Schimbare distributie

Discutii generale,ce cumparam, de unde cumparam, de ce cumparam, ce dotari, ce motorizari etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:
Re: Schimbare distributie

Mesaj de ingfrancisc » Lun Iun 22, 2015 6:44 pm

silviu.david scrie:Mergi pe Conti + Hepu ca sunt mai bune ca originalul(pompa sigur era Pierburg la mine, cureaua nu mai tin minte). Aceeasi combinatie am eu acum cu role Ina

Nu va inteleg cu "mergi pe ... ca sunt mai bune decat originalul ... :shock: nu de alta da' "originalul" e garantat intre 180-240k km. Pe "mai bun decat originalul" ce garantie ai? 30 zile?
Plus ca n-am prea auzit de distributii originale rupte, de aftermarket (mai bune...) da.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Schimbare distributie

Mesaj de simply the lex » Mar Iun 23, 2015 6:26 am

Din cate am inteles, doar prima distributie, aia pusa de fabrica, te tine kilometrii aia multi, urmatorul schimb OEM de distributie, se schimba ca orice aftermarket, la 4 ani sau 60.000 km.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Schimbare distributie

Mesaj de b-10-ake » Mar Iun 23, 2015 8:40 pm

Eu am schimbat distributia originala la 215.000.
Am pus tot originala.
O sa o schimb la 400.000 daca o sa ajung acolo, momentan am numai 260.000

Mi se pare aiurea sa zici ca doar prima tine 240.000
Ce uleiu il schimbi numa prima oara la cat scrie in carte, pe urma la fiecare 5000?.
Daca pui piese originale te tin la fel de mult.In plus pompa mea de apa arata ca noua cand am schimbat-o, mai rau aratau curelele de accesorii in schimb cureaua de distributie era chiar ok.
Curelele de accesorii o sa le schimb mai repede ca nu sunt originale.
In plus eu nu prea cred ca sunt diferente asa de mari intre producatori, mai ales la chestii d-astea de se schimba rar (gen distributie, ambreiaj), ca dovada ca la ambreiaj exista cazuri cand comanzi Luk si te trezesti cu Sachs in cutie chiar daca scrie Luk pe ea, pentru ca-s facute in aceeasi fabrica doar ca in alt colt si le mai incurca intre ele din cand in cand.

Oricum eu am fost speriat, ca multi altii de aici sa facem schimbu de ulei mai repede ca in carte de catre cei de la Ats sau mai stiu eu unde am avut garantii ca altfel pierdeam garantia.Cand am fost nevoit sa trec peste nr de km am sunat si au recunoscut ca daca schimb la sub 20.000 de km nu pierd garantia, nu la 15.000 cum ziceau ei desi in carte scrie 20.000 daca e tara naspa sau 30.000 daca esti in vestu salbatic

Ca recomandare eu am schimbat la Augsburg da nu mai tin minte cat am dat pe manopera.Distributia tot cam asa a fost 400 kitul si 250 pompa sau in zona asta.

La dealeri nu prea pun decat originale sau firma care e pe masina (de exemplu la discuri de frana pun ATE care e marca care face sistemul de franare).
Asa e si la parbrize de exemplu e Pilkington dar daca vrei sa aiba si semnu de Citroen pe el este mai scump cu cateva milioane.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare distributie

Mesaj de B25BUY » Mie Iun 24, 2015 12:04 am

Da, circula zvonul asta ca piesele inlocuite, desi de origine, nu mai tin la fel de mult.
Sincer, cred ca e o parere neavizata; componentele avand acelasi regim.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Schimbare distributie

Mesaj de simply the lex » Mie Iun 24, 2015 6:06 am

Eu am spus ce am auzit, nu am afirmat personal.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare distributie

Mesaj de foxbat » Mie Iun 24, 2015 5:58 pm

B25BUY scrie:Da, circula zvonul asta ca piesele inlocuite, desi de origine, nu mai tin la fel de mult.
Sincer, cred ca e o parere neavizata; componentele avand acelasi regim.

