primilor cumparatori)

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de Tomita » Vin Ian 14, 2011 12:05 am

ei zic ca nu vor mai face asta. ca vor tine sus de pret.
pai boi sa fie.
in loc sa vina cu un nivel scazut de la inceput sa rupa piata cu raportul cel mai bun de pret calitate si sa vanda in cantitati uriase, vor sa tina de pret?
eu mi-am luat teapa o data. nu o mai repet. ar trebui citroen sa ma despagubeasca cu diferenta aia de atunci. aceeasi masina o vindeau cu un pret si dupa un an si ceva au scazut vreo 3000 de euro.
imi luam diesel, cu 4 usi si mai ramaneau bani si de un tur al europei, din banii care i-am dat eu.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de emicald » Vin Ian 14, 2011 10:34 am

De ce n-or fi facut si ei asa ceva?

Imagine Imagine


A ajuns Hyundai-Kia sa aiba o imagine mai indrazneata...
C4

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de Gibonski_wnb » Vin Ian 14, 2011 10:53 am

Noul Citroen C4 - priviri directe&atingeri oficiale :D
Dupa ce este vazuta, atinsa si condusa se schimba total perceptiile( raman preconceptiile oricum ).
So :
Trebuie sa precizez ca feelingul de premium, faptul ca masina arata impunator, e solida ( repet obsesiv nemtzisch) e dat si nivelele de echipare de top in care ea a fost prezentata, ramane sa vedem cum va fi in mediile de echipare si baze.
Puncte forte:
1) Calitatea imbinarilor,calitatea fantastica a materialelor din interior( nu mi pasa de fetele de la usi -mai nimeni nu da atentie detaliilor astora, drept urmare acolo regasesti si singurele chestii vizibile de pe vechiul C4 ( actionarile de la geamuri si oglinzi )
2) consola centrala pentru varianta pe cutie pilotata cu giganticul spatiu de depozitare( inca nu e vreun suport de pahar la indemana, o sa l critice iarasi cei obisnuiti cu germanele, minischimbatorul ala( bai e foarte miccc, am facut un test al proportiilor cine l-a vazut in poze sa l estimeze in realitate, toti l au facut de 2 ori mai mare decat este :D )
3) cotiera e micuta dar superpractica cu reglaje longitudinale si pe inaltime
4) portbagajul nu numai pe hartie cu 408 L e mare chiar arata ca o gaura neagra( e huge )
iiiii)postul de conducere e gandit genial cred ca oricine va putea sa si gaseasca pozitia la volan, ergonomia comenzilor mult peste vechiul C4 si evident concurenta lui din segment
4) sistemul microhybrid eHDI-(sper sa si gasesca adepti pentru ca perceptia mea este ca nu se acorda destula importanta argumentului mediu, consum, emisii de CO2 -stimularea vanzarilor de masini cu amprenta mica)
5) n-am crezut ca o sa zic ca e dar chiar e marfa personalizarea alertelor polifonice(semnalizari,avertizoare) si a iluminarii( statice si in mers ) a bordului.
Carcotind acum, minusuri( dpmdv )
Design aliniat clasei in care doar partea frontala aduce aminte de Citroen( pierde originalitatea , cauta noi clienti din randul celor care domina segmentul ),bara fata cu partea inferioara gen plug de zapada e de efect dar este clar de inspiratie germana ( Polo are ceva aproape identic ), spatele care in poze l-am criticat in realitate este in regula dar inca e o senzatie de ''something is missing :x .Spatiul din spate a crescut clar cel putin la nivelul picioarelor insa la cap ( datorata clar pavilionului vitrat ) am avut senzatia ca raschetez cu freza plafonul( si nu s vreun Ghita Muresan),am o problema ca sunt identice oglinzile pe toate gamele C3,C4,C5.
Comentez aici si imi permit sa subliniez cate ceva din commenturile anterioare gen ca la randu mi am fost impresionat de cheie - finisata impecabil sigur va arata bine in timp forma e una futurista sigur va place si carcotasilor,jantele pe 18( si chiar si 17) sunt superbe - dar aici recunosc eu sunt unul pt care 40 la suta din designul masinii e dat de jante,parfumul de ambianta cel putin pentru Romania nu va lipsi in mod cert nimanui :( , gadgeturile interioare s-au inmultit - priza de 230V care va fi disponibila si ca accesoriu( marfaa),climatizarea inteligenta cu o functie noua nemaintalinita in segment(descoperiti-o la lansare),avertizor de unghi mort ( aici n o sa fie multi satisfacuti in Romania, suntem prea buni sa ne trebuiasca asa ceva ::P ),masaj in scaune luat de pe C5,proiectoarele de ceatza cu iluminare suplimentara in viraj( nimic nou in segment e de cel putin 3 ani, e doar o solutie de mutare a ei din blocul optic - asa cum era integrata la C5).
Overall - o masina care se intoarce ( fata de modelul vechi de C4 ) la traditia Citroen de a oferi masini confortabile, silentioase,extrem de bine echipate, care sa ofere o experienta deosebita soferului, care sa imbine inovatia cu practicul,confortul cu siguranta, ingredientele le are ramane sa vedem promovarea si aprecierea pe care o va primi din piata( ma refer la cea nationala ).
P.S. Sorry nu prea e un raspuns seamana a articolash sper ca n am plictisit/enervat ::P

