Service agreat versus alte service-uri

Serviceuri unde se lucreaza bine, unde se vopseste bine. Magazine cu piese ieftine
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Service agreat versus alte service-uri

Mesaj de mituc » Mie Iun 02, 2010 12:15 pm

http://www.mediafax.ro/economic/ce-cons ... te-6185860" onclick="window.open(this.href);return false;

E interesant, si pe de alta parte piesele OEM sint cele mai scumpe chiar daca sint luate de la service agreat sau de la terti. Evident, alternativa e sa se poata permite si instalarea de alte piese (uleiuri, filtre, etc). Nu de alta dar cel putin la noi manopera e cam tot pe acolo peste tot.

Ia sa vedem cum comentati.

P.S.: n-am mai vazut topicul nicaieri, sper ca intr-adevar sa nu fie.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Service agreat versus alte service-uri

Mesaj de wonka jr. » Mie Iun 02, 2010 12:27 pm

sa vezi acum ce vor scadea preturile la reprezentante...n-am fost la alt service sa vad cat e manopera pentru o revizie, dar nu cred sa fie mari diferente. uleiul la dealer l-am gasit chiar mai ieftin decat in magazine, iar filtrele mi le procur eu. si ajung cu 2-3 milioane mai ieftin decat daca as fi luat totul de la dealer. o alta buba a reprezentantelor e ca nu prea te lasa sa stai langa masina, ceea ce la un service universal nu prea se intampla.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Service agreat versus alte service-uri

Mesaj de mituc » Mie Iun 02, 2010 12:46 pm

Asta cu lasatul linga masina e o chestie relativ discutabila. Conform legislatiei muncii ca sa stai linga masina ar trebui sa ai semnate normele de protectie a muncii pentru societatea si incinta respectiva, lucru care nu se poate intimpla daca nu esti angajat.
Alte service-uri insa iti permit accesul vizual prin diverse modalitati (CCTV, geamuri de sticla, etc).

Si da, preturile la manopera sint cam aceleasi peste tot. Cu piesele OEM or sa fie schimbari mari, la unele marci anumite piese sau chiar uleiurile de motor sint destul de scumpe.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Service agreat versus alte service-uri

Mesaj de Mihay » Mie Iun 02, 2010 1:02 pm

vreau si eu 1 exemplu cand in urma unei banale revizii a patit vreun client ceva pentru ca a stat langa masina. Odata la ATS am vazut o faza distractiva : un barbat mai in varsta a venit la revizie cu C5 lui la care tinea enorm. A iesit afara cu receptionerul , s-a asezat pe locul din dreapta cat timp receptionerul completa formularul ala de intrare in service. Calm si politicos receptionerul i-a explicat sa coboare pentru ca va baga masina in service si nu are voie si el sa intre . Barbatul i-a spus ca nu coboara, masina este proprietatea lui, si ca nu-i poate tulbura posesia cu orice regula de-a lor . Binee.. discutia a fost mai ampla, dar pana la final batranelu a stat langa masina lui . Si eu am stat langa a mea la ATS pentru ca am cerut acest lucru. Nu de-a lungul intregii operatii , ci doar cand au fost puse noile filtre sau uleiul . Daca le explici calm sunt sigur ca te vor intelege si ATS sau orice alt service .

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Service agreat versus alte service-uri

Mesaj de mituc » Mie Iun 02, 2010 1:09 pm

Mai teoretic poti pune pe butuci o masina in urma unei banale revizii:
1. nu se inlocuieste uleiul decit pe factura;
2. la schimbarea filtrului de ulei nu se curata locul si de alte mizerii care ajung pina la urma prin motor/injectoare;
3. filtrul de aer se pune aiurea si intra bolovani pe linga el;
4. daca se schimba si bujiile deja pot apare multe complicatii;
5. se poate intimpla sa nu-ti inlocuiasca garnitura baii de ulei si te trezesti ca lasi ulei prin oras.

...si exemplele pot continua, motiv pentru care eu voi continua sa merg la reprezentante pentru revizii chiar si dupa incetarea garantiei.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Catalin_A
Mesaje:133
Membru din:Vin Ian 16, 2009 8:57 pm
Marca si model masina:citroen
Localitate:iasi

Re: Service agreat versus alte service-uri

Mesaj de Catalin_A » Mar Iun 29, 2010 5:10 pm

am si eu o intrebare ...se poate face acuma revizia si la alt service decat citroen fara sa pierd garantia??...asa am inteles cu chestia asta de la CE......daca stie cineva care a facut lucrul asta sa imi spuneti si mie..ms

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte serviceuri si magazine de piese”