Thread pentru mici intrebari

Discutii generale,ce cumparam, de unde cumparam, de ce cumparam, ce dotari, ce motorizari etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina
Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de Norishor » Dum Mar 13, 2016 10:20 am

Da-mi seria de sasiu pe PM si iti spun.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de djmanianfs » Dum Mar 13, 2016 10:52 am

Stie cineva cum se scoate afara lampa spate din plafon?
Vreau sa umblu la antena si cred ca singura modalitate este sa dau jos plafoniera.
Am tras eu acum putin de ea, dar nu vrea sa iasa... Are ceva cleme pe undeva, de ce anume ar trebui sa tin cont?

Multumesc!
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de djmanianfs » Joi Mar 17, 2016 7:56 pm

Nimeni, nimic? :?
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
Madalin1796
Mesaje:370
Membru din:Dum Ian 31, 2016 4:32 pm
Marca si model masina:Citroen C4 SX 1.6i 16v berlina
Numar Inmatriculare:B796MAD
Localitate:Bucuresti

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de Madalin1796 » Joi Mar 17, 2016 8:00 pm

O surubelnita dreapta foarte subtire sub latura mai mica si tragi. Eu am inlocuit becurile cu leduri si prima data cand am bagat surubelnita am scos toata lampa desi voiam sa scot doar plasticul de deasupra becului.
Ex: Opel Astra G 1.7 DTI Elegance - 2001
Peugeot 307sw 1.6 HDI Navtech - 2004

„Viața este ca mersul pe bicicletă. Pentru a-ți menține echilibrul trebuie să continui să pedalezi.”

Avatar utilizator
regali
Mesaje:20
Membru din:Joi Noi 26, 2015 9:19 am
Marca si model masina:Citroen C4
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de regali » Mar Mar 22, 2016 2:36 pm

Salut am masina din luna decembrie, pana in ziua de azi la toti mecanicii la care am fost nu a reusit nimeni sa-mi rezolve urmatoarea problema:

Cand deschid masina cu cheia se deschid toate usile inclusiv portbagajul si asa ramane.
Ma duc frumos inchid portbagaju si apoi ma urc in masina, asta devenit o rutina.
Apoi cand ajung la destinatie, sau coboara cineva, deci ori usa mea ori usa pasagerului(coupe) se deschide portbagajul si asa ramanene, adica deschis :)

Am verificat "mansonul"ala negru din spatele portbagajului si nu pare nici-un fir rupt.

Pana acum nici-un mecanic nu a avut o solutie, iar la reprezentanta ma rup aia cu preturile.

Multumesc!

Avatar utilizator
cristyluu
Mesaje:116
Membru din:Mie Feb 06, 2013 1:37 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BV 12 TEA
Localitate:Sebes-Alba
Contact:

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de cristyluu » Mar Mar 22, 2016 6:47 pm

Clapeta unde apesi sa deschizi portbagajul ti-a ramas blocata ca si cum ai tine mereu apasat pe ea.
Am avut si eu aceeasi problema si am rezolvat-o cu un arc de pix.
2007 Citroën C4 berlina 1.6HDI - 80 kw ...cool one...

Avatar utilizator
regali
Mesaje:20
Membru din:Joi Noi 26, 2015 9:19 am
Marca si model masina:Citroen C4
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de regali » Mar Mar 22, 2016 10:22 pm

cristyluu scrie:Clapeta unde apesi sa deschizi portbagajul ti-a ramas blocata ca si cum ai tine mereu apasat pe ea.
Am avut si eu aceeasi problema si am rezolvat-o cu un arc de pix.
cum? :)

last edit!
esti ce-l mai tare!!!! doamne stii cat m-am chinuit cu problema asta??
mecanicii vroiau sa imi schimbe cu totu clapa aia gen cu una noua
altii vroiau sa ma duc la reprezentanta sa imi faca nush ce la bsi.
numa dobitoci!

am rezolvat singur cat asteptam in parcare o problema se 3 luni! multumesc frumos!

ce bine ma simt ca am masina cu portbagaj normal :))

Avatar utilizator
n3bun3lr
Mesaje:75
Membru din:Mar Iun 30, 2015 6:53 am

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de n3bun3lr » Mie Mar 23, 2016 9:22 am

regali scrie:Salut am masina din luna decembrie, pana in ziua de azi la toti mecanicii la care am fost nu a reusit nimeni sa-mi rezolve urmatoarea problema:

Cand deschid masina cu cheia se deschid toate usile inclusiv portbagajul si asa ramane.
Ma duc frumos inchid portbagaju si apoi ma urc in masina, asta devenit o rutina.
Apoi cand ajung la destinatie, sau coboara cineva, deci ori usa mea ori usa pasagerului(coupe) se deschide portbagajul si asa ramanene, adica deschis :)

Am verificat "mansonul"ala negru din spatele portbagajului si nu pare nici-un fir rupt.

Pana acum nici-un mecanic nu a avut o solutie, iar la reprezentanta ma rup aia cu preturile.

Multumesc!
Trebuie sa verifici traseul de fire dintre hayon si caroserie...poate fi asta, sau sa inlocuiesti clapeta respectiva de deschidere(la mine asta a mers)...bafta!

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

Avatar utilizator
regali
Mesaje:20
Membru din:Joi Noi 26, 2015 9:19 am
Marca si model masina:Citroen C4
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de regali » Mie Mar 23, 2016 9:43 am

n3bun3lr scrie:
regali scrie:Salut am masina din luna decembrie, pana in ziua de azi la toti mecanicii la care am fost nu a reusit nimeni sa-mi rezolve urmatoarea problema:

Cand deschid masina cu cheia se deschid toate usile inclusiv portbagajul si asa ramane.
Ma duc frumos inchid portbagaju si apoi ma urc in masina, asta devenit o rutina.
Apoi cand ajung la destinatie, sau coboara cineva, deci ori usa mea ori usa pasagerului(coupe) se deschide portbagajul si asa ramanene, adica deschis :)

Am verificat "mansonul"ala negru din spatele portbagajului si nu pare nici-un fir rupt.

