Ce spune ATS-ul despre modificarile aduse la masina....

Atelier mecanica,Vehicule Noi, Vanzare Piese de Schimb,Atelier Caroserie si Vopsire
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Vin Feb 23, 2007 7:09 pm

SAMmy scrie: Xenoane aftermarket instalate -> Pa garantie sistem electric! (in schimb, foarte amuzant e faptul ca, chiar daca ai fi dispus sa platesti suma exorbitanta pe care ti-o cer ei pentru farurile cu bi-xenon, ei nu fac modificarea asta)
As fi curios daca au explicatii tehnice pentru toate ineptiile lor.
Daca montezi xenoane aftermarket si nu se bypass-saza sigurante, etc, sa-si ia la revedere.
Daca montezi jante si nu se modifica circunferinta rotii, la revedere.
Daca pui alta toba si e conforma cu specificatiile initiale, e omologata, etc - la revedere - e ca si cum ai avea aceeasi toba (adica vor sa spuna ca o borla de calitate e mai buna decit pisatoarea stock?).

Ii poti da in judecata cu oricare din problemele de mai sus si cistigi, pentru ca pierzi garantia doar pentru ca asa vor ei, nu si pentru ca exista o explicatie tehnica plauzibila.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Vin Feb 23, 2007 7:26 pm

Si de suspensii ce mai zici??? :D
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Vin Feb 23, 2007 7:56 pm

Aia cu rotile nu cred ca e chiar asa..Altfel rezista suspensia la drumurile noastre cu roti pe 15, 195/65 si altfel rezista la roti pe 18, 225/40...

Mie mi se pare absurd sa iti pui roti pe 17 cu 205/50 si sa iti zica ca nu mai ai garantie :lol:
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de SAMmy » Vin Feb 23, 2007 9:25 pm

Eu l-am intrebat pe ala in fata asa ca de la om la bou... bai frate tu iti dai seama ca producatorul ofera jantele astea in catalogul de accesorii pentru masina asta si ca tu (ma rog, el... ATS-ul) din prostie crasa nu ma lasi sa-ti dau o gramada de bani pe ele!!!
Si el s-a uitat like the calf at the new gate si mi-a zis... da, dar asta e!
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Vin Feb 23, 2007 9:53 pm

NU trebuie luat de buna ce zic receptionerii...ei vorbesc multe si fac putine..dar pana la urma se dovedesc a fi baieti buni.
Ultima oară modificat Vin Feb 23, 2007 11:17 pm de către Bogdan, modificat 1 dată în total.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Adrian » Vin Feb 23, 2007 9:54 pm

Eu am fost cu masina pt a remedia eroarea aia la martorul de la motor si intre timp, cat statea masina in parcare mi s-a adus la cunostinta ca a trecut pe acolo nu stiu ce sef si ca acesta mi-a anulat garantia la suspensie pe motiv de 'roti diferite'!

Nici nu ma interseaza... 8)

Avatar utilizator
Cristi
Mesaje:108
Membru din:Mar Feb 20, 2007 1:57 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cristi » Vin Mar 16, 2007 9:31 am

ieri cu ocazia vizitei la ATS am lamurit problema jantelor:
Orice jante puneti pe masinile voastre in afara de dimensiunile trecute in talon duce la anularea garantiei la suspensii si articulatii!!

-am intrebat 3 persoane de la ATS si am primit acelasi raspuns, ba chiar una dintre ele mi-a spus ca nici alea de 205/45/r17 (VTS)care sunt in talon nu ar fi ok....nu ma intrebati de ce....probabil pentru a fi ok ar trebui sa cumparam de la ei alte roti :cry:
C4 1.6 hdi vtr - De Vanzare !
Hyundai Santa Fe 2.2CRDI, Ford Mondeo 2.0TDci Ghia, C-Klasse 220 cdi - very soon!

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Mesaj de vladut_v » Vin Mar 16, 2007 1:34 pm

205/45/r17
Parca 205/50/r17 sunt si pe VTS
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Vin Mar 16, 2007 1:38 pm

Si eu daca ma dau peste cap si imi trec in talon 225/45/17, atunci ce vor mai zice? :roll:
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de SAMmy » Vin Mar 16, 2007 2:22 pm

