C4 wrc VS Ford Focus WRC

Totul despre WRC (în special C4 WRC), Formula 1...
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de Mihay » Mar Ian 26, 2010 11:36 pm

ca tot ne contrazicem aici...

@Aiurica zi`mi de masini nu de Loeb..

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de Aiurica » Mar Ian 26, 2010 11:39 pm

este doar o parere carfe nu poate fi argumentata Mihai.
daca as avea argumente, as fi departe.
o impresie ar fi ca de multe ori am vazut doar locul 1 ocupat de loeb urmand apoi 2 forduri.
dar repet, eu nu urmaresc WRC-ul inversunat....poti combate asta cu multe clasamente pt ca e posibil sa nu am dreptate.
este o parere strict personala cum ca LOeb este cel care face diferenta.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de Mihay » Mar Ian 26, 2010 11:51 pm

ma nu stiu unde vezi tu Loeb si 2 forduri ca eu cam vad Loeb Hirvonen si multe c4 pe urma inaintea la restul de forduri ::P Dani Sordo i`o "da" lejer lui Latvala pe asfalt si a cam invatat si macadam in ultimii 2 ani..tocmai d-aia nu-ti dau clasamente.

oare chiar asa de atatia ani nu se gasea unul mai "ciumeg" ? ok, sa zicem ca acum nu mai e decat hirvonen care sa-i tina piept ( desi eu nu sustin asta) dar sa luam anul 2003 cand a castigat 3 raliuri . Stii cine mai era atunci ? nu `ti mai zic ca suntem off topic. :mrgreen:

deci in continuare nici un argument in favoarea Ford...in afara de Loeb

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de emicald » Mie Ian 27, 2010 10:14 am

Eu zic ca Citroen sint echipa mai buna, ca organizare si tot. Masina e foarte buna, cel putin la fel de tare ca Ford-ul , iar diferenta o face Loeb.
Solberg a zis ca nu-i vine sa creada cind a pus mina pe un C4, si ati vazut ce rezultate bune a avut cu echipa proprie, o echipa mica prin comparatie cu masinaria de razboi a lui Quesnel...
C4

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de mituc » Mie Ian 27, 2010 10:30 am

N-o sa puteti niciodata compara ford wrc cu c4 wrc pina cind ele vor fi testate intensiv de un acelasi pilot. Si nici pe loeb cu altii n-o sa-l puteti compara pina cind nu vor concura toti pe aceeasi masina cu fix acelasi setup pe fix aceeasi suprafata (sau teste/evaluari in functie de suprafata).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de Aiurica » Mie Ian 27, 2010 10:43 am

si chiar in situatiile ipotetice descrise de tine , tot nu putem obtine o situatie certa, pt ca intervine eroarea umana.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de Mihay » Mie Ian 27, 2010 10:50 am

hmm nici alegerea C4 ca masina sa noua a lui Peter Solberg in detrimentul Focusului wrc nu prea e concludenta deoarece mai mult ca sigur a luat in calcul si alte "avantaje" oferite de Citroen Racing fata de M-Sport ( piese,asistenta,sfaturi,suport etc) . Dar cred ca daca el considera Focusul mai bun isi cumpara focus si nu c4 . Focusul mai mereu se plang toti pilotii ca e f subviratoare pe asfalt..probabil aici se vede experienta francezilor cunoscuti ca maestrii ai asfaltului..

Oricum cred ca va fi interesant anul asta...Sordo cam are liber probabil pina la jumatatea sezonului sa traga cat poate el de tare ( dupa aia incep ordine de echipa) Ogier a progresat zic eu destul de mult si are o doza de nebunie buna in el, Peter Solberg se arata incantat de c4 vers Loeb 2009 pe care-l are acum, Stobart il aduc ptr prima etapa pe Gronholm ...poate s-o mai intercala Raikkonen si Block pe la vreo etapa..

