Cars TRading - service autorizat Citroen

Serviceuri unde se lucreaza bine, unde se vopseste bine. Magazine cu piese ieftine
Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:
Cars TRading - service autorizat Citroen

Mesaj de ECO » Lun Sep 28, 2009 10:00 am

Salutare natiune,

Am primit si eu ca si alti membrii de pe forum invitatie sa merg al o inspectie tehnica gratuita la noul service CarsTrading de pe centura.

Pe mine m-au cautat telefonic nu am primit flayer, si nu m-am dus la ei "doar ca e ceva moka" :P ci chiar aveam o problema la directie (un mic joc enervant), am sunat intai la ATS ... unde nu mi-a raspuns nimeni :evil: dupa care (fara idei preconcepute) am sunat la Carstrading si m-am programat f frumos la ei a doua zi la 9 dimineata.

Buuunnn... zis si facut ajung eu (prea devreme) la 8 jumate pe la noul service... dau tarcoale... nu gaseam intrarea.. ma dau jos din masina... si observ ca era parcat un tractor pe un damb... intreb pe cineva...si aia era intrarea (inca puneau pietris sa faca intrarea). Intru eu incet pe acolo... parchez... incep sa ma plimb asteptand lumea (nu prea era nimeni).

Locatia noua... inca se mai lucra, atat al intrare,...cat si la interior... m-am plimbat prin interior... toate par a fi noi, elevatoarele... zona de vopsitorie... destuld e mare service-ul.

Iesind afara intru in vorba cu cineva (cel care mi-a confirmat care e intrarea) care descopar ca e si patronul si superviza lucrarile. Am vazut ca au si firma de leasing si masini "cu 0 km" de vanzare, spalatorie...spuneau ca vor sa faca si un fel de bar/terasa in spate probabil cel putin pentru spalatorie... nu o sa arate rau.

Trecem peste partea cu imaginea service, intre timp incep sa vina si angajatii intru cu masina. eu le-am spus de la telefon ca am o problema la directie... cu un mic joc la roata stanga (lucru confirmat si de un dorel de la o vulcanizare). Le spun din nou ca am venit pentru directie.. imi raspund ca oricum imi fac un control amanuntit pe rampa.

Imi preiau masina... ma intreaba daca vreau sa raman in service sau in zona de receptie... am ramas in service sa vad ce fac pe al masinutza. Controlul a fost (parea) destul de amanuntit, nu sunt eu in masura sa zic ce si cum au facut...dar a durat ceva. La final mi-au venit cu o doua foi pline de "bife" si rezultatele.

Acum incepe partea mai putin neplacuta. Legat de problema la directie mi s-a spus ca e o "uzura normala" la bieleta stanga si ca nu ar fi de schimbat. Eu am intrebat de ce nu se schimba pe garantie nu de alta dar cu 1000-1500 km in urma abia ce o schimbasem pe cea din dreapta la ATS Baneasa. Mi s-a raspuns ca "garantia la directie este pana la 45000 km si daca vreau sa o schimb trebuie sa platesc... si oricum sa am reprogramez ca ei nu au nimic pe stoc" M-am uitat eu un pic ciudat :roll: masina avea un pic peste 45k km (45200-45300 ceva de genu) ... valuarea de 45 mii garantie la directie prea era data din ochi asha taman cat sa nu ma calific. Deasemenea mi se spune ca cureaua de accesorii trebuie schimbata. Dau din cap... zic ok (nu ma pricep, revin... chiar vroiam sa mi se spuna TOT ce ar putea fi in neregula cu masina) si le cer sa mi se faca o oferta cat ma costa ce era de schimbat si revizia de 50k km (care urma sa vina)

In cursul aceleasi zi imi vin ofertele pentru cele doua. costuri directie+curea:

Nr. NECESAR LUCRARE Buc. Pret Pret Pret cu TVA
crt. unitar total
1 bieleta directie stg*** 1 154.4 154.4 183.736
2 curea accesorii*** 1 82.04 82.04 97.6276
3 rola intinzatoare(recomandat a se schimba) 1 358.34 358.34 426.4246
4 GEOMETRIE 1.5 90 135 160.65
5 MANOPERA 2.3 80 184 218.96
6 0 0 0
7 0 0 0
0 0 0
0 0 0
0