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de Mihay » Vin Ian 14, 2011 10:53 am

@Tomita te pot adresa pentru o despagubire de la Citroen prin completarea formularului de aici http://www.citroen.ro/home/#/contact/alta-solicitare/" onclick="window.open(this.href);return false; :wink:

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de mugurel » Vin Ian 14, 2011 11:44 am

Imagine
Poza facuta la repezeala cu telefonul
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de Tomita » Vin Ian 14, 2011 11:48 am

:D amuzant, Mihay. dar eu ziceam intre ghilimele.
inca traim in romania si nu in america. acolo poate le luam si juma de milion de euro pt daune morale suferinte, la vestea devalorizarii masinii mele.
mugurel, forma aia la cheie este futurista? eu ma gandeam ca arata cumva ca la ds3, caci aia da, este SF.
ne asteptam si noi cu nerabdare randul la plimbare.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de Mihay » Vin Ian 14, 2011 11:58 am

@Mugurel a precizat ca, cheia este ff asemanatoare cu cea de VW Passat din 1998 si @Gibonski ca e futurista :mrgreen: 2 puncte de vedere total diferite :ok

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de mugurel » Vin Ian 14, 2011 12:02 pm

nu imi aduc aminte sa fi folosit cuvantul futurista pe undeva.
Am spus doar ca e foarte bine lucrata si ca seamana perfect cu aceea de la Passatul din 1998. Ba chiar ma intreb cand va aparea keyless-ul.
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de Mihay » Vin Ian 14, 2011 12:24 pm

lasa sa testeze Peugeotu keyless`ul ca cine stie cum ramai cu masina descuiata sau plangi pe langa ea :mrgreen:

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de Gibonski_wnb » Vin Ian 14, 2011 1:21 pm

futurista in sensul de shuie,curba, un design care nu seamana cu cel de la cheile VW.
doar prin calitatea materialului si robustete - in plus detaliile functiilor nu sunt vopsite ca sa se stearga in timp.
Oricum incomparabil cu actuala cheie.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de Tomita » Vin Ian 14, 2011 2:14 pm

imi cer scuze mugurel.
si celalalt coforumist al nostru avea tot un post mai lung si am confundat autorii.
e totusi o deceptie sa compari cheia de c4 2011 cu passat 98. e o diferenta prea mare in timp si doar simpla emitere a acestui fapt aduce cu sine o imagine cam naspa.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Noul Citroen C4 - Poze oficiale

Mesaj de Gibonski_wnb » Vin Ian 14, 2011 2:37 pm

bine ca ai avut rabdare sa citesti, rau ca le ai amestecat.
nu i rau sa compari cu un lucru bun si care rezista in timp si eventual modernizat- o sa vezi live e chiar faina.
P.S.coforumist LOL

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Coupe, Berlina & Sedan”