Noul Citroen C4 VS restul lumii

Discutii generale,ce cumparam, de unde cumparam, de ce cumparam, ce dotari, ce motorizari etc
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de Mihay » Vin Feb 25, 2011 2:52 pm

hai ca ma plictiseam azi si am zis sa citesc un drive test romanesc cu noul ford focus efectuat in spania. vazandu-l asa uratel ( dpmdv dupa poze) am zis sa facem un versus dpdv al designului in primul rand. Dpdv al costurilor si dotarilor l-a facut Tomita dar cum nimeni nu s-a obosit sa traga niste concluzii, subiectul a murit.

Deci , avem asa :

Noul Citroen C4

Imagine Imagine Imagine

VS

Noul Ford Focus

Imagine Imagine Imagine

Continuati si voi cu cate 3 fotografii ale noilor generatii de compacte si apoi o punem de-un poll, ok ?

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de Gibonski_wnb » Vin Feb 25, 2011 3:23 pm

Citroen C4

ImagineImagineImagine

VS

Opel Astra



ImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de Tomita » Vin Feb 25, 2011 3:30 pm

din automarket (blurati voi daca vi se pare de cenzurat numele revistei) reiese ca, coaja , fara AC deloc costa 16000k euro cu motor 1.6 105 cp benzina.
WTF, si se zicea ca C4 este scump. eu am salvate doar interioarele de compacte (care le-am pus in topicul celalalt)
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de stevey » Lun Feb 28, 2011 11:32 pm

Mie imi place cum arata noul focus si la interior si la exterior.As putea spune ca la exterior arata ceva mai bine ca c4.Astra arata ca o masina koreana nu e deloc ok.

bossake
Mesaje:85
Membru din:Sâm Oct 18, 2008 12:02 am
Numar Inmatriculare:Dacia Logan Prestige 1.6 16v
Localitate:Bucuresti

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de bossake » Mar Mar 01, 2011 12:13 am

Mie imi pare f urat noul focus, exterior cel putin. Interior chiar e ok. Daca modelele precedente de focus aratau SUPER bine si aveau un interior destul de jenant, acum imi pare invers. E urat exterior si frumusel la interior :).

M-as mira ca un focus coaja (coaja care apropo nu are cum sa nu aiba AC) sa fie 16,000. Dar probabil ca oricum o sa iasa mai scump decat c4. Cu mentiunea ca focus cel mai slab motor e de 1,6 si nu 1.4 ca la c4.

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de Juliu » Mar Mar 01, 2011 7:42 am

Si de cand un motor de 1.4 este mai rau decat un motor de 1.6, in vremurile de restriste pe care le traim?

Avand in vedere economia mondiala, rezervele pe terminate de petrol, cresterea populatiei in zonele sarace ale lumii, viitorul consta in "downsizing" si reducerea amprentei fiecaruia la sol si in atmosfera.


Iar daca vorbesti de motorul de 1.6, 100 cp de la Ford nu vad unde este castigul?
Motorul 1.4 vti de pe C4 nu este un motor vechi si anemic.
Este nou, are 95 cp si dispune de tehnologia BMW valvetronic - distributie variabila, 90% din cuplu de la 2000-2500 rpm, consum optimizat etc.

Daca 1.6-ele vti are consum de 1.4, 1.4 vti are consum de motor de 1.2.
1.4 vti pe C3, la fel sau mai greu decat Sandero (care culmea, este mai greu decat Logan) are consum mai mic decat 1.2 16 v. Si nu are "decat" 20 cp, 29 N/m in plus.


C3 - Consum urban 7.6 l/100km; Consum extraurban 4.8 l/100km; Consum mixt 5.8 l/100km; Acceleratie 0-100 km/h 10.6 s; Viteza max 184 km/h.
Sandero - Consum urban 7.6 l/100km; Consum extraurban 4.9 l/100km; Consum mixt 5.9 l/100km; Acceleratie 0-100 km/h 13.6 s; Viteza max 160 km/h.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de Gibonski_wnb » Mar Mar 01, 2011 9:18 am

stevey scrie:Mie imi place cum arata noul focus si la interior si la exterior.As putea spune ca la exterior arata ceva mai bine ca c4.Astra arata ca o masina koreana nu e deloc ok.
I agree to disagree............ taman invers in opinia mea...Focusul - fiind o masina ''mondiala'' are cate ceva de peste tot = dar din fatza e coreeana direct (Chia :mrgreen: )...si in plus interiorul pare japonez - gen Honda.
Cat despre Astra e inca german dar rotunjita asa....
Inseamna ca daca asta e coreeana, automata si C4 are ceva in el ?; sau te refereai doar la partea frontala a Astrei ca aduce a coreeana?

