ATS brasov

Atelier mecanica,Vehicule Noi, Vanzare Piese de Schimb,Atelier Caroserie si Vopsire
Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Joi Mai 03, 2007 7:15 pm

Du-te si la un alt service daca ai timp ;)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Joi Mai 03, 2007 8:15 pm

Mergi cu masina si fa un test pe dyno. Daca nu are cel putin 110CP (107-108BHP) te duci la district serv si le spui ca te ducila OPC.

Tu ai fi al doilea care spune ca simte ca masina nu are 110CP. Pesteimputit a pus-o chiar pe dyno si probabil a ramas cu ochii mari cind a vazut ce se intimpla. Daca nuai umblat la ea (chip, admisie, evacuare) mergi si cere-le masina ta inapoi (aia de 110, nu aia de 35).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Joi Mai 03, 2007 9:30 pm

nu am umblat deloc la ea. problema ar fi ca am lovito si ma gandesc sa nu spuna ca asta poate fi motivu.

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Mesaj de onacus » Vin Mai 04, 2007 10:37 am

sebi scrie:aa... si inca o chestie. acel scartait in treptele 1 2 si 3 cand e rece motorul. am pomenit si de el, si i-am spus ca am auzit ca ar putea fi de la un colier de la esapament, si mi-a spus ca nu e asa, ca e nu stiu ce arc de la ambreaj, si ca e normal sa se auda asa. dar cand il aud numa normal nu mi se pare. oricum mi se pare ca e mai plauzibila versiunea cu un arc de la ambreaj decat un colier la esapament, ca eu il aud si la accelerari tot in treptele 1 2 si 3.
Praf in ochi, nu nici un arc de la ambreiaj. Si nu este un colier intr-adevar (asa cum tot eu am mai scris pentru ca asa mi-a fost spus), ci este un con de imbinare intre teava de esapament si evacuarea din motor. Ieri mi l-au schimbat la service si masina nu mai are NICI un fel de zgomot acum.
Iar in ultima vreme facea tot mai tare, pana sa mi-l schimbe (pana si lumea pe care o luam in masina ma intreba ce naiba este zgomotul ala :oops: ).

Din fericire conul respectiv l-au schimbat pe rampa de la intrare de la ATS baneasa, asa ca am vazut si pe unde au umblat - sub masina, undeva in fatza rotilor din fatza.

Oricum, mergi mai sportiv si zgomotul o sa se amplifice.
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Vin Mai 04, 2007 3:00 pm

si ce ar trebui sa fac sa-i determin sa mi-l schimbe? cand leam zis au zis ca e normal si ca nu se poate face nimic. problema e ca nu se aude tot timpul, si daca ma duc la ei sa le arat o sa-mi zica ca nu au ce sa faca daca nu stiu de unde se aude, bla bla.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Vin Mai 04, 2007 3:00 pm

Da-le linkul sa citeasca aici, sa se documenteze ce si cum, daca intr-adevar nu stiu ;)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Vin Mai 04, 2007 3:08 pm

sincer chiar crezi ca ei nu stiu de forumul asta? nu zic neaparat de cei din bv, dar nu sunt singurul care imi fac draci cand merg la ei.

Avatar utilizator
Ovidiu
El_Rey
Mesaje:542
Membru din:Joi Mar 01, 2007 1:58 pm
Marca si model masina:AUDI A6 2013 2.0TDI
VW POLO 2007 1.4i
Numar Inmatriculare:BXX5EBI
Localitate:BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Ovidiu » Sâm Mai 05, 2007 11:07 am

Te duci la ei , le spui de zgomot si ti-l vor schimba! Eu am fost ,le-am spus si m-au programat sa mi-l schimbe , bineinteles dupa ce am stat 3 saptamani pentru ca nu mai aveau piesa!Acum 2 zile am fost si l-au schimbat fara nici un comentariu si cum este normal , gratis!
AUDI A6 2.0TDI 177cp
VW Polo tossa blue 1.4 85cp
Kia Pro Cee'd negru 1.4 109cp

Imagine

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Sâm Mai 05, 2007 10:43 pm

deci a inceput sa fie f enervant zgomotu ala. si nu il face numa cand e motoru rece. cam 10 15 min dupa ce plec cu ea se tot aude. toti intorc capu dupa masina mea, pt ca suna ca una care nu sia facut revizia din '70.

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Mesaj de onacus » Dum Mai 06, 2007 12:31 pm

Sa ne pui si noua o poza cand pica jos :twisted:
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Sâm Mai 19, 2007 12:11 pm

cand am fost sa le zic (a 2-a oara) de acel scartait cand e motoru rece ma uimit cand miau zis ca sunt primu care a venit cu problema asta.
au ridicat masina si au venit toti din service sa se uite le ea. a mesterit unu din ei ceva pe acolo, au lasat-o jos si nu se mai auzea nimic. mi-au zis ca era nu stiu ce tablaraie la esapament, si au tras putin de ea. raspunsu lor era ca acea bucata de metal se dilata cand se incalzeste motoru si de aia nu se mai aude nimic.
oricum... cand am ajuns acasa am lasat-o vreo 2 ore si cand am iesit seara cu ea bineinteles ca a revenit zgomotu.
@onacus: zimi unde ai fost sa ti-l schimbe, ca sa le pot zice sa ia legatura cu baietii de acolo sa le zica exact ce piesa trebuie schimbata.

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Mesaj de onacus » Dum Mai 20, 2007 9:07 pm

sebi scrie:@onacus: zimi unde ai fost sa ti-l schimbe, ca sa le pot zice sa ia legatura cu baietii de acolo sa le zica exact ce piesa trebuie schimbata.
Eu am fost la ATS Baneasa cu problema, si cei de acolo mi-or schimbat-o. Am stat vreo 3 saptamani pana o venit piesa, dar dupa ce or schimbat-o totul este perfect. Si am vreo 2000 de Km de atunci.

Da, la Bucuresti, dar poate le spui celor din Bv sa vorbeasca cu cei de la Buc ca sa nu trebuiasca sa faci un drum pana aici doar pentru asta.
sebi scrie:mi-au zis ca era nu stiu ce tablaraie la esapament, si au tras putin de ea. raspunsu lor era ca acea bucata de metal se dilata cand se incalzeste motoru si de aia nu se mai aude nimic.
Asa este, cand se incalzeste piesa se dilata, si de-aia nu mai scartaie :oops:
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Dum Mai 20, 2007 9:50 pm

:) nici nu aveam de gand sa vin pana acolo doar pt ca astia din bv nu stiu exact care e problema. asta vroiam sa fac... sa le zic sa sune unde ti-au schimbat-o tie pt ca nu stiau de ce piesa le povestesc.

Scrie răspuns

Înapoi la “ATS”