Citroen DS3, viitoarea arma a francezilor in WRC

Totul despre WRC (în special C4 WRC), Formula 1...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti
Citroen DS3, viitoarea arma a francezilor in WRC

Mesaj de Deese » Sâm Mai 09, 2009 2:15 pm

Am gasit articolul asta azi

http://www.automarket.ro/stiri/citroen- ... 20730.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Citroen va renunta la actualul C4 WRC in favoarea viitorului DS3 GT, pentru a putea indeplini reglementarile FIA din 2011.

Suprematia celor de la Citroen in Campionatul Mondial de Raliuri ar putea fi continuata in anii urmatorii de un alt model dezvoltat de divizia sportiva a constructorului francez. Actualul C4 WRC ar urma sa fie substituit in urmatorii ani de un model mai mic, capabil sa respecte noile reglementari FIA.

Cel mai probabil, constructorul francez de automobile ar putea sa introduca in WRC o versiune sportiva a viitorului DS. Varianta de competitie a modelului ar urma sa se numeasca DS3 GT si sa respecte normele FIA din 2011.

Francezii urmeaza astfel exemplul rivalilor de la Ford care au anuntat deja, cu ceva timp in urma, ca vor renunta la actualul Focus in favoarea noului Fiesta.

In prezent exista speculatii privind debutul unui DS3 in faza de concept in editia de anul viitor a Campionatului Mondial de Raliuri. Noua tehnologie va putea fi astfel testata minutios inainte de debutul oficial programat pentru 2011.
Pareri?
Eu parca prefer C4 WRC-ul :D
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen DS3, viitoarea arma a francezilor in WRC

Mesaj de Mihay » Sâm Mai 09, 2009 3:19 pm

pai degeaba prefaram noi C4 Wrc daca FIA vrea masini in configuratie non-wrc...adica un fel de S 2000. Si nemaivand cuplu motor trebuie ca aceste motoare sa "miste" ceva mai usor "...era clar ca viitorul C3 coupe va fi masina de raliu Citroen Racing. Oricum nu stiu de ce toata lumea se arunca sa le zica DS3 in loc de C3 cand comunicatul de la restilizarea siglei spunea clar ca urmeaza sa se lanseze 6 modele noi in urmatorii 3 ani : C2-c3-c4 cred eu...si o linie distinctiva DS3-Ds4 si DS5

Scrie răspuns

Înapoi la “WRC, F1...”