Schimbare distributie

Discutii generale,ce cumparam, de unde cumparam, de ce cumparam, ce dotari, ce motorizari etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:
Re: Schimbare distributie

Mesaj de Victor.VR » Mar Iun 10, 2014 11:48 am

thank you!

da, cei de la Servunion mi-au zis asta atunci cand am cumparat masina, desi si eu stiam cam aceleasi lucruri.


la thp nu e cam ca la mine?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Schimbare distributie

Mesaj de DjAndr3w » Mar Iun 10, 2014 1:02 pm

Cum sa tina un lant "pe viata"? Hai sa fim seriosi, daca faci cu o masina 1.000.000 km tu nu schimbi distributia? :? S-a facut distributia pe lant pentru ca e mai sigura, nu se rupe cum se rupe o curea, dar nu pentru ca sa nu o mai schimbi...acel lant oricat ai schimba uleiul de des, si la 1000 de km tot produce frecare pe role, plus patine, care nu sunt din plastic, face milioane de frecari iar zalele se uzeaza plus ca totul se intampla la temperatura, fie el si otel valyrian :lol: Nu degeaba recomanda producatorul schimbarea distributie la 240.000, e aberant cum zic cei de la Servunion la 120.000, mie mi-au zis la 80.000, si am distributie pe curea, dar am schimbat-o la 140.000, si era ok, deci tu poti linistit sa te duci la 220.000-240.000 daca nu ai probleme cu zgomote, batai etc. dar sa o tii pe viata [-X
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare distributie

Mesaj de Rica » Mar Iun 10, 2014 1:08 pm

Mda... ale dracu curele parca sunt legate la kilometraj.
Trebuia sa o schimb la 60.000 si am depasit cu 300 de km si a crapat, noroc ca era de accesorii.
Asa ca faceti schimbul conform manualului, nu e de gluma cu ele.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Schimbare distributie

Mesaj de DjAndr3w » Mar Iun 10, 2014 1:12 pm

Pana la urma fiecare face cum vrea, producatorul recomnda un anumit numar, serviceul cu mult mai devreme, iar noi le schimbam cu mult mai tarziu decat spun ambele :lol:
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare distributie

Mesaj de Rica » Mar Iun 10, 2014 1:22 pm

Fiecare cu interesele lui.
Cei din service pentru un ban in pus.
Noi cu ale noastre, eu de exemplu aveam un drum urgent de facut, vreo 400 de km, si ziceam ca schimb cureaua cand ma intorc... oha cu toate gramada l maxim 2 km de casa poc-poc la motor... stanga imprejur... telefoane...
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Schimbare distributie

Mesaj de emicald » Mar Iun 10, 2014 1:34 pm

@DjAndr3w, zau ca daca imi arati unde recomanda producatorul schimbarea lantului de distributie si la ce interval, te cred. :)

Am condus o Dacie obosita 150 de mii de kilometri, nici prin cap nu mi-a trecut sa schimb distributia. Lantul nu se rupe, daca nu mai e intins se schimba o patina, un intinzator, dupa caz. La lant nu exista evenimentul catastrofal care se petrece cind se rupe o curea de distributie.

@Victor, da, si la thp e distributie pe lant. Motoarele astea de 1.6 vti si thp de la Citroen sint aceleasi de pe Mini Cooper (122 cp) si Cooper S (care la Mini are mai multi cai, cum are si la Peugeot).

Bineinteles ca nu trebuie neglijata intretinerea masinii, mai ales uleiul. Acesta trebuie sa fie de calitate si cu caracteristicile recomandate de producator, si schimbat la intervalul recomandat. Aceste motoare facute in colaborare cu BMW sint un pic mai pretentioase la intretinere, e bine sa nu intirzii cu schimbul de ulei, sa verifici nivelul etc.
Ultima oară modificat Mar Iun 10, 2014 1:40 pm de către emicald, modificat 1 dată în total.
C4

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare distributie

Mesaj de Rica » Mar Iun 10, 2014 1:39 pm

E mai rau decat la curea daca se rupe lantul.
Face ravagii ala ca e mau greu.
Sparge tot in jurul lui.
Toti producatori recomanda schimbarea tuturor pieselor care tin de distributie la un numar de km.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Schimbare distributie

