WRC Bulgaria

Totul despre WRC (în special C4 WRC), Formula 1...
Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti
Re: WRC Bulgaria

Mesaj de eduardo_didi » Joi Iul 15, 2010 7:31 am

referitor la partea cu au renuntat sa mai dezvolte modelul gandeste-te ca vorbim de echipa de uzina Ford, nu de echipa lui P Solberg, si mai sunt destule raliuri, pentru Ford ar insemna un minus foarte mare de imagine sa nu mai dezvolte modelul si sa ii bata Citroen la pas, deci sigur se lucreaza la diferite solutii pentru imbunatatirea masinii de altfel si M Wilson a zis ca vor face ceva referitor la lipsa de putere la altitudini mari.
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: WRC Bulgaria

Mesaj de Deese » Joi Iul 15, 2010 7:50 am

Pacat ca Ogier trece la Ford de la anul, asa se zvoneste.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC Bulgaria

Mesaj de Mihay » Joi Iul 15, 2010 8:48 am

ca sa clarificam : si C4 WRC si Focus WRC sunt versiuni 2009 sfarsitul anului pentru ca atunci FIA le-a omologat ultimele "noutati" . Practic de atunci nimeni in mod legal nu are voie sa mai aduca vreo modificare masinii .

Vizavi de masinile lui Kimi sau Loeb si eu zic ca a lui Loeb e cea mai dezvoltata ar fi si penibil sa nu fie asa .

@Deese ramane de vazut cu Ogier de la zvon pana la fapte concrete e ceva. Oricum trebuie sa se decida inainte de 31 iulie - Raliul Finlandei . Nu cred ca va parasi "echipa castigatoare" de dragul de a fi pilotul nr.3 la FOrd, plus ca la etapele de macadam ramase in 2010 Ogier va fi coleg cu Loeb in Citroen WRT si SOrdo va fi coleg cu Raikonen in Citroen Junior

searchman
Mesaje:135
Membru din:Mie Mar 19, 2008 1:20 pm
Marca si model masina:Citroen C4 2.0hdi Coupe pack VTS
Numar Inmatriculare:PH - 14 - EKF
Localitate:PLOIESTI
Contact:

Re: WRC Bulgaria

Mesaj de searchman » Joi Iul 15, 2010 9:36 am

sunt informatii pe vreun site legate de performantele noului DS3 WRC comparativ cu C4 WRC ?
C4 2.0 HDi Coupe VTS pack + Automatic

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC Bulgaria

Mesaj de Mihay » Joi Iul 15, 2010 9:48 am

nu pentru ca oficial nu e lansat

searchman
Mesaje:135
Membru din:Mie Mar 19, 2008 1:20 pm
Marca si model masina:Citroen C4 2.0hdi Coupe pack VTS
Numar Inmatriculare:PH - 14 - EKF
Localitate:PLOIESTI
Contact:

Re: WRC Bulgaria

Mesaj de searchman » Joi Iul 15, 2010 12:34 pm

m-am exprimat gresit , nu la site-uri oficiale ma refeream ci la forumuri sau bloguri de "barfe".
C4 2.0 HDi Coupe VTS pack + Automatic

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC Bulgaria

Mesaj de Mihay » Joi Iul 15, 2010 1:05 pm

eu n`am vazut pentru ca pana acum dezvoltarea s-a facut doar pe partea de suspensii,caroserie,frane etc mai putin motor. practic ce vezi in video`uri este acelasi motor de pe C4 WRC sau Focus wrc , si asta pentru ca au mai ramas lucruri de detaliat, gen schimbator la mana, la volan la naiba sa`i ia.

searchman
Mesaje:135
Membru din:Mie Mar 19, 2008 1:20 pm
Marca si model masina:Citroen C4 2.0hdi Coupe pack VTS
Numar Inmatriculare:PH - 14 - EKF
Localitate:PLOIESTI
Contact:

Re: WRC Bulgaria

Mesaj de searchman » Vin Iul 16, 2010 10:57 am

in legatura cu altitudinea si comportamentul Focus-urilor, credeti ca problema va persita si la noile modele Fiesta WRC ? e posibil ca la anul sa avem masini de uzina mai apropiate ca performante si doar "mana" pilotului (lasand la o parte echipa tehnica si uneori dramul de noroc) sa decida castigarea unei probe ?
cel putin in teorie, avand cam acelasi timp la dispozitie (noile regulamente aparute nu de foarte mult timp) pt dezvltarea modelelor WRC 2011 atat Ford cat si Citroen ar trebui sa se afle cam in acelasi stadiu de dezvoltare si sa aiba cam acelasi nivel de testare a masinilor.
credeti ca fiecare echipa in functie de experienta (sau avantajul) anterioara sau rezultatele pilotilor pe o anumita suprafata de concurs se va regasi in performantele masinilor ?
C4 2.0 HDi Coupe VTS pack + Automatic

Scrie răspuns

Înapoi la “WRC, F1...”