Pana acum nici-un mecanic nu a avut o solutie, iar la reprezentanta ma rup aia cu preturile.

Multumesc!
Trebuie sa verifici traseul de fire dintre hayon si caroserie...poate fi asta, sau sa inlocuiesti clapeta respectiva de deschidere(la mine asta a mers)...bafta!

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
Multumesc pentru raspuns!
Era clapita blocata, am rezolvat in 3 secunde :) . Prostia aia de clapita nu parea blocata pentru ca de apasat se apasa si parea ca e ok.. am bagat o surubelinta acolo, am dat jos clapita ca se da foarte usor jos si am inchis portbagaju fara ea. Mergea totul struna. am pus-o la loc si acum ma astept sa faca iar figuri, dar acum stiu si rezolvarea, arc de pix :) sa tina clapeta in jos.

Deci.. sunt foarte fericit , mecanicii la care am fost numa rezolvari de filme SF imi dadeau de ordinul milioanelor.

Cred ca daca ma duceam la reprezentanta sa rezolv asta, radeau aia de se prapadeau si-mi facea si-o factura de cateva sute de ron. eram gasca perfecta.

Va puteti inchipuii cat de penibila putea fi situatia? te duceai inchideai portbagaju apoi intrai in masina, iesea cineva, ii ziceai inchide si mie te rog portbagaju.. se uitatu toti stramb.

N-am reparat portbagajul in tot acest timp pentru ca am avut alte reparatii mai prioritare. si ma bucur ca am mai asteptat putin, am scutit o japitza pe fata :)

Din cate stiu, sunt mai multe topicuri pe net legate de problema asta.. daca asta ar fi rezolvarea si pentru ceilalti.. macar 20% din ei.

Toate bune baieti! multumesc inca odata.

Avatar utilizator
Madalin1796
Mesaje:370
Membru din:Dum Ian 31, 2016 4:32 pm
Marca si model masina:Citroen C4 SX 1.6i 16v berlina
Numar Inmatriculare:B796MAD
Localitate:Bucuresti

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de Madalin1796 » Lun Mar 28, 2016 10:13 pm

A incercat cineva sa puna banda de leduri in portbagaj la c4 hatcback? Si daca da, unde? Eu as vrea sa o pun chiar in spatele banchetei lipita de plasticul care tine "policioara" care acopera portbagajul. Doar ca cine nu stie sau poate din greseala sau de nevoie o sa o scot si rup firele. Iar daca pun 2 benzi, una stanga una dreapta va fi mult mai greu cu trasul firelor plus ca mi se pare ca lumineaza mai bine banda in spatele portbagajului.
Ex: Opel Astra G 1.7 DTI Elegance - 2001
Peugeot 307sw 1.6 HDI Navtech - 2004

„Viața este ca mersul pe bicicletă. Pentru a-ți menține echilibrul trebuie să continui să pedalezi.”

Avatar utilizator
Raducv
Mesaje:443
Membru din:Vin Aug 26, 2011 7:06 pm
Marca si model masina:Passat CBAB
Numar Inmatriculare:DJ 01 RMB
Localitate:Craiova

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de Raducv » Joi Apr 14, 2016 7:19 pm

Help! Poate sa-mi zica cineva unde se afla acest bloc de rezistente de la climatizare?
Imagine
Multumesc!
Imagine
C4 1.6 HDi 90cp

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de simply the lex » Joi Apr 14, 2016 9:21 pm

Pe cutia de clima sub ventilator, ai acces pe langa pedala de acceleratie, sub bord. Daca ai AC manual ai reperul 1, pt climatronic este reperul 2.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de silviu.david » Vin Apr 15, 2016 7:39 am

Știe cineva de unde pot achiziționa un scut motor prin c4 II. Nu prea reușesc sa dau de așa ceva pe nicăieri.
Mulțumesc

Avatar utilizator
Raducv
Mesaje:443
Membru din:Vin Aug 26, 2011 7:06 pm
Marca si model masina:Passat CBAB
Numar Inmatriculare:DJ 01 RMB
Localitate:Craiova

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de Raducv » Dum Apr 17, 2016 10:20 pm

simply the lex scrie:Pe cutia de clima sub ventilator, ai acces pe langa pedala de acceleratie, sub bord. Daca ai AC manual ai reperul 1, pt climatronic este reperul 2.
Multumesc! Am rezolvat! Se dezlipise acel contact si din cauza lui nu mai mergea.
Imagine
C4 1.6 HDi 90cp

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Thread pentru mici intrebari

Mesaj de djmanianfs » Lun Apr 25, 2016 2:02 pm

Aveti idee daca tamponul motor superior (cel de langa ditributie) este dus mi se aud batai in caroserie ca si cum ar fi flansa de amortizor praf? Ma confrunt cu sitatia asta de cateva luni si nu stiu cum sa-i dau de cap...
Mentionez ca am schimbat amortizoarele, flansele cu rulmenti, busele antirului + capetele de bara sunt foarte tapene, iar bucsele de la brate sunt ok.
Nu stiu cum sa-mi dau seama daca suportii sunt dusi (eventual si cel antirasturnare) si poate toata bataia asta de fier pe fier numai pt roata dreapta fata (undeva in zona superioara) provine de le ei.
Orice raspuns, sugestie, indrumare imi va fi de ajutor.

Multumesc!
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Coupe, Berlina & Sedan”