Reparatii Casco + RCA- Omniasig

Atelier mecanica,Vehicule Noi, Vanzare Piese de Schimb,Atelier Caroserie si Vopsire
Scrie răspuns
mionescu80
Mesaje:8
Membru din:Lun Ian 19, 2009 10:24 pm
Numar Inmatriculare:B-99-EBF
Reparatii Casco + RCA- Omniasig

Mesaj de mionescu80 » Mie Noi 04, 2009 10:49 pm

Salut la toata lumea!!

Am si eu o "mica" problema - trebuie sa imi repar masina pe Casco si pe RCA. Ambele dosare sunt la Omniasig.
Precizez ca masina tocmai o sa iasa din garantie pe 8 Noiembrie si nu sunt dispus sa prelungesc garantia pt ca fac putini km pe an (pana acum in 2 ani am facut aprox 27.000 km).

Acum apare dilema - cei de la Omniasig m-au avertizat ca nu au incheiat contract direct cu cei de la ATS si mi-au zis ca o sa dureze pana ce fac decontarea. Mi-au dat o lista cu service-uri "agreate" si mi-au zis ca daca vreau sa imi iau masina repede sa ma duc la unul din astea.

Din experienta stiu ca toata procedura cu ATS-ul va dura aprox 1 luna (am mai patit asta si anul trecut).

Aveti idee cam ce service-uri sunt de calitate?
Master Service sau Prestige va spun ceva?

Multumes anticipat pentru ajutor!!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Reparatii Casco + RCA- Omniasig

Mesaj de Bogdan » Mie Noi 04, 2009 10:51 pm

Prestige este agreat Citroen, Master celalalt nu stiu..
Dar nu vad care e pb cu iesitul din garantie? Ai lucrari de mecanica la ea?
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

mionescu80
Mesaje:8
Membru din:Lun Ian 19, 2009 10:24 pm
Numar Inmatriculare:B-99-EBF

Re: Reparatii Casco + RCA- Omniasig

Mesaj de mionescu80 » Mie Noi 04, 2009 11:13 pm

Bogdan scrie:Prestige este agreat Citroen, Master celalalt nu stiu..
Dar nu vad care e pb cu iesitul din garantie? Ai lucrari de mecanica la ea?
Nu. E vorba numai de tinichigerie si vopsitorie. Tu sti ceva de cei de la Prestige? M-ar intersa sa in primul rand un service care sa imi faca si o treaba buna. Data trecuta la ATS am ramas fara masina cam 1 luna si reparatia nu a fost prea grozava.

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Reparatii Casco + RCA- Omniasig

Mesaj de dimabogdan » Mie Noi 04, 2009 11:57 pm

Ultima oara cand am avut si eu aceeasi problemuta, cei din service ( Alpha Motors)mi-au dat masina cand a fost gata si mi-au tinut talonul la ei pana s-a rezolvit treaba.Adica 1 saptamana.Eu zic ca au fost mai mult decat eleganti... :applause
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
bedexe
Mesaje:130
Membru din:Mar Iul 10, 2007 11:34 am
Numar Inmatriculare:BDX
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Reparatii Casco + RCA- Omniasig

Mesaj de bedexe » Joi Noi 05, 2009 10:15 am

La mine a fost gata masina la ATS in 2 sapt, dar am mai stat 1 luna ca sa plateasca cei de la Omniasig (si asta cu telefoane si emailuri catre ei).
Think....use your mind.
Trafic rutier fluent si sigur
Smart Driving

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Reparatii Casco + RCA- Omniasig

Mesaj de DMX » Joi Noi 05, 2009 10:35 pm

Am avut o reparatie de 5 milione la kalos , iar ptr ca omniasigul nu avea service-ul "agreat" am platit din buzunar ..... banii mi s-au intors dupa 4 luni ....

Iti recomand un service care are decontare directa !!

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Reparatii Casco + RCA- Omniasig

Mesaj de IceRidder » Vin Noi 06, 2009 9:59 am

am avut si eu o reparatie ats-omniasig de curand de aproximativ 17000 Ron. Reparatia a durat 2 saptamani si apoi inca 15 zile pana au intrat banii dar cu telefoane si amenintari.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

mionescu80
Mesaje:8
Membru din:Lun Ian 19, 2009 10:24 pm
Numar Inmatriculare:B-99-EBF

Re: Reparatii Casco + RCA- Omniasig

Mesaj de mionescu80 » Vin Noi 06, 2009 9:38 pm

Faza e ca anul tecut am mai facut exact aceiasi reparatie (e vorba de o lovitura in spate) care a necesiatat - indreptare haion (e indoint aprox 5 mm la buza) + revopsire bara spate + inlocuire proiectoare spate, si toata distractia a costat la ATS aprox RON 4000. Ideea e ca nu as fi dispus sa dau banii astia din buzunar pt a imi lua masina mai repede cu 15 zile mai ales ca mai vreau sa mai fac o reparatie si pe fata (schimbare bara + vopsire). Cred ca amandoua o sa ma duca la RON 6000 minim.

De asta vroiam sa va intreb daca stiti cumva un service care face treaba buna si care eventual sa aiba si un protocol incheiat cu Omniasig. Totusi pana la urma daca nu gasesc asa ceva o sa ma duc la ATS, chiar daca la sigur raman fara masina cel putin 1 luna.

Scrie răspuns

Înapoi la “ATS”