WRC vs IRC

Totul despre WRC (în special C4 WRC), Formula 1...
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
WRC vs IRC

Mesaj de Mihay » Vin Feb 05, 2010 12:27 am

Ok ne-am tavalit putin, ne-am calmat acum argumentam .

Ce va place mai multe, ce campionat considerati mai tare , ce masini vi se par mai "bune" si mai "tari" si de ce?

Incep eu cu un teaser pentru Aiurica

Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: WRC vs IRC

Mesaj de mituc » Vin Feb 05, 2010 7:36 am

Ca si masinile, sortimentele de bere si ciocolata, femeile, fiecare are farmecul si lacunele sale. Mai multe aici: http://www.overdrive.in/story-blog-blog ... 552-0.html" onclick="window.open(this.href);return false; .
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC vs IRC

Mesaj de eduardo_didi » Vin Feb 05, 2010 8:30 am

anul acesta IRC ca promovare este peste WRC (eurosport va transmite IRC un ff mare avantaj)
in IRC sunt mai multi constructori prezenti fata de WRC unde sunt numai 2
IRC din ce am vazut in prima etapa va oferi un spectacol mult mai mare si datorita participantilor care sunt foarte apropiati ca nivel nu stii la sfarsitul etapei cine va castiga, ordinele de echipa sunt mai putine pe cand in WRC e clar ca daca nu se intampla vreun eveniment neprevazut la sfarsitul etapei va fi unul din cei 2 pioni principali (Leob sau Hirvonen)
de asemenea regulile mai relaxate din IRC au si ele un rol benefic pentru acest campionat
mie personal mi se pare interesant IRC plus ca mie imi plac aspiratele sa aud motoarele cum urca in ture si urla ca la balamuc :mrgreen:
singurul lucru destept de care si-au dat si ei seama a fost sa aduca pe Ken Block si Kimi (cam tarziu trebuia de anu trecut)
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC vs IRC

Mesaj de Mihay » Vin Feb 05, 2010 9:03 am

care sunt constructorii mai multi ca-n wrc? si sa nu-mi zici de Fiesta ca ala va participa sin cupa SWRC si d-abia a aparut...

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: WRC vs IRC

Mesaj de mituc » Vin Feb 05, 2010 10:28 am

Bai cind ziceati ca se aliniaza planetele alea? Ca vreau sa ma prefac nervos si sa-mi arunc aspiratorul ala vechi de la balcon peste dacia 1300break a manelistului sef de scara.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC vs IRC

Mesaj de eduardo_didi » Vin Feb 05, 2010 11:09 am

peugeot
skoda
fiat (neoficial dar au sprijin de fabrica)
ford acu mai nou (de ce sa nu-l pun :?: )

apropo am uitat sa mentionez SS de noapte din IRC care au fost f spectaculoase :mrgreen:
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC vs IRC

Mesaj de Mihay » Vin Feb 05, 2010 11:54 am

eu ma refeream la constructori in Irc la cei care efectiv au "echipe de uzina" si singurii din irc sunt cei de la skoda hai si astia de la ford de anu asta, desi Fiesta S2000 este eligibila si pentru noua cupa WRC ( SWRC) care practic e o cupa cu raliuri identice cu cele din wrc doar ca nu esti obligat decat la un numar redus de prezente ( 6-7 fata 13-14 cat are campionatul WRC) .

Peugeot`urile care le vezi in irc stii ca sunt private la fel si singurul Fiat Abarth ramas anul asta . Ca tu vezi si clasamentul "constructorilor " in Irc aceasta este o chichita regulamentara inventata de promotorii acestui campionat in urma careia producatorul masinilor au platit o taxa in urma careia pilotii masinilor lor vor puncta in clasament. Suna bine, marketing pur, pilotul propietar ( sau echipa privata) se simt mai bine ca puncteaza in 2 clasamente : piloti si constructori .

Asa si in WRC regasesti masini cum ar fi Subaru WRC,Mitsu wrc si alte masini de genul astora dar nu mai exista oficial "echipa de uzina" ci doar piloti privati . Ca ei nu reusesc sa ajunga decat foarte rar in primele 8 locuri e altceva.