Bogdan scrie:Si eu daca ma dau peste cap si imi trec in talon 225/45/17, atunci ce vor mai zice? :roll:
ei zic la fel! pierzi garantia!
dar garantia nu e data de rar, si nici de dealer... e data de producator,
deci nu vad ce treaba are sula cu prefectura...
dealer-ul ar trebui sa respecte indicatiile producatorului si atata timp cat
jantele de 17 sunt in catalogul de accesorii originale,
nu cred ca au vreo sansasa-ti anuleze garanita... in sensul ca,
ii poti actiona in instanta si in scut timp termini si creezi si precedent...
deci vor renunta la aceste ineptii... eu chiar imi voi pune xenoane SIEMENS, si de adreq ce sunt le voi pune la ei (ATS) sa vad ce-mi zic atunci!!! lol ;)
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
Cristi
Mesaje:108
Membru din:Mar Feb 20, 2007 1:57 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cristi » Vin Mar 16, 2007 2:26 pm

sigur vor avea de comentat, in talon "sa zicem"ca ai reusi ceva la rar,dar pe cartea de identitate...nu prea cred(sunt datele recomandate de producator, talonul se face dupa carte,deci...). Eu cred ca sunt constienti de problemele pe care le au masinile si vor sa se lege de orice pt a scapa!
C4 1.6 hdi vtr - De Vanzare !
Hyundai Santa Fe 2.2CRDI, Ford Mondeo 2.0TDci Ghia, C-Klasse 220 cdi - very soon!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Vin Mar 16, 2007 3:58 pm

Daca se iau de xenane aftermarket atunci in secunda urmatoare i-as executa oral pentru ca xenoanele alea trec prin tabloul de sigurante care au niste specificatii clare. Daca xenonul trage mai mult curent arde siguranta, deci NU are cum sa se lege de garantia la partea electrica pentru ca nu are cum sa fie suprasolicitata din pricina sigurantei care sare inainte sa se intimple ceva. Doar de garantia la siguranta aia se pot lua.

De jante: aici sint 2 aspecte.
1. faptul ca pneul e mai mic si ar amortiza mai putin socurile din asfalt. Dar daca-mi umflu mai tare pneurile (ca pe usa is presiunile recomandate, nu maxime sau minime) sau iau o hirtoapa cu viteza mare, nu tot aia e, ba chiar mai rau? Ca nu se rupe nimic, dar vor ceda niste treburi pe acolo mai repede;
2. de greutate care daca e prea mare solicita planetarele sau alte lucruri de pe acolo: no fucking shit! O janta + pneu 205/50/r17 sau 225/45/r17 e posibil sa contareasca mai putin decit un 205/55/r16, mai ales ca de obicei oamenii isi iau jante de aliaj cu adevarat usor, nu chestia aia care se farimiteaza din care-s facute jantele originale citroen (cele de 16 si 17 care nu-s si pe VTS). Cauciucul e destul de greu, si o janta mai mare + un cauciuc mai mic e posibil sa fie mai usoara sau la aceeasi greutate.

Deci daca nu cumva au ei alte explicatii (ca vaca cu care v-ati intilnit pe la Pocreaca acum 9.5 saptamini area 12 tite si capacitati vrajitoresti malefice) eu zic sa-i executati oral fara avertisment si in public ori de cite ori va dau ocazia. Si mergeti si la OPC si in instanta cu ei.

Sau, mai bine, va faceti si voi treburile la service-urile din provincie unde-s mai rezonabili , mai intregi la cap eventual si nu vor sa scape de client (Suceava, Brasov, Focsani, Vilcea, etc).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Cristi
Mesaje:108
Membru din:Mar Feb 20, 2007 1:57 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cristi » Vin Mar 16, 2007 4:10 pm

despre xenoane nu stiu si nici nu vreau sa-mi pun, atata vreme cat farul nu e prevazut cu "lupe".Becul cu xenon se incalzeste mult mai tare decat unul cu halogen(aproape dublu) iar daca nu ai far cu lupa in timp se duce dracu' "oglinda" farului
C4 1.6 hdi vtr - De Vanzare !
Hyundai Santa Fe 2.2CRDI, Ford Mondeo 2.0TDci Ghia, C-Klasse 220 cdi - very soon!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Vin Mar 16, 2007 5:17 pm

Cristi scrie:despre xenoane nu stiu si nici nu vreau sa-mi pun, atata vreme cat farul nu e prevazut cu "lupe".Becul cu xenon se incalzeste mult mai tare decat unul cu halogen(aproape dublu) iar daca nu ai far cu lupa in timp se duce dracu' "oglinda" farului
Ok, dar nu e un motiv sa anuleze garantia la instalatia electrica. Cu farul e altceva, vorba unuia de pe forum, ii trag un ciocan si-l schimb pe casco.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “ATS”