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de Aiurica » Mie Ian 27, 2010 11:40 am

dezamagirea mea insa persista!
DOAR 2 constructori........dezamagitor.....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de Mihay » Mie Ian 27, 2010 11:58 am

esty total offtopic ..m`ai innebunit ca Focus Wrc e mai bun ca C4 wrc dar nu reusesti sa vii macar cu un argument solid ... ca tie nu-ti place de loeb, ca restul s-au retras ca s-au saturat sa ia bataie e altceva. topicul e despre c4 wrc vs focus wrc :mrgreen:

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de mituc » Mie Ian 27, 2010 12:01 pm

Aiurica scrie:si chiar in situatiile ipotetice descrise de tine , tot nu putem obtine o situatie certa, pt ca intervine eroarea umana.
Erorile astea ajung sa afecteze in mod egal rezultatul unui test daca esantionul este relevant, de exemplu in cazul asta daca testarea nu se face pe o proba de 1km si doar o singura data. Ca asa putem spune ca si aerul cald ramas de la masina precedenta dezavantajeaza masina urmatoare, la fel cum o avantajeaza prin faptul ca mai curata traseul. Sau mai stiu eu ce SF-uri.

Oricum, e inca un motiv sa nu ne mai apucam si sa spunem ca ala e mai bun pentru ca il cheama loeb sau pentru ca are C4, pentru ca-s lucruri total subiective si total neintemeiate iar concluzia va fi doar ceea ce crede mai convingator unul sau altul sau de citi altii e agreata concluzia sa.
In absolut orice domeniu o competitie e cistigata de ansamblu, fie el doar om in cazul probelor de atletism de exemplu (desi acolo incaltamintea si imbracamintea au un rol destul de mare) sau ansamblu om-masina ca in cazul F1/WRC/whatever.
Aiurica scrie:dezamagirea mea insa persista!
DOAR 2 constructori........dezamagitor.....
Ne cerem scuze ca nu-ti putem oferi mai mult. Uite, la anul o sa incerc eu sa mai bag 5 echipe in WRC din salariul meu de bugetar.
Ultima oară modificat Mie Ian 27, 2010 12:03 pm de către mituc, modificat 1 dată în total.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de Bogdan » Mie Ian 27, 2010 12:02 pm

Nici eu nu prea il sufar pe Loeb asta, dar impreuna cu C4 WRC e combinatia fatala!

Poate nu o sa stim niciodata cum ar fi daca ar merge la Ford..

Masinile eu zic ca sunt la fel, diferenta o face pilotul pe o parte si pe de alta parte, intreaga echipa care are grija ca masina aia sa fie ce trebuie!!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de mituc » Mie Ian 27, 2010 12:04 pm

Bogdan scrie:Poate nu o sa stim niciodata cum ar fi daca ar merge la Ford..
Sau cel putin nu inca. Uite, in cazul lui Schumacher o sa aflam si cum o sa mearga pe alta masina. Doar ca daca merge prost va avea scuza ca e cu 3 ani mai batrin de la retragere :)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de Aiurica » Mie Ian 27, 2010 12:06 pm

nu imi place Loeb.....

de unde oare ai tras tu concluzia asta .....nu stiu.
aa, e posibil din faptul ca am spus ca e prea bun si daia, ca a distrus spectacolul pt ca e prea bun....poate....dar ca nu imi place....esti nebun....( gen Shumacher)....este fix aceiasi situatie....toti spun acum sa el a castigat pt ca avea o masina mai buna....ei bine a plecat....si titlurile au incetat.....sezonul urmator imi va da dreptate sau nu in F1.

oricum nu inteleg inversunarea ta.....esti prea subiectiv si tinzi sa devii paranoic cand auzi de C4.....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de mituc » Mie Ian 27, 2010 12:08 pm

Vrei, nu vrei, C4 este probabil cea mai buna masina de WRC si pe strada este una dintre masinile cel mai bine echilibrate in clasa sau (sau cea mai bine echilibrata, dpdv. dinamic ma refer).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C4 wrc VS Ford Focus WRC

Mesaj de Aiurica » Mie Ian 27, 2010 12:10 pm

mituc scrie:
Aiurica scrie:dezamagirea mea insa persista!
DOAR 2 constructori........dezamagitor.....
Ne cerem scuze ca nu-ti putem oferi mai mult. Uite, la anul o sa incerc eu sa mai bag 5 echipe in WRC din salariul meu de bugetar.


ar fi perfect, multumesc esti un dragut.

daca tu poti spune cu mana pe inima ca iti place mai mult wrc ul de anul acesta ( si cel trecut) ca IRC........scuza-ma dar esti putin dus cu vaca! :mrgreen:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Scrie răspuns

Înapoi la “WRC, F1...”