asa este. nu e zvon. tine cont de asta ca nu e marketing de" produs" .bine, nu exageram insa.

testat pe honda, alfa, suzuki, citroen, si nu mai zic

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Schimbare distributie

Mesaj de b-10-ake » Sâm Iun 27, 2015 2:22 pm

Eu nu cred ca un neamt schimb prima distributie la un nr de km si pe a doua la alt nr de km.Cred ca il trimite la ospiciu pe mecanicul care i ar sugera asa ceva.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Schimbare distributie

Mesaj de silviu.david » Dum Iun 28, 2015 8:07 am

ingfrancisc scrie:
silviu.david scrie:Mergi pe Conti + Hepu ca sunt mai bune ca originalul(pompa sigur era Pierburg la mine, cureaua nu mai tin minte). Aceeasi combinatie am eu acum cu role Ina

Nu va inteleg cu "mergi pe ... ca sunt mai bune decat originalul ... :shock: nu de alta da' "originalul" e garantat intre 180-240k km. Pe "mai bun decat originalul" ce garantie ai? 30 zile?
Plus ca n-am prea auzit de distributii originale rupte, de aftermarket (mai bune...) da.
Producatorii de masini nu fac subansamable, in speta distributii. Producatorii de aceste subansamble le branduiesc pt fiecare producator de masini. Producatorul auto alege, si din ratiuni de pret, subansamble mai ieftine.
nu vorbim aici de branduri premium. Si atunci care e diferenta intre cele OEM sau AM?!? Doar de pret!
in functie ce combinatie ai pe masina curele - role - pompa apa etc producatorul masinii tale iti recomanda schimbul la un anumit nr de km.
Daca inteleg bine la produsele AM nu exista mai bune sau mai ieftine?! Toate sunt la fel?!
GRESIT, si nu iti doresc sa o constanti pe pielea ta. Nu o doresc nimanui!

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Schimbare distributie

Mesaj de ingfrancisc » Dum Iun 28, 2015 10:27 am

@silviu.david, te inseli, producatorul auto nu alege ... DICTEAZA! SUPRAVEGHEAZA! VERIFICA! CERTIFICA! Cam asta e traseul unei piese :)
Prin job am intrat in mai toate fabricile de componente din RO. Iar diferentele de calitate intre origine certificata (de la Dacia in sus) la aftermarket/ piata libera ... sunt colosale! Punct!
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Schimbare distributie

Mesaj de silviu.david » Dum Iun 28, 2015 7:46 pm

ingfrancisc scrie:@silviu.david, te inseli, producatorul auto nu alege ... DICTEAZA! SUPRAVEGHEAZA! VERIFICA! CERTIFICA! Cam asta e traseul unei piese :)

Aici nu te contrazic, probabil ca ai dreptate.

Prin job am intrat in mai toate fabricile de componente din RO. Iar diferentele de calitate intre origine certificata (de la Dacia in sus) la aftermarket/ piata libera ... sunt colosale! Punct!
Dar aici... nu mi se pare o politica sanatoasa pt orice producator de subansamble. Daca Conti vinde catre PSA sau VAG sau catre orice alt producator auto 500mii curele si pe AM vinde 5milioane pe piata libera (cu adaos semnificativ mai mare), isi permite oare sa faca diferente de calitate?!? Parea personala ca nu!!! O reclama negativa e mult mai rea decat orice fel de reclama pozitiva

