Şeful Citroen: "Ne vom reinventa printr-o gamă nouă"

Stiri,noutati, reclame etc
Reguli forum
Articolele din presa straina nu vor fi traduse in romaneste. Puteti folosi google translate daca nu va descurcati!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:
Şeful Citroen: "Ne vom reinventa printr-o gamă nouă"

Mesaj de Vasea » Mie Mai 08, 2013 10:13 am

Şeful Citroen: "Ne vom reinventa printr-o gamă nouă"

http://www.automarket.ro/stiri/seful-ci ... 50945.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Frederic Banzet, CEO-ul Citroen, a confirmat lansarea unei noi game "C" pentru a doua jumătate a anului 2014, care va aduce motorizări simplificate şi costuri reduse de exploatare.


Citroen pregăteşte o revizuire completă a gamei "C", anunţă Automotive News citând CEO-ul mărcii, Frederic Banzet. Distincţia între gama "C" şi gama DS va fi mult mai clară , în timp ce distincţia între Citroen şi Peugeot va fi dictată nu de preţ, ci de aşteptările clienţilor de la modelele respective. Francezii vor să se adreseze unui număr mai mare de clienţi şi vor încerca să limiteze sau chiar să elimine suprapunerea dintre mărcile grupului PSA Peugeot-Citroen. Noua gamă "C" a francezilor va trece printr-o evoluţie, păstrând design-ul puternic şi alegerile radicale şi aducând specificaţii noi.

Printre schimbări se numără simplificarea gamei de motorizări şi transmisii, introducerea posibilităţilor de personalizare şi o listă de dotări opţionale mai generoasă. Cei de la Citroen vor să-şi atace competitorii şi prin costuri reduse de întreţinere. Clienţii vor putea comanda echipamente precum ecrane multimedia cu comandă tactilă, diverse elemente tehnologice "inteligente" şi multe altele. Sistemul hibrid dezvoltat împreună cu Bosch are şi el o şansă la producţie, având în vedere eficienţa sa ridicată, dar acesta ar putea să nu fie prezent în gama Citroen în viitorul apropiat, din motive legate de costuri.


Noua gamă "C" de la Citroen va debuta începând cu a doua jumătate a anului 2014. CEO-ul mărcii franţuzeşti spune că a făcut alegeri îndrăzneţe pentru a încerca să captureze clienţii cu modele care se distanţează de concurenţă, acestea având şi rolul de a se distanţa de comparaţiile clasice referitoare la preţ. În ceea ce priveşte preţurile noilor modele din gama "C", francezii de la Citroen spun că nu vor dezvolta un model low-cost care să se lupte cu gama Dacia, cu toate că modelele lor vor fi competitive din punct de vedere al preţului, graţie simplificărilor aplicate gamei de motorizări.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Şeful Citroen: "Ne vom reinventa printr-o gamă nouă"

Mesaj de Tomita » Mie Mai 08, 2013 10:33 am

exact cum au declarat la inceputul anului ca vor face. citroen sa fie mainstream, accesibil si pug premium. dar logic, ca gama ds va fi altceva.

asa ca de acum incolo C4 de viitor va fi unul si mai simplist si mai prostut decat fratii lui din trecut
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Şeful Citroen: "Ne vom reinventa printr-o gamă nouă"

Mesaj de catalin4u24 » Mie Mai 08, 2013 10:44 am

Tomita scrie: citroen sa fie mainstream, accesibil si pug premium
Dar cand a fost altceva? Daca suntem noi fani Citroen nu inseamna ca trebuie sa-l supra evaluam doar pentru ca ne place noua, ma rog, anumite modele ca unele sunt chiar naspa, vezi C-Elysee.
Defapt cred ca vor merge pe aceeasi idee cu C-Elysee de acum inainte, adica ieftin. Ieftin de cele mai multe ori la automobile inseamna si urat din pacate.
PUG premium? :lol: cand vreodata? Poate mai "premium" ca Citroen, da, dar nu PUG premium, n-a fost si nu cred ca va deveni in curand.
Gama DS tinde intradevar catre clasa premium insa nici macar aia nu este cu adevarat. Pentru premium exista alte branduri care asa au fost si asa au ramas si pana in zilele noastre.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Şeful Citroen: "Ne vom reinventa printr-o gamă nouă"

Mesaj de Tomita » Mie Mai 08, 2013 3:03 pm

eu iti spun ce au declarat mai marii PSA referitor la strategiile de viitor.
citroen mereu a venit cu chestii faine. eu nu sunt un fan inrait absurd., da' din ce vad aici, ei vorbesc sa faca C-urile low-costuri, un fel de dacii.
in plus DSurile care vor avea preturile aberante pt ce ofera si PUG-urile la fel.

politica e una simpla, practicata si de alte branduri. scumpirea preturilor de vanzare in raport cu calitatea.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

andrei VUA
Mesaje:106
Membru din:Joi Oct 13, 2011 6:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 2.0 HDI
Numar Inmatriculare:B 08 VUA
Localitate:bucuresti
Contact:

