Citroen C4 2.0 hdi / probleme ECU ?

Discutii generale,ce cumparam, de unde cumparam, de ce cumparam, ce dotari, ce motorizari etc
Scrie răspuns
RamonaSimon
Mesaje:6
Membru din:Lun Feb 03, 2014 12:14 pm
Marca si model masina:Citroen C4 2.0 hdi 136cp
Citroen C4 2.0 hdi / probleme ECU ?

Mesaj de RamonaSimon » Lun Iul 11, 2016 9:59 am

Salut! Am un Citroen C4, 2.0 hdi, an 2008. De trei luni de zile, stau cu masina numai prin service-uri [inclusiv reprezentanta]. Prima problema care a aparut a fost o eroare "Depollutin System Faulty" care facea ca masina sa se opreasca uneori. Nu era o eroare constanta. Am dus-o la reprezentanta, facut diagnoza. Mi-au spus ca sunt blocul de sigurante si senzorul de temperatura pompa, cu un deviz aferent. Am dus-o apoi la un service, am verificat cele doua, nu au probleme. n-a mai aparut eroarea de mai sus, masina merge acum doar ca nu mai are forta sa traga. Au pus-o din nou pe tester, nicio eroare, apoi plina de erori, multe indicand senzori defecti, ECU. Am verificat si injectoarele care functioneaza perfect.
Mi s-a spus sa cumpar ECU, ca de fapt de aici ar fi toate problemele si de asemenea sa schimb si BSM-ul.

S-a confruntat cineva cu astfel de probleme, reusind sa si depisteze cauza principala? [pt ca de sapt bune cumpar piese, le pun pe masina si constat ca nu rezolva problema de baza].
Sau aveti vreo recomandare de un electrician cu experienta in astfel de probleme? Multumesc!

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Citroen C4 2.0 hdi / probleme ECU ?

Mesaj de simply the lex » Lun Iul 11, 2016 10:33 am

Daca esti din Bucuresti, iti recomand o vizita la userul Norishor. Daca nu esti din Bucuresti, fa-ti drum tot la Norishor :D
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Citroen C4 2.0 hdi / probleme ECU ?

Mesaj de Norishor » Lun Iul 11, 2016 2:16 pm

Cat de des se intampla? Se poate reproduce usor defectul ?

Calculator la 2.0HDI foaaaaaaaaarte greu sa pice. In reprezentanta n-am schimbat niciunul :)

BSM, da. Din pacate cine ti-a zis ca ti-a verificat BSM, ti-a luat banii degeaba. Nu exista metoda sa il testezi decat prin inlocuire.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Citroen C4 2.0 hdi / probleme ECU ?

Mesaj de simply the lex » Lun Iul 11, 2016 11:27 pm

Greu? As risca sa afirm ca deloc...

Fa o diagnoza la Norishor si dupa te apuci de schimbat piese, daca e cazul de schimbat BSM sau altceva, nu ezita sa-mi vizualizezi semnatura :mrgreen:
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Coupe, Berlina & Sedan”