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Schimbare distributie

Mesaj de ingfrancisc » Lun Iun 29, 2015 7:51 pm

eu nu am spus ca cele vandute pe piata libera nu sunt bune. Doar ca nu au aceeasi calitate cu cele vandute producatorilor, care impun standarde, materiale si testari superioare. Oricum, parca as prefera sa stiu ca uleiul Total din masina mea vine fie din Franta fie de la Brasov si NU de la fabrica din Tianjin ... nu zic ca ala din China n-ar fi corespunzator, dar parca as apasa pedala din dreapta mai linistit stiind ca nu e de acolo :)
Si doi, acu vreo 2 ani a fost reportajul ala de investigatii facut de ProTv cu RAR, legat de originea pieselor aftermarket. Rezultase ca mai tot ce se vinde in RO, pe piata libera, nu prea avea legatura cu marca inscisa pe ambalaj! Reportajul era concentrat pe piese pentru Dacia, dar sunt sigur ca e valabil pentru orice marca.
Si 3, cam nici una din fabricile mari din RO, prin care am fost (placute, role/curele, cablaje, volane, airbag, centuri, etc) ... nu produc nimic pentru piata libera, ci exclusiv pentru producatorii auto!
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Schimbare distributie

Mesaj de b-10-ake » Mar Iun 30, 2015 1:06 pm

La fosta masina scria ca se schimba la 60.000 si am schimbat la 60.000.
Daca era sa mai iau dupa unii de aici daca prima te tine 60.000 atunci urmatoarele te tin numai 15.000 sau cum?
Probabil la logan ar trebui sa schimbi odata cu uleiul distributia nu?Ca doar e cea mai proasta masina din lume si utilizizeaza cele mai ieftine si dubioase piese deci ar trebui sa schimbi distributia chiar odata la fiecare plin:P.

Daca e 240.000 in carte atunci 240.000 trebuie sa tina indiferent ce marca pui.Nu includem aici piesele contrafacute.
Uleiul la 20-30000 si asa mai departe.Am avut parte de foarte multi asa zisi mecanici, chiar scoliti prin Franta care habar n-aveau sa schimbe un bec.Sau cand m-am dus sa schimb anvelopele la promotie si nu mi-au dat cu adeziv pe janta si nu stiam de ce ma tot trezesc cu roata desumflata fara sa fie spart nimica (asta chiar la Prestige s-a intamplat).

Aia care au facut cartea la masina au stiut ei ce scriu acolo si nu cred ca iti dau voie sa vinzi distributie de 2.0HDI 138 daca nu tine 240.000 km, nu te lasa sa o pui in vanzare si sa scrii ca e pentru motorul asta.Ca nu pot sa dea "erate" sa zica ca au gresit cartea si de fapt alea care nu-s originale tin numai 60.000 sau cat vrea nea Costica de la coltu blocului.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare distributie

Mesaj de foxbat » Mar Iun 30, 2015 1:51 pm

salut
e ok, daca te iei dupa carte.
cu mentiune ca ( ia si tu internetul ca sursa de info ), conteaza ce tip de "tara" ai unde o rulezi.
Ro este incadrata la o tara care iti face varza masina.

ma rog, daca nu tii la ea. baga ce e in carte.

nu detaliez pentru ca e lungaaa discutia
merci si bafta

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Schimbare distributie

Mesaj de wonka jr. » Mar Iun 30, 2015 6:12 pm

romania era incadrata la conditii severe si se recomanda schimbarea la 180k. acum, din cate am inteles, e incadrata la conditii normale.

masina o face varza soferul care nu stie sa conduca si nu are grija de ea, nu tara.

eu am schimbat distributia la 150k si 7 ani, doar ca sa fiu eu cu inima impacata, si nimic nu prezenta urme de uzura pronuntata. mai mult decat atat, pompa de apa ziceai ca e noua. am pus totul de origine, din service.citroen, nu stiu ce marca sunt. am mers pe original ca sa fiu sigur ca ma tine tot atat.

evident ca "mecanicii", de la service citroen pe deasupra, mi-au "recomandat" sa schimb distributia la cel mult 90k.

dar da, daca nu ai ce face cu banii si vrei sa o schimbi la jumatatea perioadei, be my guest.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Schimbare distributie

Mesaj de b-10-ake » Mie Iul 01, 2015 11:41 am

La mine in carte scrie 240k/240k la distributie.
Numai la ulei este diferentiat 20k/30k in rest totul e la fel.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Coupe, Berlina & Sedan”