Regulamentul in wrc este mult mai complex si strict : aceleasi cauciucuri toata lumea, fara taieturi sau alte mantocareli. si regulamentul de desfasurare a unui raliu ce conteaza ptr wrc este mai strict decat irc ( schimburi mai dese de cauciucuri, mai multe parcuri de service)

Masinile din cele doua campionate nu are rost sa discutam care sunt mai performante sau mai "tari" cu totii suntem de acord ca wrc -urile rullz :mrgreen:

Personal consider ca acest irc este un cimitir de elefanti si de frustrati care nu reusesc sa se impuna in wrc si in urma rezultatelor nu au fost remarcati-cooptati de vreo echipa .

Si ptr ca ii ramasesem lui dator lui Aiurica cu o explicatie persoala de ce ii consider cei mai tari pe Citroen Sport este datorita faptului ca sunt singurii care-si fac masinile, studiile, testele inclusiv proiectarea pieselor. Restul Ford,Subaru etc au avut echipe private care au facut masinile

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: WRC vs IRC

Mesaj de chainsaw » Vin Feb 05, 2010 12:36 pm

am si eu o intrebare ca's cam in urma cu fenomenu'

tot aud "sunt numai doua echipe in wrc" ... asta ce inseamna, ca numai doua sunt competitive, ca numai doua au mai ramas efectiv, sau ca numai doua mai sunt "de uzina" ?
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC vs IRC

Mesaj de eduardo_didi » Vin Feb 05, 2010 1:04 pm

sincer mihai nu ma intereseaza de uzina sau nu ti-am zis ca Fiat are sprijinul uzinei de exp.
stiu si eu ca mai sunt subaru si mitsu in WRC cu configuratie de N nu WRC (hai poate Subaru are)
dar la fel stii si tu ca mai sunt si Honda, Mitsu, Renault, Subaru de gr.n in IRC da nu le-am mentionat decat pe cele cu configuratie s2000
spectacolul per total este peste WRC si asta e adevarul competitia dintre piloti e foarte animata fiind toti cam la acelasi nivel si pana la urma asta conteaza nu ca au 300 cp sau 200 sau turbo sau aspirate.
ti-am zis astept acum sa vad cu venirea lui Ken Block si Kimi ce se va intampla
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC vs IRC

Mesaj de Mihay » Vin Feb 05, 2010 2:40 pm

pai si in WRC sunt grupele de N, A si restul...

@chainsaw da in wrc doar 2 echipe mai sunt de "uzina" defapt 5 , Citroen WRT si Citroen Junior si vreo 3 ehipe cu ford`uri ...

LE: uite altii mai avizati ce declaratii fac :
Monte Carlo a aratat valoarea pilotilor WRC
Raluca Magdas

1_21_2010_hirvonen2Directorul de motorsport al Pirelli, Paul Hembery, a declarat ca recentul Raliu Monte Carlo a scos in evidenta diferenta dintre cei mai buni piloti ai Campionatului Mondial de Raliuri si cei ai Challenge-ului Intercontinental de Raliuri.

Hembery, care a fost in Franta pentru a-si vedea compania castigand acest raliu multumita lui Mikko Hirvonen si noului Ford Fiesta S2000, e de parere ca atentia a fost atintita asupra finlandezului si a fostului campion JWRC, Sebastien Ogier.

"Cei doi (Mikko Hirvonen si Sebastien Ogier) au alergat intr-o clasa a lor la acest raliu. Au facut parte dintr-o clasa diferita de a celorlalti. Cred ca acest lucru da de gandit asupra locului in care se afla IRC si WRC in termeni de piloti.

Am fost acolo in postura de fan si m-a interesat sa vad cum sunt comparati pilotii. Nu injosesc pilotii IRC, sunt niste piloti foarte buni, insa trebuie sa recunosc ca la Monte Carlo Mikko si Sebastien au fost cu un nivel deasupra tuturor. Era de asteptat: Campionatul Mondial este varful acestui sport.