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de stevey » Mar Mar 01, 2011 10:45 am

Sa lasam pozele sa vorbeasca...imi mentin parerea cu astra care aduce a masina koreana...in rest tine de gusturi.Fordul este foarte agresiv ca design (ceea ce nu ai sa vezi la mashini khorehene), si culmea are linii mai indraznete ca c4 (vezi spate).

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de stevey » Mar Mar 01, 2011 10:51 am

Uh am uitat faceliftu :)

Imagine

freemotion
Mesaje:175
Membru din:Sâm Noi 13, 2010 6:46 pm
Numar Inmatriculare:B-119-GID
Localitate:bucuresti
Contact:

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de freemotion » Lun Mar 28, 2011 9:02 pm

despre astra si despre focus...trebuie sa'l citez pe Richard Hammond cand vine vorba de interioare: "it looks like they've machine-gunned it with buttons"+ca mi se pare mai haotica aranjarea butoanelor...Cat despre exterior, as prefera: bot de c4, mijloc de focus si spate de astra...parerea mea...
Citroen C4 1.6HDi 92cp (fost enterprise, actual al meu)

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de adrian_grosu09 » Mar Mar 29, 2011 12:03 pm

am ramas placut impresionat de noul c4, fata de ce ma asteptam, vazandu-l live acum cateva zile trecand pe langa mine. as prefera c4ul in dauna focusului sau a astrei.
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
adrian_c
Mesaje:362
Membru din:Vin Iul 10, 2009 1:43 pm
Numar Inmatriculare:710-B_D
Contact:

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de adrian_c » Mar Mar 29, 2011 2:37 pm

Trebuia specificat in titlu "Noul Citroen C4 VS restul lumii - Design".

Imi place ca toate revistele de specialitate testeaza si compara masinile noi, insa nu prea am vazut un dosar de genul "Fiabilitate", "Comportament in timp" etc...

Ca sa imi dau si eu cu parerea, dpdv design (exterior + interior) C4 este cel mai reusit in comparatie cu Astra, Focus si Ceed, insa la fiabilitate cred ca sta destul de prost, cel putin fata de Astra si Ceed.
1.6HDI 110 CP cu volant bi-masa

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de Gibonski_wnb » Mar Mar 29, 2011 4:37 pm

cam nou C4 sa te pronunti pe fiabilitate.............si avand in vedere ca s-au pastrat( in linii mari- exceptia diesel si cele 8valve) motorizarile care au fost superok pe facelift de ce nu ar fi o masina ok asta noua?De tablaraie, imbinarile, e mai inchegata e mai antifonata ar trebuie sa fie de bine nu...?
Astra lansata in Romania in decembrie 2009 - se poate considera ca intervalul de 1 an si 4 luni permite analize de fiabilitate?
Anyway - impaciuitor : arata bine si una si alta ( una imprumuta din spatele celeilalte, cealalta nu stie sa dea portbagaj desi e mai ochioasa - isi trag suturi ''in fund'' reciproc ) :lol:

freemotion
Mesaje:175
Membru din:Sâm Noi 13, 2010 6:46 pm
Numar Inmatriculare:B-119-GID
Localitate:bucuresti
Contact:

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de freemotion » Mar Mar 29, 2011 11:15 pm

pai daca ar scoate astia un AsFoC4 si'ar cumpara'o toata lumea si numai d'alea am vedea pe strada :lol: :lol:
Citroen C4 1.6HDi 92cp (fost enterprise, actual al meu)

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noul Citroen C4 VS restul lumii

Mesaj de Tomita » Mar Mar 29, 2011 11:30 pm

adrian_c pe ce te bazezi cand iti dai cu parerea. as fi curios datele concrete care ti-au confirmat parerea cu noul c4 ca este mai putin fiabil decat celelate enumerate de tine
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Coupe, Berlina & Sedan”