Re: Şeful Citroen: "Ne vom reinventa printr-o gamă nouă"

Mesaj de andrei VUA » Mie Mai 08, 2013 10:59 pm

Din punctul meu de vedere.....prefer sa dau mai mult pe o masina si sa fie intreetinerea mai ieftina decat sa dau super putin pe o masina si sa ma coste uluitor de mult intretinerea....si aici ma refer strict la consumabile (si exclud in acest post Dacia Logan )
Tata are o Honda pe care a dat destul de mult cand a luat.o. dar o revizie la reprezentanta adica Carpati Motors il costa fix 500 de ron. 4 filtre + ulei. Este vorba de un motor de 2 litri benzina de 150 cp. Probabil la un diesel ajunge sa fie mai mult ca deh e diesel. Eu la al meu C4 in conditiile actuale actuale as face o revizie la reprezentanta cu 8 milioane....cel putin asa auzisem la SD prestige in toamna lui 2012 prin octombrie.

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Şeful Citroen: "Ne vom reinventa printr-o gamă nouă"

Mesaj de stevey » Mie Mai 08, 2013 11:25 pm

Din ce am inteles eu din articol e ca modelele ds vor fi clasa premium iar clasa 'c' vor fi mai low cost (mai putine motorizari si versiuni cu dotari mai putine dar pe care poti sa pui, la alegere, multe optionale).Cat despre Peugeot ca fiind mai premium ca Citroen...asta niciodata la cat au investit in rebranduire si modelele ds.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Şeful Citroen: "Ne vom reinventa printr-o gamă nouă"

Mesaj de Bogdan » Joi Mai 09, 2013 12:07 am

andrei VUA scrie:Din punctul meu de vedere.....prefer sa dau mai mult pe o masina si sa fie intreetinerea mai ieftina decat sa dau super putin pe o masina si sa ma coste uluitor de mult intretinerea....si aici ma refer strict la consumabile (si exclud in acest post Dacia Logan )
Tata are o Honda pe care a dat destul de mult cand a luat.o. dar o revizie la reprezentanta adica Carpati Motors il costa fix 500 de ron. 4 filtre + ulei. Este vorba de un motor de 2 litri benzina de 150 cp. Probabil la un diesel ajunge sa fie mai mult ca deh e diesel. Eu la al meu C4 in conditiile actuale actuale as face o revizie la reprezentanta cu 8 milioane....cel putin asa auzisem la SD prestige in toamna lui 2012 prin octombrie.

800 Ron greu de crezut o revizie normala! Dar subiectul deviaza!
Eu am facut revizie la Radacini, 390 RoN fara filtru de polen..deci pana la 800 e cale lunga :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: Şeful Citroen: "Ne vom reinventa printr-o gamă nouă"

Mesaj de Vasea » Lun Mai 20, 2013 3:25 pm

http://www.automarket.ro/stiri/citroen- ... 51143.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Citroen va avea o gamă entry-level, botezată C-Line

Citroen îşi va simplifica gama. Va vinde produse premium DS în continuare, dar va dezvolta şi o nouă gamă, cu preturi mai mici şi un design la fel de curajos. Gama nu va concura însă cu produsele low-cost Dacia.


Citroen şi Peugeot încearcă să facă ordine în propriile game pentru a se feri de o eventuală canibalizare a vânzărilor. Noul plan de restructurare al grupului PSA presupune, printre altele, şi o reaşezare a modelelor alături de o plasare diferită a celor două branduri.

Frederic Banzet, preşedintele executiv Citroen, a declarat că marca pe care o conduce va dispune de două game diferite, complet opuse în ceea ce priveşte publicul ţintă. Gama DS va rămâne vârful de lance, încercând să ofere produse din ce în ce mai competitive cu oferta premium germană. Va lua însă naştere o nouă gamă, botezată C-line, axată pe vehicule cu un preţ competitiv.

Primul produs al noii linii va fi înlocuitorul lui C3, un model nu atât de popular pe cât se aşteptau francezii. Banzet a ţinut să precizeze că modelul nu va fi un rival pentru modelele low-cost de la Dacia, ci un produs poziţionat competitiv din punct de vedere al preţului, inspirat de conceptul C-Cactus, prezentat în 2007.


Noile modele C-Line se vor adresa cumpărătorilor europeni care caută un echilibru între costuri şi funcţionalităţi. Reducerea costurilor în gama C-Line se va face prin simplificarea listei de modele, prin reducerea numărului de motorizări disponibile. Chiar şi aşa, Citroen promite că nu va cădea în capcana competiţiei la nivel de preţuri abordabile, încercând să ofere clienţilor săi şi un design captivant, o trăsătură uitată, de obicei, în segmentul modelelor abordabile.

Oamenii de marketing ai brandului au ajuns la concluzia că un design reuşit, precum cel al modelelor Fiat 500 şi Citroen DS3 creşte percepţia calităţii.

via autocar

Scrie răspuns

Înapoi la “C4/Citroen in Mass Media”