Cred ca se prevede un bun viitor in cele doua campionate, iar IRC sa promoveze catre WRC. Campionatul Mondial trebuie sa isi creasca nivelul, insa am avut dor un promotor pentru cateva saptamani, iar lumea uita ca North One Sport a trecut in postura de promotor oficial al WRC doar la inceputul acestui an, si inca mai este de lucru. Ceea ce pentru IRC se face extrem de bine este promovarea.

IRC si WRC functionand impreuna reprezinta un pas inainte. De ce sa avem doua fractiuni separate dispersand energia? Cele serii nu trebuie sa se puna una in calea celeilatei. Exista o oportunitate pentru a ajuta sportul in general prin gasirea unei solutii pentru ca IRC sa se integreze in WRC, acest lucru ar face pe toata lumea fericita", a declarat Hembery.
LLE: uite edy entrylist de la raliul suediei din wrc din weekendul urmator :

http://www.rallysweden.com/WordPress/wr ... by-fia.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: WRC vs IRC

Mesaj de Aiurica » Vin Feb 05, 2010 9:59 pm

or fi ma mihai dar lipseste spectacolul pt omul de rand de acasa....
eu nu vad decat o lupta in de cativa ani buni.....
asta nu duce decat la lipsa de spectacol.
A zis Edi bine.....acolo in irc oricine poate castiga, sunt mai multi piloti la top, se transmite la tv live....masinile par egale, nue doar Loeb cu Hirvonen.....c4 vs ford.....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC vs IRC

Mesaj de Mihay » Vin Feb 05, 2010 10:19 pm

asa e ma acolo e peugeot cu skoda cu 1 fiat cum in wrc e ford cu citroen si 1 subaru . cum se bat aia mai rau ca in wrc cand pe o proba de 25 de km intervalele sunt de +40 secunde sau mai mari intre locurile 1-2-3-4 etc si in wrc in 30 de secunde vin toti de la locurile 1-8 . da e mai spectacol in irc....e pe dreaq . adu`ti aminte edy de raliul marii britanii din wrc anu trecut sa ma tragi de maneca atunci cand va fi asa ceva in irc.

ecarturile sunt asa mari in irc din cauza regulamentului permisiv vizavi de cauciucuri. fiecare isi pune de care vrea, cu sau fara taieturi , schimba de cate ori vrea etc etc.. in wrc toti merg pe acelasi producator si acelasi timp si acelasi nr de probe...dar deh..e bataia mai mare in irc..

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC vs IRC

Mesaj de eduardo_didi » Sâm Feb 06, 2010 6:14 pm

da asa e mihai ai dreptate cu etapa din Marea Britanie a fost lupta frumoasa acolo a clacat Hirvonen pana la urma.
la IRC asa e cauciucurile fac totul dupa cum am vazut si la Monte Carlo stii ca si vb cu tine cand erau probele, dar a fost spectacol datorita bineinteles foarte mult si eurosportului cu elicoptere transmisie live, aici o sa piarda mult wrc.
nu contest si nu am contestat ca irc e egal cu wrc nici nu are cum cei mai buni piloti sunt in wrc dar din ce am vazut show a fost bun.
asteptam Suedia sa vedem ce va fi mai ales cu kimi si block :mrgreen:

a uitasem inca ceva cine crede ca IRC la scoate din joc WRC se inseala amarnic ganditi-va numai ce istorie are si de cati ani e WRC-u va supravietui si fara eurosport :hi
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: WRC vs IRC

Mesaj de Mihay » Sâm Feb 06, 2010 8:27 pm

http://www.autohebdo.fr/rallye/wrc/arti ... our-le-wrc" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: WRC vs IRC

Mesaj de Aiurica » Mar Mar 09, 2010 11:11 pm

Mihai, eu deobicei recunosc o gresala.

Am vazut un reportaj despre IRC pe ES si intradevar, la treceri aia parca stau.

asta nu inseamna ca in organizarea ( ne referim la anu asta) IRC nu este peste WEC ca show total...erau niste comparatii de timp acolo superi tari.....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Scrie răspuns

Înapoi la “WRC, F1...”