Sugestie oglinda exterioara

Serviceuri unde se lucreaza bine, unde se vopseste bine. Magazine cu piese ieftine
Scrie răspuns
cos76
Mesaje:56
Membru din:Sâm Iun 09, 2007 1:22 pm
Marca si model masina:C4 1.6 VTI Exclusive 2012
Localitate:Bucuresti
Sugestie oglinda exterioara

Mesaj de cos76 » Vin Sep 16, 2011 10:27 pm

As vrea sa cumpar o oglinda exterioara pt c4-ul meu, insa m-am uitat pe site-ul celor de la Autokarma, si nu stiu ce sa aleg, vad aici http://www.autokarma.ro/Produse.aspx?Ti ... exterioara" onclick="window.open(this.href);return false; 2 producatori TYC si ALKAR si nu stiu ce sa aleg. Daca imi poate spune cineva care din cele 2 variante este mai apropiata de varianta originala.
Multumesc
EX: C4 Coupe 1.4 Gris fer
ORGA 11140/9 May 2007
Comming soon: New C4/New C5

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: Sugestie oglinda exterioara

Mesaj de Juliu » Sâm Sep 17, 2011 12:13 am

Pai ambele sunt bune dar depinde de configuratia ta.
Geam convex, presupun ca micsoreaza obiectele reflectate, pentru o raza vizuala mai mare, nu? De obicei se foloseste pe dreapta.

Apoi, daca este oglinda pe dreapta, este bine sa aiba senzorul de temperatura (un țamburuc, la mijloc si in josul carcasei) daca vrei in continuare sa iti afiseze la bord, temperatura exterioara.

Apoi, oglinzile originale aveau functie de incalzire? Daca da, alegi asemenea.

Oglinzile originale erau pliabile electric? Daca nu, alegi fara aceasta functie, etc.

Ambele sunt bune (in opinia mea) dar trebuie aleasa configuratia, functie de echipamentul tau.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

cos76
Mesaje:56
Membru din:Sâm Iun 09, 2007 1:22 pm
Marca si model masina:C4 1.6 VTI Exclusive 2012
Localitate:Bucuresti

Re: Sugestie oglinda exterioara

Mesaj de cos76 » Sâm Sep 17, 2011 10:38 am

@Iuliu. Multumesc pt raspuns. Oglizile mele sunt doar reglabile electric si cu senzor de temperatura pe carcasa. In cazul de fata inseamna ca cele TYC sunt cele spre care trebuie sa ma indrept. Oglizile nu au degivrare iar de pliere nici nu poate fi vorba.
EX: C4 Coupe 1.4 Gris fer
ORGA 11140/9 May 2007
Comming soon: New C4/New C5

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Sugestie oglinda exterioara

Mesaj de cisu » Sâm Sep 17, 2011 7:20 pm

cos76 scrie:@Iuliu. Multumesc pt raspuns. Oglizile mele sunt doar reglabile electric si cu senzor de temperatura pe carcasa. In cazul de fata inseamna ca cele TYC sunt cele spre care trebuie sa ma indrept. Oglizile nu au degivrare iar de pliere nici nu poate fi vorba.
Cred ca orice oglinda de C4 se pliaza, unele manual! Sau au pus si d-astea ''turnate'' dintr-o bucata? Ale mele se pliaza manual.
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

cos76
Mesaje:56
Membru din:Sâm Iun 09, 2007 1:22 pm
Marca si model masina:C4 1.6 VTI Exclusive 2012
Localitate:Bucuresti

Re: Sugestie oglinda exterioara

Mesaj de cos76 » Sâm Sep 17, 2011 11:59 pm

@cisu Cand m-am referit la plierea oglinzilor ma refeream la faptul ca nu se pliaza electric. Manual le pot plia si eu. Intr-adevar sper sa nu fie turnate sa nu se poata plia. Asta este intr-adevar o problema. Va trebui sa merg la ei (autokarma) sa vad mai exact. Am si posibilitatea de a face comanda on line insa nu stiu exact cum/daca se pot plia.
EX: C4 Coupe 1.4 Gris fer
ORGA 11140/9 May 2007
Comming soon: New C4/New C5

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte serviceuri si magazine de piese”