TOTAL CU T.V.A. 1087.3982


Urmat de Cost revizie 50k km:

Nr. NECESAR LUCRARE Buc. Pret Pret Pret cu TVA
crt. unitar total
1 filtru ulei*** 1 41.44 41.44 49.3136
2 filtru aer*** 1 54.76 54.76 65.1644
3 filtru polen*** 1 90.76 90.76 108.0044
4 ulei 5 41.18 205.9 245.021
5 materiale consumabile 1 4.21 4.21 5.0099
6 manopera 1.8 80 144 171.36
7 GEOMETRIE - GRATIS LA EFECTUAREA REVIZIEI 0 0 0
0 0 0
0 0 0
0

TOTAL CU T.V.A. 643.8733

Ei in aceasta perioada au o promotie la reviziile facute la ei, respectiv la o revizie ai geometria gratis ca "bonus", iar mie mi-au facut doua devize separate, o geometrie fiind nu mai putin de 160 RON (oricum daca veneam le faceam pe amandoua... nu imi place sa fac naveta si in service toata ziua...) deci prima impresie a fost ca imi trag teapa... sau pe mine nu ma duce capul sa "unesc o revizie cu schimbat bieleta si restul" ca sa economisesc 160 RON.

In fine... trec peste toate astea.... si "neincrezator" in acel 45 mii km garantie directie ma duc si la ATS unde bineinteles ca mi s-a schimbat bieleta stanga si facut geometria fara nici o problema. Deasemenea ii intreb sa imi verifice si cureaua de accesorii si mi s-a spus ca nu e nimic in neregula cu ea :!:

Plec multumit de la ATS si un pic scarbit de impresia lasata de CarsTrading. (pacat, cand am ajuns la munca dupa verificarea lor chiar le facusem reclama la niste coelgi de la munca cu privire la faptul ca iti verifica bine masina etc...) [-X

Nu vreau sa le fac antireclama .... dar asta este impresia pe care mi-ati lasat-o mie... si daca vroiam sa ii fac de kko o faceam de acum o luna cand am fost la ei.

Toate cele bune poate altii au un review mai bun. :hi
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare service bun in Bucuresti

Mesaj de Bogdan » Lun Sep 28, 2009 10:14 am

Sa stii ca au mai fost cazuri cand diverse serviceuri au refuzat sa schimbe pe garantie elemente ale suspensiei/directiei si ATS a facut-o!
Bine ca ai rezolvat pana la urma :)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare service bun in Bucuresti

Mesaj de ECO » Lun Sep 28, 2009 10:31 am

sunt convins... si eu nu m-am dus cu butonul de la frana de mana... cu "smaltu' sarit" dupa primele 6 luni... ci dupa un an cand am aflat ca se poate schimba...si deja mi s-a spus ca e "uzura" ... daca veneam mai devreme... se putea...

in fine... eu doar am povestit ce am patit.
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare service bun in Bucuresti

Mesaj de Bogdan » Lun Sep 28, 2009 10:41 am

Da, sa vedem ce zice si reprezentantul serviceului! :hi
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Recomandare service bun in Bucuresti

Mesaj de Mihay » Lun Sep 28, 2009 12:18 pm

nu stiu cum sa scriu sa nu laud ATS :mrgreen: problema serviceurilor Citroen este ca cea a instantelor de judecata adica o practica neunitara a dosarelor pe garantie . Nu este normal ca undeva sa ti se zica Nu si dincolo DA la o problema pe garantie . Cat despre cureaua de accesorii ce sa zic..cam devreme la 45 k . Eu cred ca daca era deteriorata incercau si cei de la ATs sa ti-o schimbe ca doar plateai , asa cum ai platit 8 mil atunci pe placute :mrgreen:

theluckyman
Mesaje:4
Membru din:Vin Sep 25, 2009 12:36 pm
Localitate:Bucureşti
Contact:

Re: Recomandare service bun in Bucuresti

Mesaj de theluckyman » Lun Sep 28, 2009 1:31 pm

Salutari tuturor !

@ Eco !