Mesaj de DjAndr3w » Mar Iun 10, 2014 2:36 pm

@emicald - un lant rupt = un motor distrus 100%. In cartea fordului meu, care are distributie pe lant scrie clar, inlocuire kit distributie la 240.000 km, ce inseamna pt tine kit distributie? Un simplu search pe gogole :lol: si gasesti zeci de imagini cu kitul de distributie pe lant, care, culmea include si lantul :lol: . Mie la Kawasaki, mi s-a rupt lantul la 110 km/h, si vorba aia, aveam 40.000 de km cu el facuti, dar motorul avea 14 ani, si am fost nevoit sa schimb motorul cu tot, supape, pistoane totul era facut bucati, bine, ca la masina, din cate stiu, nu e distributia centrala ca la motocicleta. Daca tu ai avut norocul ca la Dacie sa nu patesti nimic, asta e alta poveste. Au fost situatii cu lanturi rupte si la 30.000 de km, un coleg de serviciu, la un Transporter ia pocnit lantul dupa ce si-a luat masina din Germania, in Austria, deci la cateva sute de km, despre ce vb aici?! Cum sa zici ca un lant nu pateste nimic...si nu se schimba? Cand ajung acasa, iti fac o poza la cartea masinii la ford si o sa iti aract ca distributia se schimba la 240.000 (conditii de Italia). :hi
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
paulpaw
Mesaje:237
Membru din:Sâm Mar 29, 2014 9:34 pm
Marca si model masina:Mitsubishi Pajero 3.2DiD
Numar Inmatriculare:PAW
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare distributie

Mesaj de paulpaw » Mar Iul 08, 2014 12:07 pm

emicald scrie:Lantul nu se rupe, daca nu mai e intins se schimba o patina, un intinzator
De ce crezi ca trebuie întins lanțul ? E întrebarea cu un răspuns ce contrazice teoria ta.


Sent from my iPad using Tapatalk
Imagine
Ex. Balaenoptera musculus - C5, 1.8i, 16v, 117cp

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare distributie

Mesaj de Rica » Mar Iul 08, 2014 1:05 pm

Daca nu este inchis nu mai este la punct distributia, apar decalaje la deschidere/inchidere supape.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Schimbare distributie

Mesaj de DjAndr3w » Mie Iul 09, 2014 8:17 pm

paulpaw scrie:
emicald scrie:Lantul nu se rupe, daca nu mai e intins se schimba o patina, un intinzator
De ce crezi ca trebuie întins lanțul ? E întrebarea cu un răspuns ce contrazice teoria ta.


Sent from my iPad using Tapatalk
Rica scrie:Daca nu este inchis nu mai este la punct distributia, apar decalaje la deschidere/inchidere supape.
Cred ca Paul vroia sa sublinieze colegului emicald ca si distributia pe lant se schimba :hi
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

dragos85
Mesaje:1
Membru din:Dum Iul 20, 2014 8:27 pm
Marca si model masina:Citroen c4 1.6 hdi
Numar Inmatriculare:TM 20 ASD

Re: Schimbare distributie

Mesaj de dragos85 » Lun Iul 21, 2014 9:50 pm

Salut sunt si eu nou pe aici si am citit in mare ceea ce ati scris despre schimbarea distributiei eu am hdi de 90 CP si am 121000 km si as fi interesat de o distributie + pompa apa la un service in Timisoara .Daca poate sa mi dea cineva un service bun unde si a facut distributia mar ajuta mult si un pret estimativ ar fi k.

danut67
Mesaje:2
Membru din:Sâm Sep 06, 2014 10:08 am
Marca si model masina:Citroen C4 coupe 1.6i.110 CP

Re: Schimbare distributie

Mesaj de danut67 » Sâm Sep 06, 2014 10:19 am

Salut tuturor

Nou pe forum si nou posesor de C4 1.6i coupe - 2005.Ii trebuie schimbata distributia si am nevoie de un sfat privitor la un service ok unde pot face aceasta treaba, in Bucuresti.
Multumesc anticipat.

PS. Stie cineva unde userul Norisor s-a mutat cu serviciul -alt service presupun? Multi au fost multumiti de serviciile oferite de Service Radacini .Sunt OK in continuare ?

Avatar utilizator
paulpaw
Mesaje:237
Membru din:Sâm Mar 29, 2014 9:34 pm
Marca si model masina:Mitsubishi Pajero 3.2DiD
Numar Inmatriculare:PAW
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare distributie

Mesaj de paulpaw » Sâm Sep 06, 2014 2:30 pm

Norișor out off service. Lucrează in limp mode, Home style. Iar ca service, fiecare are câte unul, daca vrei iti recomand unul bun pe privat.


Sent from my iPad using Tapatalk
Imagine
Ex. Balaenoptera musculus - C5, 1.8i, 16v, 117cp

danut67
Mesaje:2
Membru din:Sâm Sep 06, 2014 10:08 am
Marca si model masina:Citroen C4 coupe 1.6i.110 CP

Re: Schimbare distributie

Mesaj de danut67 » Sâm Sep 06, 2014 4:18 pm

Sincer habar nu am cum pot primi un msj pe privat, asa ca..... Te rog sa trimiti pe o adresa de yahoo :oops: inca actuala goodatall38
Multumesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Coupe, Berlina & Sedan”