Victoria lui Sordo in Arctic Rally, un plus de incredere

Totul despre WRC (în special C4 WRC), Formula 1...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:
Victoria lui Sordo in Arctic Rally, un plus de incredere

Mesaj de florinc4 » Mie Feb 03, 2010 5:27 pm

O performanta dominanta in raliul Arctic Lapland , disputat in weekend, l-au facut pe Dani Sordo, pilotul echipei Citroen sa fie mult mai increzator in sansele pe care acesta le are in raliul Suediei, prima runda din WRC, care va avea loc pe 11 Februarie.

Sordo si copilotul sau Marc Marti, au obtinut o victorie usoara in raliul Rovaniemi, prima runda din Campionatul Finlandei, raliu abordat ca un test inainte de inceperea noului sezon.

Conducand acelasi C4 WRC care va participa si in sezonul 2010, s-au confruntat cu putini concurenti la acest eveniment, care in mod normal nu permite concurarea cu masini din WRC. Cooechipierul sau de la Citroen, Kimi Raikkonen, find singurul concurent puternic din clasa sa, iar singura participare cu o alta masina de WRC find
estonianul Ott Tanak, cu un model Ford Focus 2003.

De-a lungul raliului, Sordo n-a facut nici un pas gresit.
Acesta a reusit cel mai bun timp pe toate cele 12 probe si este de parere ca acest raliu l-a ajutat sa se acomodeze si mai bine pe gheata.”M-am simtit atat de bine, incat as fi condus cu mare placere inca cateva probe”, afirma Sordo.
“Acest weekend a mers bine, a mers perfect in toate conditiile si am fost in stare sa ducem pana la final o munca de echipa bine organizata”.

“Desigur, nu a fost nici o presiune reala. Deci cu atat mai mult pentru noi sa conducem un eveniment disciplinat! Dupa analizarea datelor cu inginerii, este clar ca am facut progrese. Iar asta imi da multa incredere pentru noul sezon, care va avea loc in zilele urmatoare.”

Dupa un debut ciudat cu masina sa de WRC, pierzand mai mult de 30 de minute dupa un accident imediat dupa start, Kimi Raikkonen a terminat raliul cu o stare pozitiva. De-a lungul celor doua zile ale raliului ecartul dintre Dani si finlandez a ramas constant la 8 zecimi de secunda pe km.

“Lucrurile nu au inceput cum am fi vrut noi, eu iesind in decor pe a doua proba”, explica pilotul de la Citroen Junior Team.
“Dar din fericire masina nu a fost afectata pe partea mecanica si am putut continua raliul. De acolo lucrurile au mers mai bine pentru mine si am fost mult mai constanti. Am adunat ceva km sub centura masinii, lucru care este vital pentru noi in a cunoaste mai bine C4 WRC. Totodata la fel cum am fost multumit de performantele masnii sunt multumit si de munca echipei”.

“Am dezvoltat setarile intr-un mod bun si acum vom continua munca noastra pentru a concura in Suedia, in cea mai buna forma.”

Benoit Nogier, managerul echipei Citroen Racing Technologies concluzionand: “acest eveniment a permis echipei sa progreseze si mai mult pentru raliul Suediei.

Dani a condus exact tipul de raliu pe care il asteptam de la el. A fost rapid si constant, cu mai multa incredere in el pe o suprafata mai putin agreata de Dani. Cat despre Kimi, a putut trece foarte usor peste accidentul sau ajungand cu bine la sfarsitul unui raliu complex si tinand acelasi ritm ca si Dani.”

sursa: http://www.wrc.com" onclick="window.open(this.href);return false;
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Victoria lui Sordo in Arctic Rally, un plus de incredere

Mesaj de Mihay » Mie Feb 03, 2010 8:31 pm

cu siguranta daca Dani va castiga 2-3 etape la inceput " ordinele de echipa " il vor avantaja de la jumatatea sezonului incolo. Ar fi interesant sa-l vedem in lupta pentru campionat

Scrie răspuns

Înapoi la “WRC, F1...”