Intai de toate sa incepem cu partile bune ... drumu-i gata saptamana asta cu borduri
pavele si flori :ya ... cafeneau mai dureaza un pic ... :x

Acum treburile serioase :
1. Bieleta trebuia shimbata !!! In garantie !!! Tot ce te rog este sa nu mai dezbatem
subiectul ! Mea Culpa ! I-am trantit (pe cei responsabili) ... poti sta linistit !
Intelegere pentru ei cer doar pentru ca sunt la inceput ...
2. Cureaua pentru accesorii : aici discutia este lunga : pe constatarea mecanicului
care a verificat masina nu apare acea curea, ea apare doar in observatiile la controlul
de calitate. Din spusele lui era doar cu titlul de recomandare, aceasta avand semne
evidente de imbatranire. Evidentierea ei pe devizul estimativ apare pentru informarea
ta asupra pretului, mai departe la rola intinzatoare fiind specificat in mod expres
"recomandare"
3. Intentia de "teapa" nu a existat nici un moment : cele doua devize existente
converg din fapul ca nu ai specificat indeajuns de clar intentia de a efectua
acel "2 in 1" ... revizie si schimbat bieleta de directie. Oricum si acest lucru neplacut
decurge din acelasi motiv de la pct-ul 1 ... daca era garantie, era garantie cu tot cu
geometrie si gata ! Once more Mea Culpa ! :hi

In final nu vreau decat sa te rog sa nu ne faci KO de la inceput :) si sper sa ne
revedem in circumstante mai bune ! Oricum esti vedeta (cel putin nick-ul si
totodata nr. de la masina) la cat s-a urlat azi ECOOO p'aici :)

Toate bune !
Lucian

Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare service bun in Bucuresti

Mesaj de ECO » Lun Sep 28, 2009 2:02 pm

daca era sa va fac KO ... o faceam ce mult, daca vroiam sa ma ascund... faceam user nou si ziceam de mult...

consider ca am facut un comentariu foarte obiectiv... exact in ordinea feeling-ului simtit/trait.

Pe moment m-ati pierdut de client... pana nu se termina garantia nu cred ca o sa abandonez ATS-ul ... dupa... oi mai vedea eu.

asteptam si alte review-uri.

PS: cand am plecat din service am specificat sa mi se dea ofertele pentru piese/manopere.... cu mentiunea sa vin sa le fac pe amandoua. Nu am venit cu masina pe rampa... sau trasa/impinsa... ca sa fie ceva urgent directia(sa necesite ceva urgent/separat)... si avand in vedere ca venea si timpul... am zis cu tot cu revizie. Nu cred ca e nimeni caruia ii place sa stea prea mult prin service-uri... e aceeasi senzatie cu "la spital", e bine sa ajungi cat mai rar si doar cand esti nevoit.

:hi
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Cars TRading - service autorizat Citroen

Mesaj de Mihay » Vin Oct 30, 2009 12:43 pm

m-au mancat degetele, mi-am prins urechile , am pierdut cateva posturi ( le gaseste Bogdan si repara el :mrgreen: ) dar am zis ca e bine sa aiba si ei un topic deoarece sunt autorizati Citroen , inlcusiv probleme garantii si revizii .

Am ajuns si eu de 2 ori la ei, o data sapt trecuta ptr constatarea unei probleme la rulmentul dreapta fata si ieri ptr schimbarea lui pe garantie . Masina se spala inainte de intrarea in service f misto faza asta . Oamenii sunt ok, isi dau interesul fiind la un asa zis inceput de drum , sa speram ca vor ramane cel putin asa desi eu imi doresc sa progreseze . Stai langa masina tot timpul si datorita faptului ca in alta parte nu ai unde sa stai deocamdata :mrgreen: dar sunt sigur ca vor remedia acest aspect dupa trecerea crizei . Serviceul nu are o structura de strutzo camila cum sunteti obisnuiti cu altele, de genul secretara-receptioner-sef de tura-tehnician-mecanic peste care trebuie sa treci ca sa vb concret cu cel care chiar face ceva la masina ta. Aici sper sa nu schimbe nimic ::P deci o prima impresie buna .

Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cars TRading - service autorizat Citroen

Mesaj de ECO » Vin Oct 30, 2009 1:52 pm

subscriu.... si eu cand am fost mi-au spalat masina.... dar nu am stiut ca e o regula :)

Eu venisem oricum mai devreme... si am crezut ca o spalam ca tot stam degeaba.... dar recunosc ca nu am platit nimic... eu am lasat masina la spalat... si de acolo au luat-o singuri si au dus-o in sectie in timp ce eu eram de vorba cu domnisoara de la receptie.
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Cars TRading - service autorizat Citroen

Mesaj de Mihay » Vin Oct 30, 2009 1:54 pm

ce domnisoara ? ::P eu am dat numai peste baieti :evil: daca as avea service as pune la receptie o tipa super misto ca sa mai uiti de supararea ca ai venit acolo :ya sorry de off

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Cars TRading - service autorizat Citroen

Mesaj de Bogdan98 » Vin Oct 30, 2009 3:23 pm

S-a speriat de tine Mihay, d-aia nu ai gasit-o pe acolo. Brunetica, frumusica... Zi si tu ECO :)
Cum ziceam si eu intr-unul din posturile "pierdute", personal extrem de multumit de ei. La ei am montat lampile in usi, ocazie cu care mi s-a facut control de rampa, s-a constatat "huruiala" in rulmentul roata stanga fata, s-a comandat, saptamana viitoare dupa ce ma intorc din concediu urmand sa ma duc sa-l schimbe (pe garantie), si bineinteles masina spalata.
Am ajuns la ei si saptamana asta, de data asta cu buburuza, avand eu o "auzenie" de tip SCARTZZ la schimbarea vitezelor. Din nou multumit, chiar daca s-a constatat ca vinovat de scartz este stangul meu :) Masina spalata si de data asta.

Dupa mine, daca continua asa, o sa fie bine pentru ei.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cars TRading - service autorizat Citroen

Mesaj de ECO » Vin Oct 30, 2009 9:57 pm

Bogdan98 scrie:S-a speriat de tine Mihay, d-aia nu ai gasit-o pe acolo. Brunetica, frumusica... Zi si tu ECO :)
cred ca era roscata cand am fost eu :mrgreen: ...dar subscriu la ce zici :ok
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Cars TRading - service autorizat Citroen

Mesaj de Mihay » Vin Oct 30, 2009 10:58 pm

ba voi imi povestiti de Lucian ma? :ok :ok :ok

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Cars TRading - service autorizat Citroen

Mesaj de Bogdan98 » Vin Oct 30, 2009 11:43 pm

Inseamna ca sunt cel putin doua! :)
Mihay, NU ... Lucian este brunet, dar... nu e genul meu :P
Luciane ... sper ca nu imi pui rulmentul pe dreapta (in loc de stanga) pentru declaratia de mai sus :D
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cars TRading - service autorizat Citroen

Mesaj de chainsaw » Sâm Oct 31, 2009 3:24 pm

ah, am uitat sa-mi spun si eu parerea. am fost cam acum 1 luna, pentru verificarea gratuita pe rampa, ocazie cu care mi s-a rezolvat pe garantie si un "scrashnet" de la conul de evacuare.

nota 10 pentru lucian, e foarte de treaba, se implica, dadea sfaturi, etc. insa, NU mi-a placut mecanicul. in niciun caz nu pot zice ca e nepriceput, da' suferea de sindromul "da vina pe cumparator" sau "asa's toate" la modul grav. dupa semnalarea problemei cu conul de evacuare, lucian incerca s-o exemplifice "incecand" masina, facand-o sa topaie pe-acolo, pentru ca zgomotul sa se auda "la comanda" ... cand in sfarsit l-a auzit SI mecanicul, (eu si lucian il identificasem de la bun inceput) m-a intrebat: "da' ce, tu asa mergi cu masina??" ...

apoi, i-am aratat ca scartaie scaunl ingrozitor.. "ce, asa e la toate, n-aud niciun scartait" ... pe urma, sincer va spun, mi-a fost si rusine sa-i spun si ca pompa servo e foarte zgomotasa, ca sigur ma lua ca-s paranoic.

in rest, are potential service-ul, si ma simteam si eu bine fara toti costumatii pe-acolo.

lucian, aveti acum decontare directa cu bcr??? sa va viu pe cap
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte serviceuri si magazine de piese”